PDA

Επιστροφή στο Forum : Τύρφη στο φίλτρο


asteris
02-08-04, 23:01
Αγόρασα και τοποθέτησα τύρφη στο εξωτερικό JBL cristalprofi.

Έβαλα περίπου 250ml και μέσα σε 2 μέρες το 55άρι μου έπεσε από το 8.1 σε 7.5 pH και απέκτησε αρκετά σκούρο κίτρινο χρώμα.

Επειδή καλή η πτώση του pH, αλλά το σκοτείνιασμα δεν μου αρέσει, τι μπορώ να κάνω ? Θα αλλάξει κάτι με τον καιρό ή να μειώσω την ποσότητα ?

tasos
02-08-04, 23:23
Και να μειώσεις την ποσότητα θα καταφέρεις μόνο να ανεβάσεις το ph,μην κάνεις τίποτα!Διοξείδιο έχεις στο ενυδρείο;Μπορείς αν έχεις κατεβάσει τη σκληρότητα αρκετά(~5 GH) και με προσθήκη CO2,να έχεις ένα χαμηλό ph και καθαρό νερό βάζοντας άνθρακα μετά από την τύρφη για να σου μαζεψει τα οργανικά.Είναι όμως χάσιμο χρημάτων η όλη διαδικασία :roll: .Για ποιά ψάρια την έβαλες την τύρφη;

asteris
03-08-04, 01:45
Έχω 6 guppies, 4 albino corys, 1 pleco, 1 gourami sunset και 2 hoplosternum.

Είπα να αντικαταστήσω τα guppies με ένα κοπαδάκι neon ή καρδινάλιους και το 8+ στο pH δεν μου κάθόταν καλά και είπα να το μαλακώσω και λίγο.

Αν είναι να θέλει και άνθρακα μετά, μάλλον θα βάλω άλλα tetra, δεν γίνεται αυτή η δουλειά, από την μία να το κιτρινιζω και από την άλλη να το καθαρίζω...

Thanx...

dantouan
03-08-04, 04:39
Φιλε asteris, η τυρφη αφου μαλακωσε το νερο δεν χρειαζεται να ειναι συνεχεια μεσα στο φιλτρο σου...
Για να φυγει το κιτρινο χρωμα χρειαζονται συχνες αλλαγες νερου και σε σχετικα μεγαλη ποσοτητα.
Ο ανθρακας δεν νομιζω να εχει αποτελεσμα στην κιτρινιλα του νερου, απο την στιγμη μαλλιστα που αυτη δεν προηλθε απο καποιο φαρμακο.

Μπορεις καλλιστα απο την στιγμη που το ενυδρειο σου εχει φτασει στο επιθυμητο pH, να χρησιμοποιησεις και SERA MORENA, το οποιο μαλακωνει το νερο και ειναι καταλληλο και για ευαισθητα ψαρια, οπως π.χ. δισκους.

asteris
03-08-04, 10:58
Θα το χρησιμοποιήσω, ευχαριστώ.

paparatsi
03-08-04, 11:33
Φιλε asteris, η τυρφη αφου μαλακωσε το νερο δεν χρειαζεται να ειναι συνεχεια μεσα στο φιλτρο σου...
Για να φυγει το κιτρινο χρωμα χρειαζονται συχνες αλλαγες νερου και σε σχετικα μεγαλη ποσοτητα.
Ο ανθρακας δεν νομιζω να εχει αποτελεσμα στην κιτρινιλα του νερου, απο την στιγμη μαλλιστα που αυτη δεν προηλθε απο καποιο φαρμακο.

Μπορεις καλλιστα απο την στιγμη που το ενυδρειο σου εχει φτασει στο επιθυμητο pH, να χρησιμοποιησεις και SERA MORENA, το οποιο μαλακωνει το νερο και ειναι καταλληλο και για ευαισθητα ψαρια, οπως π.χ. δισκους.

Λοιπον για να μην μπερδευουμε καποια πραγματα. Αν βγαλεις την τυρφη απο το φιλτρο και κανεις συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου το μονο που θα πετυχεις ειναι να επιστρεψουν οι τιμες του PH και του ΚΗ στα προηγουμενα επιπεδα. Μαζι βεβαια με τον αποχρωματισμο του νερου....

Ακομα και για τον ανθρακα δεν ειμαι σιγουρος αν μπορει να αποχρωματισει πληρως το νερο. Δεν χρειαστηκε να το δοκιμασω ποτε και γι'αυτο λεω οτι δεν ειμαι σιγουρος.

Παντως αν θελεις να κρατησεις σταθερες τις τιμες του νερου και να μην εχεις μεγαλες και ξαφνικες μεταπτωσεις θα πρεπει να κρατησεις την τυρφη στο φιλτρο και να την αλλαξεις μετα απο λιγο καιρο (ενα μηνα και περισσοτερο).
Αυτο που εκανα εγω για να μην πιανει χωρο η τυρφη στο φιλτρο και για να υπαρχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη ακριβεια στις τιμες του νερου του ενυδρειου και στο νερο για τις αλλαγες , ηταν να την βραζω αρκετα και το ζουμι της να το χρησιμοποιω στις αλλαγες νερου.
Αρκετα καλυτερη μεθοδος απο την χρηση στο φιλτρο αλλα και ποιο μπελαλιδικη.

ahar
03-08-04, 12:22
μετα απο 8 χρόνια με δισκους νομιζω ότι μπορώ να πω κατι πανω σε αυτο....

Στο φιλτρο σου εχε τον ανθρακα σου. Αυτος θα καθαρισει τις τυχον κιτρινιλες (αν και με το να αφήσεις την τύρφη μέσα οι τανινες θα φυγουν απο το νερο μεσα σε μια βδομαδα το πολυ.) , Την τυρφη την βάζεις σε ενα σακουλάκι απο τουλι που είνια για υλικα φιλτρου (προσοπικα βουταω τα καλσον της γυναικός μου ) και πολύ απλα την κρεμας μπροστα στην έξοδο του φίλτρου σου. Κανει ακριβως την ίδια δουλεια και μπορείς να την αφαιρέσεις πολύ ευκολα. Αφου ρίξεις την σκληρότητα και το ph , ή χρήση απιονισμενου νερου και /ή νερου απο Α/Ο (Συσκευή Αντιστροφης Οσμωσης) θα σε βοηθήσει να το διατηρήσεις . Και φυσικα η χρησιμοποιήμενη τυρφη (όπως και το νερο απο τις αλλαγες ) μπορεί να μπεί πολύ ευκολα στις γλαστρες σου μετα με φανταστικα αποτελεσματα (ποτε δεν πεταω νερο απο αλλαγη - μονο του θαλλασσινου , και απο αυτο μονο οσο δεν βαλω για τις αρτεμιες - το κραταω σε πλαστική βαρελα για τα ποτισματα. ).


Αλέξανδρος

dantouan
03-08-04, 16:13
Χμμμμμ.....
Απο οτι εχω διαβασει, δεν εχει νοημα η ταυτοχρονη χρηση τυρφης και ανθρακα, καθως ο ανθρακας θα χρησιμοποιουσε ολη την ικανοτητα απορροφησης του για να παρει ολες τις πολυτιμες ουσιες απο την τυρφη...
Τελιια ισχυει αυτο... :? :? :?

Husky_Jim
03-08-04, 18:38
Μπορεις καλλιστα απο την στιγμη που το ενυδρειο σου εχει φτασει στο επιθυμητο pH, να χρησιμοποιησεις και SERA MORENA, το οποιο μαλακωνει το νερο και ειναι καταλληλο και για ευαισθητα ψαρια, οπως π.χ. δισκους.

Το Μορενα δέν είναι τίποτε άλλο από εκχύλισμα τύρφης οπότε στην περίπτωση σου η χρήση του είναι περιτή αφού ήδη χρησιμοποιείς στο φίλτρο.
Μήν αγοράζεις περιτά πράγματα! :wink:

tasos
03-08-04, 20:02
:roll: Mε κάλυψε ο Αλέξανδρος και ο husky jim :!:

asteris
03-08-04, 21:23
Ευχαριστώ παιδιά, μέχρι να πάρω RO θα βάλω ψάρια για πιό σκληρό νερό και τελείωσε. Δεν μου αρέσει να είμαι με τα χημικά στο χέρι όλη την ώρα χωρίς λόγο....

tasos
04-08-04, 02:03
Απόλυτα σωστό! :wink:

AFRIKANOFILOS
04-08-04, 17:18
Eτσι φιλε βαλε αφρικανες!Αλλα προσεχε υπαρχει σοβαρος κινδυνος να κολισεις 8) :lol: :D :!:

johnny98130
05-08-04, 11:44
Στο φιλτρο σου εχε τον ανθρακα σου.

Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος(απομάκρυνση κάποιου φάρμακου) ο άνθρακας είναι περιττός (και σε μερικές περπτώσεις και επικινδυνος--άλγη )σε ένα ενυδρέιο με δίσκους. Αντιθέτως είναι ιδιαίτερα χρήσιμος σαν prefiltrer διότι απαλλάσει το ενυδρείο από βαριά μέταλλα κτλ. Εκτός από άποψη δική μου υπάρχει και σχετική βιβλιογραφία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα (π.Χ. Bernd Degen DISCUS CARE)

Αφου ρίξεις την σκληρότητα και το ph , ή χρήση απιονισμενου νερου και /ή νερου απο Α/Ο (Συσκευή Αντιστροφης Οσμωσης) θα σε βοηθήσει να το διατηρήσεις

Πολύ σωστό αυτό είπες και συμπληρώνω οτι πρέπει να συνδυάζουμε με κάθε αλλαγη νερού είτε τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία είτε συνδυασμο Α/Ο με νερό της βρύσης. Η χρήση σκέτου Α/ο νερού μπορεί να αποβεί μοιραία για τα ψαρια.