PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή Αντίστροφης Όσμωσης


Tzane
18-03-12, 16:19
Καλησπερα στην παρεα,
Σκεφτομαι για αγορα ενος συστηματος αντιστροφης οσμωσης και ειμαι αναμεσα στις 2 πιο οικονομικες λυσεις απο το water waves.

1) http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858

2) http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30122

Το πρωτο απ'οτι βλεπω ειναι τριων σταδιων,ενω το δευτερο 4 σταδιων.
Ποια ειναι η διαφορα τους,των τεσσαρων βγαζει το νερο "πιο καθαρο" απο την τριων?
Οι αναλογια καθαρου-βρωμικου(αν και εξαρταται και απο αλλους παραγοντες απ'οτι διαβασα) ειναι 1 προς 3 και των δυο νομιζω(της cardinal σιγουρα)
Οποια αγορασω θα εχει την μεγαλη μεμβρανη 150GpD και flush kit.

Τελος ο διακοπτης "κλεφτης" για το ανοιγμα-κλεισιμο της Α/Ο υπαρχει μεσα στη συσκευασια ή τον παραγγελνω ξεχωριστα?

Ευχαριστω :D

Yiannis59
18-03-12, 19:08
Και τα δυο ειναι τριων σταδιων στη δευτερη μπορεις να βαλεις προαιρετικά μοναδα απιονισμου DI αν δεις στο λινκ που εβαλες εχει τσεκαρισμενο το μοναδα απιονισμου DI (οχι) αρα και οι δυο τριων σταδιων το DI δεν ειναι απαραίτητο στο γλυκο νερο
Η πρωτη ειναι compact για μενα αν δεν εχεις στο μυαλο πιθανη αναβάθμιση και η πρωτη κανει την δουλεια της
Η αναλογια περιπου ειναι αυτη που ειπες ενα προς 3
συνηθως ο διακοπτης παει μαζι αλλα ρωτα τα παιδια στην water waves ειναι πολυ εξυπηρετικοί

Tzane
18-03-12, 23:42
Και τα δυο ειναι τριων σταδιων στη δευτερη μπορεις να βαλεις προαιρετικά μοναδα απιονισμου DI αν δεις στο λινκ που εβαλες εχει τσεκαρισμενο το μοναδα απιονισμου DI (οχι) αρα και οι δυο τριων σταδιων το DI δεν ειναι απαραίτητο στο γλυκο νερο
Η πρωτη ειναι compact για μενα αν δεν εχεις στο μυαλο πιθανη αναβάθμιση και η πρωτη κανει την δουλεια της
Η αναλογια περιπου ειναι αυτη που ειπες ενα προς 3
συνηθως ο διακοπτης παει μαζι αλλα ρωτα τα παιδια στην water waves ειναι πολυ εξυπηρετικοί


Η cardinal βλεπω οτι εχει 4 σταδια και οτι το 5ο σταδιο ειναι η μοναδα απιονισμου.Εχει ενα προφιλτρο ανθρακα παραπανω απο την πρωτη (μαλλον).
Τι πιθανη αναβαθμιση μπορει να χρειαστει η compact?

delta66
19-03-12, 11:09
Η cardinal ναι ειναι 4 σταδιων γιατι εχει δυο προφιλτρα ανθρακα. (ενα κοκκοειδους (GAC (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30000)) και ενα συμπαγους (CTO (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29999)), το καθενα λειτουργει διαφορετικα με πλεονεκτηματα διαφορετικα, διαβασε τα χαρακτηριστικα του καθενος).
Οπως και να εχει, ειναι καλυτερη με δυο προφιλτρα ανθρακα.
(αυτο φυσικα μπορει να το κανει και στην compact αν θελει καποιος)

Επισης αφου η cardinal ειναι full size, εχει θηκες που μπαινουν τα προφιλτρα και αν επιλεξεις με διαφανεις θηκες, θα μπορεις να βλεπεις και με το ματι σε τι κατασταση ειναι.
Τα ανταλλακτικα προφιλτρα που μπαινουν σε θηκες ειναι πιο οικονομικα απο τα αντιστοιχα που ειναι σε μορφη φυσιγγιου.
Καλο ειναι αν σε "παιρνει", να παρεις μια και καλη 2 σετ ανταλλακτικα προφιλτρα απο την αρχη, για να μη τρεχεις καθε λιγο.
Στη σελιδα που ειναι η cardinal γραφει απο κατω πληροφοριες για ανταλλακτικα και εχει και προσφορα σε πιο οικονομικη τιμη το cardinal pack (6 προφιλτρα, 3+3 με 29 ευρω).

Για τη συνδεση με τη βρυση, θα ζητησεις να σου βαλει στο σετ, και το εξαρτημα που θελεις αναλογα τη βρυση σου. (μαλλον το πρωτο (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=203) απο αυτα θα εννοεις)

Αν μαζευεις το νερο σε βαρελι, θα σου φανει πολυ χρησιμο και το αυτοματο κλεισιμο βρυσης κατα την πληρωση του δοχειου. (auto shut-off valve (http://www.aquatek.gr/vb/waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29820))
Με εχει σωσει.

ΥΓ Αναβαθμιση θα εννοει ο Γιαννης γαι την περιπτωση που θελεις να βαλεις διπλη μεμβρανη (http://waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=199) (για καλυτερη αποδοση), αλλα αυτο νομιζω γινεται και στις compact.

Tzane
19-03-12, 15:07
Η cardinal ναι ειναι 4 σταδιων γιατι εχει δυο προφιλτρα ανθρακα. (ενα κοκκοειδους (GAC (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30000)) και ενα συμπαγους (CTO (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29999)), το καθενα λειτουργει διαφορετικα με πλεονεκτηματα διαφορετικα, διαβασε τα χαρακτηριστικα του καθενος).
Οπως και να εχει, ειναι καλυτερη με δυο προφιλτρα ανθρακα.
(αυτο φυσικα μπορει να το κανει και στην compact αν θελει καποιος)

Επισης αφου η cardinal ειναι full size, εχει θηκες που μπαινουν τα προφιλτρα και αν επιλεξεις με διαφανεις θηκες, θα μπορεις να βλεπεις και με το ματι σε τι κατασταση ειναι.
Τα ανταλλακτικα προφιλτρα που μπαινουν σε θηκες ειναι πιο οικονομικα απο τα αντιστοιχα που ειναι σε μορφη φυσιγγιου.
Καλο ειναι αν σε "παιρνει", να παρεις μια και καλη 2 σετ ανταλλακτικα προφιλτρα απο την αρχη, για να μη τρεχεις καθε λιγο.
Στη σελιδα που ειναι η cardinal γραφει απο κατω πληροφοριες για ανταλλακτικα και εχει και προσφορα σε πιο οικονομικη τιμη το cardinal pack (6 προφιλτρα, 3+3 με 29 ευρω).

Για τη συνδεση με τη βρυση, θα ζητησεις να σου βαλει στο σετ, και το εξαρτημα που θελεις αναλογα τη βρυση σου. (μαλλον το πρωτο (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=203) απο αυτα θα εννοεις)

Αν μαζευεις το νερο σε βαρελι, θα σου φανει πολυ χρησιμο και το αυτοματο κλεισιμο βρυσης κατα την πληρωση του δοχειου. (auto shut-off valve (http://www.aquatek.gr/vb/waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29820))
Με εχει σωσει.

ΥΓ Αναβαθμιση θα εννοει ο Γιαννης γαι την περιπτωση που θελεις να βαλεις διπλη μεμβρανη (http://waterwaves.gr/index.php?target=categories&category_id=199) (για καλυτερη αποδοση), αλλα αυτο νομιζω γινεται και στις compact.


Ωραια,λογικα θα παω για τη cardinal.
Η βρυση που θα μπει εχει τις σωληνωσεις που φαινονται στην φωτογραφια,υποθετω οτι ο ενας σωληνας ειναι για το κρυο και ο αλλος για το ζεστο νερο.
Την πρωτη που μου εδειξες δεν χρειαζομαι?Την συνδεω μονο στο κρυο ετσι?
Αν μπορεις ξαναστειλε την auto shut-off valve γιατι δεν ανοιγει το Link

kikonec
19-03-12, 15:26
παιδια καποιος με την φθηνη την οσμοση
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858

να μας πει ποσα λιτρα τελικα βγαζει καθαρο νερο και ποσο βρωμικο σε αναλογια στο 24ωρο?

γιατι αλλα λενε και αλλα βγαζει! εμενα βγαζει καπου 50 λιτρα το 24ωρο!

Tzane
19-03-12, 15:31
παιδια καποιος με την φθηνη την οσμοση
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858

να μας πει ποσα λιτρα τελικα βγαζει καθαρο νερο και ποσο βρωμικο σε αναλογια στο 24ωρο?

γιατι αλλα λενε και αλλα βγαζει! εμενα βγαζει καπου 50 λιτρα το 24ωρο!


Ποσα GPD ειναι η μεβρανη που εχεις βαλει?
Οι τιμες ειναι οι εξης:
50GpD (190λτ/μέρα)
75GpD (284λτ/μέρα)
100GpD (380λτ/μέρα)
150GpD (565λτ/μέρα)
Λογικα αυτες οι τιμες ισχυουν και για την compact

delta66
19-03-12, 15:48
Ωραια,λογικα θα παω για τη cardinal.
Η βρυση που θα μπει εχει τις σωληνωσεις που φαινονται στην φωτογραφια,υποθετω οτι ο ενας σωληνας ειναι για το κρυο και ο αλλος για το ζεστο νερο.
Την πρωτη που μου εδειξες δεν χρειαζομαι?Την συνδεω μονο στο κρυο ετσι?
Αν μπορεις ξαναστειλε την auto shut-off valve γιατι δεν ανοιγει το Link
Οχι το πρωτο ειναι για συνδεση σε βρυση.
Γιαυτο που θες θα πας λογικα στο τριτο (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29813).
Στειλε ενα mail με τη φωτο στο καταστημα και το σχετικο ερωτημα και θα σου δωσει τη σιγουρη απαντηση.

Tzane
19-03-12, 16:04
Οχι το πρωτο ειναι για συνδεση σε βρυση.
Γιαυτο που θες θα πας λογικα στο τριτο (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29813).
Στειλε ενα mail με τη φωτο στο καταστημα και το σχετικο ερωτημα και θα σου δωσει τη σιγουρη απαντηση.

Ναι δικιο εχεις,το πρωτο πρεπει να ειναι για απευθειας συνδεση με την βρυση,ενω το τριτο λεει για σωληνωσεις της βρυσης.
Θα τους ρωτησω κιολας για σιγουρια

Ευχαριστω.

delta66
19-03-12, 16:14
παιδια καποιος με την φθηνη την οσμοση
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858

να μας πει ποσα λιτρα τελικα βγαζει καθαρο νερο και ποσο βρωμικο σε αναλογια στο 24ωρο?

γιατι αλλα λενε και αλλα βγαζει! εμενα βγαζει καπου 50 λιτρα το 24ωρο!
Η 50GPD μεμβρανη βγαζει 50 gallons per day = 190 λιτρα σε 24 ωρες.
Αυτο υπο τις συνθηκες που αναφερονται στο manual.
Επισης εξαρταται απο την κατασταση των προφιλτρων και της μεμβρανης.

Προφανως δεν διαβασες το manual που ειναι και στο τελος της σελιδας του λινκ.
Θα εβλεπες οτι:
Η αποδοση εξαρταται απο τη καθαροτητα του νερου, την πιεση του νερου και τη θερμοκρασια του.
Αν στην Αλεξανρουπολη εχετε πολυ κρυο αυτην την εποχη, λογικα θα εχει πεσει πολυ η αποδοση. (εδω στην Αθηνα και ειχε πεσει στη μιση)
Επισης παιζει ρολο η πιεση και η καθαροτητα του νερου.
Ποσο TDS εχει η βρυση σου?
Καλο ειναι να απευθυνθεις και εσυ στο καταστημα για να σου δωσει λυσεις.
Ισως με αλλο flow restrictor?

Λεει στο manual:
Η πραγματική παραγωγή καθαρού νερού εξαρτάται απο την ποιότητα του νερού δικτύου ύδρευσης προς επεξεργασία , την διαθέσιμη πίεση δικτύου ύδρευσης και την θερμοκρασία νερού.

Στο τελος στο 5 γραφει :

Συχνές ερωτήσεις

• Αγόρασα μια AQUARIOPURE 50 GPD (190 λίτρα/ημέρα) αλλά η πραγματική παραγωγή μου είναι μικρότερη.Γιατί ?
Η ονομαστική απόδοση οποιασδήποτε μονάδας αντίστροφης όσμωσης βασίζεται στις εξής προδιαγραφές λειτουργίας :
Θερμοκρασία νερού παροχής : 25 βαθμοί C°
Πίεση νερού παροχής : 60 psi (4,13 bar)
TDS νερού παροχής : 250 ppm*
Οποιαδήποτε διαφοροποίηση στις παραπάνω προδιαγραφές μπορεί να οδηγήσει σε μείωση (ή και αύξηση) της πραγματικής παραγόμενης ποσότητας καθαρού νερού όσμωσης.
Χαμηλότερη από τις προδιαγραφές θερμοκρασία νερού και πίεση δικτύου , οδηγεί σε μικρότερη παραγωγή καθαρού νερού.
* (σημειωνω: μεχρι 250ppm)

• Για κάθε λίτρο καθαρού νερού που μαζεύω ,η όσμωση απορρίπτει 4 με 5 λίτρα ως ακάθαρτο νερό.Είναι λογικό αυτό ?
Ναι. Ιδιαίτερα μεγάλη απόρριψη ακάθαρτου νερού συνήθως σημαίνει πολύ χαμηλή πίεση δικτύου ύδρευσης

• Πως θα καταλάβω ότι η μεμβράνη TFC θέλει αλλαγή ?
Η μεμβράνη TFC καθαρίζει το νερό βρύσης από το 90%-97% των Όλικων Διαλυμμένων Στερεών (TDS) που περιέχει.Ο ακριβέστερος και ευκολότερος τρόπος για να καταλάβετε πότε η μεμβράνη χρήζει αντικατάστασης είναι η λήψη μετρήσεων TDS του νερού παροχής και του καθαρού νερού όσμωσης.Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα και οικονομικά με έναν ηλεκτρονικό μετρητή TDS.Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας για λεπτομέρειες.

• Γιατί να αλλάζω τα δύο προφίλτρα (στερεών και άνθρακα) ?
Τα δύο προφίλτρα προετοιμάζουν το νερό παροχής πριν αυτό εισέλθει στη μεμβράνη αντίστροφης όσμωσης.Το προφίλτρο Στερεών απομακρύνει στερεά σωματίδια που θα μπορούσαν να βουλώσουν τους πόρους της μεβράνης , μειώνοντας κατά πολύ τη διάρκεια ζωής της , ενώ το προφίλτρο Άνθρακα απομακρύνει το χλώριο και άλλους οργανικούς ρύπους πριν αυτοί εισέλθουν στη μεμβράνη.
Η μη έγκαιρη αντικατάσταση των προφίλτρων προκαλεί :
1. Πτώση της πίεσης νερού προς τη μεμβράνη επειδή το προφίλτρο Στερεών έχει βουλώσει από στερεά σωματίδια όπως άμμος , χώμα κλπ (με συνέπεια την μείωση της ποσότητας του παραγόμενου καθαρού νερού ή την αύξηση του ακάθαρτου νερού οσμωτικής λειτουργίας)
2. Πρώιμη καταστροφή της μεμβράνης από το χλώριο του νερού παροχής επειδή το προφίλτρο Άνθρακα έχει εξαντληθεί

• Αγόρασα παλιότερα μια AQUARIOPURE 50 GPD (190 λίτρα/ημέρα) και τώρα θέλω να την αναβαθμίσω στην AQUARIOPURE 150 GPD (550 λίτρα/ημέρα). Είναι εφικτό ?
Ναι.Απλά θα πρέπει να προμηθευτείτε την ανάλογη μεμβράνη TFC και να αντικαταστήσετε και τον Περιοριστή ροής.Επικοινωνήστε μαζί μας για πληροφορίες.

Μεσα στις οδηγιες λεει και πραγματα που προφυλλασουν απο την καταστροφη της μεμβρανης.
Πχ θελει προσοχη κατα τον παγετο.
"Σε περιόδους παγετού , η Aquariopure πρέπει να προστατεύεται. Η παγοποίηση του νερού εντος της μονάδας θα οδηγησει σε καταστροφή της"
Οπως και δεν πρεπει να τροφοδoτειται με ζεστο (πανω απο 40C)
"Να μην χρησιμοποιείται ζεστό νερό (άνω των 40 βαθμών C°) για την υδροδότηση της Α/Ο"

Πριν τη χρηση πρεπει να ξεπλυθει
Στην πρώτη λειτουργία μετα την εγκατάσταση είναι σημαντικό να αφήσουμε την όσμωση λειτουργήσει για 30 λεπτά, χωρίς να χρησιμοποιήσουμε το παραγόμενο νερό , ώστε να ξεπλυθούν τα προφίλτρα και η μεμβράνη**.
Το ίδιο ισχύει και σε κάθε αλλαγή προφίλτρων και μεμβράνης.
**(σημειωνω: Τα προφιλτρα να ξεπλυθουν πριν συνδεθει η μεβρανη για να μη παει ολη η καρβουνιλα α[ππο τπ προφιλτρο ανθρακα στη μεμβρανη και επιβαρυνθει)

Δεν πρεπει να μεινει αδειο το φυσιγγιο (πχ αν τη στηριξουμε ορθια και αδειασει ολο το νερο απο το σωληνακι), και στεγνωσει η μεμβρανη, ουτε να τοποθετιται κατω απο τον ηλιο.

maxmike
19-03-12, 16:19
παντως ειχα το ιδιο διλημα και τελικα προτημησα την καρντιναλ και ειμαι ευχαρηστημενος γενικα.

kikonec
19-03-12, 20:29
Η 50GPD μεμβρανη βγαζει 50 gallons per day = 190 λιτρα σε 24 ωρες.
Αυτο υπο τις συνθηκες που αναφερονται στο manual.
Επισης εξαρταται απο την κατασταση των προφιλτρων και της μεμβρανης.

Προφανως δεν διαβασες το manual που ειναι και στο τελος της σελιδας του λινκ.
Θα εβλεπες οτι:

Καλο ειναι να απευθυνθεις και εσυ στο καταστημα για να σου δωσει λυσεις.
Ισως με αλλο flow restrictor?



δελτα δεν εχω την συγκεκριμενη μεμβρανη απλα την συγκρινα με μια φτηνιαρικη να δω περιπου ποσα βγαζει καθαρα και οχι στα νουμερα και να συγκρίνω με την δικια μου!

επίσης για το flow restrictor που λες εκανα μια πατεντα το λαστιχάκι που εχει στην εξοδο του βρωμικου το εκαψα με αναπτηρα και μίκρυνα την τρυπα να τρεχει ίσα ίσα από εκεί(να ζοριζετε δλδ και ανεβασε πίεση), και τωρα βγαζει αναλογικα 1λιτρο καθαρο και περιπου 2,2λιτρα βρωμικο(παλια 8λιτρα βρωμικο) και λιτρα οπως ειπα παραπανω 50 λιτρα σε 24 ωρες ενω παλια εβγαζε περιπου 25 λιτρα σε 24 ωρες! τωρα αν εκανα μ#$%κια δεν ξερω:smt020

delta66
19-03-12, 22:04
επίσης για το flow restrictor που λες εκανα μια πατεντα το λαστιχάκι που εχει στην εξοδο του βρωμικου το εκαψα με αναπτηρα και μίκρυνα την τρυπα να τρεχει ίσα ίσα από εκεί(να ζοριζετε δλδ και ανεβασε πίεση), και τωρα βγαζει αναλογικα 1λιτρο καθαρο και περιπου 2,2λιτρα βρωμικο(παλια 8λιτρα βρωμικο) και λιτρα οπως ειπα παραπανω 50 λιτρα σε 24 ωρες ενω παλια εβγαζε περιπου 25 λιτρα σε 24 ωρες! τωρα αν εκανα μ#$%κια δεν ξερω:smt020
Μαλλον την εκανες :D
Στειλε ενα μειλ στο καταστημα να ξεμπερδευεις να σου πει τι να κανεις.
Παιζει να καταστρεψεις την μεμβρανη (αν δεν εχει ηδη καταστραφει, για να βγαζει τετοια μικρη αποδοση).

TDS δεν μου ειπες βρυσης και ΑΟ

Kostis-Salonika
19-03-12, 23:08
παιδια καποιος με την φθηνη την οσμοση
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858

να μας πει ποσα λιτρα τελικα βγαζει καθαρο νερο και ποσο βρωμικο σε αναλογια στο 24ωρο?

γιατι αλλα λενε και αλλα βγαζει! εμενα βγαζει καπου 50 λιτρα το 24ωρο!

Έχω την φθηνή όσμωση με 150 GPD και σίγουρα βγάζει πολύ περισσότερα από 50 λίτρα ανά 24ωρο.
1 βαρελάκι 35 λίτρων που έχω το γεμίζω σε κανένα 6ωρο. Δεν το έχω χρονομετρήσει, αλλά κάπου εκεί κοντά.
'Εχω μετακομίσει πρόσφατα και στο νέο σπίτι υπάρχει πολύ υψηλότερη πίεση (1ος όροφος και ύπαρξη πιεστικού στην πολυκατοικία).
Στο παλιό σπίτι, 3ος και απουσία πιεστικού, η απόδοση ήταν σίγουρα πολύ χαμηλότερη, ίσως στα επίπεδα που περιγράφεις.

delta66
19-03-12, 23:17
:roll: Αθηνα παντως, εχω μια compact 3 σταδιων με την μικρη μεμβρανη την 50αρα, στο 2ο οροφο χωρις πιεστικο, βγαζω 160 λτ/24ωρο το καλοκαιρι και 80-100 το βαθυ χειμωνα.
Εχω TDS 125ppm στη βρυση, 2-4ppm στην ΑΟ, και η μεμβρανη ειναι 4 χρονων.
Την χρησιμοποιω μια φορα την εβδομαδα, αλλαζω τακτικα προφιλτρα (στα λιτρα τους) και κανω μια φορα την εβδομαδα flushing.

THED
19-03-12, 23:26
παρακολουθω την κουβεντα γιατι με ενδιαφερει. αγορασα κι εγω α/ο προσφατα αλλα την πληρωσα ακριβα γιατι ηθελα να βγαζει οσο το δυνατον περισσοτερο καθαρο νερο ανα ωρα γινεται. δεν θελω να χανω μια ολοκληρη ημερα για να συγκεντρωσω τα 100-150 λιτρα για την αλλαγη. η ερωτηση μου ειναι η εξης: το flushing πως το κανουμε. flash kit εχω αγορασει.

delta66
20-03-12, 00:01
η ερωτηση μου ειναι η εξης: το flushing πως το κανουμε. flash kit εχω αγορασει.
Δεν ειχε οδηγιες?
Ισως γιατι ειναι τοσο απλο.
Ενα βανακι εχει ολο και ολο το Kit.
Ενω εχει ανοιχτη την παροχη απο την βρυση, το ανοιγεις να τρεξει αφθονο νερο απο την εξοδο της μεμβρανης (καθαρο).
(να το συνδεσεις ξερεις ετσι? αν και μαλλον θα το στειλει ετοιμο συνδεδεμενο στην εξοδο του βρωμικου)

Διαβασε αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39722
Για οποιον δεν εχει flush kit αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=246883&postcount=1

kikonec
13-04-12, 10:58
παιδια κατι αλλο να ρωτησω για να μην ανοιγω αλλο θεμα
το νερο βρυσης μου εχει ph 7,6 gh 15 kh 13

εγω βγαζω νερο οσμωσης περιπου σε 10 λιτρα βαζω και 1 λιτρο νερο βρυσης(αναλογια) και δειχνει 7,6 ph και σκληροτητα gh 2 kh 1
επισης επειδη εχω χαμηλο ΚΗ και λενε οτι αλλαζει το ΡΗ πηρα 2 μετρησεις και παλι δειχνει 7,6.
γιατι δεν εχει χαμηλο ph το νερο που κανω?
μηπως θελει να βαζω πιο μικρη δοση νερου βρυσης?
tds meter περιμενω να μου ερθει για να μετρησω!

Kostis-Salonika
13-04-12, 11:14
παιδια κατι αλλο να ρωτησω για να μην ανοιγω αλλο θεμα
το νερο βρυσης μου εχει ph 7,6 gh 15 kh 13

εγω βγαζω νερο οσμωσης περιπου σε 10 λιτρα βαζω και 1 λιτρο νερο βρυσης(αναλογια) και δειχνει 7,6 ph και σκληροτητα gh 2 kh 1
επισης επειδη εχω χαμηλο ΚΗ και λενε οτι αλλαζει το ΡΗ πηρα 2 μετρησεις και παλι δειχνει 7,6.
γιατι δεν εχει χαμηλο ph το νερο που κανω?
μηπως θελει να βαζω πιο μικρη δοση νερου βρυσης?
tds meter περιμενω να μου ερθει για να μετρησω!

Αρχικά και μέχρι να φτάσεις το ΡΗ σε επίπεδα που θέλεις, βάζε αλλαγή νερού μόνο της ΑΟ. Θα πρέπει βέβαια να προσθέτεις για τα λίτρα αυτά της ΑΟ, τους ανάλογους ηλεκτρολύτες, καθώς το νερό της ΑΟ είναι φτωχό σε ιχνοστοιχεία, τα οποία όμως είναι απαραίτητα για την καλή υγεία των ψαριών σου.
Μόλις φτάσεις το ΡΗ εκεί που πρέπει, θα προσθέτεις σιγά-σιγά κάθε φορά και νερό βρύσης (με το ανάλογο αντιχλώριο για την ποσότητα νερού βρύσης φυσικά), τόσο όμως, όσο δεν θα ξανανεβάζει το ΡΗ βεβαίως.

exelix
13-04-12, 11:19
παιδια κατι αλλο να ρωτησω για να μην ανοιγω αλλο θεμα
το νερο βρυσης μου εχει ph 7,6 gh 15 kh 13

εγω βγαζω νερο οσμωσης περιπου σε 10 λιτρα βαζω και 1 λιτρο νερο βρυσης(αναλογια) και δειχνει 7,6 ph και σκληροτητα gh 2 kh 1
επισης επειδη εχω χαμηλο ΚΗ και λενε οτι αλλαζει το ΡΗ πηρα 2 μετρησεις και παλι δειχνει 7,6.
γιατι δεν εχει χαμηλο ph το νερο που κανω?
μηπως θελει να βαζω πιο μικρη δοση νερου βρυσης?
tds meter περιμενω να μου ερθει για να μετρησω!

Δεν ξέρω για ποια είδη το κάνεις, αλλά εσύ κοίτα να είναι οι σκληρότητες εκεί που θες, αυτές θα ρυθμίζεις. Το pH θα πέσει σιγά σιγά με τον καιρό, μην το πιέζεις γιατί θα τρέχεις! Πόσο καιρό ξεκίνησες την όσμωση; Τα GH 2 και KH 1 που γράφεις είναι το νερού της αλλαγής, έτσι; Στο ενυδρείο τι μετράς;

delta66
13-04-12, 11:54
παιδια κατι αλλο να ρωτησω για να μην ανοιγω αλλο θεμα
το νερο βρυσης μου εχει ph 7,6 gh 15 kh 13

εγω βγαζω νερο οσμωσης περιπου σε 10 λιτρα βαζω και 1 λιτρο νερο βρυσης(αναλογια) και δειχνει 7,6 ph και σκληροτητα gh 2 kh 1
επισης επειδη εχω χαμηλο ΚΗ και λενε οτι αλλαζει το ΡΗ πηρα 2 μετρησεις και παλι δειχνει 7,6.
γιατι δεν εχει χαμηλο ph το νερο που κανω?
μηπως θελει να βαζω πιο μικρη δοση νερου βρυσης?
tds meter περιμενω να μου ερθει για να μετρησω!
Επειδη το νερο που φτιαχνεις εχει χαμηλη KH και ειναι ευκολο να αλλαζει pH.
Εξου και υιοθετει το πεχα του διαλυματος (στην προκειμενη το νερο της βρυσης) που θα αναμυχθει.
Αν υπαρξουν κι αλλοι παραγοντες που θα το επηρεασουν τοτε θα αλλαξει παλι.
Αυτοι οι παραγοντες μπορει να ειναι πχ οξεα, οργανικα, ή ασβεστολιθικα υλικα.

kikonec
13-04-12, 14:03
Δεν ξέρω για ποια είδη το κάνεις, αλλά εσύ κοίτα να είναι οι σκληρότητες εκεί που θες, αυτές θα ρυθμίζεις. Το pH θα πέσει σιγά σιγά με τον καιρό, μην το πιέζεις γιατί θα τρέχεις! Πόσο καιρό ξεκίνησες την όσμωση; Τα GH 2 και KH 1 που γράφεις είναι το νερού της αλλαγής, έτσι; Στο ενυδρείο τι μετράς;

ναι οι μετρησεις που δινω ειναι του νερου της αλλαγης!
απλα πιστευα οτι επρεπε να δειξει πιο χαμηλο ΡΗ η μιξη που κανω αλλα δειχνει μονο μειωση απο τις σκληρότητες.

στο ενυδρειο εχω ΡΗ 7,6 gh 3 απλα δεν θελω να ριξω αλλο την σκληροτητα αλλα μονο το ΡΗ.

για ιχνοστοιχεία και ηλεκτρολητες πείτε κατι να παραγγείλω, γιατι εχω μονο το TETRA AQUASAFE σαν αντιχλωριο που προσθετω.

επισης εχω ξεκινησει την οσμωση ενα μηνα περιπου και κανω αλλαγες περιπου 90% όσμωση-10% βρυσης.

ps. λέω επειδη εχω και τυρφη να προσθεσω και μια μικρη ποσοτητα μεσα στο φιλτρο ισα ισα να δινει τις ουσιες που εχει και λενε οτι κανει καλο στο νερο!
-------------------------
Επειδη το νερο που φτιαχνεις εχει χαμηλη KH και ειναι ευκολο να αλλαζει pH.
Εξου και υιοθετει το πεχα του διαλυματος (στην προκειμενη το νερο της βρυσης) που θα αναμυχθει.
Αν υπαρξουν κι αλλοι παραγοντες που θα το επηρεασουν τοτε θα αλλαξει παλι.
Αυτοι οι παραγοντες μπορει να ειναι πχ οξεα, οργανικα, ή ασβεστολιθικα υλικα.

δλδ τι εννοεις?
να βαζω μονο νερο οσμωσης μεχρι να πεσει το ph?γιατι το νερο της βρυσης που βαζω το επηρεάζει...(υιοθετει το πεχα του διαλυματος (στην προκειμενη το νερο της βρυσης) που θα αναμυχθει.)
και μαζι ηλεκτρολητες?
πείτε ποιους ηλεκτρολητες γιατι δεν βρισκω στην αγορα.

delta66
13-04-12, 19:01
Οχι δεν λεω να βαλεις μονο ΑΟ.

Ποσο GH KH pH εχει η βρυση σου?
Ποσο GH KH pH εχει η εξοδος της ΑΟ σου?
Ποσο GH pH θελουν τα ψαρια σου?
Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?
Ποσο καιρο εχει που βαζεις ΑΟ?

kikonec
13-04-12, 22:18
Οχι δεν λεω να βαλεις μονο ΑΟ.

Ποσο GH KH pH εχει η βρυση σου?
Ποσο GH KH pH εχει η εξοδος της ΑΟ σου?
Ποσο GH pH θελουν τα ψαρια σου?
Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?
Ποσο καιρο εχει που βαζεις ΑΟ?

βρυση ΡΗ 7,6-7,8 ΚΗ 13 GH 15
οσμωση ΡΗ καπου στο 6 με 6,5 μου εδειξεμια φορα που την μετρησα ΚΗ και GH βαζω μια σταγονα και κατευθειαν δειχνει το χρωμα της αλλαγης και οταν βαζω δευτερη απλα φαινεται πιο καθαρο το χρωμα.
ψαρια αγγελοψαρα.
το ενυδρειο τρεχει 7 μηνες με νερο βρυσης.
πριν 2 μηνες κατεβασα τις σκληροτητες σιγα σιγα με τυρφη αλλα εγινε πολυ black το νερο και αποφασισα να παρω οσμωση εδω και ενα μηνα και συνεχισα με οσμωση.

απλα εχω σταθεροποιηθει καπου στο PH 7,6 kai GH 3 και δεν λεει να αλλαξει το ΡΗ

delta66
13-04-12, 22:36
Μαλιστα, ουτε με την τυρφη επεσε και η ΑΟ λειτουργει σωστα αφου βγαζει μηδενικες σκληροτητες.

Την τυρφη την εχεις στο φιλτρο του ενυδρειου ετσι?
Καθε ποτε την αλλαζεις?

Εχεις τιποτα πετρες στο ενυδρειο?
Ο βυθος τι υλικο ειναι?
Το εχεις τσεκαρει εστω με ακουφορτε?

kikonec
14-04-12, 09:34
Μαλιστα, ουτε με την τυρφη επεσε και η ΑΟ λειτουργει σωστα αφου βγαζει μηδενικες σκληροτητες.

Την τυρφη την εχεις στο φιλτρο του ενυδρειου ετσι?
Καθε ποτε την αλλαζεις?

Εχεις τιποτα πετρες στο ενυδρειο?
Ο βυθος τι υλικο ειναι?
Το εχεις τσεκαρει εστω με ακουφορτε?

την Τύρφη την σταμάτησα, παλιά το ξεκίνησα με τύρφη...άλλα επειδή δεν μου άρεσε το μαύρο νερό την σταμάτησα! απλά σκέφτομαι τώρα να προσθέσω λίγο στο φίλτρο καμία 50 γραμμάρια για τις ουσίες που βγάζει η τύρφη.
Έχω πέτρες άλλα τις έχω τσεκάρει με κεζαπ,
Ο βυθός είναι γυαλί εκτός αν λες την άμμο που μου είπαν ότι είναι μη ασβεστολιθική και ότι δεν επηρεάζει τις συνθήκες του νερού . θα την δοκιμάσω και αυτήν από μεθαύριο που θα πάω σπίτι με κεζαπ γιατί τώρα είμαι εκτός λόγο εορτών.

delta66
14-04-12, 10:12
To ακουαφορτε ειναι ενα τεστ που αν αφρισει θα αποδειξει αμεσα οτι ειναι ασβεστολιθικο το υλικο, αλλα αν δεν αφρισει δεν σημαινει και οτι δεν ειναι.

Βαλε μια φωτο απο τις πετρες.
Αν ειναι οι γνωστες οικονομικες μαρμαροπετρες απο πρακτικερ, αυτες δεν αφηνουν το πεχα να πεσει.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=614868#post614868


Για την αμμο με φωτο, δεν βγαινει συμπερασμα.
Μπορεις να βγαλεις λιγη και να την βαλεις σε ενα κουβα με νερο και να μετρησεις αν ανεβαινει το πεχα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=659698#post659698

kikonec
16-04-12, 18:52
To ακουαφορτε ειναι ενα τεστ που αν αφρισει θα αποδειξει αμεσα οτι ειναι ασβεστολιθικο το υλικο, αλλα αν δεν αφρισει δεν σημαινει και οτι δεν ειναι.

Βαλε μια φωτο απο τις πετρες.
Αν ειναι οι γνωστες οικονομικες μαρμαροπετρες απο πρακτικερ, αυτες δεν αφηνουν το πεχα να πεσει.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=614868#post614868


Για την αμμο με φωτο, δεν βγαινει συμπερασμα.
Μπορεις να βγαλεις λιγη και να την βαλεις σε ενα κουβα με νερο και να μετρησεις αν ανεβαινει το πεχα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=659698#post659698

δες τις φωτογραφίες μενω επαρχια και τις πηρα πανω απο το βουνο,μαζεψα καμια 10αρια οι 2 απο αυτες αφριζαν με κεζαπ και απο τις 8 διαλεξα αυτες τις 2 τις επλυνα τις εβρασα και τις εβαλα μεσα!

delta66
17-04-12, 00:44
Δεν μενει παρα να δοκιμασεις και χωρις τις πετρες.

kikonec
17-04-12, 15:18
delta Μου ηρθε το tds meter λοιπον εχουμε και λεμε
νερο βρυσης 170ppm
νερο οσμωσης 006ppm
νερο ενυδρειου 80ppm

λες να εχω κατι ασβεστολιθικό μέσα?
δεν θα επρεπε να εχει ανεβει περισσότερο?
θα μειωσω την ποσοτητα νερου βρυσης στην μιξη!

delta66
17-04-12, 15:31
Η βρυση και η ΑΟ εχουν φυσιολογικες ενδειξεις.
Το tds του ενυδρειου εξαρταται απο πολλα πραγματα και συγκεκριμενα απο τα συνολικα διαλυτα που μπορει να υπαρχουν μεσα, εκτος απο το TDS του νερου που βαζεις σε καθε αλλαγη.
Δλδ τι ειχες βαλει στο νερο (πχ αλατι, μεταλλικα αλατα, λιπασματα κλπ), αλλα και τι βγαζει το ιδιο το ενυδρειο.

TDS : http://en.wikipedia.org/wiki/Total_dissolved_solids

Γιατί στο ενυδρείο μου έχω παραπάνω tds από το νερό βρύσης που χρησιμοποιώ? : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48265

kikonec
18-04-12, 10:09
Delta λοιπον εβγαλα αμμο και πετρες και τις εχω τοποθετησει σε ξεχωριστα μπουκαλια και κουβαδες ενα ενα ξεχωριστα και τα εβαλα μονο νερο οσμωσης.

μετρησα το νερο βγαινει καπου στο 6,5ΡΗ σε ποση ωρα θα αλλαξει? θελει μερες? για να ξανα μετρησω να δω αν επηρεάζει τιποτα το νερο?

οποιος ξερει να το πει για να μην περιμενω τζαμπα.

Stivv27
18-04-12, 14:03
Aφου ειδα την κουβεντα σας και παω σιγα σιγα να καταληξω και γω για το τι ακριβως θα παρω.Ηθελα να παρω και φιλτρο για την βρυση αλλα και οσμοση για τα δισκακια γιατι αυτη που χρισιμοπειω ειναι δανικη!Και σκεφτομαι για αυτην http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29893 θα μου κανει την δουλεια που θελω?Δηλαδη και το νερο για να πινουμε εμεις στο σπιτι αλλα και για τις αλλαγες στο ενυδρειο!Για το ενυδρειο θα χρειαζομαι ανα 4-5 μερες 150 λιτρα στην αλλαγη μισο βρυσης και μισο οσμοσης και για το σπιτι χρειαζομαι το πολι 10 λιτρα και αν πεις να βαζεις και στο μαγειρεμα απο εκει παμε στα 15 λιτρα πανω κατω!

delta66
18-04-12, 21:15
Delta λοιπον εβγαλα αμμο και πετρες και τις εχω τοποθετησει σε ξεχωριστα μπουκαλια και κουβαδες ενα ενα ξεχωριστα και τα εβαλα μονο νερο οσμωσης.

μετρησα το νερο βγαινει καπου στο 6,5ΡΗ σε ποση ωρα θα αλλαξει? θελει μερες? για να ξανα μετρησω να δω αν επηρεάζει τιποτα το νερο?

οποιος ξερει να το πει για να μην περιμενω τζαμπα.
Μετρα για καμια εβδομαδα μερα παρα μερα και συγκρινε.
Οχι πως ειναι στανταρ το χρονικο διαστημα αυτο, αλλα θα φανει.
-------------------------
Aφου ειδα την κουβεντα σας και παω σιγα σιγα να καταληξω και γω για το τι ακριβως θα παρω.Ηθελα να παρω και φιλτρο για την βρυση αλλα και οσμοση για τα δισκακια γιατι αυτη που χρισιμοπειω ειναι δανικη!Και σκεφτομαι για αυτην http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29893 θα μου κανει την δουλεια που θελω?Δηλαδη και το νερο για να πινουμε εμεις στο σπιτι αλλα και για τις αλλαγες στο ενυδρειο!Για το ενυδρειο θα χρειαζομαι ανα 4-5 μερες 150 λιτρα στην αλλαγη μισο βρυσης και μισο οσμοσης και για το σπιτι χρειαζομαι το πολι 10 λιτρα και αν πεις να βαζεις και στο μαγειρεμα απο εκει παμε στα 15 λιτρα πανω κατω!
Καταρχιν μια ερωτηση, το νερο της βρυσης ειναι ποσιμο (και απλα θελεις να το κανεις σουπερ αγνο)?
Αν δεν ειναι, δεν μπορεις να κανεις καθολου μιξη αο-βρυση για το ενυδρειο.
Πρεπει να μαζευεις 100% ΑΟ και μετα να το φτιαχνεις (επανασυσταση) στις τιμες που πρεπει με σκευασματα και σε ποσοτητα καταλληλα για δισκους.
Αν ειναι ποσιμο, ΟΚ.

Για να πινεις απο την ΑΟ, το μονο που θες ειναι φυσιγγιο Mineral.
Τι μεμβρανη εχεις? 50αρα 75αρα, 100, 150?


ΥΓ Μπορεις για το ενυδρειο να κανεις και μιξη ΑΟ με βρυση, αλλα περασμενο το βρυσης μονο απο τα προφιλτρα
(με ενα απλο συνδεσμο "κλεφτη" που το βαζεις μετα τα προφιλτρα και πριν τη μεμβρανη - λες στο καταστημα οτι θελεις κλεφτη για να προφιλτραρεις το νερο και ξερουν αυτοι και σου στελνουν οτι πρεπει)
Αυτο εχει το πλεονεκτημα οτι το νερο εχει περασει απο ενεργο ενθρακα και ειναι σουπερ, εχει κρατησει και το χλωριο, βαρεα μεταλλα κλπ.
Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι θα θελουν πιο συχνα αλλαγη τα προφιλτρα (αφου ειναι για συγκεκριμενα λιτρα).

ΥΓ 2 Θα σου προτεινα να βαλεις στην ΑΟ σου κι ενα ακομα προφιλτρο ανθρακα (διαφορετικο) μια και θα πινεται κιολας.
Ξερουν στο καταστημα, αν τους πεις οτι εχεις την ταδε ΑΟ (πιθανοτατα εχεις με το GAC ανθρακα - ανθρακας σε κοκκους) θα σου δωσουν και ενα CTO (συμπαγη) και εισαι κομπλε.
(οπως πχ μια ΑΟ για ποσιμο οπως αυτη (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30066))

Kostis-Salonika
18-04-12, 23:18
Aφου ειδα την κουβεντα σας και παω σιγα σιγα να καταληξω και γω για το τι ακριβως θα παρω.Ηθελα να παρω και φιλτρο για την βρυση αλλα και οσμοση για τα δισκακια γιατι αυτη που χρισιμοπειω ειναι δανικη!Και σκεφτομαι για αυτην http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29893 θα μου κανει την δουλεια που θελω?Δηλαδη και το νερο για να πινουμε εμεις στο σπιτι αλλα και για τις αλλαγες στο ενυδρειο!Για το ενυδρειο θα χρειαζομαι ανα 4-5 μερες 150 λιτρα στην αλλαγη μισο βρυσης και μισο οσμοσης και για το σπιτι χρειαζομαι το πολι 10 λιτρα και αν πεις να βαζεις και στο μαγειρεμα απο εκει παμε στα 15 λιτρα πανω κατω!

Φίλε μου το νερό από ΑΟ είναι τόσο "φιλτραρισμένο" που γίνεται πολύ φτωχό και σε ιχνοστοιχεία/μέταλλα που είναι απαραίτητα για τον ανθρώπινο οργανισμό.
Είσαι σίγουρος πως χρειάζεσαι κάτι τέτοιο για να πίνεις νερό από τη βρύση του σπιτιού σου;
Μήπως χρειάζεσαι ένα καλό φίλτρο ενεργού άνθρακα (π.χ. 0,5 micron) που θα κατακρατεί χλώρια, οσμές, μόλυβδο κλπ, με ένα προφίλτρο για τα χώματα που θα το προστατεύει και να κάνεις πολύ ικανοποιητικά τη δουλειά σου; (Για το πόσιμο νερό. Για τους δίσκους, η ΑΟ είναι μονόδρομος βέβαια:rolleyes:)

Stivv27
19-04-12, 08:12
To νερο μας εδω ειναι πολυ χαλια και εκτος τις αμμου αρκετες φορες τρεχει λευκο σαν γαλα και δεν πιστευω να ειναι οτι καλυτερο για να πινεις ειδικα τα παιδια!Και σκεφτομουν αφου θελω και ΑΟ(γιατι βαρεθηκα να ασχολουμε με αποιονισμενα-βαρελια-τυρφες και λογω οτι ανεβαινουμε σε λιτρα και παμε στα 800) και χρειαζομαι φιλτρο για το ποσιμο να τα συνδιασω με μια αγορα!Αυτη που μου εδειξες Σπυρο με την προσθηκη του 6ου φιλτρου ιχνοστοιχειων πιστευω πως θα ειναι μια καλη αγορα δεν τις ειχα δει στον καταλογο!!!

kikonec
19-04-12, 13:02
λοιπον τελειωσα με το πείραμα delta.
στην πρωτη μερα των μετρησεων φαινεται καθαρα οτι η πετρες ανεβασαν το ΡΗ οποτε ειναι ασβεστοληθικες (οποτε μουφα η θεωρια με το κεζαπ)
το μονο που δεν επηρέασε το νερο ειναι το χαλικι.
επισης μετρησα με το TDS meter

και μου εδειξε 9ppm στο χαλικι
12ppm στην μια πετρα
και 20ppm στην αλλη πετρα
η οσμωση βγαζει 6ppm
δεν ξερω αν δειχνει κατι αυτο?

η τριτη φωτο ειναι για την κυρα που εχει τρελαθει με το τι κανουμε....:p

Kostis-Salonika
19-04-12, 23:21
To νερο μας εδω ειναι πολυ χαλια και εκτος τις αμμου αρκετες φορες τρεχει λευκο σαν γαλα και δεν πιστευω να ειναι οτι καλυτερο για να πινεις ειδικα τα παιδια!Και σκεφτομουν αφου θελω και ΑΟ(γιατι βαρεθηκα να ασχολουμε με αποιονισμενα-βαρελια-τυρφες και λογω οτι ανεβαινουμε σε λιτρα και παμε στα 800) και χρειαζομαι φιλτρο για το ποσιμο να τα συνδιασω με μια αγορα!Αυτη που μου εδειξες Σπυρο με την προσθηκη του 6ου φιλτρου ιχνοστοιχειων πιστευω πως θα ειναι μια καλη αγορα δεν τις ειχα δει στον καταλογο!!!

Αν το νερό σας είναι σε τέτοια κατάσταση, τότε τι να πω:confused:
Μάλλον σωστά σκέφτηκες τη λύση της ΑΟ για πόσιμο...

Yiannis59
20-04-12, 00:05
To νερο μας εδω ειναι πολυ χαλια και εκτος τις αμμου αρκετες φορες τρεχει λευκο σαν γαλα και δεν πιστευω να ειναι οτι καλυτερο για να πινεις ειδικα τα παιδια!Και σκεφτομουν αφου θελω και ΑΟ(γιατι βαρεθηκα να ασχολουμε με αποιονισμενα-βαρελια-τυρφες και λογω οτι ανεβαινουμε σε λιτρα και παμε στα 800) και χρειαζομαι φιλτρο για το ποσιμο να τα συνδιασω με μια αγορα!Αυτη που μου εδειξες Σπυρο με την προσθηκη του 6ου φιλτρου ιχνοστοιχειων πιστευω πως θα ειναι μια καλη αγορα δεν τις ειχα δει στον καταλογο!!!

Πολυ καλη την εχω πανω απο 3 χρονια για πόσιμο και ποτε δεν εβαλα φιλτρο για mineral

delta66
20-04-12, 00:27
Αν το νερό σας είναι σε τέτοια κατάσταση, τότε τι να πω:confused:
Μάλλον σωστά σκέφτηκες τη λύση της ΑΟ για πόσιμο...
Και μαλλον δεν πρεπει να βαζει καθολου ουτε στο ενυδρειο. :D
100% ΑΟ και προσθετα ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια.
-------------------------
Πολυ καλη την εχω πανω απο 3 χρονια για πόσιμο και ποτε δεν εβαλα φιλτρο για mineral
Κακως :smt028
Βιολογικες εξετασεις εχεις κανει τωρα τελευταια?
Καλιο νατριο κλπ

Yiannis59
20-04-12, 00:40
ρεμαλι μην αρχισουμε παλι την ιδια Ιστορια που λεει οτι χρειαζόμαστε το παίρνουμε και απο την τροφή (ξερεις που υπαρχει αυτη η μάχη μην το κάνουμε και εδω γιαπί)
Εχω εξετασεις απο κτηνίατρο :p

Γιώργος Κ
20-04-12, 11:35
Εχω εξετασεις απο κτηνίατρο :p
:D:D:D:smt081:smt081:smt081

Stivv27
20-04-12, 12:12
Το νερο πριν το ριξω στο ενυδρειο το αφηνω μια μερα σε βαρελι με φιλτρο ανθρακα γινετε αλλαγη φιτρου την δευτερη μερα με φιλτρο με τυρφη οπου μπαινει και το απιονοσμενο και αλλαγη κανω καθε 4 μερες!Οσο για την ποση αυτο γινετε με εμφυαλομενο μονο!Και αντε τωρα κανω αλλαγες 70-80 λιτρα σε ενα μηνα που θα πρεπει να κανω τις διπλασιες?Κουραση αλλα τα παλιοψαρα στο τελος σε ανταμιβουν!

Akakios Miskos
31-08-12, 20:24
:roll: Αθηνα παντως, εχω μια compact 3 σταδιων με την μικρη μεμβρανη την 50αρα, στο 2ο οροφο χωρις πιεστικο, βγαζω 160 λτ/24ωρο το καλοκαιρι και 80-100 το βαθυ χειμωνα.


Πόσα bar βγάζει η βρύση σου?

delta66
31-08-12, 20:52
δεν ξερω, δεν εχω μανομετρα :cool:

Akakios Miskos
31-08-12, 21:00
Ερώτηση:
Πως ένα σύστημα ΑΟ αυξάνει τον λόγο παροχής καθαρού νερού / νερό απόρριψης. Μήπως με την προσθήκη επιπλέον μεμβράνης?
Που θέλω να καταλήξω........αυτή (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29872)εδώ λέει πως είναι πιο αποδοτική από αυτήν (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858). Ναι αλλά και οι δυο έχουν από μία μεμβράνη!... Πώς είναι δυνατόν να έχει καλύτερη απόδοση?!? :confused:

Κουραμπιές
31-08-12, 21:21
ναι.

Akakios Miskos
31-08-12, 22:06
ναι.

.......τι ναι? :confused:

Κουραμπιές
31-08-12, 22:13
ε δεν ειδα το edit. να τογραφες απτην αρχη. :D:D ναι στην πρωτη σου ερωτηση. η αποδοση εξαρταται οπως προειπωθηκε απο πιεση, θερμοκρασια, και σκληροτητα. Τα ονομαστικα μην τα κοιτας τρελα ειναι απλα ενας μπουσουλας. Το σιγουρα ειναι οτι με 2η μεμβρανη τοποθετημενη σε σειρα εχεις καλυτερη αναλογια. Εκτος αυτου στα λινκς που παρεθεσες βλεπεις καπου νουμερα καθαρου:ακαθαρτου? Γιατι δεν βλεπω κατι. Η πρωτη εχει δικη της αντλια, ο παραγοντας πιεσης που λεγαμε.

Butterfly
31-08-12, 22:20
Εγώ πάντος που χρησιμοποιώ ΑΟ έχω διαπιστώσει ότι το βράδυ μετά τι 23:00 όταν ξεκινάω την ΑΟ η απόδοση είναι 2:1 με μια μεμβράνη.

Πιστεύω ότι το βράδυ δεν υπάρχει καταλάνωση από τα άλλα διαμερίσματα και η πίεση είναι μεγαλύτερη.

klipitiklopos
31-08-12, 22:21
Ερώτηση:
Πως ένα σύστημα ΑΟ αυξάνει τον λόγο παροχής καθαρού νερού / νερό απόρριψης. Μήπως με την προσθήκη επιπλέον μεμβράνης?
Που θέλω να καταλήξω........αυτή (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29872)εδώ λέει πως είναι πιο αποδοτική από αυτήν (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858). Ναι αλλά και οι δυο έχουν από μία μεμβράνη!... Πώς είναι δυνατόν να έχει καλύτερη απόδοση?!? :confused:

Οταν λεει πιο αποδοτικη, εννοει οτι μπορει να σου βγαλει περισσοτερα λιτρα νερου στον ιδιο χρονο και με τις ιδιες συνθηκες, και για αυτο υπευθυνη ειναι η αντλια booster.
Αλλα με τον ιδιο λογο καθαρου/ακαθαρτου

Κουραμπιές
31-08-12, 22:25
Οταν λεει πιο αποδοτικη, εννοει οτι μπορει να σου βγαλει περισσοτερα λιτρα νερου στον ιδιο χρονο και με τις ιδιες συνθηκες, και για αυτο υπευθυνη ειναι η αντλια booster.
Αλλα με τον ιδιο λογο καθαρου/ακαθαρτου
Διαφωνω. Οπως λεει....Αυξάνει τον λόγο παροχής καθαρού νερού / νερό απόρριψης.Αυτό το χαρακτηριστικό την προσδιορίζει ως Οικολογικό φίλτρο υψηλής παραγωγής

και αφου εχει την αντλια, μπορει να δωσει καλυτερο λογο καθαρου ακαθαρτου απτην αλλη, ασχετα με την πιεση του συστηματος. Λογικα θα δινει σταθερα 4,13 μπαρ

Akakios Miskos
31-08-12, 22:27
η αποδοση εξαρταται οπως προειπωθηκε απο πιεση, θερμοκρασια, και σκληροτητα. Τα ονομαστικα μην τα κοιτας τρελα ειναι απλα ενας μπουσουλας. Το σιγουρα ειναι οτι με 2η μεμβρανη τοποθετημενη σε σειρα εχεις καλυτερη αναλογια. Εκτος αυτου στα λινκς που παρεθεσες βλεπεις καπου νουμερα καθαρου:ακαθαρτου? Γιατι δεν βλεπω κατι. Η πρωτη εχει δικη της αντλια, ο παραγοντας πιεσης που λεγαμε.

Κατανοητό. Ναι δεν γράφει τίποτα για την αναλογία...
Τι θα ήταν προτιμότερο και με καλύτερη απόδοση κατά την γνώμη σου? Αυτό (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858)αναβαθμισμένο με μία ακόμη μεμβράνη (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29918)ή αυτό (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29872)έτσι όπως είναι? (και τα δυο με 150GPD μεμβράνες) Το πρώτο θα βγει 143 και το άλλο 145..

Κουραμπιές
31-08-12, 22:30
Aπο πλευρας ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ της αναλογιας, σιγουρα θα προτιμουσα αυτο με την δευτερη μεμβρανη. Και αυτην θα προτιμησω και εγω λογικα μιας και ειναι να παραγγειλω. Και οι δυο εχουν καλα προφιλτρα, φροντισε αν σε περνει να παρεις και ανταλακτικα προφιλτρα ναχεις, ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ, ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΛΙΤΡΑ ΤΟΥΣ. αυτα. :)

Akakios Miskos
31-08-12, 22:34
φροντισε αν σε περνει να παρεις και ανταλακτικα προφιλτρα ναχεις, ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ, ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΛΙΤΡΑ ΤΟΥΣ. αυτα. :)

...κάτι άλλο που θα μου φανεί χρήσιμο εκτός από το σετ με τα προφίλτρα και το flush kit...?

milion
31-08-12, 22:56
Κατανοητό. Ναι δεν γράφει τίποτα για την αναλογία...
Τι θα ήταν προτιμότερο και με καλύτερη απόδοση κατά την γνώμη σου? Αυτό (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858)αναβαθμισμένο με μία ακόμη μεμβράνη (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29918)ή αυτό (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29872)έτσι όπως είναι? (και τα δυο με 150GPD μεμβράνες) Το πρώτο θα βγει 143 και το άλλο 145..


Καλησπέρα, επειδή είμαι και εγώ στην αναζήτηση RO, έχω μια απορία. στην παραπάνω περίπτωση το βρώμικο νερό από την 1η μεμβράνη θα πηγαίνει στην 2η, όμως η πίεση του εισερχόμενο στην μεμβράνη δεν θα είναι αρκετά μικρότερη από την πίεση στην 1η? άρα μήπως η αναλογία καθαρού - βρώμικου στην 2η μεμβράνη είναι 1/5-6 (τα νούμερα είναι τυχαία..)
Δηλαδή μήπως δεν συμφέρει η προσθήκη μεμβράνης?
Δεδομένου μάλιστα πως στο λογαριασμό νερού πληρώνουμε την κατανάλωση μας 2 φορές (1 ύδρευση και 1 αποχέτευση) είναι καλύτερα να πληρώσουμε μια φορά κάτι παραπάνω και να πάμε στην Aquapro Ecology 2Χ - DOW FILMTEC (http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29861)?
Ή να πάμε στην Μαγκνιφικα που εχει φθηνότερα αναλώσιμα και δεν εχει ηλεκτρικά μέρη?

delta66
31-08-12, 23:36
...κάτι άλλο που θα μου φανεί χρήσιμο εκτός από το σετ με τα προφίλτρα και το flush kit...?
Πολλα καλουδια μπορεις να βαλεις αυτοματισμους κλπ
Αλλα απο τα πιο χρησιμα ειναι μια βαλβιδα και φλοτερ για να σταματαει την παροχη στο βαρελι συλλογης νερου και παραλληλα και το βρωμικο
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29820

Akakios Miskos
01-09-12, 19:15
Πολλα καλουδια μπορεις να βαλεις αυτοματισμους κλπ
Αλλα απο τα πιο χρησιμα ειναι μια βαλβιδα και φλοτερ για να σταματαει την παροχη στο βαρελι συλλογης νερου και παραλληλα και το βρωμικο
http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29820

Τέλειο!
Κάποιες ακόμη απορίες:
1) Το καθαρό νερό που θα παραμένει έτοιμο στο βαρέλι δεν πειράζει που θα είναι στάσιμο?
2) Έχω την ίδια ακριβώς απορία με τον milion
Καλησπέρα, επειδή είμαι και εγώ στην αναζήτηση RO, έχω μια απορία. στην παραπάνω περίπτωση το βρώμικο νερό από την 1η μεμβράνη θα πηγαίνει στην 2η, όμως η πίεση του εισερχόμενο στην μεμβράνη δεν θα είναι αρκετά μικρότερη από την πίεση στην 1η? άρα μήπως η αναλογία καθαρού - βρώμικου στην 2η μεμβράνη είναι 1/5-6 (τα νούμερα είναι τυχαία..)
Δηλαδή μήπως δεν συμφέρει η προσθήκη μεμβράνης?
Δεδομένου μάλιστα πως στο λογαριασμό νερού πληρώνουμε την κατανάλωση μας 2 φορές (1 ύδρευση και 1 αποχέτευση) είναι καλύτερα να πληρώσουμε μια φορά κάτι παραπάνω και να πάμε στην Aquapro Ecology 2Χ - DOW FILMTEC (http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29861)?
Ή να πάμε στην Μαγκνιφικα που εχει φθηνότερα αναλώσιμα και δεν εχει ηλεκτρικά μέρη?

delta66
01-09-12, 19:59
1 Δεν πειραζει αν ειναι καθαρο το δοχειο, του εχεις καπακι, και δεν προκειται να το αφησεις για πολυ καιρο αχρησιμοποιητο.
2. Δεν θα εχει διαφορετικη πιεση στη 2η μεμβρανη, γιατι δεν υπαρχει flow restrictor (στραγγαλιστης ροης) αναμεσα στο out βρωμικο της πρωτης μεμβρανης και στο in της δευτερης μεμβρανης.
Ολο ο σταγγαλισμος ροης, ρυθμιζεται απο το ενα f.r που βρισκεται στο τελος, μετα το out του βρωμικου της δευτερης μεμβρανης.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-x173-neoklis-my_new_one-dsc04502.jpg

jonedessa
01-09-12, 23:06
Αυτό http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858 αναβαθμισμένο με μία ακόμη μεμβράνη (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29918)ή αυτό (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29872)έτσι όπως είναι? (και τα δυο με 150GPD μεμβράνες) Το πρώτο θα βγει 143 και το άλλο 145..

Η τοποθέτηση δεύτερης μεμβράνης http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858, είνα δυσκολή ?
Το σύστημα είναι compact , θα πρέπει να το ζητήσουμε από την εταιρεία ?
Τοποθετώντας δεύτερη μεμβράνη πόσο περίπου θα αυξηθεί η αναλογία ?

Γιώργος Κ
01-09-12, 23:17
Πανευκολη ...

Δες εδω το σχεδιαγραμμα:
http://waterwaves.gr/images/Manuals/Osmosis%20diagram%20new.jpg

Αν παρεις και μια αντλια booster τοτε θα εχεις ακομα καλυτερη αναλογια !

Θα πρεπει να ειναι ιδια η μεμβρανη σου σε gpd ;)

To kit "αναβαθμισης" το εχει εδω http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29918 απλα διαλεγεις τη μεμβρανη!

Με 2 μεμβρανες η αναλογια καθαρού / "βρώμικου" θα βελτιωθει πολυ ...

1 : 1,5 εχει αυτη: http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29861

jonedessa
01-09-12, 23:44
όντως πολύ εύκολη. Ευχαριστώ Γιώργο
Θεωρώ πως για ένα ενυδρείο 400 λίτρων με δίσκους είναι πολύ καλή.

Γιώργος Κ
01-09-12, 23:50
Σε 300 λιτρα εχω αυτη με τις 2 μεμβρανες στο παραπανω λινκ - και εχω προσθεσει αλλη μια :D:D

κοιτα και εδω:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32356 :smt081

Αυτη http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30024 εχω βαλει στο ματι τελευταια! :smt117

delta66
02-09-12, 01:41
Η τοποθέτηση δεύτερης μεμβράνης http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29858, είνα δυσκολή ?
Το σύστημα είναι compact , θα πρέπει να το ζητήσουμε από την εταιρεία ?
Τοποθετώντας δεύτερη μεμβράνη πόσο περίπου θα αυξηθεί η αναλογία ?εχει και με dow μεμβρανη
http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29956

Nick74
02-09-12, 06:21
επειδη οπου να ναι μου τελειωνει το αποθεμα απο ριτινες και μαλλον τις βλεπω ψιλοασυμφορες για να αγορασω, και επι πλεον πολυ πιο μπελλαλιδικες λογικα με βλεπω για RO.
Απο τη στιγμη που εχω παρα πολυ καλης τεχνολογιας προφιλτρα ετσι κι αλλιως τα οποια χρησιμοποιω και για ποσιμο, μαλλον με συμφερει να παρω μονο μια μεμβρανη, ενα κλεφτη και μια θηκη για μεμβρανη? (δεν κολλαω στο να λερωσω τα χερια μου να κανω diy οσμωση, στην τελικη με οτι καταποιανομαι στο τελος το κανω καλυτερο απο τα τυπικα εργοστασιακα)
Αν το κανω ετσι, να παω για 3 μεμβρανες κι ενα αντλιακι ή ειναι υπερβολη?
(οι μεγαλες βιομηχανικες οσμωσεις ετσι λειτουργουν με 100-300 bar αντλιες αλλα εκει μιλαμε για παραγωγες 10-50 τονους νερο... σε αυτες τις μεμβρανουλες λογικα θα θελει 5-6 bar για να εχουν αποδοση και ισως και λιγοτερο)
Στην εξοδο να βαλω φιλτρο ριτινης για παραγωγη απιονισμενου (για συμπληρωση εξατμισης) η δε μας ενδιαφερει?

σε περιπτωση που βαλω 3 μεμβρανες ας πουμε 100ρες και βαλω ενα αντλιακι κοντα στο max των μεμβρανων περιπου τι θα κερδισω σε αποδοση? (μεσο ορο χοντρικα, δε λεμε να ειναι καυσονας η παγωνια, κταλαβαινω πως σε ακραιες συνθηκες η αποδοση ειναι εντελως διαφορετικη)

Και μια λιγο παλαβη ερωτηση (ενος παλαβου, τελειομανη και δε συμαζευεται... με τετοια αυστηρα κριτηρια θελω και την απαντηση απο οποιον τυχον γνωριζει) ΑΝ επαιρνα ενα πληρες συστημα με τα προφιλτρα κτλ, και τα εβαζα σε σειρα με τα δικα μου προφιλτρα (και να τους εφτιαχνα τη σειρα, εννωειται) θα υπηρχε καμια ουσιαστικη διαφορα στην ποιοτητα του νερου η απλα θα ηταν πεταμενα λεφτα για διπλα ανταλλακτικα καθε εξαμηνο?

Akakios Miskos
02-09-12, 08:46
ΑΝ επαιρνα ενα πληρες συστημα με τα προφιλτρα κτλ, και τα εβαζα σε σειρα με τα δικα μου προφιλτρα (και να τους εφτιαχνα τη σειρα, εννωειται) θα υπηρχε καμια ουσιαστικη διαφορα στην ποιοτητα του νερου η απλα θα ηταν πεταμενα λεφτα για διπλα ανταλλακτικα καθε εξαμηνο?

Περισσότερα προφίλτρα = μεγαλύτερη επιφάνεια φίλτρανσης = μεγαλύτερη διάρκεια ζωής ανταλακτικού. Είναι σαν να βάζεις ένα μεγάλο αντί για πολλά μικρά. Δεν ξέρω όμως τι αντίσταση ροής (από τριβές) μπορεί να σου αποφέρει αυτό που σκέφτεσαι... Αν και με το αντλιάκι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

delta66
02-09-12, 13:45
σε περιπτωση που βαλω 3 μεμβρανες ας πουμε 100ρες και βαλω ενα αντλιακι κοντα στο max των μεμβρανων περιπου τι θα κερδισω σε αποδοση? (μεσο ορο χοντρικα, δε λεμε να ειναι καυσονας η παγωνια, κταλαβαινω πως σε ακραιες συνθηκες η αποδοση ειναι εντελως διαφορετικη)

Και μια λιγο παλαβη ερωτηση (ενος παλαβου, τελειομανη και δε συμαζευεται... με τετοια αυστηρα κριτηρια θελω και την απαντηση απο οποιον τυχον γνωριζει) ΑΝ επαιρνα ενα πληρες συστημα με τα προφιλτρα κτλ, και τα εβαζα σε σειρα με τα δικα μου προφιλτρα (και να τους εφτιαχνα τη σειρα, εννωειται) θα υπηρχε καμια ουσιαστικη διαφορα στην ποιοτητα του νερου η απλα θα ηταν πεταμενα λεφτα για διπλα ανταλλακτικα καθε εξαμηνο?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32356
Τωρα αναλογα τι εξοπλισμο εχεις ηδη, πορευεσαι.

Akakios Miskos
04-09-12, 18:03
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-x173-neoklis-my_new_one-dsc04502.jpg


1) Το τέταρτο φίλτρο αριστερά τι είναι?
2) Έχεις και αντλία?
3) Το ηλεκτρονικό γκατζετάκι πάνω αριστερά τι είναι?
4) Πόσες και τι είδους μεμβράνες έχεις?

delta66
04-09-12, 20:09
Δεν ειναι δικη μου η φωτο.

1. ειναι σταδιο DI (με ρυτινες), Δεν ειναι απαραιτητο, ιδιως για γλυκο. Ειναι για να μπορει να μηδενιζει τελειως το TDS (http://en.wikipedia.org/wiki/Total_dissolved_solids). (στα θαλλασινα συνηθως το θελουν)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48265
2. Αν δεν εχει πιεση για να πιανει τα PSI που θελει η μεβρανη , χρειαζεται.
3. Ειναι INLINE TDS meter. μετραει τo TDS της ΑΟ πριν μμπει και αφου βγει απο την ΑΟ.