PDA

Επιστροφή στο Forum : kribensis sex


mmamatsis
02-04-12, 08:34
πως μπορώ να ξεχωρίσω το αρσενικό από το θηλυκό kribensis ?
αν το βράδυ ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες θα μπορούσατε να μου πείτε ?

snakepanos
02-04-12, 08:42
Ανεβασε ,πρωτα και μετα βλεπουμε.

Χρηστος Ζ.
02-04-12, 18:03
ανεβασε τες εσυ και μην αγχωνεσαι, καθαρες να ειναι μονο, και τα ψαρακια θα πρεπει να ειναι σε ηλικια που ξεχωριζει το φυλλο τους.

mmamatsis
03-04-12, 08:07
Αυτά είναι τα kribensakia μου θα βρούμε το φύλο τους ?
το πρώτο δεν έχει τόσο μεγάλη κοιλίτσα και δεν είναι και τόσο πολύ ροζ όσο το δεύτερο ( για να σας βοηθήσω)

Χρηστος Ζ.
03-04-12, 08:34
φιλε μου και τα δυο ειναι θυληκα, το πρωτο ειναι σε πιο μικρη ηλικια.

mmamatsis
03-04-12, 08:52
πως μπορώ να ξεχωρίσω το αρσενικό για να πάρω και ένα αρσενικό ?

Χρηστος Ζ.
03-04-12, 09:08
το αρσενικο εχει τριγωνικη ουρα οταν ειναι ενηλικο και εχει μερικες βουλες στην ουρα (οχι παντα), ειναι λιγο πιο μεγαλοσωμο απο το θυληκο και πιο μακροστενο. το κοκκινο της κοιλιας του δεν ειναι τοσο εντονο και τα πτερυγια του δεν ειναι στρογγυλεμενα οπως του θυληκου και καταληγουν σε μυτες. ελπιζω να καταλαβες, αλλα μπορεις να το κοιταξεις και στο google, αν πατησεις κριμπενσις θα σου βγαλει εκατονταδες φωτογραφιες. ρωτα και στο πετσοπ, δεν πιστευω να πεσεις σε κανα τουβλο, τα κριμπενσις ειναι τοσο κοινα ψαρια που τα ξεχωριζει και η γιαγια μου που εχει προβατα.

mmamatsis
03-04-12, 09:20
Σε ευχαριστώ πολύ και μια τελευταία ερώτηση αν τύχη και ζευγαρώσει με το ένα θηλυκό τότε τι γίνεται με το άλλο ? υπάρχει πρόβλημα αν μείνουν και τα δυο τα θηλυκά μέσα ? ένα αρσενικό να βάλω ?

snakepanos
03-04-12, 11:34
Εννοείτε οτι θα βαλεις εναν αρσενικό,αμα βαλεις 2 θα εχεις μαχες.
Ασε τα 2 θηλυκά και παρε εναν αρσενικο.

Alex_Salonica
03-04-12, 11:48
Σε ευχαριστώ πολύ και μια τελευταία ερώτηση αν τύχη και ζευγαρώσει με το ένα θηλυκό τότε τι γίνεται με το άλλο ? υπάρχει πρόβλημα αν μείνουν και τα δυο τα θηλυκά μέσα ? ένα αρσενικό να βάλω ?

Με το που θα δημιουργηθεί ζευγάρι το άλλο θηλυκό θα πρέπει να απομακρυνθεί άμεσα.

Χρηστος Ζ.
03-04-12, 13:10
μολις βγει το ζευγαρι, το αλλο θυληκο ειναι ζητημα αν τη βγαλει μια-δυο μερες, θα φαει πολυ ξυλο. πηγαινε στο μαγαζι το μικροτερο θυληκο και ανταλλαξε το με ενα αρσενικο.

mmamatsis
03-04-12, 13:42
το θέμα είναι αν θα το πάρει πίσω!!! εκτός αν το βάλω αγγελία εδώ για ανταλλαγή
-------------------------
το θέμα είναι ότι αν δεν πάρω πρώτα το αρσενικό για να δω με πιο θηλυκό θα ζευγαρώσει δεν μπορώ να δώσω κανένα!!!

Χρηστος Ζ.
03-04-12, 14:06
μην αγχωνεσαι τα κριμπενσις δεν ειναι δυσκολα ψαρακια στο να βρουν ταιρι, προτιμησε να παρεις ενα μεγαλοσωμο αρσενικο (ετσι αρεσει στα θυληκα), και θα δεις οτι συντομα θα τα βρουν. η δικια σου θυληκια (η δευτερη) φαινεται ετοιμη για ζευγαρωμα.