PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντλίες ακαθάρτων


japetus
25-03-12, 18:47
Μπορούν να αντικαταστήσουν την αντλία σε μια λίμνη; Είναι δηλαδή σχεδιασμένες για συνεχή λειτουργία;
Στο πρόσφατο καθάρισμα της λίμνης μου (3000 λτ) ενόψη της άνοιξης, διαπίστωσα ότι η αντλία μου χάλασε (κολλάει και ρίχνει την τάση λόγω υπερθέρμανσης) και πρέπει να την αντικαταστήσω. Ψάχνω για οικονομικές επιλογές..

tsoum
25-03-12, 22:01
Έχεις δει την ισχύ των αντλιών αυτών; Οι περισσότερες είναι σε 1/4 ή 1/2 του ίππου, μπορει και παραπάνω. Ενας ίππος είναι περίπου 750 βατ. Είσαι σίγουρος οτι είναι πιο οικονομική αυτη η λύση;

zak
25-03-12, 22:10
θα συμφωνήσω με το γιωργο.
ειναι αντλιες που σίγουρα ειναι πιο οικονομικες να τις προμηθευτείς.. αλλα παρα πολυ ακριβες στη συντηρηση.
δεν νομιζω οτι μπορει να σε καλυψει σε λειτουργια 24/ωρων

in the pond
26-03-12, 07:53
Η μικρής ισχύς αντλία ακαθάρτων που έχω στο sump της δεξαμενής μου είναι 700 watt και την έχω αγοράσει κάπου στα 100 ευρώ. Η κύρια αντλία της δεξαμενής μου όμως, αυτή που δουλεύει συνέχεια είναι κάπου στα 90 watt και η αγορά της κόστισε κάπου στα 600 ευρώ. Οπότε, αν δεις την διαφορά στην κατανάλωση, θα καταλάβεις ότι η απόσβεση θα έρθει πολύ γρηγορότερα απ' ότι νομίζεις.;)

japetus
27-03-12, 22:08
Κάτι σε 5000 lt/h με 65 watt θα μου έκανε; Η να πάω σε κάτι μικρότερο όσα και τα λιτρα της λίμνης;