PDA

Επιστροφή στο Forum : αποριες με guppy...!!!!


xristos400
09-05-12, 23:37
Γεια σας. Ειμαι αρχαριος και εχω ενα ενυδρειο περιπου 50λτ περιπου 20 μερες τωρα. Μεχρι τωρα εχω ενα ζευγαρι γκαμπυ. Οταν τα πηρα απο το πετσοπ μου ειπε οτι ειναι εγκυος περιπου 10 ημερων. Σε ποσες μερες γεννανε? θα πρεπει να βαλω γεννηστρα? οπως σας ειπα εχω μονο ενα ζευγαρι γκαμπυ στο ενυδρειο. Oτι πληροφορια μου δωσετε για καλο θα ειναι.. :p Σας ευχαριστω....

Αντωνης Πατρα
10-05-12, 00:06
Γεια σας. Ειμαι αρχαριος και εχω ενα ενυδρειο περιπου 50λτ περιπου 20 μερες τωρα. Μεχρι τωρα εχω ενα ζευγαρι γκαμπυ. Οταν τα πηρα απο το πετσοπ μου ειπε οτι ειναι εγκυος περιπου 10 ημερων. Σε ποσες μερες γεννανε? θα πρεπει να βαλω γεννηστρα? οπως σας ειπα εχω μονο ενα ζευγαρι γκαμπυ στο ενυδρειο. Oτι πληροφορια μου δωσετε για καλο θα ειναι.. :p Σας ευχαριστω....
καλησπερα φιλε...... λοιπον δεν χρειαζεται να κανεις και πολλα.. τα ψαρακια θα γεννησουν ειτε το θες ειτε δεν το θες.. και μαλιστα αρκετα ψαρακια.. αν θες τα ψαρακια που θα γεννηθουν(φανταζομαι τα θες) βαλε μεσα στο ενυδρειο σου (αν δεν εχεις) φυτα επιφανειας... οπως κερατοφυλλο.. εκει θα κρυφτουν τα μικρα μεχρι να γινουν 10 ημερων και να μην υπαρχει φοβος να τα φανε οι γονεις.. καλη συνεχεια :)


ελπιζω να εχεις στρωσει το ενυδρειο σου ωστε να ειναι χαρουμενα τα ψαρακια σου..για αποριες εδω ειμαστε.. + ολο το γραμμενο υλικο στις αναλογες ενοτητες

Λιβέρης Σταύρος
10-05-12, 08:20
Αν το ενυδρείο σου τρέχει περίπου 20 μέρες είναι άστρωτο, εκτός και το μπόλιασες. Αν όχι να βρείς μπόλι επειγόντως. Απ' την άλλη τα guppy δέν πάνε ζευγάρι, αλλά 1 αρσενικό με τρία τουλάχιστον θηλυκά. Μπορείς να προσθέσεις 2 ακόμα. Καλή συνέχεια.

snakepanos
10-05-12, 09:15
Οταν δεις το θηλυκό να μην κολυμπάει και να κάθεται σε καμια γωνιά στο ενυδρειο σου ,,,τοτε να ξερεις οτι το πολυ σε 1 η 2 μερες θα εχεις γεννήσει,.
Βαλε κανενα φυτο οπως σου ειπαν ,αλλα αμα θελεις παρε μια γεννηστρα και βαλτην μεσα ,,για πρωτη φορα για να τα χαρεις λιγο,μετα αμα γεννησει βγαλτην.
Αλλα καλα σου λενε τα παιδια ,,,1,με 1 δεν ειναι σωστο.
1 αρσενικο και 3,4 θηλυκιες πανε . .

xristos400
10-05-12, 21:20
παιδια το γνωριζω πλεον αυτο, οχι ομως οταν τα αγορασα και γι αυτο πηρα ενα ζευγαρι. αλλα περιμενω να γεννησει για να μην υπαρχουν πολλα ψαρακια στο ενυδρειο μου. Εχω 2 αληθινα φυτα μεσα και μερικα ψευτικα αλλα κανενα δεν ειναι επιφανειας...! αλλα εχς κανα δυο κρυψωνες στο βυθο...!

snakepanos
10-05-12, 22:23
Παρε μια γεννηστρα.
Βαλε και αλλα φυτα και πετά τα ψεύτικα,κατα προτιμήσει ταχειας ανάπτυξης φυτα να παρεις.
Το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο?

janickrules
10-05-12, 22:52
αδικα ανυσυχεις.

πετα τα ψευτικα,μην παρεις γεννηστρα!

τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους!

το μονο που χρειαεται ειναι να βεβαιωθεις οτι ειναι στρωμμενο το φιλτρο (μετρησεις) και να βαλεις ενα κομματι τουλι στην εισοδο του φιλτρου,να μην τραβηξει κανενα μικρο!

αντε και καλες γεννες!

ρε,σιγουρα ειναι εγκυος; :D


(στην παραπανω ερωτηση σου:
περιπου ενα μηνα διαρκει η εγκυμοσυνη.)

xristos400
11-05-12, 22:48
παιδεια γεννησε σημερα....αλλα μονο 3 γιατι ετσι...? Υπαρχει περιπτωση να ξαναγεννηση παλι..?

Αντωνης Πατρα
11-05-12, 23:19
παιδεια γεννησε σημερα....αλλα μονο 3 γιατι ετσι...? Υπαρχει περιπτωση να ξαναγεννηση παλι..?
θα γενναει συνεχεια .. μπορει και αυτη την στιγμη.. μπορει και αυριο.. ή εγιναν δειπνο.. μην στεναχωριεσαι γιατι θα κανει κι αλλα.. βαλε φυτακια επιφανειας και δεν θα φοβουνται

janickrules
12-05-12, 10:29
συνηθως,αν παρουμε ενα ηδη ζευγαρωμενο γκαπυ απο ενα μαγαι,δεν γενναει πολλα (οχι 3 βεβαια)!

αν και το πιο πιθανο ειναι να εχεις μικρα μεσα και να μην τα βλεπεις,μην αγχωνεσαι,καθως η γονιμοποιηση της θυληκιας δεν ειναι μονο για μια γεννα!

καλες συνθηκες και καλη διατροφη και σε λιγο καιρο δεν θα ξερεις τι να τα κανεις!

ΥΓ:ριξε και μια ματια στο φιλτρο,μην τραβηξε κανενα!

xristos400
12-05-12, 15:45
τελικα οντως γεννησε και μετα απο 3 ωρες γυρω στα 10 ψαρακια.... αλλα τωρα που γυρισα σπιτι δεν βλεπω κανενα....λετε να ειναι κρυμμενα ή εχουν γινει γευμα...???

Αντωνης Πατρα
12-05-12, 15:51
τελικα οντως γεννησε και μετα απο 3 ωρες γυρω στα 10 ψαρακια.... αλλα τωρα που γυρισα σπιτι δεν βλεπω κανενα....λετε να ειναι κρυμμενα ή εχουν γινει γευμα...???
το 99,9% των μικρων κρυβονται ΠΑΝΤΑ στην επιφανεια.. αν δεν υπαρχει κατι να κρυφτουν .. .. πανε.. (βαλε φυτακια με την επομενη) ;)