PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαλιγκάρια.


Νίκος
08-08-04, 17:56
Οτι κολπάκια γνωρίζετε για να απαλαγεί όσο γίνετε κάποιος από αυτά δεκτά. Θα τα κάνω όλα!

dantouan
08-08-04, 19:59
Φιλε Νικο ισως αυτα τα link να σε βοηθησουν λιγο...

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2374
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=245&highlight=%F3%E1%EB%E9%E3%EA%E1%F1%E9%E1

Husky_Jim
08-08-04, 20:13
Πάρε ένα κλόουν και ξεμπέρδεψες!!!!!
Ειδικά άμα έχεις μεγάλο ενυδρείο βάλε 3 ή και περισσότερους.
Λειτουργούν πολύ ωραία σαν κοπάδι.


(....εφόσον ταιριάζουν με τα ψάρια που έχεις :lol: )

sps4ever(niktso)
08-08-04, 21:08
Συμφωνώ με το Δημήτρη. Οι clown είναι γνωστοί για τον έλεγχο του πληθυσμού των σαλιγκαριών. Πάντως τα μεγάλα θα πρέπει να τα βγάλεις με το χέρι.

γαυρος
08-08-04, 22:27
γνωστοι επισης για την ορεξη σε ζωντανα μεζεδακια-βλεπε μωρα-τα οποια τα σκιζουν εν ριπη οφθαλμου !! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

αλλα τι περιμενεις απο ψαρια κιτρινομαυρα... :P :P :P :P :P :P :P :P :D :D :D :D :D :D :D :D +-6 +-6 +-6 +-6 +-6 +-6 +-6 +-6

annivas2000
09-08-04, 02:23
Και βεβαια εκτος απο τα loaches υπαρχουν και τα puffers........αλλες συνθηκες αλλα προβληματα βεβαια....

mikenuke
09-08-04, 02:30
Εχω κι εγω αρκετα σαλιγκαρια απο αυτα τα κωνικα.
Τοσο πολυ που φαινονταν κατα 10δες στην επιφανεια της αμμου.Στην τελευταια αλλαγη που εκανα ρουφηξα παραπολλα με το λαστιχο, αφου ειναι ελαφρυτερα απο την αμμο.

Παντως μπορει να ειναι ανοχλητικα, αλλα πρεπει να ειναι ευεργετικα για τον αερισμο της αμμου.Δυσκολα θα αποφασιζα να δοκιμασω την εξαλειψη,δεν μπορω να μαντεψω ποιες θα ηταν οι συνεπειες της απουσιας τους.

Ενα στρωμενο συστημα μπορει να χαλασει και απο τον πιο μικρο παραγοντα.

Νίκος
09-08-04, 03:01
Οσο και να "στρώνουν" το σύστημα, εγώ πρέπει να τα περιορισω. Μέσα σε μία νύχτα εξαφάνισαν τα αυγά από τούς δίσκους. Την ημέρα τα απομάκρινα από τα αυγά (και το ενυδρείο) αλλά τη νύχτα? Και για να μην βγούν υπερασπιστές σαλιγκαριών τράβηξα φοτο..

lasal
09-08-04, 03:09
Επειδή ειχα μια πολύ άσχημη εμπειρία με τα σαλιγκάρια θα ήθελα να θέσω ενα ερώτημα.
Ποιος μπορεί να εγγυηθεί οτι θα απαλλαγεί απο τα σαλιγκάρια με clown loaches?
Αν τα clown ειναι μεγαλωμένα με ψαροτροφή μπορεί να μην αγγιξουν καν
τα σαλιγκάρια.
Η γνώμη μου ειναι οτι ποιό σίγουρα ειναι τα puffers, αν και μπορούν να δημιουργήσουν άλλα προβλήματα.
Ουτε τα φάρμακα μπορούν να εξολοθρεύσουν τελείως τα σαλιγκάρια.
Ουτε η χλωρίνη, ουτε και χαλκός.
Ανάλογα το είδος των σαλιγκαριών μπορεί να εξελιχθει σε μάστιγα.
Αν κάποιος είχε 100% επιτυχία θα ήθελα να το μάθω.
Φιλικά Γιάννης
Υγ.
Ακόμα και αν εξολοθρευτούν όλα τα σαλιγκάρια πάντοτε θα υπάρχουν κάπου αυγά για τα οποία δεν γνωρίζω κάποια μέθοδο απαλλαγής τους.

annivas2000
09-08-04, 03:37
Γιαννη (lasal) επειδη ρωτας για 100% επιτυχια να σου πω οτι το καταφερα αλλα σε ενυδρειο μονο με φυτα και χρησιμοποιωντας προοδευτικα αυξανομενες συγκεντρωσεις (που τελικα εγινε "τεραστια") malachite green.......βεβαια τα φυτα ηρθανε και αυτα στα ορια τους ....αλλα τα σαλιγκαρια τα εξαφανισα...... :D ....μου κανει εντυπωση που λες οτι ο χαλκος δεν βοηθα......το δοκιμασες??......μια χρηση μονο μαλλον δεν θα εφτανε...

Νικο πιστευω οτι αν κυνηγας τα μεγαλα σαλιγκαρια θα καταφερεις να γλιτωσεις αρκετα αυγα.....ΙΜΕ