PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανεμιστηράκι


Filippos
01-09-04, 10:07
Λοιπόν,
Εχθές αγόρασα ένα ανεμιστηράκι από Η/Υ. Πάνω γράφει DC 12V. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αγοράσω ένα μετασχηματιστή από 220V σε 12 V, σωστά?

Η επόμενη ερώτηση έχει να κάνει με τη συνδεσμολογία. Τα καλώδια που έχει το ανεμιστιράκι, στις άκρες τους έχουν κάτι σαν βυσματάκια (που προφανώς "θυληκώνουν" στην κατάλληλη υποδοχή κάπου μέσα στον Η/Υ. Ο μετασχηματιστής από την μεριά εξόδου του, δηλ. στο σημείο που θα συνδεθεί με το ανεμιστηράκι, έχει ένα jackάκι που μοιάζει σαν τα βύσματα που έχουν τα ηχεία στα στερεοφωνικά. Αρα εγώ θα πρέπει να "ξεγυμνώσω" και τα καλώδια του "ανεμιστηριού" και του μετασχηματιστή (να κόψω δηλ. το βύσμα του) και να τα ενώσω? Ετσι γίνεται ή λέω βλακείες?

nkarvounis
01-09-04, 10:33
Λοιπόν,
Αρα εγώ θα πρέπει να "ξεγυμνώσω" και τα καλώδια του "ανεμιστηριού" και του μετασχηματιστή (να κόψω δηλ. το βύσμα του) και να τα ενώσω? Ετσι γίνεται ή λέω βλακείες?

είσαι σε πολύ καλό δρόμο :wink:

ahar
01-09-04, 10:51
η καλύτερη λύση είναι να πας στον Κατουμα και να παρεις 1,2,3 οσα θες τελος παντων ανεμηστηρακια που να μπαίνουν απευθειας στα 220 . Εχουν ίδιο μεγεθος με του τροφοδοτικου και δεν μπλεκεσε με μετασχηματιστες...
Δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη την μαρκα αλλα μολις παω σπιτι θα στην γραψω. Ετσι έχω εγω στο reef και περνει και μπροστα με τα φώτα.
Κάνουν περιπου 13 € εκαστο


Αλέξανδρος

Υ.Γ. Εννοηται οτι θα παρεις και καλώδιο, διακοπτες και μπριζες...

sot-zoe
01-09-04, 11:13
για τα 12βολτα πληρωνεις πιο λιγα απο 13€ μαζι με τον μετασχηματιστη και εχεις και το αβανταζ να ρυθμιζεις τις στροφες οπως εχουμε ξαναπει.
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2329&highlight=%E1%ED%E5%EC%2A

Filippos
01-09-04, 13:35
Επανέρχομαι:

Βρήκα (τζάμπα εννοείται) έναν μετασχηματιστή ο οποίος γράφει
INPUT 230V~, 50Hz, 200mA
OUTPUT 6V-, 2100mA

Αυτός λέτε να κάνει? Με προβληματίζουν 2 πράγματα:
1ον) Η είσοδός του είναι για 230 V (αν και η πρίζα του είναι κανονική)
2ον) Η έξοδός του είναι 6V, που αν έχω καταλάβει καλά θα κάνει το ανεμιστηράκι να δουλεύει πιο "χαλαρά", δηλ. όχι στο 100%. Το θέμα είναι μην τα ενώσω, τα βάλω στην πρίζα και καταλήξω -+10

oscar
01-09-04, 13:59
Επανέρχομαι:
1ον) Η είσοδός του είναι για 230 V (αν και η πρίζα του είναι κανονική)


Don't worry, ούτος η άλλος το δίκτυο της ΔΕΗ δουλεύει πλέον με μέσο όρο 230 Volt.

2ον) Η έξοδός του είναι 6V, που αν έχω καταλάβει καλά θα κάνει το ανεμιστηράκι να δουλεύει πιο "χαλαρά", δηλ. όχι στο 100%. Το θέμα είναι μην τα ενώσω, τα βάλω στην πρίζα και καταλήξω -+10

Θα δουλεύει πιο χαλαρά. Αλλά με σαφώς μειωμένη απόδοση.

Δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις.

Good luck.

sot-zoe
01-09-04, 16:09
Το τσαμπα απο το 2,5 € δεν εχει και μεγαλη διαφορα για να παρεις ενα μετασχηματιστη που θα εχει ευρως απο 1,5ν εως 12ν οποτε θα εχεις και οσες στροφες θελεις στο ανεμηστηρακι.
μαλλον δεν διαβασες το λινκ πιο πανω

Filippos
01-09-04, 16:15
Το διάβασα ρε Σωτήρη, και να σου πω την αμαρτία μου δε σκέφτομαι τα €2,5 αλλά την ταλαιπωρία του να ψάχνω να βρω ηλεκτρονικάδικο στην Πεύκη για να βρω τέτοιο μετ/τή. Γι'αυτό μιας και έχω στα χέρια μου αυτόν που περιγράφω, έλεγα μήπως τελικά μου κάνει τη δουλειά...

sot-zoe
01-09-04, 16:17
Εχει ενα τετοιο μαγαζι στον σταθμο του αμαρουσιου απο την πανω μερια στον δρομο για πευκη , ειναι ακριβως απεναντι απο το μονο περιπτερο που δεν μετακινηθηκε απο την αλλαγη λογω εργων.

Filippos
01-09-04, 16:19
Αντε για χάρη σου, για να μη φωνάζεις ( :lol: ) θα περάσω μέχρι το Σάββατο να δω τί παίζεται... :wink:

Filippos
02-09-04, 12:46
Και άντε πες το ανεμιστηράκι το κάναμε...

Το καπάκι πωε το τρυπάμε "ανώδυνα", δηλ. να μην διακινδυνεύσουμε ραγίσματα ή άσχημο οπτικό εφφέ? Υπάρχει καμιά συμβουλή?

Gorgi
02-09-04, 12:59
Αν το καπακι σου ειναι πλαστικο τοτε μπορεις να το κοψεις χρησιμοποιοντας ενα κολητηρι. Προσωπικα το εχω κανει (για να προσθεσω 2η λαμπα στο καπακι) και το αποτελεσμα ηταν αψογο. Τωρα για το ανεμηστηρακι μαλλον θα πρεπει να κανεις μεγαλο κοψιμο αλλα το κολητηρι κοβει το πλαστικο τοσο ευκολα που δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα αν το κανεις με προσοχη.

thediscusman
02-09-04, 13:14
Το καπάκι πωε το τρυπάμε "ανώδυνα", δηλ. να μην διακινδυνεύσουμε ραγίσματα ή άσχημο οπτικό εφφέ? Υπάρχει καμιά συμβουλή?

Πάρε μια ιδέα από το δικό μου. Έβαλα όχι ένα, ούτε δύο, αλλά τέσσερα ανεμιστηράκια να φυσούν στο νερό και άλλα 2 μικρά να βγάζουν αέρα μέσα από το καπάκι για να αναγκάζεται να μπαίνει καινούργιος.

dantouan
02-09-04, 16:38
Πολυ ομορφη κατασκευη με μονο ισως μειονεκτημα το οτι "χαθηκε" ο ετοιμος χωρος στο καπακι που εχει και πολλες χρησιμοτητες...

thediscusman
02-09-04, 16:43
Φίλε dantouan ανοίγει και κλείνει πολύ εύκολα όπως ακριβώς και το δικό του καπάκι οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Να συμπληρώσω ότι τα ανεμιστηράκια ελέγχονται από ψγφιακό θερμοστάτη και έτσι ελέγχω την θερμοκρασία που το καλοκαίρι ανεβαίνει αρκετά.

dim
02-09-04, 16:53
να ρωτήσω κάτι? τον ψηφιακό θερμοστάτη πού τον βρήκες? έψαξα έψαξα αλλα δεν βρίσκω πουθενά. βρήκα μόνο ένα "smart kit" το οποίο δεν ξέρω αν τα γνωρίζεις τα παίρνεις όλα σε ένα κουτί και τα κολλάς εσύ. το έφτιαξα βέβαια δουλεύει αλλα ενώ ανοίγει κανονικά αργεί να κλείσει. έχει διαφορά 7 βαθμούς απο το άνοιγμα στο κλείσιμο. θέλει κάποια μετατροπή μέσα στο κύκλωμα αλλα εγώ ηλεκτρονικός δεν είμαι. θα μας πείς πού το βρήκες να πάρουμε και εμείς??

thediscusman
02-09-04, 17:43
Το πήρα από το Βρασίδα στη Δωδεκανήσου. Δε θυμάμαι αριθμό αλλά είναι λίγο κάτω από την Εγνατία στα αριστερά όπως κατεβαίνεις. Διαφορά ανάμεσα σε άνοιγμα κλείσιμο έχει 0,1 βαθμούς κελσίου.

johnny98130
02-09-04, 18:53
Να ρωτήσω και εγω το φιλο discusman?
Σε πόση θερμοκρασια έχεις τους δισκους σου και απαιτείται η χρηση ανεμιστηρων? κατω απο 27 βαθμούς?
Και κατι αλλο. Οπως φαινεται στην φωτο χτυπας κατευθείαν την επιφάνεια του νερου και εχεις πολυ γρήγορη εξατμηση? Και μετά τι κανεις? Συμπληρωνεις με electronic floater το νερο που εξατμιζεται απο Reverse Osmosis?

Γιατι δεν δοκιμαζεις το setup του Γαβρου? Δηλαδη τον ανεμηστηρα στην πίσω γωνία και να φυσάει προς τα έξω βγαζοντας έτσι θερμότητα απο το ενυδρειο?
Για δες λιγο την κατασκευη του γαβρου στο site του. Εχει κανει καλη μαγκια.

P.S. Ψαχνομαι και εγώ να φτιαξω κατι στο ενυδρειο μου γιαυτο ειμαι τοσο περιεργος :lol: :lol:

Giorgos
02-09-04, 21:52
Γιάννη, με την χρήση ανεμιστηρακίου (καλό?) πετυχαίνουμε ψύξη του νερού λόγω εξάτμισης (ανταλλαγή ενέργειας - θερμότητας). Πράγμα που σημαίνει ότι χρησιμοποιούνται οι ανεμιστήρες για να επιταχύνουν την εξάτμιση του νερού του ενυδρείου. Γι'αυτό πρέπει (για να υπάρχει καλύτερη απόδοση) ο ανεμιστήρας να φυσάει το νερό και όχι να διώχνει τον αέρα από το ενυδρείο αφού έτσι πετυχαίνουμε καλύτερα την εξάτμιση.

johnny98130
02-09-04, 22:01
Σωστον Γιωργη αλλα εμεις οι εχοντες μαλακο νερο δεν θελουμε και πολυ εξατμιση διοτι εχουμε σκληρότητες κλπ κλπ. Αν δεν χτυπαει κατευθειαν το νερο αλλα απλα τραβαει τον ζεστο αερα εκτος ενυδρειου παλι εχουμε εξατμιση αλλα βεβαιως πολυ μικροτερη. Δες και το ενυδρειο του Γαβρου. Απλα ρωτησα τον discusman επειδη ειδα τα 4 ανεμιστηρακια πανω στο καπακι να χτυπανε κατευθειαν το νερο.

P.S. Ανεμιστηρακιον???(καλωωωωωωωωωω!!!))

thediscusman
02-09-04, 22:33
Τους δίσκους τους κρατώ στους 27,5. Θα ήθελα να τους κρατήσω και λίγο πιο ψηλά ακόμα αλλά έχουν πρόβλημα τα φυτά. Ειδικά τα microsorum pteropus και η java moss πάνω από 27,5 αρχίζουν να λιώνουν. Φέτος ίσα ίσα που πρόλαβα να σωσω μερικά microsorum. Η θερμοκρασία τους καλοκαιρινούς μήνες ανεβαίνει αρκετά (πάνω από 30). Σε αυτό συντείνει και το θερμαντικό καλώδιο που έχω στο βυθό. Θεώρησα καλό να μην το σταματήσω το καλοκαίρι για να μη σταματήσει να οξυγονώνεται το υπόστρωμα. Εξατμίζεται πολύ μεγάλη ποσότητα νερού αλλά όπως ακριβώς το κατάλαβες συμπληρώνω με electronic floater το νερο που εξατμιζεται απο την R.O. Εξάλλου χρησιμοποιώ το φλοτέρ συνδεδεμένω με ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα και για αυτόματη αλλαγή νερού.
Γιατι δεν δοκιμαζεις το setup του Γαβρου? Δηλαδη τον ανεμηστηρα στην πίσω γωνία και να φυσάει προς τα έξω βγαζοντας έτσι θερμότητα απο το ενυδρειο?
Για δες λιγο την κατασκευη του γαβρου στο site του. Εχει κανει καλη μαγκια.

Στην αρχή αυτό έκανα αλλά με τίποτα δεν έπεφτε η θερμοκρασία στο επίπεδο που ήθελα.

johnny98130
05-09-04, 19:31
Η πατεντα σου ειναι μια χαρα.Ευχαριστω για τις info

yiobi
09-09-04, 11:07
Για να κάνουμε (και εκ των υστέρων) μία μεγάλη
στρογγυλή τρύπα υπάρχει ένα εργαλείο (εγώ το ξέρω σαν ποτηράκια)
το οποίο προσαρμόζεται σε οποιοδήποτε δράπανο (black & decker)
και αφού κάνει μία τρύπα μικρή με το τρυπάνι που προεξέχει,
έρχεται μετά μία κυκλική λάμα (υπάρχουν στο ίδιο εργαλείο 6-7 λάμες
σε διάφορες διαστάσεις) και κάνει μία ολοστρόγγυλη τρύπα.
Προσωπικά με τέτοιο έχω τρυπήσει ξύλο, πλαστικό, ακόμα και έναν
χοντρό πλαστικό προφυλακτήρα αυτοκινήτου...
Βάζω και μία φωτογραφία (sorry είναι απο κινητό) νομίζω ενδεικτική.

asteris
10-09-04, 23:51
Για να κάνουμε (και εκ των υστέρων) μία μεγάλη
στρογγυλή τρύπα υπάρχει ένα εργαλείο (εγώ το ξέρω σαν ποτηράκια)
το οποίο προσαρμόζεται σε οποιοδήποτε δράπανο (black & decker)
και αφού κάνει μία τρύπα μικρή με το τρυπάνι που προεξέχει,
έρχεται μετά μία κυκλική λάμα (υπάρχουν στο ίδιο εργαλείο 6-7 λάμες
σε διάφορες διαστάσεις) και κάνει μία ολοστρόγγυλη τρύπα.
Προσωπικά με τέτοιο έχω τρυπήσει ξύλο, πλαστικό, ακόμα και έναν
χοντρό πλαστικό προφυλακτήρα αυτοκινήτου...
Βάζω και μία φωτογραφία (sorry είναι απο κινητό) νομίζω ενδεικτική.

Πραγματικά πολύ χρήσιμο και φτηνό εργαλείο. Μόνο που θέλει προσοχή. Εγώ μια φορά που το έπαιζα μάγκας και τρύπαγα λίγο χύμα, ανακάλυψα πως ακριβώς είναι το κόκκαλο του δείκτη μου χωρίς κρέας γύρω-γύρω...

Νίκος
10-09-04, 23:59
:lol: :lol: :lol: :lol:

jpatou
11-09-04, 00:27
Αουτσσσ !!! zw zw zw zw