PDA

Επιστροφή στο Forum : εναλλακτικες τροφες


Vangelis21
03-05-12, 21:43
παιδια τι αλλο μπορουμε να ταισουμε εκτος απο τροφες εμποριου?

ξερω για αρακα αλλα ειναι για ολα τα ψαρια? μπορω να τον δωσω και στις παμφαγες και στις σαρκοφαγες αφρικανες μου και στα χρυσοψαρα μου?

ξερω για σκουληκια grindal αλλα τα δινουμε αφοβα και στα παμφαγα?

κατι αλλο υπαρχει? ειδικα απο φυτικα. και καθε ποτε και ποσο ειναι καλο το καθενα?
-------------------------
ρε παιδες κανεις δεν ξερει?

delta66
04-05-12, 16:46
Ολα τα ψαρια μπορουν να φανε φυτικη τροφη.
Τα φυτοφαγα αποκλειστικα φυτικη, τα παμφαγα και φυτικη, τα σαρκοφαγα αραια φυτικη.
Φυτικη μπορει να ειναι η σπιρουλινα αλλα και διαφορα φρεσκα λαχανικα. Αλλα ωμα (μαλακο λαχανικο ομως το αγγουρι) και αλλα ζεματισμενα οπως το καρωτο, μαρουλι, μπροκολο, αρακα κλπ (ο αρακας θελει και ξεφλουδισμα).
Αναλογα τα ψαρια αλλα τα λιωνουμε και τα ταιζουμε νιφαδα και αλλα τα βαζουμε ολοκληρα με screwcumber

Πρωτεινη φρεσκια (πχ σκουληκια, λαρβες) ή κατεψυγμενη (πχ σκουληκια, diy mix με μοσχοκαρδια κλπ), ή ζωντανη gridnal microworms artemia daphnia λαρβες κλπ το αντιθετο. Οχι στα αποκλειστικα φυτοφαγα, καπου καπου στα παμφαγα και περισσοτερο στα σαρφκοφαγα.

Αυτη απαντηση ειναι ομως γενικη, οπως και η ερωτηση.
Θελει μελετη το καθε ψαρι ξεχωριστα.

Vangelis21
04-05-12, 20:27
ωραια. πιο συγκεκριμενα αν καποιος ειανι γνωστης θα ηθελα για

χρυσοψαρα
κριμπενσις
λαμπιντο
σιανοχρωμις
μιλομο
-------------------------
επειδη μπερδευομαι λιγο... αυτη τι ειδους ειναι?

http://www.hikari.info/tropical/t_15.html

τι περιεχει πιο πολυ? ζωικη η φυτικη? κανει για καθημερινα σε κριμπενσις και λαμπιντο?

baltongr
15-07-12, 22:59
Εγώ πάντως που έχω παμφάγο και δίνω φυτική, μια χαρά πάνε τα πράγματα

Vangelis21
16-07-12, 12:15
Εγώ πάντως που έχω παμφάγο και δίνω φυτική, μια χαρά πάνε τα πράγματα

Οντως, σε παμφαγα οπως διαβαζω τελευταια πρεπει η τροφη να ειναι κυριως φυτικη αλλα οχι μονο

agrioulis22
05-10-12, 14:03
Μία απο τα ίδια και σε μένα. Δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα.