PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στο νερο


Vasilis
02-08-04, 00:45
ρε παιδια εχω ενα προβλημα με το νερο αλλα οχι με τη ποιοτητα του.
το προβλημα ειναι οτι οταν ακουμπαει το δακτυλο μου στο νερο του ενυδρειου νιωθω λες κ μου ηλεκτριζεται!!!
κατι με θοβιζει....
για πειτε μου σας παρακαλω..!

tasos
02-08-04, 01:16
Μήπως έχει σχέσημε την πανσέληνο :roll: :roll: :roll: :roll:

Vasilis
02-08-04, 02:19
δεν κανω πλακα!οταν βαζω το χερι μου στο νερο με ηλεκτριζει ελαχιστα.
οπως αν σας εχει τυχει να ηλεκτριζεται το χερι σας οταν ανοιγοκλεινεται το ζεστο κ κρυο απο το χερουλι της ντουζιερας που κ καλα τυχαινει επειδη ειναι ανοικτος ο θερμοσιφωνας.
στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως δεν ξερω τι συμβαινει....

γαυρος
02-08-04, 02:36
διαρροη ρευματος απο τα φωτα....πιθανον !!
βαλε ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι μεσα να δεις!!!! αμα αναψει....εχεις διαρροη.
και συντομα πριν βρεις τα ψαρια ΣΟΥΠΑ !! :shock:

Vasilis
02-08-04, 03:04
φιλε εχεις δικιο!!!!!!!!!αναβει το λαμπακι στο κατσαβιδι!!!!!
παντως κ οταν κλεινω το φως του ενυδρειου παλι αναβει!!!!!!αρα???ειναι σιγουρα απο το φως???
ειναι καιρο αλλα δεν εδεινα σημασια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
πες μου γαυρε τι να κανω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
βοηθεια!!!!!!!!!!!!!

Giorgos
02-08-04, 05:58
Διάβασε εδώ:
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1778&highlight=%F1%E5%F5%EC%E1

George-A
02-08-04, 09:42
δεν κανω πλακα!οταν βαζω το χερι μου στο νερο με ηλεκτριζει ελαχιστα.
οπως αν σας εχει τυχει να ηλεκτριζεται το χερι σας οταν ανοιγοκλεινεται το ζεστο κ κρυο απο το χερουλι της ντουζιερας που κ καλα τυχαινει επειδη ειναι ανοικτος ο θερμοσιφωνας...Eγώ και για τον θερμοσίφωνα θα ανησιχούσα ......

TTLO
02-08-04, 17:54
Δοκίμασε να αλάξεις τους πόλους στο φις.Δηλαδή όπως είναι το φις στην πρίζα βγάλτο και βάλε το ανάποδα.Αν συνεχίζει να σε χτυπάει το ρεύμα μάλλον είναι επαγωγικό. :o

Vasilis
02-08-04, 18:58
τελικα θα φοναξω ενα ηλεκτρολογο!!!!
μου δωσατε να μπω καπου κ να δω σχολια για ενα παρομοιο προβλημα.
ακριβως τα ιδια εχω κ εγω.
νιωθω απλα ενα μικρο τσιμπιμα οταν βαζω το δακτυλο μου στο νερο.

asteris
02-08-04, 22:25
Επαγωγικό ρεύμα χαμηλής τάσης από το εσωτερικό σου φίλτρο πιθανότατα. Για δοκίμασε να βγάλεις την πρίζα από το φίλτρο και μάλλον θα δεις το ρεύμα να εξαφανίζεται.

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, εκτός του να αλλάξεις σε εξωτερικό φίλτρο. Ή να προσθέσεις ηλεκτρόδιο γείωσης, αλλά πολύ φασαρία για το τίποτα κατά την γνώμη μου.

Πάντως όπως έχω ξαναπεί, δεν υπάρχει περίπτωση να χτυπηθείς από ρεύμα γιατί είναι μικρής ισχύος, ούτε εσύ, και ειδικά ούτε τα ψάρια σου. Το κατσαβίδι ανάβει και με 15-20V, οπότε μικρό το κακό.

Vasilis
02-08-04, 23:39
δεν γινεται να βγαλω το ρευμα απο τη πριζα γιατι το ενυδρειο ειναι κατασκευασμενο με τον εξης τροπο:φιλτρο θερμοστατης λαμπες κλπ...τροφοδοτουνται με ρευμα απο ενα κεδρικο μηχανημα...
δηλαδη τα καλοδια τους δεν εχουν τα δυο σιδερακια που τα βαζουμε στη πριζα.ειναι γυμνα κ κολημενα ενα ενα πανω στο μηχανημα.

θα βαλω μια γυωση καλυτερα.
παντως το φιλτρο λειτουργει κανονικα κ πολι γρηγορα....