PDA

Επιστροφή στο Forum : ζεύγος μονομάχων


agapanthos
13-04-12, 22:26
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. σκέφτομαι να πάρω ένα 30 λιτρό ενυδρείο΄να το φυτέψω με κανα 2 ανουμπιες ή καποιο άλλο εύκολο φυτό και να βάλω και κερατόφυλλο.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι άν μπορώ να βάλω ένα ζευγάρι μονομάχων μέσα σε αυτό για αναπαραγωγή ή θα πρέπει μόνο να βάλω ένα αρσενικό ή αν μπορώ να βάλω μέσα 2 θηλυκά γενικα τι επιλογές έχω με ένα 30 λιτρο όσο αφορά τους μονομάχους?

Dimitris77
13-04-12, 22:32
Εναν αρσενικο μονο μπορεις να βαλεις.

agapanthos
13-04-12, 22:35
Ευχαριστώ πολύ απο περιέργεια όμως για ζευγάρι πόσα λίτρα ενυδρείο θα χρειαζόμουν?

Dimitris77
13-04-12, 22:46
Ευχαριστώ πολύ απο περιέργεια όμως για ζευγάρι πόσα λίτρα ενυδρείο θα χρειαζόμουν?
Δεν γινεται ετσι η αναπαραγωγη,τους μονομαχους τους κρατας χωρια αλλιως το στρες θα ειναι μεγαλο και το ξυλο που θα πεφτει θα ειναι ανελεητο.Σαφως σε ενα 100αρι+ και πυκνοφυτεμενο ενυδρειο με κρυψωνες τα πραγματα θα ειναι καπως καλυτερα καθως ο πιο αδυναμος θα μπορει να κρυβεται και να γλυτωνει το κυνηγητο,ομως καπου θα τις φαει.
Εγω τους κραταω χωριστα,οσες φορες εχω αφησει θυληκια στο ενυδρειο του αρσενικου ελευθερη και οχι σε δυχτακι ετρεχα αμεσως να την βγαλω για να μην την τραυματισει.