PDA

Επιστροφή στο Forum : Setup φίλτρου


Fonamstel
31-08-04, 01:15
Εστω οτι έχουμε ένα εξωτερικό φίλτρο.
Εστω οτι ο σωλήνας αναρρόφησης του νερού είναι στην πίσω αριστερή γωνία και κοντά στον πυθμένα.
Ο σωλήνας επιστροφής νερού που είναι καλύτερα να μπεί ?
Στην πίσω αριστερή γωνία, αλλά κοντά στην επιφάνεια...
Στην πίσω δεξιά γωνία ( πάλι κοντά στην επιφάνεια )...
Η δεν παίζει και τόσο ουσιαστικό ρόλο η τοποθέτηση ?

annivas2000
31-08-04, 01:45
Πισω δεξια γωνια...ΙΜΟ...

asteris
31-08-04, 01:54
Εγώ λέω στην ίδια αριστερή γωνία αλλά κοντά στην επιφάνεια για να κάνει κύκλο το νερό. Αν μπει δεξιά θα έχεις μειωμένη ροή σε κάποια σημεία.

annivas2000
31-08-04, 02:00
Μειωμενη ροη σε καποια σημεια θα'χεις οπου κι αν το βαλεις.....

sps4ever(niktso)
31-08-04, 09:36
Θα συμφωνήσω στη πίσω δεξιά με μόνη ερώτηση το μήκος του ενυδρείου. Είναι καλό να λάβεις υπόψη και το συνολικό μήκος που θα φάνε οι σωλήνες γιάτί όσο πιο μακρύς ο σωλήνας τόσο μικρότερη ροή νερού.

scubas_
31-08-04, 13:22
εγω που έχω δύο εξωτερικα φίλτρα μπωρό να τα συνδεσω μεταξύ τους κ να έχω μια εισαγωγη κ μια εξαγωγη?

johnny98130
31-08-04, 13:26
Είναι καλό να λάβεις υπόψη και το συνολικό μήκος που θα φάνε οι σωλήνες γιάτί όσο πιο μακρύς ο σωλήνας τόσο μικρότερη ροή νερού.


Μάλλον εννοεις Νικ τις τυχον γωνίες(σπασίματα) που μπορεί να υπάρχουν στην διαδρομή μεχρι το ενυδρειο διότι η διαδρομή των σωληνών θεωρητικά δεν παιζει κανενα ρόλο.

salcon
31-08-04, 13:26
Συμφωνω και εγω στην πισω δεξια και αν μπορεις να δωσεις και λιγη κλιση μπρος τα μπροστα για να γινετε και σωστη κυκλικη διαδρομη οπως εγραψαν.
Συμφωνω και με τον niktso.Οσο μεγαλυτερη διαδρομη τοσο και απωλεια (τα φυλλαδια γραφουν τι απωλειες υπαρχουν).
Αλλα εσυ δε νομιζω να εχεις προβλημα.
Αν και νομιζω οτι αν δεν ειναι μεγαλο το ενυδρειο και η αναρροφηση ειναι στον πυθμενα δε θα υπαρχει προβλημα να τη βαλει και στην ιδια μερια ,(μπροστα) ,την επιστροφη αν δεν εχει ικανη αντλια για ικανοποιητικη ροη.

sps4ever(niktso)
31-08-04, 13:32
εγω που έχω δύο εξωτερικα φίλτρα μπωρό να τα συνδεσω μεταξύ τους κ να έχω μια εισαγωγη κ μια εξαγωγη?
Η απάντηση είναι ναι και όχι υπό συνθήκες. Αν δεν έχει ακραίες καταστάσεις - μεγάλη απόσταση σωλήνων, περίεργο "γέμισμα" των φίλτρων - καλό είναι να το αποφεύγεις.

salcon
31-08-04, 13:43
Μάλλον εννοεις Νικ τις τυχον γωνίες(σπασίματα) που μπορεί να υπάρχουν στην διαδρομή μεχρι το ενυδρειο διότι η διαδρομή των σωληνών θεωρητικά δεν παιζει κανενα ρόλο.

Στην δικια μου πχ που ειναι 4000l/h η ροη με 1,5 μετρα σωληνα
+ 1 μετρο καθετο +τις γωνιες που αναφερεις (οπου το νερο ανεβαινει) πεφτει στις 2500 συμφωνα με το φυλαδιο (αν και το καταλαβαινω και μονος μου.Μπαμ κανει).
Μια αρκετα μεγαλη διαδρομη και ανηφορικη ειναι αδυνατο να μην εχεις απωλειες.
Σε κοντιτερες διαδρομες θα υπαρχει απο ελαχιστη ως μηδαμινη.

mikenuke
31-08-04, 15:17
εγω που έχω δύο εξωτερικα φίλτρα μπωρό να τα συνδεσω μεταξύ τους κ να έχω μια εισαγωγη κ μια εξαγωγη?

Οχι βεβαια.ειναι προτιμοτερα τα 2.Πες πως κατι παθαινει το ενα και βγαινει εκτος λειτουργιας.τοτε αναλαμβανει το αλλο.

Giorgos
31-08-04, 19:52
Είναι καλό να λάβεις υπόψη και το συνολικό μήκος που θα φάνε οι σωλήνες γιάτί όσο πιο μακρύς ο σωλήνας τόσο μικρότερη ροή νερού.


Μάλλον εννοεις Νικ τις τυχον γωνίες(σπασίματα) που μπορεί να υπάρχουν στην διαδρομή μεχρι το ενυδρειο διότι η διαδρομή των σωληνών θεωρητικά δεν παιζει κανενα ρόλο.
Έχει δίκιο ο Γιάννης. Το μήκος του σωλήνα παίζει ελάχιστο ρόλο στην μείωση της ροής του νερού... εκτός κι αν μιλάμε για πολύ μεγάλα μήκη όπως συμβαίνει στα συστήματα αποχετεύσεων όπου έχουμε απώλειες λόγω τριβής κ.α.
Μάλλον λέγοντας "μεγάλη διαδρομή" και "συνολικό μήκος του σωλήνα" εννοείτε την υψομετρική διαφορά από το φίλτρο μέχρι το ανώτατο σημείο του ενυδρείου. Σε αυτήν την περίπτωση βεβαίως ελαττώνεται η ροή.

Καλύτερα να μπει πίσω δεξιά η σωλήνα εξόδου.

johnny98130
31-08-04, 21:18
Μάλλον λέγοντας "μεγάλη διαδρομή" και "συνολικό μήκος του σωλήνα" εννοείτε την υψομετρική διαφορά από το φίλτρο μέχρι το ανώτατο σημείο του ενυδρείου.

Σωστός ο Γιώργης.
Μόνο όταν αυξανει η κατακορυφη στηλη του νερου και αρα και η υδροστατική πίεση που αυτή ασκεί ζοριζεται περισσότερο η αντλια και μειώνεται η κυκλοφορία.

Giorgos
31-08-04, 21:27
Δεν το ήξερα ότι και οι ηλεκτρολόγοι μαθένετε ρευστομηχανική... :D +-6

sps4ever(niktso)
31-08-04, 21:40
Το μήκος του σωλήνα παίζει ελάχιστο ρόλο στην μείωση της ροής του νερού...
Φίλτατοι κύριοι Γιάννη και Γιώργο. Πρώτα από όλα ένα καλό ξεκούραση στο Γιάννη.Την αξίζει.
Όταν λέω μεγάλη διαδρομή λαμβάνω υπόψη δύο πράγματα.
1) Ότι κανείς δεν απλώνει σωλήνα χωρίς μοιραία να μπει ο παράγοντας ύψος. Άρα το νερό που βρίσκεται μέσα στο σωλήνα και θα πάει πιο ψηλά έχει μεγαλύτερο βάρος άρα και μεγαλύτερη δυσκολία στο φίλτρο.
2) Στο σωλήνα με τη πάροδο του χρόνου μαζεύει βρωμιά που δημιουργεί αντίσταση στο νερό. Όση μεγαλύτερη επιφάνεια δίνεις τόση μεγαλύτερη βρωμιά θα έχεις άρα τόσο μεγαλύτερη αντίσταση στο φίλτρο.

Fonamstel
31-08-04, 21:52
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! +-2

Λοιπόν, το πήρα το φίλτρο, είναι το Eheim ecco 2234.
55 ευρά, απείραχτο στο κουτί του με όλα τα συμπράγκαλα (σφουγγάρια, substrat pro, βάνες, λάστιχο κλπ).
Δεν θέλω "ου ρε" για τη τιμή... μια φορά και γω φάνηκα τυχερός... :P :P

Λοιπόν απ' όσα γράψατε, το setup που μου ταιριάζει καλύτερα είναι αυτό στη φωτο.
Το ενυδρείο (η πλάτη) είναι 40 Χ 80 - 112 λίτρα
Αν μπεί εκεί που με βολεύει, το λάστιχο εξόδου (αριστερά) είναι περίπου μισό μέτρο. ο λάστιχο εισόδου είναι περίπου 90 εκατοστα - από την επιφάνεια του νερού μέχρι την είσοδο του φίλτρου - και καμμιά τριανταριά ο σωλήνας αναρρόφησης - που έτσι κι αλλιώς θα είναι μέσα στο νερό οπότε δεν παίζει κανένα ρόλο σωστά ?

Βέβαια, το φίλτρο μπορεί να μπεί και έξω από το έπιπλο για είναι σε πιο ψηλό σημείο ωστε να χρειαστεί λιγότερο μήκος λάστιχου εξόδου, αλλά δεν θα είναι και ότι καλύτερο σαν θέαμα...

Τώρα... πόσος καιρός περίπου θα χρειαστεί ωστε το υπάρχον εσωτερικό φίλτρο να φύγει ?
Δηλαδή για πόσο καιρό θα πρέπει να δουλεύουν μαζί τα δύο φίλτρα ωστε να αποικιστεί το εξωτερικό από βακτηρίδια ωστε να αφαιρεθεί το εσωτερικό ? ( Υποθέτω λιγότερο από ένα μήνα που χρειάστηκε για να στρώσει "εκ του μηδενός" το ενυδρείο... ). :D :D :D

Giorgos
31-08-04, 22:59
Όταν λέω μεγάλη διαδρομή λαμβάνω υπόψη δύο πράγματα.
1) Ότι κανείς δεν απλώνει σωλήνα χωρίς μοιραία να μπει ο παράγοντας ύψος. Άρα το νερό που βρίσκεται μέσα στο σωλήνα και θα πάει πιο ψηλά έχει μεγαλύτερο βάρος άρα και μεγαλύτερη δυσκολία στο φίλτρο.
2) Στο σωλήνα με τη πάροδο του χρόνου μαζεύει βρωμιά που δημιουργεί αντίσταση στο νερό. Όση μεγαλύτερη επιφάνεια δίνεις τόση μεγαλύτερη βρωμιά θα έχεις άρα τόσο μεγαλύτερη αντίσταση στο φίλτρο.
Δεν διευκρινίστηκαν πουθενά τα παραπάνω που αναφέρεις, Νίκο. Γι'αυτό τον λόγο ο Γιάννης κι εγώ μπήκαμε στην διαδικασία των "ρευστών".
Άλλο το μήκος ενός σωλήνα (σε οριζόντιο επίπεδο) και άλλο η υψομετρική διαφορά (εννοείται κατακόρυφο επίπεδο) κατά μήκος του σωλήνα. Απλώς έτσι όπως τέθηκε αρχικά θα μπορούσε κανείς να συμπεράνει ότι τον κύριο ρόλο στην μείωση της απόδοσης μιας αντλίας παίζει το μήκος (κατά οποιαδήποτε διεύθυνση) του σωλήνα ενώ ισχύει το: (1)
όταν αυξανει η κατακορυφη στηλη του νερου και αρα και η υδροστατική πίεση που αυτή ασκεί ζοριζεται περισσότερο η αντλια
Το (2) είναι δευτερεύον στην περίπτωση μας... δηλαδή στα μικρά μας ενυδρεία (ναι... ακόμα και σε ενυδρεία 1000lt) που έχουν μικρά μήκη σωληνων πράγμα που όμως δεν σημαίνει ότι δεν παίζει κανέναν ρόλο. Εδώ σαφώς και παίζει μεγαλύτερο ρόλο το μήκος του σωλήνα:
εκτός κι αν μιλάμε για πολύ μεγάλα μήκη όπως συμβαίνει στα συστήματα αποχετεύσεων όπου έχουμε απώλειες λόγω τριβής

Κώστα, δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις το φίλτρο έξω από το έπιπλο. Η αντλία που διαθέτει το νέο σου φίλτρο (που πήρες και σε πολύ καλή τιμή :D ) δεν θα ζορίζεται με τόσο μικρή υψομετρική διαφορά (50εκ.).
Δύο εβδομάδες είναι αρκετές ώστε να προλάβουν να αναπτυχθούν τα βακτηρίδια και στο εξωτερικό φίλτρο. Βέβαια δεν θα έβλαπτε αν άφηνες τα δύο φίλτρα να λειτουργούν μαζί για περισσότερο από δύο εβδομάδες.