PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροη Ρευματος


StefanosS
05-05-12, 11:51
Χαιρετω σας.Λοιπον εχθες την ωρα που βουτηξα το χερι μου στο ενυδρειο σε ενα σημειο οπου ειχα εναν μικροτραυματισμο νιωθω να με χτυπαει ρευμα.Τελος παντων για να μην πολυλογω κατελιξα στο οτι η διαρροη ειναι απο τον εξωτερικο θερμοστατη.Το παραδοξο ειναι οτι εβαλα αλλον εσωτερικο και και αυτος παρουσιαζει διαρροη(και οι 2 το κανουν μονο οταν ειναι αναμενοι για να ζεστανουν το νερο).Παιδια εσας ποια ειναι η γνωμη σας?Τι να κανω?Να γειωσω το ενυδρειο ή να παρω καινουργιο θερμοστατη?Επισης 2 πολυ βασικες αποριες.Παιζει να φταιει το πολυπριζο?Και πανω απο ολα τα ψαρια νιωθουν ρευμα οταν ειναι τραυματισμενα?Οπως και εγω?

gianniwpopi
05-05-12, 11:56
εγω πιστευω οτι τα ψαρια εχουν απο μονα τους γειωση αλλα δεν ξερω κιολας....
εγω θα εβαζα γειωση αλλα θα εβρισκα και αλλον ενα θερμοστατη να δοκιμασω μηπως εχουν προβλημα οι παλιοι

kgf12345
05-05-12, 12:05
εγω θα επαιρνα καινουριο θερμαντικο κατευθειαν.κοιταξε το και το πολυπριζο ομως καλου κακου.και δοκιμασε να το συνδεσεις και σε αλλη πριζα στον τοιχο.και δοκιμες με δοκιμαστικο.οχι με το χερι!!!

exelix
05-05-12, 12:06
Αν έχει διαρροή κάποια ηλεκτρική συσκευή στο ενυδρείο σου υπάρχει σοβαρός κίνδυνος ηλεκτροπληξίας. Το να βάλεις γείωση στο ενυδρείο δεν είναι μία λύση που θα σταματήσει τη διαρροή. Το νόημα είναι ότι αν έχεις διαρροή και έχεις γειώσει το ενυδρείο θα πέσει στον πίνακά σου το ρελέ διαφυγής (κανονικά πρέπει να έχεις εκτός αν έχει κάνει μ... ο ηλεκτρολόγος οπότε και θα πρέπει να βάλεις). Αυτό είναι ένα μέσο προστασίας σε περίπτωση που παρουσιαστεί διαρροή, οπότε να μη σε σκοτώσει. Άμα ξέρεις ότι έχεις διαρροή δεν έχει κάποιο νόημα αυτή η ιστορία. Τα ψάρια δε νομίζω ότι έχουν κάποιο θέμα.

Τσέκαρε σίγουρα ποιες είναι οι συσκευές που σε χτυπάνε. Αν έχεις κάποιο πολύμετρο μπορεί να σε βοηθήσει. Δες μήπως φταίνε τα φώτα.

Και πολλή προσοχή! Το ρεύμα δεν είναι παιχνίδι! Αν δεν ξέρεις τι κάνεις τα πετάς και παίρνεις καινούργια, δε βάζεις τα χέρια σου για δοκιμές.

StefanosS
05-05-12, 12:08
Τα ψαρια ζουνε τρωνε και απλωνουν αυγα κανονικοτατα δεν μοιαζουν να τους ενοχλει κατι.Απλα ο φοβος μου ειναι αν οταν ειναι χτυπημενα γιατι ενταχει δισκοι ειναι τσαμπουκαδες ανα διαστηματα εχουν ειδηκα οταν θελουν να απλωσουν αυγα νιωθουν οτι τους χτυπαει ρευμα γιατι δεν ξερω ποσο καιρο εχω αυτην την διαρροη και αν πονανε καιρο τωρα θα το εχω φοβερες τυψεις.

exelix
05-05-12, 12:10
Δεν τα χτυπάει ρεύμα. Εσένα χτυπάει όταν κλείνεις κύκλωμα βάζοντας μέσα τα χέρια σου. Δεν είναι παιχνίδι αν είναι από διαρροή.

StefanosS
05-05-12, 12:15
Οχι οχι παιδια με δοκιμαστικο το εκανα και εγω.Ρελε φυσικα και εχω.Οταν λεω οτι ενιωσα ρευμα μην φανταστεις κατι τραγικο ισα ισα σαν τσουξιμο καπως.Το κανουν μεχρι στιγμης 2 θερμοστατες τι να πω δεν ξερω.Το ρελε σε καμια περιπτωση δεν επεσε.Ειμαι και σκραπας τελιως στα ηλεκτρολογικα και δεν ξερω να βγαλω ακρη ιδιαιτερα.Θα δοκιμασω και να το βαλω σε αλλη πριζα μηπως ειναι αυτο.Μεχρι εχθες παντως οπου δεν ειμουν χτυπημενος εγω στα χερια ποτε δεν με ειχα ξανανιωσει ρευμα και ακομα και τωρα με το αλλο χερι μεσα δεν νιωθω τιποτα.

Sakisdraminos
05-05-12, 12:31
για μενα καλυτερα να δεις πιο εχει διαροη και να το διορθωθεις μην μπερδευτης και σε τηναξει το ρευμα καμια μερα και βγεις καμενος!!!
εμενα εχανε απο ενα φιλτρο sun sun και το αλλαξα...

StefanosS
05-05-12, 12:53
Ηλπιζα να γλιτωσω την 50ρουμπα σε αυτους τους χαλεπους καιρους αλλα οπως το βλεπω τελικα δεν την γλιτωνω.Ευχαριστω παντως παιδια μαλλον θα παω για καινουργιο θερμοστατη
-------------------------
Ισχυει οτι μπορει να αναβει λογο επαγωγικου ρευματος το κατσαβιδι?Γιατι ρε παιδια η αληθεια ειναι πως αν ειχα οντως διαρροη δεν επρεπε να πεφτει το ρελε?

Sakisdraminos
05-05-12, 12:57
ρελε γιανα πεσει νομιζω οτι θελει να εχει καποιο ποσοστο διαροης και οχι 1-2-10watt αλλα δεν ειμαι και σιγουρος παντος καλο ειναι να το αλλαξεις....

maikl
05-05-12, 17:13
-------------------------
Ισχυει οτι μπορει να αναβει λογο επαγωγικου ρευματος το κατσαβιδι?
Ισχυει.:cool:

Nick74
17-05-12, 00:00
Παιδια ΜΗΝ βαζετε γειωσεις στα ενυδρια, ειναι λαθος για πολλους και διαφορους λογους.
Η καλυτερη λυση προστασιας ειναι μετασχηματιστες 1:1 (δηλαδη παιρνουν 220 και βγαζουν 220 και κανουν απλως γαλβανικη απομονωση)
Ειναι σχετικα φθηνοι και βρισκονται ευκολα σε μεγαλα ηλεκτρολογεια (και σε μαγαζια που ασχολουνται αποκλειστικα με τυλιγματα μετασχηματιστων ειναι ακομα φθηνοτεροι)

Το ρελαι δεν εξαρταται απο τα watt αλλα απο τα mA, συνηθως ειναι στα 60

ChrisLust
17-05-12, 00:14
συνηθως ειναι 30 mA δηλαδη 6 περιπου watt,δεν αξιζει να γειωσεις ενυδρειο δεν εχει νοημα...δεν μας νοιαζει που να διοχετευσουμε την διαρροη αλλα πωσ να την σταματησουμε...οποτε δοκιμασε εναν αλλον θερμοστατη...επισης αν ειχε διαρροη εισαι τυχεροσ που την γλιτωσες ,προφανως επειδη δεν ησουν εσυ γειωμενος...η τεσπα γιαυτο δεν επεσε ο ρελες...αλλαξε την το ρευμα δεν ειναι για να παιζεις

exelix
17-05-12, 08:02
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8330

Λιβέρης Σταύρος
17-05-12, 09:53
Συμφωνώ κι' εγώ με αλλαγή του ελαττωματικού εξοπλισμού που προκαλεί τη διαρροή. Όταν αντιμετωπίζουμε τέτοιο θέμα δεν κοιτάμε να γειώσουμε ή ότι άλλο, αλλά να απομακρύνουμε και να αντικαταστήσουμε την πηγή της διαρροής.
Και στο δικό μου ενυδρείο έτυχε με κάποιον Jagger και χωρίς δεύτερη σκέψη και εφόσον τον επιθεώρησα για οτιδήποτε φαινομενικό που δεν βρήκα, τον άλλαξα.

platy
17-05-12, 16:10
στο ενυδρείο έχεις εσωτερικό φίλτρο?? αν ναί δοκίμασε να το απομωνόσεις και να δείς αν εφταιγε αυτό(μου έχει συμβεί και εμενα ετσι) επίσης να προσέχεις να έχεις το πολύμπριζο σε τέτοιο σημείο οπου σε περίπτωση που θα πέσει νερο απο το εννυδρειο και θα κυλήσει στα καλώδια(θερμοστατη κλπ ) που πάνε προς τα κει ,να μην βραχυκυκλώσουν ολα..!

Nick74
19-05-12, 01:19
Παιδια ενας μετασχηματιστης 1:1 δεν ειναι πολυτελεια και ουτε ειναι πανακριβος.
Σε ολα τα εργαστηρια ηλεκτρονικων με τετοιο ρευμα δουλευουμε και κυριολεκτικα δεν τρεχει τιποτα ακομα κι αν ποιασεις τον ενα πολο κι ας εχει οχι 220 v αλλα και 100000.
Γειωσεις παντως ΜΗΝ βαζετε σε ενυδρεια μονο κακο θα κανετε και στα ψαρια σας αλλα και στο σπιτι σας σε περιπτωση που πεσει το ρελε και λειπετε

exelix
19-05-12, 08:08
Κακό στο σπίτι κάνει μόνο η γείωση στο ενυδρείο; Να αφαιρέσουμε γενικά τη γείωση και το ρελέ διαφυγής από το σπίτι; Στο λέω λίγο υπερβολικά γιατί επιμένεις αρκετά ενώ παραπάνω έβαλα ένα σύνδεσμο όπου έχει γίνει μεγάλη κουβέντα όπου εξηγείται το τι και πώς.

Nick74
19-05-12, 17:08
Θεωρητικα το ιδανικο θα ηταν ΚΑΙ στο σπιτι να εχεις τα παντα σε ενα μετασχηματιστη 1:1
Η Γειωση ειναι απαραιτητη για καποιες ηλεκτρονικες συσκευες που ακτινοβολουν παρασσιτικες συχνοτητες και γενικα για οτιδηποτε χρησιμοποιει υψηλες συχνοτητες, αλλα για αλλους πλεον λογους, οχι για ασφαλεια. (αν και για λογους ασφαλειας ειναι απαραιτητη αν εχουμε αντικεραυνικα φιλτρα γραμμης, κεραιων κτλ)
Τωρα κατα ποσο αυτο θελει να το κανει ο καθε ενας ειναι αλλη ιστορια και σιγουρα εδω δεν ειναι το καταλληλο φορουμ για τετοιου ειδους συζητηση, ομως το πιο σπανιο ατυχημα σε σπιτι ειναι η ηλεκτροπληξια οποτε θα ηταν υπερβολη κατι τετοιο και για να προεβαινε καποιος μη ειδικος σε τετοιου ειδους ενεργεις θα πρεπει ειτε να ειναι υποχονδριος ειτε να εχει πολλα λεφτα που δεν ξερει τι να τα κανει.
Στα εργαστηρια ομως που δουλευουμε συσκευες υπο ταση και που φτιαχνουμε νεες κατασκευες που πρακτικα δεν εχουμε εξακριβωσει ακομα αν λειτουργουν σωστα η συγκεκριμενη λογικη εγκαταστασης εκτος οτι ειναι και υποχρεωτικη με νομο μπορει να γινει και ζητημα ζωης και θανατου.
Τωρα απο κει και περα αν ρωτας σε εντελως θεωρητικο επιπεδο, η αν εισαι δισεκατομμυριουχος και δεν ξερεις τι να κανεις τα λεφτα σου, τοτε ναι, το καλυτερο θα ηταν η υπαρξη μετ/η 1:1, ηλεκτρονικου σταθεροποιητη τασης με χαμηλη ταχυτητα αποκρισης και ups online (πλακα πλακα στο δωματιο που εχω τους υπολογιστες ετσι εχω κανει την εγκατασταση σπιτι, αλλα εμενα τυχαινει πολλες φορες και μου μενουν συσκευες που αγοραζονται για καποια εγκατασταση και τελικα στην πορεια κατι γινεται και ειτε κοβουν οι πελατες τιμη οποτε κοβω κι εγω απο την εγκατασταση κατι, ειτε αλλαζουν τα σχεδια στην πορεια για διαφορους λογους )

mixalakis
15-11-15, 17:48
επαθα ακριβώς το ίδιο σήμερα στο σαμπ.

εβγαζα ενα ενα τα καλώδια και εβαζα το δακτυλο με την πληγή.

επικεντρώθηκε το πρόβλημα στον θερμαντήρα. τον αλλαξα με εναν αλλο κι εκανε το ιδιο. να σημειώσω ότι τον δευτερο δεν το βούτηξα όλον μέσα...

Nick74
15-11-15, 18:37
επαθα ακριβώς το ίδιο σήμερα στο σαμπ.

εβγαζα ενα ενα τα καλώδια και εβαζα το δακτυλο με την πληγή.

επικεντρώθηκε το πρόβλημα στον θερμαντήρα. τον αλλαξα με εναν αλλο κι εκανε το ιδιο. να σημειώσω ότι τον δευτερο δεν το βούτηξα όλον μέσα...
Σε χτύπησε κανονικά ή απλά ένοιωσε σα στατικό ηλεκτρισμό?
Υπάρχουν άνθρωποι με πολύ χαμηλή αντίσταση που ακόμα και επαγωγικα ή απλά δυνορευματα τα καταλάβαιναν σα χτύπημα όπως υπάρχουν και άλλοι που έχουν τόσο υψηλή αντίσταση που πιάνουν με γυμνά χέρια τις μπάρες των 380 και δε νοιώθουν τίποτα (έχω γνωρίσει άτομα και των δύο κατηγοριων). Επίσεις όλοι μας έχουμε φάσεις που υπό συνθήκες γινόμαστε υπερευαισθητοι

ΔημήτρηςΤ
15-11-15, 19:40
Οι θερμοστατες όπως κ τα φίλτρα ,φωτισμος δεν έχουν γείωση.βγάλε ένα ενα αυτά κ βαλτα μεμονωμένα στην πρίζα έτσι θα βρεις ποιο φταίει.τα φίλτρα δουλεύουν με μαγνήτη πηνίο όχι όπως τα ποιο πολλά μίξερ για παράδειγμα.οι θερμοστατες έχουν μια πολύ μικρή ασφάλεια εσωτερικά που καίγεται σ περίπτωση διαρροής (από νερό) κοίτα προσεχτικά τα φώτα σου!!!!

Nick74
15-11-15, 19:42
Μη βάζετε γείωσης. Αν κάποιος θέλει προστασία ας σκεφτεί σοβαρά την αγορά μετασχηματιστη 1:1

mixalakis
15-11-15, 20:14
Τα τσέκαρα ένα ένα . Ο θερμοστάτης έκανε την δουλειά . Αλλά και ο δεύτερος ;;; Γείωση αυτοί δεν έχουν ... Το χτύπημα που ένιωθα ήταν σαν κι αυτό που σου δίνει ο θερμοσίφωνας όταν είναι ανοιχτός αλλά όχι τόσο δυνατά.
Ο 1:1 που τον πουλάνε ;;

Τάκης
15-11-15, 20:30
Ας με διορθώσει κάποιος με περισσότερες γνώσεις αλλά αν βάλεις μετασχηματιστή 1:1 πάλι θα αισθάνεσαι τη διαρροή αλλά δεν θα είναι τόσο επικίνδυνο. Από την άλλη αν έχεις διαρροή και έχεις ρελέ διαφυγής , θα έπεφτε, αν όμως βάλεις μετασχηματιστή τότε το ρελέ φοβάμαι πως δεν θα ενεργοποιηθεί σε περίπτωση διαρροής ή βραχυκυκλώματος

puntomad
15-11-15, 23:19
Ας μας πει καποιος με περισσοτερες ηλεκτρολογικες γνωσεις.
Εγω παντως μετασχηματιστη 1:1 εχω στον παγκο μου για να δοκιμαζω συσκευες που μπορει να βραχυκυκλωνουν ωστε να μην μου ριχνουν τις ασφαλειες.
Ο ρελες διαφυγης πεφτει σε συσκευες με γειωση.

Παντως για να νιωθεις ηλεκτρισμο στο χερι, στανταρ εχει διαρροη ηλεκτρισμου ο θερμαντηρας. Ειναι η μονη συσκευη που εχει ρευμα μεσα στο νερο.

Nick74
15-11-15, 23:38
Με 1:1 δεν σε διαρεει ρεύμα, δεν κάνεις κυκλωμα με τίποτα άρα είναι σα να βρίσκεσαι εκτός.
Μπορεί να είναι θεωρητικά ένα επί πλέον έξοδο αλλά είναι η απόλυτη προστασία.
Η γείωση μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις -δε θα τις αναλύσω τώρα αλλά είναι αρκετες- να λειτουργήσει αρνητικά ενώ ένας 1:1 μόνο καλό κάνει.
Αν δε γνωρίζεις μαγαζί που να τυλίγει μετ/ες σε όποιο καλό ηλεκτρολογειο και να πας έχει

Τάκης
15-11-15, 23:41
Νίκο +-3

Nick74
15-11-15, 23:43
Το auto correct με έχει κάνει να ακούγομαι σα τον Τσακαλωτο λολ
Τα δίωρο ωσάν όλα η ξέφυγε τπτ?

puntomad
16-11-15, 08:28
καλημερα,
δεν καταλαβα τι εννοεις?
π.χ. ο θερμαντηρας εχει διαρροη και περναει μια α ταση στο νερο.
τι διαφορα εχει αν τα 220V τα εχει κατευθειαν απο την πριζα του δικτυου και αν τα περνει απο τον μετασχηματιστη? Παλι 220 περνει, παλι την ιδια διαρροη θα εχει.

mixalakis
16-11-15, 09:21
Αυτό που πρέπει να πω είναι ότι είχε νερά το μπαλκόνι όποτε και πάταγα σε αυτά . Το σαμπ είναι στο μπαλκόνι μην σας μπερδέψω. Βέβαια ισχύει αυτό που είπαν πιο πάνω . Είμαι πολύ ευαίσθητος στο ρεύμα . Νερό θερμοσίφωνα με χτύπαγε και δεν χτύπαγε την γυναίκα μου ..

Nick74
16-11-15, 11:20
καλημερα,
δεν καταλαβα τι εννοεις?
π.χ. ο θερμαντηρας εχει διαρροη και περναει μια α ταση στο νερο.
τι διαφορα εχει αν τα 220V τα εχει κατευθειαν απο την πριζα του δικτυου και αν τα περνει απο τον μετασχηματιστη? Παλι 220 περνει, παλι την ιδια διαρροη θα εχει.

για να σε "χτυπησει" το ρευμα πρεπει το σωμα σου να κανει κυκλωμα με κατι (με τη Γη στη συγκεκριμενη περιπτωση) διαφορετικα αν δεν υπαρχει ροη ηλεκτρονιων δεν υπαρχει και ρευμα.
Η ταση που εχει ο ενας και μοναδικος αγωγος που θα ποιασεις ειναι αδιαφορη γιατι ειναι σε σχεση με τον αλλο αγωγο κι οχι με τη Γη η με οτιδηποτε αλλο.
αν υπαρχει μετασχηματιστης απομονωσης οτι ταση και να ποιασεις δεν κανεις κυκλωμα με τη Γη οποτε δε σε διαρρεει απολυτως τιποτα.
Παντου αυτο κανουμε.

δες τις φωτο για να καταλαβεις καλυτερα

http://www.computeraudiophile.com/attachments/f27-uptone-audio-sponsored/19617d1436352276t-uptone-audio-regen-shock.jpg

http://www.computeraudiophile.com/attachments/f27-uptone-audio-sponsored/19618d1436352420t-uptone-audio-regen-noshock.jpg


η μοδα με τις γειωσεις παντου μπορει να προστατευε σε περιπτωση που κεποιο καλωδιο ερχοταν σε επαφη με το σασι μιας συσκευης, αλλα σε περιπτωση ενος φθαρμενου αγωγου που τον ποιανεις κατα λαθος εχει ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα ενω στην πληρη απομονωση με μετασχηματιστη απλα δεν υπαρχει προβλημα να ποιασεις το φθαρμενο αγωγο, εκτος πια κι αν θες να αυτοκτονησεις και ποιασεις τον ενα με το ενα χερι και τον αλλο με το αλλο! (γιατι εστω κι αν ποιασεις με το ιδιο χερι δυο φθαρμενους αγωγους, παλι δεν θα κανει κυκλωμα με την καρδια σου για να ειναι επικινδυνο).

Σε οικιακες εγκαταστασεις πολυ σπανια φυσικα χρησιμοποιειται κατι τετοιο αφου ειναι πραγματικα παρα πολυ σπανιο να παθει καποιος ηλεκτροπληξια, και μαλιστα θανατηφορα. οποτε η προστασια με Γη + ρελε διαφυγης εχει θεωρηθει ικανοποιητικη

hiphophooligan
16-11-15, 11:49
ρε παιδια ειστε σιγουροι οτι δεν ειναι επαγωγικο απο το μοτερ του φιλτρου? ειναι κλασσικο φαινομενο και το "τσιμπιμα" στο χερι αλλα και η ενδειξη στο δοκιμαστικο

Τάκης
16-11-15, 12:02
ρε παιδια ειστε σιγουροι οτι δεν ειναι επαγωγικο απο το μοτερ του φιλτρου? ειναι κλασσικο φαινομενο και το "τσιμπιμα" στο χερι αλλα και η ενδειξη στο δοκιμαστικο
Τα μοτεράκια των αντλιών είσαι σίγουρα επαγωγικά, δεν έχουν καρβουνάκια μέσα βρε παιδιά

hiphophooligan
16-11-15, 13:48
Τα μοτεράκια των αντλιών είσαι σίγουρα επαγωγικά, δεν έχουν καρβουνάκια μέσα βρε παιδιά
το ιδιο δε λεμε? :confused:
εντιτ: εννοω την ταση που μετραει ο φιλος οτι ειναι επαγωγικη

Τάκης
16-11-15, 14:31
το ιδιο δε λεμε? :confused:
εντιτ: εννοω την ταση που μετραει ο φιλος οτι ειναι επαγωγικη
Ναι, απλα το επιβεβαιώνω :)

Σε όλα τα ενυδρεία μου έχω τάση επαγωγική, και έχω κάνει δοκιμή με αντλίες, τις βάζω σε κουβα με νερό και ανάβει το δοκιμαστικό, και το δοκιμαστικό είναι αυτο με τη μπαταρία, που ανάβει επαγωγικά, όχι τα απλά που βάζεις δάκτυλο
-------------------------
για να σε "χτυπησει" το ρευμα πρεπει το σωμα σου να κανει κυκλωμα με κατι (με τη Γη στη συγκεκριμενη περιπτωση) διαφορετικα αν δεν υπαρχει ροη ηλεκτρονιων δεν υπαρχει και ρευμα.
Η ταση που εχει ο ενας και μοναδικος αγωγος που θα ποιασεις ειναι αδιαφορη γιατι ειναι σε σχεση με τον αλλο αγωγο κι οχι με τη Γη η με οτιδηποτε αλλο.
αν υπαρχει μετασχηματιστης απομονωσης οτι ταση και να ποιασεις δεν κανεις κυκλωμα με τη Γη οποτε δε σε διαρρεει απολυτως τιποτα.
Παντου αυτο κανουμε.

δες τις φωτο για να καταλαβεις καλυτερα

http://www.computeraudiophile.com/attachments/f27-uptone-audio-sponsored/19617d1436352276t-uptone-audio-regen-shock.jpg

http://www.computeraudiophile.com/attachments/f27-uptone-audio-sponsored/19618d1436352420t-uptone-audio-regen-noshock.jpg


η μοδα με τις γειωσεις παντου μπορει να προστατευε σε περιπτωση που κεποιο καλωδιο ερχοταν σε επαφη με το σασι μιας συσκευης, αλλα σε περιπτωση ενος φθαρμενου αγωγου που τον ποιανεις κατα λαθος εχει ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα ενω στην πληρη απομονωση με μετασχηματιστη απλα δεν υπαρχει προβλημα να ποιασεις το φθαρμενο αγωγο, εκτος πια κι αν θες να αυτοκτονησεις και ποιασεις τον ενα με το ενα χερι και τον αλλο με το αλλο! (γιατι εστω κι αν ποιασεις με το ιδιο χερι δυο φθαρμενους αγωγους, παλι δεν θα κανει κυκλωμα με την καρδια σου για να ειναι επικινδυνο).

Σε οικιακες εγκαταστασεις πολυ σπανια φυσικα χρησιμοποιειται κατι τετοιο αφου ειναι πραγματικα παρα πολυ σπανιο να παθει καποιος ηλεκτροπληξια, και μαλιστα θανατηφορα. οποτε η προστασια με Γη + ρελε διαφυγης εχει θεωρηθει ικανοποιητικη

Νίκο πολύ καλός ο τρόπος που το θέτεις.
Τώρα θα χρειαστούμε τη βοήθεια σου,
έψαξα λίγο για το θέμα (προς Θεού δεν σε αμφισβητώ, απλά μου αρέσει το ψάξιμο :) ) και βρήκα αυτό http://www.monachos.gr/forum/showthread.php/255-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%87%CE%B7%CE%BC%C E%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-220v-220v?p=4807&viewfull=1#post4807
το θεωρώ αρκετά ενδιαφέρον και θα ήθελα τις προτάσεις σου.
Οτι δηλαδή, από όσα κατάλαβα, θα πρέπει να προσέξουμε ο μετασχηματιστής που θα πάρουμε να μην είναι 3πολικός, να μην έχει δηλαδή 3 καλώδια, αλλά 2 εισόδου και 2 εξόδου , και να μας το επιβεβαιωσουν πως δεν είναι αυτομετασχηματιστής , σωστά ;
για παράδειγμα βρήκα αυτά
http://anastasiadi.gr/index.php/shop/transformators/kleistoutupou/41-475-product
αυτός φαίνεται πως έχει 2 καλώδια μπροστά και μάλλον άλλα 2 πίσω
ενω σε αντίθεση αυτοί που λένε τριπολικοί (όχι βέβαια αυτοί που γράφουν 220/110, δεν μας κάνουν έτσι και αλλιώς)
http://www.markidis.gr/index.php?cPath=36_369_798
προφανώς δεν είναι αυτό που θέλουμε εμεις , σωστά ;

mixalakis
16-11-15, 17:21
και διαβάζοντας τα παραπάνω έρχομαι και στην εξής επιπλεον ερώτηση.... ο μετασχηματιστής πρέπει να μπεί πριν η μετά το ρελε?? αλλά χωρίς γείωση...?

γιατί καταλαβαίνω ότι

Α :αν το αφήσω όπως έχει τότε απλά καταλαβαίνω μια μικρή διαρροή που οκ την ανέχομαι και αν κάτσει καμια διαροή μεγάλη πχ καταλάθος παω να κοψω ενα ται ραπ και περνω το καλώδιο τότε την ακουει το ρελέ και πεφτει και σώθηκα...
Β : βάζω ένα κήτος μετασχηματιστή ... μπαίνουν όλα πάνω ... τέρμα οι μικρο διαροές αλλά αν κόψω κάτι κατά λάθος τότε μπαι μπαι.... για θυμαράκια...

Nick74
16-11-15, 17:33
Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις 1:1 αυτόμετασχηματιστη :) (ακούγεται σαν ανεκδοτο. .. αν ήσουν του χώρου θα καταλάβαινε το γιατι... ουσιαστικά αν υπηρχε θα ήταν ένα εξάρτημα που δεν κάνει απολύτως τιποτα... κάτι σαν τα βακτήρια σε μπουκάλι lol).
Δε χρειάζεται ούτε ψάξιμο ούτε φιλοσοφία, ένα κλασσικό γνωστό εξάρτημα είναι που απ όπου και να το πάρεις είναι το ίδιο. Πας καυκα το παίρνεις και τέλος (τους λες αν δε θες να κάνεις συνδέσεις να σου προσαρμόσουν κι ένα φις απ τη μία κι ένα πολύμπριζο απ την άλλη )

Ισχύ βάλε καμιά 500ρια watt κι είσαι μια χαρά και από ανοχες



Μιχαλακη Ποιο ρελε; στην πρίζα θα τον βάλεις. .. Δε σου πα να κάνεις νέα εγκατάσταση σε όλο το δίκτυο του σπιτιού (βεβαια όχι πως θα ταν άσχημα αλλά πολλά τα έξοδα και δεν χρειαζεται. βεβαια θα ηταν η απολυτη προστασια αλλα σε σπιτι παραειναι υπερβολικο κατι τετοιο. Σε πλοια το κανουμε και σε βιομηχανικους χωρους αλλα εκει ειναι τελειως διαφορετικες οι συνθηκες και δεν ειναι σπανιο να κοπουν καλωδια, να καουν να ακουμπησουν σε γη κτλ κτλ κτλ)


Αυτό με το αν κόψεις κατι και τα θυμαρακια δεν το κατάλαβα. .. αν έχεις απομόνωση απ την γη έχεις απομόνωση. Ότι και να κάνεις είσαι εκτός γείωσης άρα 100000% προστατευμενος.

Τάκης
16-11-15, 17:46
Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις 1:1 αυτόμετασχηματιστη :) (ακούγεται σαν ανεκδοτο. .. αν ήσουν του χώρου θα καταλάβαινε το γιατι... ουσιαστικά αν υπηρχε θα ήταν ένα εξάρτημα που δεν κάνει απολύτως τιποτα... κάτι σαν τα βακτήρια σε μπουκάλι lol).
Δε χρειάζεται ούτε ψάξιμο ούτε φιλοσοφία, ένα κλασσικό γνωστό εξάρτημα είναι που απ όπου και να το πάρεις είναι το ίδιο. Πας καυκα το παίρνεις και τέλος (τους λες αν δε θες να κάνεις συνδέσεις να σου προσαρμόσουν κι ένα φις απ τη μία κι ένα πολύμπριζο απ την άλλη )

Ισχύ βάλε καμιά 500ρια watt κι είσαι μια χαρά και από ανοχες


Νίκο και πάλι +-3

puntomad
16-11-15, 22:43
Νικο,
εξακολουθω και το χανω.
Απο την στιγμη που λειτουργει η συσκευη υπαρχει κινηση ηλεκτρονιων, αρα η διαρροη υφισταται και απλα την νιωθεις βαζοντας το χερι στο νερο.
την ωρα που βαζω το χερι μου στο νερο δεν γειωνω καπου φοαρω λαστιχενια παπουτσια και δεν ακουμπαω πουθενα
(το ειχα παθει με τον παλιο θερμαντηρα οταν δουλευε δεν μπορουσα να βαλω το χερι μεσα στο ενυδρειο)

Αν ειχα μετασχηματιστη τι θα αλλαζε?

Παντως για να πιασεις μονο την φαση, παιζει ρολο και ο ανθρωπος, εχω φιλο που πιανει την φαση και την κραταει και καλα δεν εχει ρευμα (μαλιστα λεει οτι εχει περασει ηλεκτροπληξια μικρος ) και μετα την παταει ο επομενος και τιναζεται

Τάκης
17-11-15, 00:23
Νικο,
εξακολουθω και το χανω.
Απο την στιγμη που λειτουργει η συσκευη υπαρχει κινηση ηλεκτρονιων, αρα η διαρροη υφισταται και απλα την νιωθεις βαζοντας το χερι στο νερο.
την ωρα που βαζω το χερι μου στο νερο δεν γειωνω καπου φοαρω λαστιχενια παπουτσια και δεν ακουμπαω πουθενα
(το ειχα παθει με τον παλιο θερμαντηρα οταν δουλευε δεν μπορουσα να βαλω το χερι μεσα στο ενυδρειο)

Αν ειχα μετασχηματιστη τι θα αλλαζε?

Παντως για να πιασεις μονο την φαση, παιζει ρολο και ο ανθρωπος, εχω φιλο που πιανει την φαση και την κραταει και καλα δεν εχει ρευμα (μαλιστα λεει οτι εχει περασει ηλεκτροπληξια μικρος ) και μετα την παταει ο επομενος και τιναζεται
Εχεις ακουμπίσει ποτε καλώδιο απο μπουζι αυτοκινήτου ;
Ειναι πολλά τα volt, αν το ακουμπίσεις δεν θα πάθεις τίποτα, αν ακομπας όμως και το σασί θα χορεύεις σάμπα , ετσι ακριβως είναι και αυτο. το ρεύμα αν δεν κλεινει κύκλωμα δεν παθαίνεις τιποτα, και με τον μετασχηματιστή επειδή είναι ρεύμα εξ επαγωγής απο τη ΔΕΗ και όχι άμεσο, αν δεν πιασεις και τους 2 πόλους (φάση και ουδέτερο) δεν κλείνεις κύκλωμα και δεν σε πειράζει, ενω το ρευμα του δικτύου, το ουδέτερο είναι και γείωση και ετσι όταν έρθεις σε επαφή με τη φάση θα περάσει το ρεύμα απο το σώμα σου για να παει στη γη και σε σκοτώνει ή σου κάνει ζημιά, εκτος και αν φοράς καλα πλαστικά παπουτσια, και αυτο ανάλογα με τα volt

mixalakis
17-11-15, 03:00
Μα ήδη έχω κάνει ξεχωριστη εγκατάσταση . Παίρνω ρεύμα απο τον πίνακα και φτάνω δε έναν υποπίνακα στο Ενυδρειο όπου έχω ρελε ασφαλείας και ασφάλειες . Τα θυμαράκια τα αναφέρω γιατί αναρωτιέμαι αν θα δουλεψει το ρελε σε περίπτωση βραχυκυκλώματος την στιγμή που παρεμβάλλεται αυτός ο μετασχηματιστής .

Τάκης
17-11-15, 07:43
Μα ήδη έχω κάνει ξεχωριστη εγκατάσταση . Παίρνω ρεύμα απο τον πίνακα και φτάνω δε έναν υποπίνακα στο Ενυδρειο όπου έχω ρελε ασφαλείας και ασφάλειες . Τα θυμαράκια τα αναφέρω γιατί αναρωτιέμαι αν θα δουλεψει το ρελε σε περίπτωση βραχυκυκλώματος την στιγμή που παρεμβάλλεται αυτός ο μετασχηματιστής .
Ο ρελέ ασφαλείας λειτουργεί μόνο σε περίπτωση που υπάρξει βραχυκύκλωμα που έχει σχέση με γείωση, πχ αν πιάσεις εσύ ένα γυμνό καλώδιο, αν όμως πιάσεις και τα 2 καλώδια (φάση & ουδέτερο) ο ρελε μπορεί να μη λειτουργήσει αλλά εσύ θα δεις τα θυμαράκια . Αν υπάρχει ο μετασχηματιστής και πιάσεις τη φάση , δεν θα σε χτυπήσει το ρεύμα για αυτό δεν θα υπάρξει βραχυκύκλωμα και δεν θα λειτουργήσει ο ρελε, αν πιάσεις όμως και τα 2 καλώδια τότε θα σε χτυπήσει το ρεύμα όπως θα σε κτύπαγε και χωρίς μετασχηματιστή που δεν θα λειτουργούσε και ο ρελε.
Το σχήμα που έβαλε ο Νίκος εξηγεί το λόγο
Ολα τα παραπάνω είναι άσχετα αν έχεις ξεχωριστή εγκατάσταση ή άλλον πίνακα, και άσχετα αν έχεις 1 ή 2 ρελέδες. Και 2 ρελέδες να έχεις , έναν στο κυριο πίνακα και έναν στον υποπινακα , αν γίνει βραχυκύκλωμα θα πέσουν και οι 2

mixalakis
17-11-15, 08:19
Ο Νίκος είπε για καυκα.πως τον ζητάμε ; Μετασχηματιστή απομόνωσης πχ για κήπους ;

Τάκης
17-11-15, 08:21
Ο Νίκος είπε για καυκα.πως τον ζητάμε ; Μετασχηματιστή απομόνωσης πχ για κήπους ;
Οχι για κήπους, γιατι αν δεν κάνω λάθος στους κήπους βάζουν γύρω στα 40-45 volt, μετασχηματιστή 1:1 , να βγαζει 220volt δηλαδή, αν τους πεις 1 προς 1 νομίζω πως θα καταλάβουν

mixalakis
17-11-15, 09:26
ok . λογικά εκεί πάνω θα πάνε όλες οι αντλίες , θερμαντικά, ριάκτορες.
οι κυκλοφορητές είναι με μετασχηματιστή οπότε...έξω.
ο σκιμερ ειναι dc οπότε έξω κι αυτός.

Nick74
22-11-15, 03:24
1:1 ζητας. Ολοι ξερουν τι ειναι


Τακη οι κηποι και γενικα οι εξωτερικες portable εγκαταστασεις ειναι 48v




Για να καταφερει καποιος με μετ/η απομονωσης να παει στα θυμαρακια πρεπει να ποιασει τα δυο ακρα με ξεχωριστα χερια και μαλιστα με τροπο ωστε οι μυς να κλεισουν σε γροθια δηλαδη με τις παλαμες!!!! Και μαλιστα μια για καθε αγωγο !!!! Επισεις ταυτοχρονα πρεπει να εχει συντρεχουν κι ολες οι συνθηκες οπου καποιος μπορει να σκοτωθει με 220 βολτ!!!!

Εχμμμ... οκ... θα πρεπει να κανει εκτροφη μαυρων γατων στο οποιο για να παει να περασει κατω απο 13 σκαλες και σ ολη τη διαδρομη να χει φωτογραφιες του νονου του (του Μητσοτακη ντε) κι ενα σωρω ακομα βουντου που μου διαφευγουν... αλλα ετσι ουτε το ρελε θα τον εσωζε (θα εβγαινε ελαττωματικο) κι επι πλεον αν ειναι να ποιασεις και τα δυο καλωδια μ αυτο τον τροπο δε βλεπω λογο να σε γλυτωνε το ρελε...

Πιο πολυ θα πονταρα σε πτωση αστεροειδη

Τάκης
22-11-15, 08:45
Τακη οι κηποι και γενικα οι εξωτερικες portable εγκαταστασεις ειναι 48v


Σωστά Νίκο, δεν θυμόμουν ακριβώς πόσο είναι :)