PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεσογειακοι hermits crabs


jimmis1974
26-03-12, 18:44
Mάζεψα απο μια παραλία αρκετα , μπορω να τα βαλω άφοβα σε reef η θα μου πειράξουν τίποτα ???
Είναι επικίνδυνα δηλαδή για τα κοραλια η για τα ψαριά ???
Είναι αυτά στις φώτο :

rawnerve
26-03-12, 19:28
εγώ τους έχω μήνες...μαζί με κοράλλια και ψάρια ...απλά είναι ατακτατα μετακομηζουν φραγκακια σε μένα:p...ότι και αυτή από το εξωτερικό:p

jimmis1974
26-03-12, 19:49
εγώ τους έχω μήνες...μαζί με κοράλλια και ψάρια ...απλά είναι ατακτατα μετακομηζουν φραγκακια σε μένα:p...ότι και αυτή από το εξωτερικό:p

ωρε να μετακομιζουν φραγκακια καλα ειναι :D:D:D το θεμα ειναι μα μην τα κανουν μαμ τα φραγκακια :D και οτι αλλο !!:D
τωρα εχω σε ενα 12 λιτρο καμια 30 αρια , εβαλα μερικα πριν στο ενα ενυδρειο 210 λιτρα του αδελφου μου το οποιο ομως ειναι fish only και τωρα ετοιμάζομαι να ριξω και στο δικο μου που ειναι reef και γιαυτο ρωτησα .
Πηστευω σε 210 λιτρα να βαλω 6 με 8 καλα ειναι !!

rawnerve
26-03-12, 21:25
εγώ τα έριξα άφοβα....:p:D
χμμ....δεν ξέρω αν είναι πολλά η λίγα.....είμαι αρχάριος ακόμα:(
παντός στα 40 λίτρα είχα 2 ο ένας πάει βέβαια αλλά ο άλλος μες την χαρά όλη μέρα βόλτες κάνει ......και τρώει πολύ:pκαι αλγες της κάνει κλαδέματα...

Samian
26-03-12, 21:51
Μην ξεχάσεις να ρίξεις μέσα και μερικά άδεια κοχύλια για να αλλάζουν σπίτι....όταν μετακομίζουν.:D:D

tolee
29-05-17, 09:21
ξερει κανεις τι τα ταιζουμε αυτα? ή τρεφονται με αλγες κτλ?

Samian
02-06-17, 19:15
Τρέφονται με ότι περισσεύει από τις τροφές που ρίχνεις στο ενυδρείο, τις άλγες που αναπτύσσονται κλπ.

Εάν δεν ταϊζεις καθόλου ή ελάχιστα πάλι κάτι θα βρούν....(τις απεκκρίσεις των ψαριών, των κοραλλιών κλπ).

Μην ξεχνάς ότι είναι βασικά μέλη του "Συνδικάτου Καθαρισμού Ενυδρείων".......:D:D:D:D