PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσα tropheus σε 330 λιτρα?


komori
17-03-12, 17:18
Γεια σας παιδια
Εχω ενα ενυδρειο με mbuna μεχρι που ειδα τα τροφεους και ειπα αυτο ειναι.Τελεια ψαρια με χρωματα και κινηση.Οι ερωτησεις μου τωρα:
1)Σ' ενα ενυδρειο 330 λιτρα 1,20*50*60 μπορουν να μπουν δυο διαφορετικες ομαδες απο 10-12 ψαρια?
2)Υπαρχει θεμα υβριδισμου ακομα και σε διαφορετικα ειδη τροφεους μεταξυ τους?
3)Σε αλλο ποστ συνχομπιστα τεθηκε και το θεμα διακοσμος με πετρα οπου μαλλον η light εκδοση φαινεται να περπαταει πιο πολυ.

Ευχαριστω

Πάνος
17-03-12, 19:26
υπαρχει κινδυνος υβριδισμου. απλα οσο πιο διαφορετικα ειναι τα ειδη οπτικα τοσο μειωνονται οι πιθανοτητες. φυσικα παιζει ρολο και η αναλογια αρσενικων θηλυκων στα ειδη που κρατας. γενικοτερα οσο τους δινουμε επιλογες και δεν τα πιεζουμε να υβριδισουν...ειμαστε πιο ησυχοι.
με αρκετα ψαρια απο το καθε ειδος και εμφανως διαφορετικα ειδη...εγω δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα. απο τα 3 ειδη που εχω...τα ειδη που κρατω μαζι ειναι ικολα και μολιρο σε 450 λιτρα και πανω απο δεκα ψαρια απο το καθε ειδος.
θα σου προτεινα ομως στα λιτρα σου να βαλεις μια 15αδα απο ενα ειδος...

για τις πετρες υπαρχουν 2 εκδοχες....πολλα ψαρια-λιγες πετρες, λιγα ψαρια- πολλες πετρες. ψαξε το λιγο...(κανε και εδω αναζητηση σε σχετικα θεματα εχει συζητηθει) και κανε αυτο που θα σε "πεισει" πιο πολυ.

υ.γ. χαιρομαι να "ανακαλυπτουν" κι αλλοι τα τροφεους...νομιζουν οτι τα ερωτευονται λογω εμφανισης..αυτο που δε ξερουν ομως ειναι οτι θα ξετρελλαθουν πιο πολυ με τη συμπεριφορα τους οταν τα αποκτησουν. τα συναρπαστικοτερα ψαρια που ειχα ποτε.

Κλεόβουλος
18-03-12, 10:16
Γιώργο προχώρα :)
Κατά τ' άλλα όπως στα είπε ο Πάνος.

Παναγιώτης Κ
18-03-12, 19:00
Γιώργο προχώρα, Σε θέλει όλη η χώρα!!(εσένα, όχι τον Παπαντρέου)!!!:grin::grin:

alphonse
18-03-12, 21:27
τα ειδη που κρατω μαζι ειναι ικολα και μολιρο σε 450 λιτρα και πανω απο δεκα ψαρια απο το καθε ειδος.

απο παραλληλες αναπαραγωγες πως πας καπετανιο?
καλη αρχη στο φιλο που ξεκιναει.καλο θα ηταν να τα δωσεις επαρκης φιλτρανση(10x...)

Πάνος
18-03-12, 22:16
τα ικολα τωρα ενηλικιωνονται...οοτε αναμενω. τα μολιρο αναπαραγονται.