PDA

Επιστροφή στο Forum : αγνωστη κιχλιδα


mmamatsis
27-03-12, 19:04
Γνωριζει κανενας τιποτα για αυτη την κιχλιδα hemichromis paynei ισως και να μην ειναι Αμερικης οποτε ζηταω συγγνωμη αν γραφω σε λαθος section!!!!

Ευχαριστω

snakepanos
27-03-12, 19:10
Ειναι ενα ειδος απο τις κιχλιδες Δυτικής Αφρικης οπως και τα hemichromis lifalili
Τις jewel που λεμε.

Κλεόβουλος
27-03-12, 19:24
Είναι η H.bimaculatus (νομίζω :confused:)
http://www.malawicichlidhomepage.com/haps/other_species_jewel.html


(το θέμα μεταφέρθηκε..)

snakepanos
27-03-12, 19:39
Είναι η H.bimaculatus (νομίζω :confused:)
http://www.malawicichlidhomepage.com/haps/other_species_jewel.html


(το θέμα μεταφέρθηκε..)

Σωστος Κλεοβουλε.

mmamatsis
27-03-12, 19:44
με λιγα λογια ειναι μια αφρικανα ?
και εχει ολες τις συνηθειες μιας αφρικανας?
και το στησιμο του ενυδρειου πρεπει να ειναι νταμαρι ?:confused:

Κλεόβουλος
27-03-12, 19:59
Ποταμίσια αφρικάνα :)
Δεν θέλει νταμάρι (λίγες πέτρες, άμμο, ξύλα, φυτά καλά στερεωμένα γιατί μπορεί να τα ξεριζώσει) νεράκι ελαφρώς μαλακό ph 6,5-7,5.
Βάζεις 5-6 μικρά και περιμένεις μέχρι να ξεχωρίσει ζευγάρι.
Φροντίζεις να υπάρχουν αρκετές κρυψώνες.
Γίνεται αρκετά επιθετικό απέναντι σε τυχόν συγκατοίκους όταν ζευγαρώσει και δύσκολα κρατάς 2 ζευγάρια σε ένα ενυδρείο (εκτός κι αν είναι πολύ μεγάλο).
Προστατεύουν τα μικρά τους και σύντομα γεμίζεις γέννες :)

mmamatsis
27-03-12, 20:05
Κλεοβουλε εισαι κορυφη σας ευχαριστω πολυ με gourami κανει ? περα του οτι ειναι απο διαφορετικες περιοχες.
τι λιτρα ενυδρειου θελει ?
πως ξεχωριζουμε αρσενικο και θυληκο?

snakepanos
27-03-12, 20:12
Να προσθεσω και εγω κατι απο πειρα, και απο αρκετες γεννες σε αυτα που λεει ο Κλεοβουλος που ειναι ολα σωστα,
ειναι οτι τα μικρα οταν βγουνε με το καλο απο τα αυγα και συκωθουνε απο τον βυθο,εχουν απιστευτη ορεξη ,και αμα δεν χορτενουν τρωνε τα ιδια τους τα αδερφια που ειναι μικροτερα.
Τρωνε τα παντα ειναι παμφαγα ψαρια,και οταν ειναι μικρα ακομα .
Εχουν προτίμηση στην αρτεμια και τα ερεθίζει για να ζευγαρώσουν η αλλαγες νερου με λιγο ποιο κρυο νερο.

Κλεόβουλος
27-03-12, 20:16
(κορυφές έχουν τα βουνά...κι εγώ είμαι των λιμνών :D)

Σε ένα 100άρι λίτρα θα είναι μια χαρά και αν βγάλεις ζευγάρι σύντομα θα χρειαστεί να αραιώνεις τον πληθυσμό.
Το αρσενικό έχει πιο έντονο χρωματισμό και γίνεται μεγαλύτερο (γύρω στα 12-13 εκ.).
Γνώμη μου μη το βάλεις με άλλα ψάρια (για τα γκουράμι δεν το σχολιάζω :-?). Έχω δει συγκατοίκηση με congo tetra μεγαλούτσικα όμως. Τα μικρότερα θα κακοπεράσουν.

mmamatsis
27-03-12, 20:32
επειδη ειμαι λιγο ασχετος γιατι μου λες οχι μαζι με γκουραμι :confused:
συγγνωμη αν κανω χαζες ερωτησεις!!!!:-?

snakepanos
27-03-12, 20:43
Oντως ειναι λιγο,,,,γενικα καλυτερα ειναι μονες τους, οτιδήποτε αλλο αν εχεις μεσα θα το φανε,.εκτως και αν ειναι πολλα τα λιτρα σου,και εχεις μεσα κιχλιδες malawi .

Κλεόβουλος
27-03-12, 20:44
Γιατί εκτός του ότι ανήκει σε άλλο βιότοπο άλλης ηπείρου,
δεν νομίζω ότι θα επιζήσει για πολύ μ' αυτές τις "ήσυχες" κιχλιδούλες ;)

(καμιά ερώτηση δεν είναι χαζή όταν πρόκειται για τα ζωντανά μας :))

mmamatsis
28-03-12, 11:27
για ενα rio 180 τρεις μικρες ειναι οκ ?και λεω τρεις μηπως κατσει κανενα ζευγαρακι επισης μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν 2 σκαλαρακια μικρα, 4 corys και 1 pleco ειναι οκ ?γνωριζω οτι και τα σκαλαρακια ειναι απο αλλο βιοτοπο... αλλα τα λατρευω τα συγκεκριμενα:( !!!
-------------------------
We have here an African cichlid that mixes best with North, Central, and South American cichlids. In the wholesale listings, we find them listed with the American cichlids (ditto the kribensis). Jewels stand up to oscars twice their size. They cannot, however, stand up to Rift Lake cichlids. Mbunas skin ’em alive.