PDA

Επιστροφή στο Forum : ανορεκτη πεταλουδα........


χοχλακας φωτης
07-09-04, 15:26
χτες πηρα μια πεταλουδα <αυτες με την πορτοκαλι ριγες και την μακρουλη μουσουδα >την εβαλα στο ενυδρειο μου τα ψαρια δεν της εδωσαν σημασια και αυτη διχνει καλα ,αλλα δεν τρωη ουτε φιλαρακι ουτε κατεψυγμενο σκουλικι ουτε μπιλακι ουτε και αυτες τις πολτοποιμενες τροφες τις tetra.τι να κανω?να τις βαλω κανενα ανοιχτο οστρακο?

sps4ever(niktso)
07-09-04, 16:46
Αρτέμια είναι το πιθανότερο χωρίς όμως να είναι σίγουρο

theofilos
07-09-04, 16:54
Απο ότι ξέρω τρελαίνονται για mysis.

sps4ever(niktso)
07-09-04, 17:07
Η copperband;

theofilos
07-09-04, 17:32
ναί!!!

manosdr
07-09-04, 20:24
Θεόφιλε καλησπέρα.Η copperband Butterfly που επέλεξες είναι αναμφίβολα
πανέμορφο ψάρι.Θεωρείται γενικά reef safe αλλά δυστυχώς είναι πολύ
δύσκολο να το πείσεις να φάει.Εχω προσπαθήσει δύο φορές να το κρατήσω
στα ενυδρεία μου αλλά μετά από δύο περίπου μήνες πέθαναν από ασιτία.
Το μοναδικό που έκαναν ήταν να τσιμπολογάνε τον βράχο.
Από ότι έχω διαβάσει του αρέσουν τα worms,τα κατεψυγμένα mysid και
είναι εξολοθρευτής των aiptasia anemone.
Για πληροφορίες δες και www.marinedepotlive.com
Σου εύχομαι καλή επιτυχία. :roll:

theofilos
07-09-04, 20:28
καλά τα είπες εκτός απο το ότι δεν την πήρα εγώ :P

sps4ever(niktso)
07-09-04, 20:32
Sorry αλλά την έχετε καταφέρει ποτέ να φάει mysis; Το μόνο που μου έφαγαν ποτέ είναι αρτέμια.

theofilos
07-09-04, 20:34
δεν ξέρω έχω ακούσει οτι η πλειοψηφία τρέφεται με mysis.

manosdr
07-09-04, 20:35
Συγγνώμη Φώτη ηθελα να πώ. :lol: :lol:
Φώτη δές επίσης και εδώ αφού πας marine και μετά others:

www.aquahobby.com

χοχλακας φωτης
07-09-04, 22:59
μονο που εγω δεν την εβαλα στο reef μου.......την εβαλα με τα αγγελοψαρα ,να την βαλω στο reef? εχω την εντυπωση οτι οι πεταλουδες χτυπουν τα κοραλλια!

theofilos
07-09-04, 23:17
με την copperband έχεις πολύ καλές πιθανότητες να μην έχεις πρόβλημα!!! Πάντα τρώνε την aptaisia.

Vasilis
08-09-04, 00:57
εγω ειμαι ο ατυχος αλλα κ βιαστικος γιατι μολις ειδα την πεταλουδα στο ενυδρειο του μαγαζιου την ηθελα αμεσως στο δικο μου ενυδρειο!δεν ηξερα πως δεν ειναι reef safe!μου τρεφεται απο βραχο(ολη τη μερα σκαλιζει) κ τσιμπαει κ τα μανηταρακια μου!εν το μεταξυ αν θυμαστε μερικοι ειχα κ ενα μικρο μπλε ψαρακι με κιτρινη ουρα!(στο θεμα 'photos' το ειχα σε φωτογραφια)ε,δεν το εχω ξανα δει απο τη μερα που η πεταλουδα ειναι στο ενυδρειο μου κ εχω τρελαθει................πιος φταιει αραγε?

χοχλακας φωτης
08-09-04, 10:41
δεν θελω να την βαλω στο reef μου.ισως αν της εβαζα ενα κοματι βραχο στο ενυδρειο της με μανηταρια η να την αφησω οπως ειναι και αν φαει εφαγε!

manosdr
08-09-04, 12:20
Φώτη η πεταλούδα σου θεωρείται reef safe.Εμένα δεν μου πήραξε κανένα
ασπόνδυλο τους δυο μήνες που την είχα.Επειδή όμως τρώει δύσκολα
θέλει λίγο ζωντανό βράχο να τσιμπολογάει. :wink:

χοχλακας φωτης
08-09-04, 14:47
σημερα εφαγε ζωντανο αρτεμια απο ενα κυριο μου εχει artemiabreeder και μου εδωσε λιγο αλλα δεν μπορω συνεχεια να περνω απο αυτον.τωρα που εφαγε θα τρωει κανονικα?breeder στην θεσ/νικη?

Theo
08-09-04, 16:43
αμα δεν εχεις clams στο reef βαλτην στο reef (γνωμη μου παντα)

symbil
08-09-04, 21:02
Εγω σε δυο προσπαθειες που εκανα με το συγκεκριμενο ειδος απετυχα και στις δυο. Το πολυ να μου εζησαν 3-4 μηνες. Ο λογος που πεθαναν ειναι οτι ποτε δεν δεχτηκαν τροφη, οτι και αν δοκιμασα.
Κατα την αποψη μου ειναι reef-safe εκτος απο fan-worms και απο οτι εχω διαβασει μπορει να χτυπησουν brain corals.
Καλη επιτυχια.

Theo
09-09-04, 00:25
ριξε μια ματια εδω
http://www.ultimatereef.net/forums/index.php?showtopic=25330

nhreas
09-09-04, 13:20
και εγω ειχα καποια στιγμη την celmon ,δεν εφαγε καμια φορα.δυσκολο ψαρι .

χοχλακας φωτης
20-09-04, 20:27
την εβαλα στο reef μου και σε λιγο θα φαει και εμενα, εκτος απο οτι ασπονδυλο εβλεπε εφαγε και μπιλακια.μαλλον εχει και λιγο πιρανχα μεσα της :wink:

immerback
21-09-04, 00:05
Φώτη καλησπέρα.Η πεταλούδα σου είναι άπό τισ πιο δύσκολες στο φαί.θα σου φάει σίγουρα τα φανσ γουορμς και τις αιπτάσιες.Βασικά τις πουλάνε ως εξολοθρευτές των αιπτασιών.Είναι πάντως αρκετά δυνατό ψάρι.Είχα δει κάποια φορά στο ''σερφινγκ'' μία πανέντα για να τρώνε οι ιππόκαμποι που είναι εξίσου δύσκολοι.Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μπουκαλάκι από αυτά που βάζουν μέσα τα μικρά ποτά (τα διακοσκιτικά ουισκάκια π.χ.) και να βάλεις εκεί μέσα λίγη τροφή και βουλιαξέ το στο νερό.Αυτά έχουν στόμιο και μόνο αυτό το ψάρι μπορεί να βάλει τι μουσούδα του μέσα και να φάει.Κατά προτίμηση βάλε σκουλίκι ή γαρίδα.Καλύτερα το μπουκαλάκι να είναι διάφανο για να δεις αν τρώει.Παλιά που είχα σφινώσει γαρίδες μέσα σε βραχάκι και έτρωγε.Δε την έχω δει ποτέ να τρώει αλλιώς αφού είναι και πολύ φοβιτσιάρικο ψάρι και όλα τα άλλα το προλαβαίνουν και το αγχώνουν όταν πάει να φάει.Κάποια στιγμή έβαλα μέσα και έναν ηνίοχο , ο οποίος τρώει τα πάντα και δεν μου έχει πειράξει τίποτα ασπόνδυλο, και επειδή έχει και αυτο΄ς μουσούδα έτρωγε πρώτος αφου είναι πιο αγριο ψάρι, με αποτέλεσμα να πεθάνει η copper.
Βασίλη ο ηνίοχος είναι εντελώς διαφορετική πεταλούδα.Είναι πανέμορφη, αρκετά ευκολη και τρώει (τα πάντα), ενώ θα μπορούσε να την πει κανεις ασφαλή για ρεεφ με τα προσοχής.Μάλιστα αναφέρεται και ως κληνερ ψάρι , αφού συνηθίζει να καθαρίζει, ως οι ομώνυμες γαρίδες, κυρίως αγγελόψαρα.Καλό είναι μάλιστα να διατειρούνται σε κοπάδι.Δεν έχω διαβάζει πουθενα και δεν την έχω δει να επιτίθεται σε άλλο ψάρι (πόσο μάλλον σε ένα ντάμσελ).
Και μιας και είπαμε λίγο για κληνερ, το πιο όμορφο και αξιοπερίεργο θέαμα που έχω δει στο ενυδρείο μου ήταν ένα σαιλ τανγκ να πλαγιάζει για να ανέβει και να το καθαρίσει ένας μανδαρίνος.....

Discos
21-09-04, 09:12
με την copperband έχεις πολύ καλές πιθανότητες να μην έχεις πρόβλημα!!! Επίσης πολλές φορές χτυπάνε την aptaisia.

Μα πρεπει να τρωνε την aiptasia, ειναι το μεγαλυτερο μερος του τους φαγητου στη φυση για αυτα τα ζωντανα.



αμα δεν εχεις clams στο reef βαλτην στο reef (γνωμη μου παντα)

Γιατι το λες αυτο?Αν μηλαμε για το chelmon, να χτυπισει clams? Δεν υπαρχει περιπτωση...Που το ειδατε αυτο?

Theo
21-09-04, 21:44
Αν ηταν απο προσωπικη εμπειρια θα ελεγα
"Απο προσωπικη εμπειρια........."
αν ηταν θεωρια η κατι που διαβασα/ακουσα θα ελεγα
"ριξε μια ματια εδω
http://www.ultimatereef.net/forums/index.php?showtopic=25330 "

το
Δεν υπαρχει περιπτωση...
τι απο τα δυο ειναι?

:wink:

sps4ever(niktso)
21-09-04, 22:15
Διάβασα το link αλλά δεν λέει πουθενά ότι τρώνε τα clams. Κάποιος λέει ότι άκουσε ότι τρώνε τα clams και κάποιος άλλος ότι τσιμπάει στο κορμό του clam.
Και ο συγγραφέας του topic δεν αναφέρει πουθενά clams. Τώρα για εξαιρέσεις υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Ένα ψάρι που του στερείς τη βασική πηγή τροφής και έχει αυξημένο ένστικτο συντήρησης θα δοκιμάσει να φάει τα πάντα και στο τέλος θα τρώει αυτό που του αρέσει περισσότερο.
Εδώ έχω διαβάσει post κάποιου που μίλαγε για yellow tang φονιά. Θεωρώ τη chelmon σαν τη μόνη πεταλούδα που μπαίνει σε reef και φροντίζω πάντα να βάζω μία για να φάει τυχόν ανεπιθύμητους επισκέπτες. Περιττό να πω ότι καμία δεν επισκέφτηκε τα clams.

theofilos
21-09-04, 23:36
Απλά δεν γράφω πάντα Discos γιατί αν αύριο τύχει στη μία που δεν τρώει δεν θέλω να τον έχω κάψει. Έχω διαβάσει για πεταλούδες που δεν την άγγιζαν σε μικρό ποσοστό βέβαια. Εφόσον το διάβασα αυτό κρατάω μια πισινή. 8)

sps4ever(niktso)
22-09-04, 00:29
την εβαλα στο reef μου και σε λιγο θα φαει και εμενα, εκτος απο οτι ασπονδυλο εβλεπε εφαγε και μπιλακια.μαλλον εχει και λιγο πιρανχα μεσα της :wink:
Επειδή μου ακούγεται πολύ περίεργο μπορείς να διασταυρώσεις με το link του Theo αν έχεις αυτή τη πεταλούδα; άντε να πείραξε κοράλια αλλά μπιλάκια; Δεν αγοράζεις κανένα λαχείο;
Όσο για τα άλλα αν μπορούμε ας μένουμε στο θέμα. Όχι επειδή είπαμε για πεταλούδες να συζητάμε για όλες τις πεταλούδες αλλά και λίγη περισσότερη υπομονή μεταξύ μας όλοι έχουμε τις απόψεις μας και σίγουρα η μετάδοση της πληροφορίας πρέπει να γίνεται με μέτρο και αξιοπιστία.

Discos
22-09-04, 09:56
Στο θαλλασινο υπαρχει τοση παραπληροφορηση πολλες φορες , οση υπηρχε και για το Ιρακ οτι ειχε οπλα μαζικης καταστροφης και ετσι ξεκινησε ο πολεμος...

Παιδια μην κολαμε στις εξαιρεσεις, δεν κανουν τον κανονα. Το Chelmon ειναι ενα παρα πολυ ομορφο αλλα και ηρεμο ψαρι. Δεν εχω διαβασει (σε εγκυρα βιβλια ετσι) τιποτα για τα clams, εχω διαβασει ομως για τα tube worms που οντως μου τα χτυπησε...Ετσι παει.

Ακομα δεν εχει φαει, αλλα περιμενω. Δεν εχω και πολλες επιλογες, εαν δεν φαει δεν θα αντεξει πανω απο 3 μηνες. Αυτο ειναι το ασχημο. Πανω απο ολα για το ψαρι και μετα για εμας.

Δεν εχω δει chelmon να μην τρωη aiptasia, σιγουρα υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα δεν παμε με τις εξαιρεσεις, παμε με τον κανονα.

Πααδειγματα:
-Η ανεμωνη αυτη κανει για clown occelaris, μπορει και να μην κανει...Εμενα ανεμωνη μου εφαγε τον clown. Επαθα πλακα, αλλα εγινε. Ετυχε δεν ειναι ο κανονας.
-Ο κανονας(?) και οι φημες ελεγαν οτι μονο με metal halide μπορεις να συντηρησεις clams και ανεμωνες...ΜΥΘΟΣ-Οχι η μπυρα ετσι?
Τ5 και Power compact κανουν με σωστο set-up και γαμω τις δουλειες.
-Η κοραλλινη βγαινει μονο οταν εχεις πολυ φωτισμο και ασβεστιο.Μυθος-δεν θελει τον απιστευτο φωτισμο, θελει τον σωστο και οι metal halide δυσκολα το πετυχαινουν. Και το σωστο ασβεστιο+PH+Alkalinity στο ενυδρειο μας.

immerback
22-09-04, 11:29
Συμφωνώ απόλυτα με τον Δισκο και Νιτσκο.Μπιλακια μπορεί να έφαγε μόνο αν ήταν μόνη της μέσα στο ενυδρείο.Είναι πολύ ήρεμο και ''ντροπαλό'' ψάρι για να φάει.Πρίτεινα μια λύσει που την έχω δουλέψει λίγο παραλαγμένη με αρκετά καλό αποτέλεσμα.Οι τσελμον είναι πανέμορφες, λογίζονται ως ασφαλείς για ρεεφ και σ΄γουρα τρώνε τα τυβε γουορμσ αφού την έχω δει.Βέβαια δεν μπορούνε να συντηρηθούν με αυτά αφού και αυτά μόλισ καταλάβουν πως υπάρχρει τέτοια πεταλούδα ανοίγουν μόνο με σβηστά τα φώτα.Αυτό τουλάχιστον έγινε στο ενυδρείο μου.Καλύτερα μα μπαίνει σε καλά στρωμέμο και αρκετό καιρο εν λειτουργεία με ζωντανό βράχο ενυδρείο.Έχουν βέβαια ένα βασικό ελάττωμά, το γεγονόσ πως είναι τόσο ομορφες και περίεργες και κατα βάσει έρχονται σε πολύ καλή τιμή, ώστε να μην μπορείς να αντισταθείς.Εγώ πάντως δε θα το συνιστούσα, ειδικά σε αρχάριους <προσωπικά μιλώντας πάντα, γιανα μην ξεχνιόμαστε...>

χοχλακας φωτης
22-09-04, 21:19
δεν λεω ψεματα ουτε καν εχω λογο να πω,τον πρωτο καιρο την ειχα στο ενυδρειο με τα αγγελοψαρα αλλα επειδη δεν ετρωγε με τιποτα την εβαλα στο ρεεφ δεν μπορω να πω οτι ειναι σαν νταμσελ αλλα απο αυτα που μου λεγατε νομιζα οτι δεν θα ετρωγε στην αρχη εφαγε ζωντανο αρτεμια,για λιγο καιρο δεν ετρωγε μετα αρχισε να τρωει κατι μικρες σαν ανεμωνες που βγενουν στο ενυδρειο μου μετα εφαγε μισις και λιγο μπιλακι και τωρα πια που ειναι πια πιο ηρεμη τρωει λιγο κατεψυγμενο αρτεμια και οτι σκοιλικακι,μικρο ασπονδυλο βρει.ειναι συγουρα κοπερ μπαντ.αν και μου ειπαν οτι ειναι δυσκολο ψαρι ηταν φτηνο 40ε και αξιζε να το προσπαθισω...

theofilos
22-09-04, 21:50
Δοκίμασες κατεψυγμένη μυσις τώρα τελευταία? Η αρτέμια δεν φτάνει απο όσα έχω διαβάσει καθώς είναι σαν ζάχαρη για τα ψάρια και δεν είναι τόσο θρεπτική. Συγκεκριμένα η μυσίς είναι 10 φορές πιο θρεπτική. Πάντα βασιζόμενα σε αυτά που έχω διαβάσει.

sps4ever(niktso)
22-09-04, 21:58
δεν λεω ψεματα ουτε καν εχω λογο να πω,.
cool cool cool. Διάβαζε λίγο πιο προσεκτικά. δεν αμφισβητούμε τα λεγόμενά σου απλά θέλουμε να διασταυρώσεις τη πεταλούδα σου με το link για να βεβαιωθεις ότι είναι chelmon.