PDA

Επιστροφή στο Forum : όλα τα νεαρά platy θηλυκά?


ALKAR
08-09-04, 10:00
Τρεις μήνες πριν, στις αρχές Ιουνίου, γέννησε μια "πλατύνα" μου 8 μικρά. Σήμερα ζουν όλα και έχουν μέγεθος από 1,5 cm έως 2 και κάτι cm. Παρατηρώ όμως πως όλα φαίνονται θηλυκά, αφού σε κανένα δεν έχει σχηματιστεί γονοπόδιο.
Τί συμβάινει? Μήπως αργότερα θα δείξει το φύλο τους? Μήπως έχει να κάνει με τις παραμέτρους του νερού? Ή μήπως όντως όλα είναι θηλυκά και έχω καταρρίψει κάθε στατιστική?
Θυμάμαι ότι σε παλαιότερο ποστ είχε γίνει συζήτηση για άλλα ζωοτόκα (γκάπυ νομίζω) και είχε αναφερθεί πως το φύλο αρχίζει να φαίνεται στους 2 μήνες. Με τα πλάτυ συμβαίνει το ίδιο?

ASCCO1
21-09-04, 18:33
Με ολα τα ζωοτοκα το ιδιο γινεται ,,μετα απο 2 μηνες αρχιζουν να φαινονται ποσα ειναι θυληκα η αρσενικα..
σιγουρα παιζουν ρολο και οι παραμετροι του νερου .
Μπορει βεβαια στην δικια σου περιπτωση να ειχαν και αρσενικα τα οποια γαι καποιο λογο δεν καταφεραν να επιζησουν....

galant
24-09-04, 14:12
Εμένα μου έχει τύχει να αρχίζουν να ξεχωρίζουν στους 3 μήνες περίπου. Εκείνα ήταν molly baloon, αλλά δεν νομίζω ότι διαφέρουν σ' αυτό το πράγμα. Αλήθεια, έχει δοκιμάσει άλλος τέτοια ψάρια; Ήταν πολύ όμορφα και περίεργα συγχρόνως.

Tolis
24-09-04, 14:32
Και παραμορφωμενα.

galant
24-09-04, 14:42
Τόλη, τι εννοείς παραμορφωμένα;

Tolis
24-09-04, 14:48
Tα balloon mollies ειναι αποτελεσμα επιλεκτικων αναπαραγωγων απο καποια κανονικα mollies που παρουσιαζαν βαρειες παραμορφωσεις της σπονδυλικης στηλης και που σε καποιους breeders φανηκαν "ενδιαφεροντα". Εχουν προβλημα κινητικοτητας και στην φυση θα ειχαν εξαφανιστει αμεσως.

galant
24-09-04, 15:13
Ομολογώ Τόλη ότι αυτό δεν το ήξερα. Κάθε μέρα εδώ μαζί σας μαθαίνω και κατι. Χαίρομαι που σας βρήκα. Η αλήθεια είναι ότι τα συγκεκριμένα ψάρια τα έχω δει μέχρι τώρα σε ένα μόνο pet shop που ψωνίζω συνήθως. Το Fish & Pet στον Άλιμο (Καλαμάκι). Και από τότε μάλλον δεν έχει ξαναφέρει.