PDA

Επιστροφή στο Forum : Λευκοστερνος δεν τρώει ακόμη ....


jimmis1974
16-04-12, 20:22
Λοιπον εδω και μια βδομαδα εχω παρει εναν acanthurus leucosternon (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+366&pcatid=366) και το θεμα ειναι οτι επειδη το ψαρι εχει ερθει απο εξω και πιθανον απο το φυσικο του περιββαλον και μεχρι στιγμης δεν τρωει !!
Λογικο φυσικα γιατι στο φυσικο περιβάλλον δεν τον ταιζαν φυλαρακια :D.
Μεχρι στιγμης δεν εχει ακουμισει τιποτα απο οτι εχω ριξει , ειτε διαφορους τυπους φυλαρακια ειτε κατεψυγμένη Mysis , περνανε απο μπροστα του και ειναι αδιαφορος.
Toυς βραχους τους εχει τσακισει στο τσιμπιμα , αυτο μαλλον καλο ειναι .
Υπαρχει λογος ανησυχίας η καπια στιγμη θα φαει ??

Παντως σημερα σε ενα πολυ μικρο κοματακι βραχο έδεσα λιγη green algae (http://www.oceannutrition.com/?post=green-marine-algae) και το εβαλα πανω σε εναν βραχο στον οποιο τσιμπαει πολυ , δειλά δειλά τσιμπισε λιγη !!!

kostas78
16-04-12, 21:52
λευκοστερνος σε 200 λιτρα?δυσκολο εγχειρημα.καποια στιγμη πιστευω οτι θα φαει απο αυτα που βαζεις.εχω βαλει και εγω ενα στο δικο μου (240 λιτρα) μετα απο δυο μερες εφαγε φυλλαρακια αφου πρωτα τσιμπαγε απο το βραχο(και συνεχιζει) αλλα εχει μονιμως ick (χωρις να τον ενοχλει αλλο ψαρι και οι τιμες του νερου ειναι καλες).βεβαια ειναι κινητικο και ορμαει πρωτο να φαει.το σημαντικοτερο παντως ειναι το ick.μαλλον τα λιτρα ειναι λιγα για αυτο το ψαρι.

Πάνος
16-04-12, 22:33
αφου τρωει την αλγη που του δινεις..συνεχισε να του προσφερεις..ετσι κι αλλιως πρεπει να τρωει πολυ φυτικη τροφη. και δοκιμασε και αλλες κατεψυγμενες. και γαριδα και αρτεμια..να δεις τι θα δεχτει μεχρι να το ριξει και στα φυλλαρακια.
υποτιθεται οτι βοηθα το seachem entice..αλλα εμενα προσωπικα ποτέ. θα ελεγα οτι σε καποια ψαρια μου περισσοτερο δελεαρ ηταν ο εμποτισμος σε garlic guard.

jimmis1974
16-04-12, 22:34
θελω να πηστευω οτι θα φαει , θα δοκιμασω και να μουλιασω σε ζουμι απο κανονικο σκορδο το φιλαρακι. Παντως οτι εφαγε απο την green algae ειναι καλο σημαδι.
Το ξερω δεν ειναι ευκολο ψαρι , θα προσπαθησω οτι καλυτερο γιαυτον . Το ενυδρειο ειναι 210 λιτρα + 70 το sump , να μεν λιγα αλλα πολλοι σε τετοια λιτρα εχουν κρατησει ανετα blue tang το οποιο θελει πολυ περισσοτερα λιτρα απο τον λευκοστερνο. (ισως το blue να προσαρμοζεται πιο ευκολα σε λιγα λιτρα ............ ισως ....?)

Το ενυδρειο τρεχει 18 μηνες και τους τελευταιους μηνες εχει στρωσει αρκετα καλα , και απο τιμες ειμαι παρα παρα πολυ καλα !!

Πηστευω αν φαει δεν θα εχει προβλημα , εχει και αρκετες σπηλιες ο βραχος να αραζει .
Το εχω δει μες την μια βδομαδα που τον εχω κανα δυο φορες να χει λιγες κουκιδουλες με ich ( οχι πολλες 3 με 4 το πολυ ), αλλα μετα απο μερικες ωρες ηταν πεντακαθαρος !!
Μου θυμίζει το blue tang οταν το ειχα παρει πριν κανα χρονο+ , ετσι τον πρωτο μηνα εβγαζε ich και μετα απο μερικες ωρες εφευγε , μεχρι απο καποια στιγμη και μετα σταματησε να βγαζει.
Μακαρι να συμβει το ιδιο .

Θα δουμε , ευχομαι να παν ολα καλα γιατι ειναι οντος απιστευτο ψαρι .

( πάντως αν ο βραχος ηταν τροφη και τελειωνε :D:D δεν θα μου ειχε αφησει ουτε κιλο μεχρι τωρα :D:D )

kostas78
16-04-12, 22:39
οντως πολυ ομορφο ψαρι.ευχομαι να μην υπαρξει προβλημα.:rolleyes:

jimmis1974
16-04-12, 22:50
οντως πολυ ομορφο ψαρι.ευχομαι να μην υπαρξει προβλημα.:rolleyes:

Το εύχομαι και γω , ειναι οντος ασχημο πραμα να χανεις τετοιο ψαρι , (τελος παντων φτου φτου μην λεμε τετοια τωρα)
18 μηνες στο ενυδρειο δεν εχω χασει ζωντανο που μου χει προσαρμοστεί, παρα μονο ενα dotyback που το χτυπησε και το σκότωσε το :smt076 παλιο damsel που ειχα (και μετα το επεστρεψα στο pet),, και δυστηχως αυτο (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+25+212&pcatid=212) που εκανα το τραγικο λαθος και πηρα το οποιο φυσικα ειναι απιαστο ονειρο να ζησει ας εχεις και το καλυτερο ενυδρειο του κοσμου !!!:D

nikman
17-04-12, 10:19
Έχω ένα sohal που το πήρα από ένα χομπίστα φίλο μου. Λοιπόν όταν το είχε αυτός (το είχε αγοράσει μικρούλι) στην αρχή για κανένα τρίμηνο δεν έτρωγε τίποτα από την τροφή που του έριχνε και ζούσε μόνο από την άλγη που έτρωγε από το βράχο. Κάποια στιγμή του είπε κάποιος να του δώσει nori, που πωλείται στα σούπερ μάρκετ και το χρησιμοποιούν στο σούσι. Αυτό ήταν το ψάρι ξεκίνησε κι έτρωγε αυτό και στη συνέχεια τα πάντα.

Παλαιότερα είχα ένα Λευκόστερνο και από την αρχή δεν είχα πρόβλημα με τη διατροφή του απλά προτιμούσε τα pallets από τα flakes. Τρελαινόταν για τα formula one (έχουν σκόρδο), formula two, της Ocean Nutrition (small size)

Προσωπικά αποφεύγω να δίνω στα ψάρια τροφές και ζουμιά που δεν είναι κατασκευασμένα γιαυτά. Ο λόγος είναι ότι δεν είναι κατασκευασμένα γιαυτά με ότι με αυτό συνεπάγεται και φυσικά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ασφαλή δοσολογία και συχνότητα που θα δίνεις ένα τέτοιο παρασκεύασμα.
Αλλά όπως είπα αυτό είναι προσωπική θέση.

nikman
28-04-12, 13:53
Τι νέα με το Λευκόστερνο έφαγε τίποτα, ζει από τις άλγες του ενυδρείου, ή τον γύρισες πίσω;

jimmis1974
30-04-12, 00:08
μεχρι στιγμης δεν τον εχω καταφερει να φαει φυλαρακια , εχει τσακισει στο τσιμπιμα τον βραχο ,ακομη και το βραδυ τσιμπαει ..:D... τι στο καλο τρωει ?:D:D
Παντως ανα τριτη μερα του βαζω ενα πολυ μικρο βραχακι με green algae (http://www.oceannutrition.com/?post=green-marine-algae) (ενα κοματακι το πιανω με λαστιχακι) και το ακουμπαω σε εναν βραχο που ψιλοειναι μερια του και το τσακιζει !!!!!!!!
Το σωμα του ειναι μια χαρα , παχουλο .
και το αλλο μεχρι στιγμης ενα μηνα τωρα δεν τον εχω δει με ich !!!
μια με δυο φορες ειχε μερικες κουκιδες αλλα εφυγαν μετα απο μερικες ωρες.

nikman
04-05-12, 00:33
Από το βράχο μάλλον άλγη πρέπει να τρώει.
Ο δικός μου προτιμούσε τις μπιλίτσες από τα φυλαράκια.
Δοκίμασε να ταΐσεις Νόρι.
Ρίξε τροφή μετά που θα κλείσουν τα φώτα.

jimmis1974
04-05-12, 01:36
Από το βράχο μάλλον άλγη πρέπει να τρώει.
Ο δικός μου προτιμούσε τις μπιλίτσες από τα φυλαράκια.
Δοκίμασε να ταΐσεις Νόρι.
Ρίξε τροφή μετά που θα κλείσουν τα φώτα.

Θα δοκιμασω, πια ειναι η νορι? στειλε ενε link .
τροφη με τα φωτα κλειστα:confused: ??? δεν νωμιζω οτι θα φαει .

εγω αυτη (http://www.oceannutrition.com/?post=green-marine-algae) του βαζω και την τρωει.

nikman
04-05-12, 07:05
Το νόρι θα το βρεις στα super market. Ο Μαρινόπουλος έχει. Είναι σαν φύλλα συσκευασμένα και χρησιμοποιήται πολύ στη Κινέζικη κουζίνα.
Δωσε του επίσης τις pellets της Ocean Nutrition το small. Είναι πολύ καλές.

jimmis1974
04-05-12, 13:51
Το νόρι θα το βρεις στα super market. Ο Μαρινόπουλος έχει. Είναι σαν φύλλα συσκευασμένα και χρησιμοποιήται πολύ στη Κινέζικη κουζίνα.
Δωσε του επίσης τις pellets της Ocean Nutrition το small. Είναι πολύ καλές.

:smt107 αααα , εισαι σιγουρος :smt017 οτι ειναι ασφαλες , μην παθουν τιποτα τα ψαρια :confused:? Διπλα στο σπιτι μου εχω carrefour Μαρινοπουλο, θα παω να βρω.

jimmis1974
14-05-12, 12:58
Δυστυχώς ο λευκοστερνος σημερα το πρωι απεβιωσε :cry:
Οτι και να προσπαθησα δεν καταφερα να τον κανω να φαει , ειτε μουλιαζοντας τις τροφες σε σκορδοζουμο ειτε σε selcon (http://www.americanmarineusa.com/selcon.html) , το ψαρι ειχε αδυνατίσει και τελικα δεν αντεξε.
Κριμας.

theofilos
14-05-12, 13:47
Κριμα αλλα ειναι αρκετα δυσκολο ψαρι...

janickrules
14-05-12, 15:51
γι'αυτο καλυτερα να μην περνουμε ψαρια απο την φυση.
απο μαγαζι και να ειμαστε σιγουροι.

Ντίνος_Μέλπω
14-05-12, 16:26
jimmi καλησπέρα,

σόρρυ αν σε στεναχωρώ αλλά έπεσα στο άρθρο αυτό και διαπίστωσα μετά λύπης μου ότι ο όμορφος ψάρης απεβίωσε.


Στο Link που έδωσες το συγκεκριμένο ψάρι λέει Care Level Morerate, δίνει όμως Minimum Tank Sizε 125 gallons.

Με μια μετατροπή σε Lt αυτά είναι 473.18 Litres (L)

Μήπως ρε συ φιλαράκι τελικά έφταιγε το ότι δεν είχες ικανοοποιητικό χώρο στο ενυδρείο σου και ο ψάρης στρεσαρίστηκε με αποτέλεσμα να μην τρώει ?

Σόρρυ και πάλι αν σε στεναχωρώ, προσπαθώ να κατανοήσω αν τελικά είναι τόσο "αυστηρών προδιαγραφών" αυτά που αναφέρονται για τα ψάρια στο http://www.liveaquaria.com.

Ξεκινάω κι εγώ μες την εβδομάδα την προσθήκη ψαριών στο ενυδρείο μου και καταλαβαίνεις καλά ότι 70L με το φίλτρο είναι περιορισμένα !

Καλή συνέχεια ...

jimmis1974
14-05-12, 17:49
γι'αυτο καλυτερα να μην περνουμε ψαρια απο την φυση.
απο μαγαζι και να ειμαστε σιγουροι.

Απο pet το πηρα:D

Μπορει να φταει και ο χωρος , αλλα κυριως φταει το ψαρι που δεν ειναι μαθημενο να τρωει τις τροφες του εμποριου, ισως και απο τον χωρο να μην ειχε προσαρμοστει και να μην ετρωγε .
Παντως γνωστος μου παλια σε 500 λιτρα που ειχε βαλει επαθε ακριβως το ιδιο , δεν του ετρωγε με τιποτα και το εχασε απο ασυτια.
Τι να πω ... κριμας , απλα μου εγηνε μαθημα και δεν ξαναπερνω δυσκολα ψαρια .
Εχω και blue tang εχω και foxface , και αυτα θελουν πολλα λιτρα , αυτα τα πηρα μικρα , ετρωγαν τα παντα σαν τρελα απο την πρωτη μερα και τα εχω ακομη δυο χρονια τωρα .....
Αστο :( ειναι να μην σου κατσει στραβα !!

Ντίνος_Μέλπω
14-05-12, 17:56
Απο pet το πηρα:D

Μπορει να φταει και ο χωρος , αλλα κυριως φταει το ψαρι που δεν ειναι μαθημενο να τρωει τις τροφες του εμποριου, ισως και απο τον χωρο να μην ειχε προσαρμοστει και να μην ετρωγε .
Παντως γνωστος μου παλια σε 500 λιτρα που ειχε βαλει επαθε ακριβως το ιδιο , δεν του ετρωγε με τιποτα και το εχασε απο ασυτια.
Τι να πω ... κριμας , απλα μου εγηνε μαθημα και δεν ξαναπερνω δυσκολα ψαρια .
Εχω και blue tang εχω και foxface , και αυτα θελουν πολλα λιτρα , αυτα τα πηρα μικρα , ετρωγαν τα παντα σαν τρελα απο την πρωτη μερα και τα εχω ακομη δυο χρονια τωρα .....
Αστο :( ειναι να μην σου κατσει στραβα !!

Το site το δίνει moderate και όχι difficult γμτ και εφόσον υπάρχει και άλλο προγενέστερο περιστατικό, μάλλον θα πρέπει να κινηθώ σε easy ψάρι και μόνο.

Κρίμα διότι ζαχαρώνω ένα red mandarin με care level : Difficult http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+1635+1723&pcatid=1723 και με κόβω χλωμό να το επιχειρήσω γιατί εκτός της δυσκολίας του φαγητού, είναι και για 30 gallons (113,56L)

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

jimmis1974
14-05-12, 18:14
το difficult στον μανδαρινο εναφερεται οτι θελει ΜΟΝΟ να εχεις στο ενυδρειο πληθος απο κοπιποδα στους βραχους για να τρεφεται , αν οχι .. ξεχασε τον .
Και γω θελω μανδαρινο να βαλω και 2 χρονια δεν εχω καταφερει να φτιαξω κοπιποδα , τωρα κατι παει να γηνει .

Ντίνος_Μέλπω
14-05-12, 18:42
το difficult στον μανδαρινο εναφερεται οτι θελει ΜΟΝΟ να εχεις στο ενυδρειο πληθος απο κοπιποδα στους βραχους για να τρεφεται , αν οχι .. ξεχασε τον .
Και γω θελω μανδαρινο να βαλω και 2 χρονια δεν εχω καταφερει να φτιαξω κοπιποδα , τωρα κατι παει να γηνει .

jimmi παράκληση, δώσε ένα δυο Link σχετικά με τα κοπιποδα και πως μπορει καποιος να δημιουργήσει στ οενυδρειο του αλλα και να συντηρίσει ?

thnks

jimmis1974
14-05-12, 19:58
ειναι να εχει ο βραχος σου οταν τον πηρες , αυτα με τον καιρο πολλαπλασιαζονται και γηνονται χιλιαδες , μολης το ενυδρειο εχει απολυτο σκοταδι και περασουν μερικες ωρες αν μπορεις παρατηρησε αμεσως με εναν φακο τους βραχους η το τζαμι , ισως δεις κατι σαν πολυ μικρες γαριδουλες να κινουνται , βεβαια με το φως σιγα σιγα μπαινουν παλι στους βραχους.
Φιλος μου που εφτιαξε ενυδρειο πριν κανα δυο μηνες ετυχε ο βραχος που πηρε να εχει , και το βραδυ ειναι εκατομυρια !!!!!!
Απο κει θα παρω και γω κοματι βραχου για να πολλαπλασιαστουν στο ενυδρειο μου.
Δεν κανεις κατι , αυτα πολλαπλασιαζονται μονα τους με τον καιρο , απλα να μην εχεις καποιο ψαρι που τα τρωει μεχρι να γηνουν πολλα και μετα μπορεις να βαλεις μανδαρινο , οποτε οσα και να τρωει ο πολλαπλασιασμος τους θα ειναι μεγαλυτερος απο την καταναλωση του μανδαρινου.
http://saltaquarium.about.com/od/diyfeedersfoods/a/Growing-Cultivating-Or-Culturing-Amphipods-And-Copepods.htm

ανδρεας νικολαου
14-05-12, 21:10
Λυπάμαι για την απώλεια του ψαριού σου. Εγώ τον ταίζω Ocean Nutrition Formula One Pellets (http://www.oceannutrition.com/?post=formula-one-pellets)
Formula Two Pellets (http://www.oceannutrition.com/?post=formula-two-pellets) ανακατεμένα μαζί.
Επίσης του δίνω mysis έτοιμα του εμπορίου ή κατασκευάζω εγώ ο ίδιος.

janickrules
15-05-12, 16:04
Απο pet το πηρα:D


:D:D
αλλο εννουσα!:D

επειδη πιο πανω λες,οτι ερχεται απο το φυσικο περιβαλλον.

αυτο που ηθελα να πω,ειναι οτι καλυτερα ειναι να παιρνουμε ψαρια που εχουν αναπαραχθει στην αιχμαλωσια!;)

ας μην παιρνουμε ψαρια απο αυτα που ακομη πιανονται στην φυση!

γνωμη μου βεβαια.;)

theofilos
15-05-12, 16:47
Δυστυχως φιλε μου πολλα θαλασσινα ψαρια δεν αναπαραγονται σε αιχμαλωσια, καθως εχουν πολυ ιδιαιτερες αναπαραγωγικες μεθοδους. Π.χ. μαζικη αναπαραγωγη και απελευθερωση αυγων παντου και οι γονοι μεγαλωνουν ως πλανκτον!

kokos125
15-05-12, 17:29
Δυστυχως και εγω ειχα αποτυχια με το συγκεκριμενο ψαρι.Ανορεξια μονιμη ικ μονιμο , μονο αλγη τσιμπαγε και στο τελος απλα ψοφησε.Θελει μεγαλο ενυδρειο και γενικα εγω νομιζω ειναι να σου 'κατσει' και το ψαρι.Οποτε φιλε μιμη μην στενοχωριεσαι...

Πάνος
15-05-12, 20:01
Το site το δίνει moderate και όχι difficult γμτ και εφόσον υπάρχει και άλλο προγενέστερο περιστατικό, μάλλον θα πρέπει να κινηθώ σε easy ψάρι και μόνο.
ο χαρακτηρισμος στα σαιτ υποδεικνυει ενα πολυ γενικο κανονα....αλλα οι εξαιρεσεις ειναι παντα εκει.
καλυτερα να εχεις ως γνωμονα για το αν θα παρεις ενα ψαρι που βλεπεις...το αν εφαγε ή οχι οταν ο πετσοπας του εριξε φαγητο (και τι φαγητο ακριβως). ενας σωστος επαγγελματιας θα ταισει το ψαρι αν του το ζητησεις για να δεις αν τρωει εφοσον εχεις σκοπο να το αγορασεις.

το moorish idol πχ το δινει για experts...αλλα φιλος εδω αλεξανδρουπολη το ειχε κι ετρωγε καθε τι τυποποιημενο..φυλλαρακια και πελλετς...και εμενα τον ιδιο.
απο την αλλη ο ηνιοχος (που αναφερεται ως "easy") που εχω εδω και ενα χρονο δεν τρωει με τιποτα κατι αλλο εκτος απο κατεψυγμενη γαριδα, αρτεμια και bloodworms.
ο δικος μου λευκοστερνος τρωει απλως τα παντα. ζει σε 340 λιτρα πλεον μιας και κατηργησα το σαμπ.
ψαρια του ιδιου ειδους μπορει να συμπεριφερθουν εντελως διαφορετικα μεταξυ τους.

jimmis1974
15-05-12, 21:27
το moorish idol πχ το δινει για experts...αλλα φιλος εδω αλεξανδρουπολη το ειχε κι ετρωγε καθε τι τυποποιημενο..φυλλαρακια και πελλετς...και εμενα τον ιδιο.


:smt119:smt119:smt119:smt119 αφου εχει καταφερει και συντηρεί τετοιο ψαρι ..... χαλαλι του και ΜΠΡΑΒΟ του !!!!!
Το m idol ειναι με διαφορα το Νο1 πιο δυσκολο ψαρι που υπαρχει και εχουν αναφερθει παρα πολλα για το συγκεκριμενο , οπως πολυ κακος το φερνουν τα pet shop αφου ειναι ειδος που με τεραστια δυσκολια μπορει να ζησει σε ενυδρειο !
θεωρειτε μεσα στα απαγορευμενα ειδη για ενυδρειο , τωρα αν εχει ο φιλος κανα ενυδρειο 2000 λιτρα .... εεεεε καπως αλαζει το πραμα !!:D

Οταν λες το ειχε ...:confused:..... ?? ......:(

Πάνος
15-05-12, 23:33
ριο 450 vision ειχε.
ασε ασε μη μου το θυμιζεις!!!!
ηταν τοσο τυχερος που το moorish του ετρωγε τα παντα. μπροστα στα ματια μου και των αλλων παιδιων εδω στην Αλεξανδρουπολη που μπορουν να το επιβεβαιωσουν. ειχαμε απορησει ολοι. επρεπε να δεις πως κατεβαζε τα πελλετς...οπως εγω τα m&m's.
αλλα επρεπε να αλλαξει τη γυαλα του ενυδρειου...και αφησε τα ψαρια του προσωρινα για φιλοξενια σε πετ.
περιττευει να πω τι ακολουθησε........:(

jimmis1974
16-05-12, 00:08
:( ....................:(
Τελος παντων , καταλαβα . Καλο ειναι παντα οταν κανουμε αλλαγη ενυδρειο να κραταμε τα ψαρια με τις ιδιες συνθηκες εστω και σε μικρτοτερο ενυδρειο δανικό.
Και γω πολυ παλια οταν μου ραϊσε το ενυδρειο με τους δισκους μεχρι να φτιαξω το καινουργιο στριμωξα 5 δισκους - 3 ανσιστους - 6 γατοψαρα julie σε 60λιτρο , και ηταν ολα μια χαρα μετα στο καινουργιο.... αλιμονο αν τους εδηνα σε pet , στα pet στρεσαρονται παρα πολυ τα ψαρια και ιδικά αν εχουν συνηθίσει στην ησυχία του δικου μας ενυδρειου την ακουνε ασχημα .

nikman
16-05-12, 11:59
Κρίμα το ψαράκι ρε γαμώτο...έτσι που τα έγραφες ότι τσιμπούσε από το βράχο δεν περίμενα να ψοφήσει.

janickrules
16-05-12, 13:03
το moorish idol πχ το δινει για experts...αλλα φιλος εδω αλεξανδρουπολη το ειχε κι ετρωγε καθε τι τυποποιημενο..φυλλαρακια και πελλετς...

εμενα προσωπικα η γνωμη μου ειναι να μην παιρνουμε τετοια ψαρια απο την φυση...
το θεωρω βαρβαρο...

γνωμη μου...

jimmis1974
16-05-12, 14:01
Κρίμα το ψαράκι ρε γαμώτο...έτσι που τα έγραφες ότι τσιμπούσε από το βράχο δεν περίμενα να ψοφήσει.

φενοταν οτι ειχα καπως προσαρμοστεί, τσιμπουσε συνεχεια απο τους βραχους χωρης σταματημο ολη μερα .
Το ασχημο δυστηχως ειναι οτι εχω το ενυδρειο κρυσταλο !!!
χωρης αλγες το παραμικρο και ο βραχος ειναι πεντακαθαρος !!!
Αρα το κακομοιρο μαλλον εψαχνε για αλγες στους βραχους να φαει και τσιμπαγε καθαρο βραχο , τι να του εκανα δοκιμασα ενα σωρο τροφες ειτε φυλαρακια ειτα μπιλιτσες ειτε κατεψυγμενες , σχετες η βρεγμενες με σκορδοζουμι .....:( ολους τους συνδιασμους .... τιποτα δυστυχώς !!!!


τελος παντων .. κριμας
αλλα για να μην ανοιξω αλλο θεμα , θα αρκεστω στα ψαρια που εχω , δεν βαζω αλλο.
Για ενα αλλο ενυδρειο ομως που θελω να βαλω ψαρι πια η γνωμη σας για τα δυο αυτα tang ?
veliferum (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+379&pcatid=379) ----- scopas (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+381&pcatid=381)

πιο θεωρείτε πιο ευκολο ? πηστευω οτι αυτα θα τρωνε αν βρω ενα απο τα δυο , γενικος εχω ακουσει οτι ολα τα zabrasoma τρωνε πολυ ευκολα απο ολες τις τροφες .

nikman
16-05-12, 14:16
Προσωπικά δε μου αρέσει κάποιο από τα ψάρια που σκέφτεσαι να βάλεις. Γιατί δε βάλεις ένα yellow που είναι πανέμορφο.

jimmis1974
16-05-12, 14:22
Προσωπικά δε μου αρέσει κάποιο από τα ψάρια που σκέφτεσαι να βάλεις. Γιατί δε βάλεις ένα yellow που είναι πανέμορφο.

Το veliferum ειναι ομορφο και εχει ωραιο συνδιασμο χρωμάτων , το scopas μου φενεται λες και ειναι ξεβαμενο :D στο χρωμα ,, λες για yellow ??? χχμμμμ
Ναι γιατι οχι , ειναι και easy και σε λιγοτερα λιτρα παει .
Μαλλον για εκει θα παω αλλα δεν βρησκω ευκολα , και δεν ηθελα να το παρω απο μαγαζι εκτος πολης μου γιατι θα ηθελα να το δω καθως δεν ειναι φτηνο ψαρι .
Για εδω πατρα αστο μου ζηταν τρελο ποσο για yellow !!:mad:
(οσοι πατρινοι διαβαζουν ξερουν ;) που αναφερομαι......:smt013)

nikman
16-05-12, 16:11
Και εδώ το πουλάνε στο Θεό! Αν το βεις από χομπίστα καλύτερα.

ανδρεας νικολαου
16-05-12, 16:30
το sailfin tang είναι πολύ ανθεκτικό και κάνει και σε ενυδρεία 300λτ. επίσης παίζει μέσα στο ενυδρείο και είναι ωραίο να το έχεις...

Πάνος
17-05-12, 10:44
θεμα γουστου ειναι τελικα. το scopas εμενα μου αρεσει πολυ για τις κρεμ αποχρωσεις του μεχρι σοκολατι...αλλα και τις αλλαγες χρωματων που κανει. ειναι βεβαια και απο τα αγαπημενα μου στο ενυδρειο γιατι τρωει απο το χερι μου.
το yellow δε μου αρεσει ιδιαιτερα..ισως γιατι βαρεθηκα να το βλεπω σε καθε θαλασσινο. και πολυ υπερεκτιμημενο στην τιμη.
οποτε αν το scopas σου φαινεται ανιαρο χρωματικα...ειμαι υπερ του veliferum. το θεωρω κλασης ανωτερο απο το yellow. το δε πανω πτερυγιο ειναι ολα τα λεφτα!!



το moorish idol πχ το δινει για experts...αλλα φιλος εδω αλεξανδρουπολη το ειχε κι ετρωγε καθε τι τυποποιημενο..φυλλαρακια και πελλετς...
εμενα προσωπικα η γνωμη μου ειναι να μην παιρνουμε τετοια ψαρια απο την φυση...
το θεωρω βαρβαρο...γνωμη μου..
καταλαβαινω τι λες...και δε μπορω να πω οτι διαφωνω...
εξισου βαρβαρη ομως μπορει να πει καποιος και την περιπτωση αυτη με το λευκοστερνο που επισης πεθανε απο ασιτια...οπως συνηθιζεται και για τα moorish. ;)

nikman
17-05-12, 11:38
Το veliferum θέλει τα διπλά λίτρα από το yellow και o Jimmis δεν νομίζω να έχει αρκετά. Επίσεις όσο μεγαλώνει τόσο άσχημο κι επιθετικό γίνεται.
Εκτός από τα μεμονωμένα χαρακτηριστικά των ψαριών πρέπει να ψάχνουμε και την συμβατότητα τους με τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου μας.
Veliferum vs foxface...tragic!

jimmis1974
17-05-12, 11:57
αν δεν βρω φτηνω yellow θα παρω ενα scopas , αλλωστε και γω πηστευω οτι ειναι λιγακι υπερεκτιμημένo ψαρι το yellow.
Aυτο που δεν μπορω να καταλαβω στο scopas ειναι το χρωμα του πως ακριβως ειναι , αλλου το βλεπω σχεδον μονοχρομο , αλλου με μπλε κουκιδες.

theofilos
17-05-12, 12:03
Πάρε ενα Jewel Tang ότι πιο όμορφο! (και φτηνοοοοοοοοοοοοο)

jimmis1974
17-05-12, 12:44
Πάρε ενα Jewel Tang ότι πιο όμορφο! (και φτηνοοοοοοοοοοοοο)

Jewel Tang :confused: ??? κανα Link ? Μηπως λες το veliferum ?

theofilos
17-05-12, 12:46
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/custom/images/medium/4f50ae60d5c54.jpg

το φτηνοτερο που το εχω δει ειναι 800 ευρω :D

jimmis1974
17-05-12, 13:26
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/custom/images/medium/4f50ae60d5c54.jpg

το φτηνοτερο που το εχω δει ειναι 800 ευρω :D

800 ευρω δεν μου εφτασε ΟΛΟ το ενυδρειο οταν το εστεισα , (γυαλα -βραχος - εξοπλισμος - ψαρια) , θα δωσω για εναν ψαρι :D ?

Πολυ ομορφο ειναι και το Desjardini (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+378&pcatid=378) , και δεν πρεπει να ειναι υπερβολικα ακριβο οπως το yellow.
Mαλλον σε scopas θα καταληξω , γιατι και veliferum δεν μπορω να βρω ευκολα ενω scopas εχει και ο υδατινος κοσμος.
Αν με την πρωτη ευκαιρια βρω veliferum θα το παρω.
Πριν μισο χρονο περιπου ειχα παρει απο Υδατινο κοσμο ενα Veliferum σε small μεγεθος με 14 ευρω αλλα εκανα το tragic λαθος και το εβαλα στο δευτερο μου ενυδρειο παρεα με αυτο (http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+18+412&pcatid=412) :(
Δυστυχώς το τσακισε !!!!!! ουτε καν προλαβα να το βγαλω !!!!!! το στρίμωξε σε μια γωνια και του αλλαξε τα φωτα !!!!:(
Και ηταν πανεμορφο το ατιμο το veliferum , ηταν ομορφο σε small (σαν 2ευρω το σωμα του) φαντασου ποσο ωραιο θα γηνοταν οταν μεγαλωνε λιγακι !!!

Πάνος
17-05-12, 14:23
πολυ ομορφο ειναι και αυτο. http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+43+372&pcatid=372
συνηθως εχει υψηλη τιμη...αλλα το εχω βρει και φθηνα μια φορα Αθηνα...

υποψιν γραφω οσο προς το αισθητικο κομματι γιατι οσον αφορα συμβατοτητες και λιτρα ειναι κατι που θα πρεπει να το ψαξεις οπως λεει ο Νικμαν.
Το veliferum θέλει τα διπλά λίτρα από το yellow και o Jimmis δεν νομίζω να έχει αρκετά.
δε μας λεει ο jimmis ποσα λιτρα ειναι το 2ο ενυδρειο που αναφερει...

jimmis1974
17-05-12, 14:50
218 λιτρα ειναι και τα δυο ενυδρεια που εχω , και στα 2 υπαρχει sump 70 λιτρων.

janickrules
17-05-12, 14:53
καταλαβαινω τι λες...και δε μπορω να πω οτι διαφωνω...
εξισου βαρβαρη ομως μπορει να πει καποιος και την περιπτωση αυτη με το λευκοστερνο που επισης πεθανε απο ασιτια...οπως συνηθιζεται και για τα moorish. ;)


το ιδιο λεω και για ολα οσα δεν αναπαραγωνται και τα πιανουμε απο την φυση.
γι'αυτο δεν ειμαι υπερ των θαλλασινων ενυδρειων...
;)

stap
12-09-12, 11:28
το sailfin tang είναι πολύ ανθεκτικό και κάνει και σε ενυδρεία 300λτ. επίσης παίζει μέσα στο ενυδρείο και είναι ωραίο να το έχεις...


συμφωνω με τον φιλο . ειναι πολυ ωραιο . ειχα και εγω ενα και το χαρησα γιατι δεν εκανε για το 180αρι , αλλα το ειχα 8 μηνες πριπου και οταν το ταιζα ( ετρωγε απο το χερι μου) το χαιδευα χωρις να φοβαται .... κριμα που δεν μπορεσα να το κρατησω .
οταν αποφασησεις τι θα βαλεις βγαλε φωτο να το δουμε ..:p