PDA

Επιστροφή στο Forum : τραυματιας


inser
12-08-04, 21:03
μου εδωσε ενας φιλος μου ενα panaque γιατι εχει σχεδον φαγωθει η ουρα του απο ενα afra..αμα δειτε στις photos εχει φαγωθει ακομη και το επανω κοκαλο απο την ουρα του..θα γινει οπως πριν τι λετε?.. αυτο που θελω ειναι να μου πειτε καποιο φαρμακο για να μην παθει καμια μολυνση. ευχαριστω :)

inser
23-08-04, 17:54
Δεν θπαρχει κανενα φαρμακο η καποιος τροπος να το προστατεψω απο πιθανες μολυνσεις??? :idea: :idea: :idea: :idea: please..

Husky_Jim
28-08-04, 18:14
Όπως σου είπα και στο άλλο πόστ,μετέφερε τον σε άλλο ενυδρείο με σωστό PH και χρησιμοποίησε Melafix εως ότου τα πτερύγια του γίνουν και πάλι καλά.
Μήν ανησυχείς.Θα γίνει καλά απλά θέλει χρόνο και αρκετή φροντίδα. :wink:
Σόρρυ που δεν σου απάντησα νωρίτερα αλλά με όλα τα άλλα δεν είχα προσέξει το πόστ.

Ότι θες στείλε πμ.

inser
29-08-04, 18:49
Καλησπερα jim θα σου απαντησω σε αυτο το forum μιας και μου ειναι πιο ευκολο :P Ο μικρος panaque τα πηγαινει πολυ καλυτερα κινειται ολη την ωρα και τρωει την αλγη που δημιουργησε με ευκολια η μανα μου οσο ελειπα σε διακοπες :) Τo tail fin του εχει μεγαλωσει αρκετα αλλα απο οτι φαινεται θα χρειαστει καιρο ακομα ..στο ενυδρειο που τον εχω δεν τον ενοχλει κανενας το θεωρεις αναγκαιο να τον βαλω μονο του στο ενυδρειο που εχω για 'επειγοντα' ? ευχαριστω για την βοηθεια! :) :)

Giorgos
29-08-04, 19:04
Εφόσον δεν το ενοχλεί κανένα ψάρι, δεν είναι αναγκαίο να το μετακομίσεις. Απλώς θέλει λίγη προσοχή για να μην μολυνθεί το πτερύγιο.

Husky_Jim
29-08-04, 19:05
Χαίρομαι που είναι καλύτερα!Τί ΡΗ έχεις στο ενυδρείο που είναι μέσα?
Όσον αφορά την διατροφή καλό θα είναι να του δίνεις και τυποποιημένη τροφή για πλεκόστομους σε ταμπλέτα και επείσης καλό θα είναι να βάλεις και λίγο ξύλο (άν δεν έχεις) στο ενυδρείο αφού οι Royal είναι γνωστοί 'ξυλοφάγοι'.
Επείσης μπορείς να του δίνεις που και που και λίγο αγγούρι. :wink:

inser
29-08-04, 19:18
Αγγουρι του δινω μια φορα την βδομαδα.το κακο ειναι πως το ph ειναι 8.2+
Δεν δειχνει να προβληματιζεται αν κ σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο..
Ξυλο δεν βαζω μεσα γιατι επηρεαζει αρκετα το ph το οποιο θα ηταν υψηλοτερο απο 8.2 αν δεν ηταν ο panaque λογω του οτι μεσα σε αυτο το ενυδρειο εχω τα furcifer μαζι με με ενα altolamprologus calvus black.. :?

Husky_Jim
29-08-04, 19:27
Θα σε συμβούλευα να βάλεις τον πλέκο σε άλλο ενυδρείο με προτεινόμενο ΡΗ.

inser
30-08-04, 15:18
οκ θα τον βαλω σε ενα 40 λιτρο που εχω..τωρα το νερο που θα του βαλω ομως θα εχει ph γυρω στο 8..τι σκ#@$@ ριχνω μεσα για να κατεβει στο 7? ετσι και αλλιως μολις γινει καλα θα παει σε ενυδρειο αλλο με ph κατω απο 8..

Obelix(Reifen)
30-08-04, 17:43
Άμα έχει το 40αρι ένα ώριμο φίλτρο ,συχνές αλλαγές νερού, μια καλή ρίζα να κρύβεται και καλό φαγητό(μαρουλάκι, αρακά ) θα γίνει περδίκι και με ph 8 .

inser
31-08-04, 11:14
καλο φαγητο και ηρεμια εχει και σε αυτο το ενυδρειο που ειναι τωρα..
ο μονος λογος που θα του αλαξω ενυδρειο ειναι για να ριξω μεσα το φαρμακο και να φτιαξω καταλληλο ph.. :roll:

Husky_Jim
31-08-04, 21:55
καλο φαγητο και ηρεμια εχει και σε αυτο το ενυδρειο που ειναι τωρα..
ο μονος λογος που θα του αλαξω ενυδρειο ειναι για να ριξω μεσα το φαρμακο και να φτιαξω καταλληλο ph.. :roll:

Κατά την γνώμη μου μήν χρησημοποιήσεις χημικά για κα ρίξεις το ΡΗ.Λίγη τύρφη στο φίλτρο και είσαι εντάξει! :wink:

dantouan
01-09-04, 02:17
Αν το φιτρο που εχεις στο 40αρι ενυδρειο σου δεν ειναι αρκετα μεγαλο για να χωρεσει την τυρφη, μπορεις καλλιστα να ριξεις Sera Morena το οποιο ειναι ουσιαστικα διαλυμα τυρφης σε υγρη μορφη..... :wink: