PDA

Επιστροφή στο Forum : εγινα μπαμπας ?


mmamatsis
04-04-12, 21:09
σημερα μολις γυρισα απο την δουλεια ειδα αυτο .... το ενα hemichromis μου πισω κολλημενο στο τζαμι και να διωχνει ολα τα αλλα ψαρακια απο την περιοχη του και οπως μπορειτε να δειτε απο την φωτογραφια αν διακρινεται καλα πανω στο τζαμι υπαρχουν αυγα εκτος αν κανω λαθος!!!:smt060

snakepanos
04-04-12, 21:14
Να σου ζησουν αυγα ειναι,καλα εσυ μου ελεγες πριν σε αλλο ποστ οτι εχεις μονο 2 μεσα τωρα λες οτι εχεις και αλλα ,,?
Τωρα προσεχε να δεις αν ειναι πιασμενα δηλαδη αν ο αρσενικος πηγε και τα γονιμοποίησε ,αν δεν ειναι παισμενα αυριο το πολυ μεθαυριο δεν θα υπαρχουν.
Θα στα φανε ,αν εχεις τελικα και αλλα ψαρια μεσα θα τα φανε αυτα.

mmamatsis
04-04-12, 21:37
σου ειχα πει οτι εχω 3 αν θα δεις τα προιγουμενα post αρα τωρα περιμενω δεν κανω κατι σωστα;

snakepanos
04-04-12, 21:40
πρεπει να εχεις 2 θυληκα και ενα αρσενικο ,,δες αυτο που παει στα αυγα ,ειναι σκουρο μπορνω χρωμα ,,??και το αλλο κατακοκινο,,,το 3 εχει θολα τα χρωματα του. δες και πεσμου.

mmamatsis
04-04-12, 22:17
τα δυο ειναι ακριβως ιδια οπως η δευτερη φωτογραφια με την κοιλια και το κεφαλι απο κατω κοκκινο και το αλλο ειναι σκουρο δεν εχει χρωμα ειναι η πρωτη φωτογραφια μπροστα απο τα αυγα μενει το ενα απο τα δυο κοκκινα

mikele
05-04-12, 10:38
καλη επιτυχια!!!!

mmamatsis
05-04-12, 10:43
καλη επιτυχια!!!!

Σε ευχαριστω :D

snakepanos
05-04-12, 10:56
Αυτα τα 2 που ειναι κοντα στα αυγα ειναι το ζευγάρι,,πρεπει να εχουν διαφορα στο χρωμα ,,το ενα κατακοκκινο και το αλλο μπορνω,δες τα .
Τα αυγα αμα ειναι πιασμενα σημερα πρεπει να αλαξουν λιγο χρωμα να γινουν ποιο σκουρα.
Μετρα μέρες απο εχτες που ειδες τα αυγα ,αμα δεν τα φανε σημερα κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι οκ.
Θα γεμίσεις ψαρια μιλαμε για πανω απο 150 ψαρια .
Οταν με το καλο τα δεις θα σου πω τι θα κανεις ..
Αλγη εχεις μεσα στο ενυδρειο σου????

mmamatsis
05-04-12, 12:03
Άλγη δεν έχω καθόλου.
Κοντά στα αυγά είναι 2 που έχουν σχεδόν το ίδιο χρώμα δεν μπορώ να καταλάβω καλά την διαφορά!!!
συνήθως όμως μόνο το ένα από τα δυο είναι σχεδόν δίπλα στα αυγά το άλλο είναι λίγο πιο μπροστά.
Το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα τα δω και θα σου πω σε τι κατάσταση είναι πάντως το πρωί ήταν εκεί

snakepanos
05-04-12, 12:39
Πρεπει να εχεις λιγη αλγη ,για τα μωρα οταν θα βγουνε απο τα αυγα και θα αρχησουνε να τσιμπανε λιγο,λιγο..εχασα 2 γεννες μεχρι να καταλαβω γιατι πεθαίνανε τα μικρα..

Βγαλτα εσυ και θα σου πω τι θα κανεις.

mmamatsis
05-04-12, 12:46
Οκ άντε να δούμε τι θα γίνει!!!!!

snakepanos
05-04-12, 12:59
Μην ανχωνεσε ,το δυσκολο ειναι να βρεις ζευγαρι,,τωρα που εχεις ενα θα κανουνε συνεχεία γέννες .
Εγω εδω ειμαι ,,αντε με το καλο ,,θα παθεις πλακα αμα βγουνε.

mmamatsis
05-04-12, 13:08
χαζομπαμπας :D!!!!!
βασικά αυτό που σκέφτομαι είναι όταν με το καλό βγουν αν βγουν και επιζήσουν κάποια απο αυτά τι θα τα κάνω!!!! ?????
πάντως είναι φανταστικό να βλέπεις την φύση μέσα στο ενυδρείο σου, κάτι που στην ουσία δεν υπάρχει περίπτωση να το δεις ποτέ στην ζωή σου αν δεν ασχολείσαι!!!!!

snakepanos
05-04-12, 13:13
Σωστα το αναφέρεις ετσι ειναι.
Αλλα μην νομίζεις οτι θα ζησουν ολα ,εδω εχουμε ενα θεμα ,,,ας ερθουν με το καλο και θα σου πω.

mmamatsis
05-04-12, 13:23
και προφανώς τώρα δεν μπορώ να καθαρίσω και το ενυδρείο φαντάζομαι :confused:

snakepanos
05-04-12, 13:26
Να το καθαρίσεις,απο αλγες στο τζαμι οχι ,αστο καλο θα κανει που εχει αλγη,ποτε εκανες αλλαγή νερου τελευτεα φορα?
Δες και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49716 και αυτα που εχει ο Takis07 δικα μου ψαρια ειναι.

pkas
05-04-12, 13:30
Συγνωμη ρε παιδια αλλα εγω γιατι δεν βλεπω φωτογραφιες , κριμα γιατι μου αρεσει το θεμα σας!

mmamatsis
05-04-12, 13:30
το σαββατο που πέρασε άλλαξα νερό, καθάρισα φίλτρα

snakepanos
05-04-12, 13:33
Αστο τωρα μην κανεις αλλαγή ετσι και αλλιως 3 ψαρια εχεις ,,,
Δες και αυτο το λινκ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47602

mmamatsis
06-04-12, 09:59
απίστευτες φωτογραφίες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-------------------------
Βασικά τα ψαράκια που είδα στις φωτογραφίες διαφέρουν από τα δικά μου στα χρώματα ίσως επειδή τα δικά μου είναι πιο μικρά να υποθέσω ή ίσως είναι άλλη ράτσα hemichromis, τα δικά μου είναι "hemichromis paynei" :confused:
-------------------------
Τα αυγα ειναι ακομα πανω στο τζαμι!!!!:confused:
καποια ομως ειναι πιο μεγαλα και πιο ασπρα απο τα αλλα!!!!:confused:
τωρα αλλαζουν και βαρδιες στην φυλαξη...
-------------------------
Καλημέρα ακόμα δεν έχω καταλάβει πιο είναι το αρσενικό και πιο το θηλυκό :confused:

snakepanos
06-04-12, 10:05
Καλημερα ,,βγαλε μια φωτο κοντινη απο τα ψαρια που πανε κοντα στα αυγα και θα σου πω.

mmamatsis
06-04-12, 10:25
και τα δυο που πάνε κοντά στα αυγά είναι όπως στην δεύτερη φωτογραφία
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61300
ίδια χρώματα απλά το ένα είναι λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος!!!!!

πόσες μέρες θα χρειαστεί να βγουν τα ψαράκια ( αν βγουν τελικά ) ?
την τρίτη το βράδυ τα έκανε

snakepanos
06-04-12, 10:43
Δες αυτην την φωτο και θα καταλαβεις .
Στη δικη σου δεν φαινεται καλα ,δεν μπορω να καταλαβω.
Λογικα αφου δεν τα εφαγαν ,,1 ειναι πρωτάρικα και δεν τα εφαγαν,,2 ειναι πιασμενα ..
Σε 4,με 5 μερες πρεπει να πεσουν στο υποστρωμα,,αμα δεν τα δεις αυριο,θα ειναι καπου κατω τα αυγα,και απο πανω θα ειναι η γονεις ,και θα τα αερηζουν με τα πτερυγια τους .

mmamatsis
06-04-12, 11:18
Ωραία λογικά μέσα στο σ/κ θα έχουμε νεώτερα!!!!!
σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και sorry αν σε ζαλίζω με τις απορίες μου
-------------------------
φίλε μου για δες αυτό
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1348
μου φαίνεται τα δικά μου μοιάζουν πιο πολύ με αυτό!!!!

snakepanos
06-04-12, 13:35
Ειναι απο την ιδια οικογενεια ,αλλα τα δικα σου και τα δικα μου ειναι lifalili, αν και ακομα δεν εχει εξακριβωθεί .

mmamatsis
06-04-12, 17:07
αυτο που ειδα πριν λιγο ειναι οτι πιο περα απο τα αυγα εχουν σκαψει ακομα μια φωλια και μεσα στα αυγα βλεπω κατι μαυρακια!!!

snakepanos
06-04-12, 18:15
Αμα τα αυγα εχουν παρει χρωμα εχουν μεσα ψαρακια ,
Αυριο θα πεσουν ,και μετα απο 4 μερες θα βλεπεις τους γονεις απο πανω και κατι ουριυσες να κουνιουντε τρελα.
Μολις τα δεις πεσμου να σου πω τι θα κανεις.;););)

mmamatsis
06-04-12, 19:49
Λοιπόν τώρα πάνε μια το ένα και μια το άλλο και μαζεύουν τα αυγά από το τζαμι με το στομα τους και τα πανε στην φωλια που εχουν ανοιξει!!!!!:D

snakepanos
06-04-12, 20:07
Τραβα κανενα video να το εχεις.
Υπαρχη μια πιθανότητα να τα τρωνε ομως .

mmamatsis
07-04-12, 20:08
εχθες μεταφερανε ολα τα αυγα στξ φωλια τωρα το ενα ειναι μονιμα στη φωλια και το αλλο σημερα εφτιαξε και μια δευτερη φωλια λιγο πιο περα τι γινεται ακριβως...???

snakepanos
07-04-12, 21:28
Οταν θα βγουν τα ψαρακια με το καλο ,θα τα μεταφερουν συνεχεια ,και μην εχουν να φοβουντε τιποτα,το κανουν απο ενστικτο.
Λογικα την Τεταρτη θα εχεις ψαρακια.

mmamatsis
09-04-12, 20:39
πλέον μπορώ και βλέπω τα μικρά βέβαια ακόμα είναι στην φώλια στο έδαφος και από πάνω είναι η μητέρα τους αλλά τα βλέπω που κουνιούνται!!!!!!!!!

αυτά τώρα τι τρώνε ? τι να κάνω ?

snakepanos
09-04-12, 21:54
Τελικα ολα εγιναν οπως στα ειπα φιλε μου ,[,μαντης ειμαι ].
Τωρα αρχίζουν τα δυσκολα.
Τωρα θελεις αλγη φιλε μου .
Τα μικρα τρωνε αλγη.
Αλλιως???

mmamatsis
09-04-12, 22:04
επεσες μεσα φιλε μου!!!!!:D
πισω στο τζαμι εχω βαλει egeria densa και πανω στα φυλλα του εχει αλγη!!!!
αλλα εχω και αλγη σε μορφη ταμπλετας που ριχνω καμια φορα στα γατοψαρα αυτο κανει ?

snakepanos
09-04-12, 22:22
Ωραια καλα εκανες,μην βαλεις ταμπλετα ακομα ασε να περασουν λιγες μερες.
Τωρα να καθεσε και να χαζευεις τα μικρα με τους γονεις ,απο αποστάσει μην τα τρομαζεις,,οταν ενα μικρο θα φευγη απο τον οχλο θα πηγενη ενας γονιός και θα το ρουφαει και θα το φτηνει στο κοπαδι.

Καλώς τα δεχτηκες ,δεν μπορεις να φανταστεις ποσα ειναι.
Αμα θελεις να αλλάξουμε και αιμα τωρα.

Οταν θα ανεβουν ψηλα στο ενυδρειο ,σε λιγες μερες τοτε στηλε πμ να σου πω τη θα τα δινεις να τρωνε.

mmamatsis
10-04-12, 07:58
Για ακόμα μια φορά σε ευχαριστώ!!!!
Το έζησα και αυτό που είπες... ενα μικρο πήγε να φύγει και όντως το έπιασε με το στόμα και το έβαλε πάλι πίσω :D
Το ενυδρείο πότε μπορώ να το καθαρίσω (φίλτρα - αλλαγή νερού) επειδή δεν θέλω να τα τρομάξω όπως είπες?

snakepanos
10-04-12, 09:24
Βιαζεσε πολυ βιαζεσε,,180 λιτρα εχεις με 2 ψαρια ..Οταν θα μεγαλοσουνε τα μικρα και θα ειναι εκει μεσα πανω απο 150 τοτε τη θα κανεις? ,θα βαρεθεις να κανεις αλλαγές νερου..
Πρως το παρον αστα να ανεβουν στην επιφανεια ,να τσιμπανε λιγο ,και μετα θα κανεις μερικη αλλαγη νερου,, με προσοχη βεβαια ,
Οταν βγουνε απο την φωλια και τσιμπανε τοτε να δεις τη εχει να γινει.