PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπες


manthos333
07-05-12, 22:50
Καλησπερα σας εχω σε 120 λιτρα 2 λαμπες philips14wat/65wat 820lm warmwhite
2700k ww827 e27es

κανουν??? το ενυδρειο ειναι aquarialand

θελω να μου καλυπτουν ενα μετρια φυτεμενο ενυδρειο με ευκολα φυτα
αν δεν κανουν τι μου πρωτεινετε δεδομενου οτι το καπακι εχει 2 απλα ντουι(βιδωτα)
ευχαριστω

delta66
08-05-12, 10:39
Τι εννοεις "14wat/65wat"?
Η μια ειναι 14W και η αλλη 65W?

ή μηπως οτι ειναι αυτη η λαμπα
http://www.sieco.com.pt/en/lampadas-econimicas/23-e27-14w-philips-warm-white.html
και οτι αντιστοιχει σε 65W κοινης λαμπας (πυρακτωσεως).


Μονο για ευκολα φυτα ειναι καταλληλη και καλο θα ηταν η 2η λαμπα να ηταν λιγο πιο ψυχρη (cool white) με πιο πολλα kelvin (5-7000K), για να μη "κιτρινιζει" πολυ το ενυδρειο

manthos333
08-05-12, 20:09
ναι εχεις δικιο ...
αμα θελω να παω σε ποιο δυσκολα φυτα πρεπει να αλαξω λαμπες ?
υπαρχουν ενυδρειακες λαμπες με απλο ντουι?

delta66
08-05-12, 21:00
Για πιο δυσκολα φυτα πρεπει να κανεις ριζικες αλλαγες και οχι μονο στις λαμπες και στα ακροφυσια.

Θελεις και καταλληλο τροφοδοτικο για τις αναλογες λαμπες (εκτος κι αν παρεις σετ κρεμαστο με ποδαρακια, που παει σε ανοιχτο ενυδρειο - αρκει να μην εχεις ψαρια-αλτες)

Και μετα σε λιπανση αναλογη με το φως και τις απαιτησεις των φυτων.

Και μετα παμε (για να καταναλωνονται αυτα τα τα λιπασματα απο τα φυτα) σε μπουκαλα CO2, μανομετρο, βαλβιδα, ph controller, co2 diffusor (διαχυτηρα)

Ολα αυτα αναλογα το ενυδρειο και τη μαστορια σου, μπορει να γινουν και diy.

Γιαννης Μ5
08-05-12, 21:03
Για πιο δυσκολα φυτα πρεπει να κανεις ριζικες αλλαγες και οχι μονο στις λαμπες και στα ακροφυσια.

Θελεις και καταλληλο τροφοδοτικο για τις αναλογες λαμπες (εκτος κι αν παρεις σετ κρεμαστο με ποδαρακια, που παει σε ανοιχτο ενυδρειο - αρκει να εχεις ψαρια-αλτες)

Και μετα σε λιπανση αναλογη με το φως και τις απαιτησεις των φυτων.

Και μετα παμε (για να καταναλωνονται αυτα τα τα λιπασματα απο τα φυτα) σε μπουκαλα CO2, μανομετρο, βαλβιδα, ph controller, co2 diffusor (διαχυτηρα)

Ολα αυτα αναλογα το ενυδρειο και τη μαστορια σου, μπορει να γινουν και diy.



Μου φαινεται Σπυρο πως εδω "που παει σε ανοιχτο ενυδρειο - αρκει να εχεις ψαρια-αλτες)"ξεχασες να βαλεις ενα μην.:D:D:D

delta66
08-05-12, 22:19
Μου φαινεται Σπυρο πως εδω "που παει σε ανοιχτο ενυδρειο - αρκει να εχεις ψαρια-αλτες)"ξεχασες να βαλεις ενα μην.:D:D:D
Χαχα
Ευχαριστω. Το διορθωνω.