PDA

Επιστροφή στο Forum : κοκκινη αλγη?


stap
09-05-12, 22:10
καλησπερα,

εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρων . θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερετε τι ειναι οι κοκκινες φουντιτσες που βγηκαν πανω στο τζαμι . διαβασα στο φορουμ οτι μαλλον ειναι κοκκινη αλγη . ομως δεν εχει παει στους βραχους . μαλλον βγηκαν σημερα γιατι εχθες δεν προσεξα κατι .
εκανα μετρησεις και ασβεστιο εχω 400 mg 900 kh 8 kai ph 8.5 . δεν κερω τι εφτεξε κ βγηκαν οι φουντες αυτες. βασικα αλλαξα αντιφωσφορο και εβγαλα τον ενεργο ανθρακα ( οπως με συμβουλεψε ενας φιλος στο φορουμ) μηπως δεν επρεπε?

stap
09-05-12, 22:17
καλησπερα,

εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρων . θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερετε τι ειναι οι κοκκινες φουντιτσες που βγηκαν πανω στο τζαμι . διαβασα στο φορουμ οτι μαλλον ειναι κοκκινη αλγη . ομως δεν εχει παει στους βραχους . μαλλον βγηκαν σημερα γιατι εχθες δεν προσεξα κατι .
εκανα μετρησεις και ασβεστιο εχω 400 mg 900 kh 8 kai ph 8.5 . δεν κερω τι εφτεξε κ βγηκαν οι φουντες αυτες. βασικα αλλαξα αντιφωσφορο και εβγαλα τον ενεργο ανθρακα ( οπως με συμβουλεψε ενας φιλος στο φορουμ) μηπως δεν επρεπε?

ελπιζω να καταλαβετε τι ειναι

Χρηστος Ζ.
09-05-12, 22:34
εγω δεν ξερω να σου απαντησω, αλλα αυτο στη φωτο ειναι μολυ?

snakepanos
09-05-12, 22:38
Ειναι κοκκινη αλγη ??,,, η μηπως ειναι αλγη σαν βουρτσα ?/
Δεν φαινεται καλα ,

stap
10-05-12, 08:38
εγω δεν ξερω να σου απαντησω, αλλα αυτο στη φωτο ειναι μολυ?


ναι μολυ ειναι ηταν το πρωτο ψαρι που πηρα και ζει απο τοτε χωρις προβλημα , παρολου που δεν ειναι θαλασσινο !
-------------------------
Ειναι κοκκινη αλγη ??,,, η μηπως ειναι αλγη σαν βουρτσα ?/
Δεν φαινεται καλα ,

σαν βουρτσα ? δεν ξερω . ειναι στογγυλα σεδον με τριχες στις ακρες και δυνατα , πηγα να ξεριζωζω ενα και βγηκε με πολυ δυσκολια .... τι μπορει να ειναι ?

snakepanos
10-05-12, 09:07
Εχεις πολλα νιτρικα και φωσφορικα αλατα,.
Λαμπες αλλαξες καμια φορα?,δεν εχεις καλο φωτισμο.
Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις? κανε καθε 7 ήμερες

stap
10-05-12, 09:44
Εχεις πολλα νιτρικα και φωσφορικα αλατα,.
Λαμπες αλλαξες καμια φορα?,δεν εχεις καλο φωτισμο.
Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις? κανε καθε 7 ήμερες

καλημερα , αλλαγη νερου κανω 1 φορα το μηνα. την προυγουμενη παρασκευη εκανα αλλαγη και εβαλα τον νεο αντιφωσφορο και εβγαλα τελειως τον αθρακα . και οι μετρησεις μου ηταν νιτρικα =0 και φωσφορικα 25 μ/λ . αμωνια δεν ειχα ..... δεν ξερω , οι λαμπες εχουν κανενα 4 μηνο που τις αλλαξα και γιατι δεν ειναι καλες ? οι τ5 δεν ειναι οι καλυτερες ?
λες να κανω αλλαγη καθε εβδομαδα ?