PDA

Επιστροφή στο Forum : Χελωνακι με ματια κλειστα...


olga_mau
25-03-12, 11:31
Καλησπερα σε ολους!
Εχω απο το φθινοπωρο ενα χελωνακι ξηρας στον κηπο του σπιτιου. Γεννησαν οι χελωνες ενος φιλου και μου το χαρισε. Το χειμωνα επεσε κανονικα σε χειμερια ναρκη αλλα εδω και ενα μηνα περιπου εχει ξυπνησει. Ειναι σχετικα αργοκινητο (φανταζομαι αυτο ειναι φυσιολογικο), δεν τρωει, αλλα πινει νερο και τα ματια του ειναι συνεχως κλειστα. Θα πρεπει να με ανησυχησει αυτο? Χρειαζεται να κανω κατι να το βοηθησω?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

zweet
25-03-12, 12:03
δηλαδη τα ανοιγει που και που , η ειναι κολλημενα τα βλεφαρα?

olga_mau
25-03-12, 12:27
δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρη αλλα δεν το εχω δει καθολου να τα ανοιγει μετα τη χειμερια ναρκη... Ωστοσο φαινεται να εχει προσανατολισμο γιατι παντα κοιμαται στο ιδιο μερος και γενικα δειχνει να ξερει καλα τον χωρο του. Τα βλεφαρα του δεν φαινεται να εχουν κατι σαν υγρο η κολλα που να τα εμποδιζει να ανοιξουν.
Εχω και δυο μεγαλες χελωνες και ποτε δεν ειχαν τετοιο προβλημα, γι'αυτο εχω ανησυχησει. Με απασχολει και το γεγονος οτι δεν τρωει... Να πω την αληθεια απο την μερα που ξυπνησε δεν του ειχα βαλει νερο και χθες που του εβαλα ηταν ολη μερα εκει. Αλλα απο φαγητο τιποτα... Εχω σκορπισει παντου μαρουλι και τριμμενο καροτο και οταν τα βαζω μπροστα του γυριζει και φευγει.

zweet
25-03-12, 12:35
σου στελνω πμ

Κλεόβουλος
25-03-12, 12:37
Χωρίς να θέλω να ανοίξω αντιπαράθεση,
η άποψη μου είναι ότι η θέση αυτών των ζώων είναι στη φύση και όχι σαν κατοικίδια,
πέρα απο το ότι ο νόμος απαγορεύει την αιχμαλωσία τους ;)
Ρίξε μια ματιά σ' ένα καλό φόρουμ για τα ερπετά της Ελλάδας
http://www.herpetofauna.gr/forum/index.php

johnyfy
25-03-12, 18:26
δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρη αλλα δεν το εχω δει καθολου να τα ανοιγει μετα τη χειμερια ναρκη... Ωστοσο φαινεται να εχει προσανατολισμο γιατι παντα κοιμαται στο ιδιο μερος και γενικα δειχνει να ξερει καλα τον χωρο του. Τα βλεφαρα του δεν φαινεται να εχουν κατι σαν υγρο η κολλα που να τα εμποδιζει να ανοιξουν.
Εχω και δυο μεγαλες χελωνες και ποτε δεν ειχαν τετοιο προβλημα, γι'αυτο εχω ανησυχησει. Με απασχολει και το γεγονος οτι δεν τρωει... Να πω την αληθεια απο την μερα που ξυπνησε δεν του ειχα βαλει νερο και χθες που του εβαλα ηταν ολη μερα εκει. Αλλα απο φαγητο τιποτα... Εχω σκορπισει παντου μαρουλι και τριμμενο καροτο και οταν τα βαζω μπροστα του γυριζει και φευγει.
πάνε σε κτηνίατρο..

zweet
27-03-12, 09:00
το χελονακι ειναι μια χαρα τωρα φανταζομαι οτι αν το επιθιμει και η ιδια το ποστ μπορει να κλεισει :)

olga_mau
31-03-12, 13:48
το χελονακι ειναι μια χαρα τωρα φανταζομαι οτι αν το επιθιμει και η ιδια το ποστ μπορει να κλεισει :)

Nαι! Ολα μια χαρα! Συμφωνω οτι μπορει να κλεισει το θεμα και σας ευχαριστω!

PS: Zweet σου εχω στειλει πμ :)

tsoum
31-03-12, 14:48
Νομίζω θα επρεπε να γραψεις δημοσια, την αντιμετώπιση, για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μελλοντικά η γνωση... Μυστικό είναι;

Εγώ απ'οσο ξερω αντιμετωπίζεται με εντριβες χαμομιλιου, ή καποιο ειδικό κολληριο. Βραζεις χαμομήλι, το αφήνεις να κρυωσει και με ενα βαμβακι "καθαρίζεις" απαλα τα ματια της.

Επίσης, εκτός απο αυτό που λέει ο Κλεόβουλος, νομίζω πως είναι και παράνομο αυτο. Ψαξ'το λίγο καλύτερα...

janickrules
01-04-12, 13:01
Νομίζω θα επρεπε να γραψεις δημοσια, την αντιμετώπιση, για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί μελλοντικά η γνωση... Μυστικό είναι;




εμ...

+1

olga_mau
01-04-12, 13:52
η λυση τελικα ηταν μια μπατονεττα με χλιαρο νερο... :)

Strahos
03-04-12, 13:20
Η ελληνικές χελώνες είναι αυστηρώς προστατευόμενες και απαγορεύεται η αιχμαλωσία τους. Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω η θέση τους είναι στη φύση και όχι στα σπίτια ως κατοικίδια. Το πρόβλημα είναι πολύ πιο μεγάλο απ'όσο ακούγεται. Διαβάστε παρακαλώ αυτό το κείμενο: http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle&page=read&id=10

Η διατροφή που διάβασα παραπάνω είναι τελείως λάθος για αυτό το ζώο και σύντομα θα έχει προβλήματα υγείας. Το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι το χελωνάκι, μαζί με τις χελώνες γονείς που έχει ο φίλος σου να επιστρέψουν σε λίγο καιρό στη φύση, στο σημείο όμως ακριβώς από το οποίο αιχμαλωτίστηκαν. Η αφαίρεση των ζώων αυτών από τη φύση είναι ποινικό αδίκημα και επιζήμια πράξη για το είδος τους και για το οικοσύστημα γενικά.