PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΗΓΩΜΕΝΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ


CHRISTOS13
25-04-12, 13:17
Όπως λέει ο τίτλος και μπορείται να δείτε στις φωτογραφίες που ακολουθούν, ένα από τα τρια Ryukin που εχω στο ενυδρείο έχει εμφανίσει κοντά στην ουρά του μία πληγή.

Έχει εμφανιστεί πριν από το Πάσχα ( Και επειδή έφυγα τις ημέρες του Πάσχα, πρόλαβα να του κάνω μόνο 2 ημέρες θεραπεία με αντιβίωση ESHA )
και δεν έχει κλήσει η πληγή ακόμα.

Η συμπεριφορά του είναι κανονική, τρώει κανονικά κανένα πρόβλημα προς το παρόν.

Υπάρχει περίπτωση να πρόκειτε γιά κάποιο είδος πάθησης;

janickrules
25-04-12, 13:23
τι μετρησεις εχεις;
τι αλλα ζωντανα εχεις μεσα;

CHRISTOS13
25-04-12, 13:28
τι μετρησεις εχεις;
τι αλλα ζωντανα εχεις μεσα;

Να πω την αλήθεια μετρήσεις δεν έχω προλάβει να κάνω, αλλά είμαι συνεπέστατος στις αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα.

Στο ενυδρείο έχω άλλα 2 Ryukin ( είναι τα χρυσόψαρα που θεωρώ από τα πιό όμορφα ) και εδώ και 3-4 μήνες 2 γαρίδες Chameleon.
( Οι οποίες βέβαια είναι ντροπαλές, αλλά αρκετά απιθετικές. Παίζει να το έχει γραντζουνίσει κάοποια από αυτές; )

janickrules
25-04-12, 13:34
δεν εχω ιδεα για τις εν λογω γαριδες!!

ωστοσο γενικα δεν βαουμε ΠΟΤΕ γαριδες με χρυσοψαρα,αλλα για να μην γινουν μεζες οι γαριδες!:D

απο την στιγμη που τρεχει καιρο το ενυδρειο σου,δυσκολα να εχει αμμωνια,αλλα αν γινεται πες μας και κατι αλλο :

1)ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;
2)τι φιλτρο εχεις; ποσα λιτρα γυρναει την ωρα και τι υλικα εχεις μεσα (και τι ποσοτητα);

CHRISTOS13
25-04-12, 13:44
δεν εχω ιδεα για τις εν λογω γαριδες!!

ωστοσο γενικα δεν βαουμε ΠΟΤΕ γαριδες με χρυσοψαρα,αλλα για να μην γινουν μεζες οι γαριδες!:D

απο την στιγμη που τρεχει καιρο το ενυδρειο σου,δυσκολα να εχει αμμωνια,αλλα αν γινεται πες μας και κατι αλλο :

1)ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο;
2)τι φιλτρο εχεις; ποσα λιτρα γυρναει την ωρα και τι υλικα εχεις μεσα (και τι ποσοτητα);

Αμμωνία δεν υπάρχει περίπτωση γιατί όπως είπα κάνω κάθε εβδομάδα αλλαγή το 40-50% του νερού, τα υλικά του φίλτρου τα ξεπλένω κάθε 3η αλλαγή το 1/2 αυτών.
Το ενυδρείο είναι το RIO 125 με το εσωτερικό του φίλτρο, το οποίο έχω γεμίσει εκτός από 2 σφουγγάρια με βιολογικό υλικό για καλύτερη βιολογία και τρέχει 2,5 χρόνια περίπου.

Οι γαρίδες αυτές είναι αρκετά μεγάλες ( περίπου 4 CM ) για να τις φάνε τα χρυσόψαρα

Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως τραυματίστηκε κατά λάθος στον κορμό πο έχω στο ενυδρείο και που όταν ψάχνουν για τροφή σφηνώνουν μερικές φορές ανάμεσα στον κορμό και στα φυτά??

platy
25-04-12, 13:49
μια γενική απο το ενυδρείο μπορείς να βάλλεις??..τί ταίζεις??..τα υλικά της διακόσμησης εχουν αιχμηρά σημεία?

delta66
25-04-12, 14:04
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57196

http://www.aquariumphoto.dk/crustaceans/macrobrachium_pilimanus.htm
http://indianaquariumhobbyist.com/gallery2/v/Macrobrachium/cshrimp0001ma5+copy.jpg.html

CHRISTOS13
25-04-12, 14:14
μια γενική απο το ενυδρείο μπορείς να βάλλεις??..τί ταίζεις??..τα υλικά της διακόσμησης εχουν αιχμηρά σημεία?

Το ενυδρείο πριν κάποιους μήνες ήταν έτσι.

( φίλε janickrules, οι Chameleon είναι στην άλλη φωτό )

delta66
25-04-12, 14:21
Το λινκ πιο πανω ειναι απο δικο σου παλαιοτερο θεμα.
Ειχες διαβασει τις απαντησεις?
Του Raven συγκεκριμενα.

CHRISTOS13
25-04-12, 14:41
Το λινκ πιο πανω ειναι απο δικο σου παλαιοτερο θεμα.
Ειχες διαβασει τις απαντησεις?
Του Raven συγκεκριμενα.

Εννοείται πως το είχα διαβάσει ( Του είχα απαντήσει ).
Η μία συγκεκριμένα πρέπει να μου έχει ""καθαρίσει"" άλλες δύο που προσπάθησα να βάλλω στο ενυδρείο.
Τώρα είναι 2. Πρέπει να τα έχουν βρει μεταξύ τους.
Βέβαια η κάθε μία έχει την δική της φωλιά.
Όλα τα λεφτά είναι η στιγμή που ταίζω τα χρυσόψαρα και καραδωκούν την στιγμή που θα πέσει τροφή κοντά τους, την αρπάζουν σε χρόνο μηδέν.

Δεν φαντάστηκα πως θα μου τραυματίσουν τα χρυσόψαρα, γιατί οι γαρίδες είναι μεν γύρω στα 3-4 εκατοστά, αλλά και τα χρυσόψαρα είναι μεγάλα.

Από την φωτογραφία που έχω, μοιάζει καθόλου για κάποιο είδος πάθησης, μήπως και αποκλήσουμε κάποια περίπτωση;

Χρηστος Ζ.
25-04-12, 14:47
αντι να φανε τα χρυσοψαρα τις γαριδες σου, προσεξε μη γινει το αντιθετο. δεν εχω ασχοληθει ποτε με γαριδες, αλλα γαριδες με δαγκανες δεν εχω ξαναδει, μηπως ειναι καραβιδες?

CHRISTOS13
25-04-12, 14:53
αντι να φανε τα χρυσοψαρα τις γαριδες σου, προσεξε μη γινει το αντιθετο. δεν εχω ασχοληθει ποτε με γαριδες, αλλα γαριδες με δαγκανες δεν εχω ξαναδει, μηπως ειναι καραβιδες?

Δαγκάνες έχουν όλες οι γαρίδες για να πιάνουν την τροφή τους.

Απλά σε αυτές είναι αρκετά μεγάλες. Μοιάζουν όπως λες με καραβίδες μικρές, αλλά είναι γαρίδες.

janickrules
25-04-12, 15:18
ειναι δυνατον να εκανε η γαριδα ζημια;
τι δαγκανες ειναι αυτες ρε συ;

το βραδυ τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα "κοιμησμενα" και δεν ξερω...ισως και να μπορουν να κανουν ζημια οι γαριδες...

παντως οι πλεκο,εχει αναφερθει οτι το βραδυ μπορουν να κανουν ζημια στα χρυσοψαρα,οταν (λανθασμενα) μπαινουν μαζι!



ΥΓ:για την αμμωνια,δεν βασιζομαστε στις αλλαγες νερου,αλλα στην βιολογια,που λογικα θα εχεις.

σε ρωτησα για τα υλικα,καθως ειναι πιθανο να μην εχεις αρκετη ποσοτητα,τοση οση απαιτουν τα χρυσοψαρα..

αλλα γιατι τα ξεπλενεις τα βιολογικα υλικα καθε τοσο;,

με τι νερο τα ξεπλενεις;

platy
25-04-12, 15:39
να κανεις μετρήσεις για νιτρικά....

So60
25-04-12, 18:15
Βακτηριδιακή μόλυνση είναι. Οι συνθήκες του νερού φαίνεται πως δεν είναι οι κατάλληλες.
Από προσωπική εμπειρία θα σου πρότεινα να βάλεις το ψάρι σε ξεχωριστό δοχείο με καθαρό νερό και καλή οξυγόνωση. Αλάτι 5 γραμμάρια ανά λίτρο και τις ανάλογες για τα λίτρα σταγόνες esha 2000 και παρακολούθηση. Αλλαγή νερού κάθε μέρα.

CHRISTOS13
26-04-12, 10:28
ειναι δυνατον να εκανε η γαριδα ζημια;
τι δαγκανες ειναι αυτες ρε συ;

το βραδυ τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα "κοιμησμενα" και δεν ξερω...ισως και να μπορουν να κανουν ζημια οι γαριδες...


Και εγώ το έχω σκεφτεί, αλλά μου φαίνεται αρκετά τραβηγμένο να κάνει τέτοια ζημιά η γαρίδα!!
Γι αυτό αναρρωτιέμαι μήπως έχει να κάνει με κάποια πάθηση.


παντως οι πλεκο,εχει αναφερθει οτι το βραδυ μπορουν να κανουν ζημια στα χρυσοψαρα,οταν (λανθασμενα) μπαινουν μαζι!

Ναι, το έχω διαβάσει.

ΥΓ:για την αμμωνια,δεν βασιζομαστε στις αλλαγες νερου,αλλα στην βιολογια,που λογικα θα εχεις.

Κάνω σχετικά συχνά μετρήσεις για αμμωνία, αλλά δεν είχα ποτέ μετρήσιμη.


. σε ρωτησα για τα υλικα,καθως ειναι πιθανο να μην εχεις αρκετη ποσοτητα,τοση οση απαιτουν τα χρυσοψαρα..

Επειδή δεν έχω χώρο για εξωτερικό φίλτρο, έχω βελτιώσει όσο μπορώ το μαμίσιο ( αλλάζοντας κάποια από τα σφουγγάρια με βιολογικό υλικό και αγοράζοντας μεγαλύτερο κυκλοφορητή - απο 600η σε 1000η για καλύτερη κυκλοφορία και ανανέωση του νερού ).


αλλα γιατι τα ξεπλενεις τα βιολογικα υλικα καθε τοσο;,
με τι νερο τα ξεπλενεις;

Βασικά τα πλένω όταν δω πως έχουν "βρωμίσει" αρκετά και πάντα με νερό από την αλλαγή που κάνω


Thanks

janickrules
26-04-12, 20:51
νορμαλ μου φαινονται τα παραπανω...
μηπως να βαλεις κανενα μελαφιξ;

ΜΗΝ το βαλεις,αν δεν απαντησει καποιος εμπειρος!
εγω ιδεα ριχνω!