PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


tropheus
27-07-04, 23:51
Έχω ένα ενυδρείο περίπου 24 λίτρων και σκέφτηκα να βάλω τροπικά ψαράκια. Τι προτείνετε να βάλω και πόσα :?: :D

Obelix(Reifen)
28-07-04, 01:53
1 betta(μονομαχο)

dantouan
28-07-04, 04:23
Νομιζω οτι το ενυδρειο ειναι γενικα αρκετα μικρο... :? :? :?

HellRazer
28-07-04, 16:30
Με ένα ζευγαράκι Colisa lalia και μερικά φυτά νομίζω μπορεί να γίνει ένα πολύ όμορφο μικρό ενυδρειάκι :)

tasos
28-07-04, 19:59
Θα πλακωθούν στο ξύλο μάλλον τα lalia!!Το έκαναν στο δικό μου το 60λιτρο,πόσο μάλλον στο στα 24 :? .Ο αρσενικός δεν αφήνει τη θηλυκιά σε ησυχία :twisted: .πολλά φυτά και έναν μονομάχο σε προσπάθεια μίνι φυτεμένου ίσως.....!!

dantouan
28-07-04, 20:38
πολλά φυτά και έναν μονομάχο σε προσπάθεια μίνι φυτεμένου ίσως.....!!

Ισως η καλυτερη λυση.... :!:

tropheus
29-07-04, 01:10
Σίγουρα; Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 40x20x30. Είναι αρκετά μεγάλο για μονομάχο.Εγώ σκέφτηκα για κανα guppy ή κανα platy άντε το πολύ ξίφο. Τώρα έχω ένα πιράνχα μεγαλούτσικο και θα το δώσω.

lasal
29-07-04, 02:13
Είναι αρκετά μεγάλο για μονομάχο.
Δεν ειναι αρκετα μεγάλο......ειναι οτι πρεπει.

MaGiC
29-07-04, 03:46
Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 40x20x30. Τώρα έχω ένα πιράνχα μεγαλούτσικο και θα το δώσω.

Πιρανχα "μεγαλουστικο" σε ενυδρειο 24 λιτρων :shock: :shock: :shock:
Δηλαδη φιλε ποσο ειναι το πιρανχα... :?: :?: :?:

dantouan
29-07-04, 05:56
Τώρα έχω ένα πιράνχα μεγαλούτσικο και θα το δώσω.

:shock: :shock: :shock:
Οταν λες "μεγαλούτσικο" τι ακριβως εννοεις... :?: :?: :?:

tropheus
29-07-04, 17:51
To πιράνχα είναι γύρω στα 10 με 12 εκατοστά.

dantouan
29-07-04, 17:55
Τι πιρανχα ειναι?

tropheus
30-07-04, 01:08
Αν δεν είναι πακού (επειδή δεν είναι μαύρο αλλά έτσι μου είπαν), είναι το κλασσικό πιράνχα.

halvas69
30-07-04, 01:42
Αν σου είπαν ότι είναι Pacu, τότε πιαθανόν έτσι θα είναι.
Το Pacu όταν είναι σε μικρή ηλικία είναι παρόμοιο με πιράνχα, πιθανόν το μιμήται για λόγους επιβίωσης.
Όταν αρχίσει να μεγαλώνει και να αποκτά ένα σεβαστό μέγεθος αλλάζει σταδιακά ο χρωματισμός του και σκουραίνει.
Πίστεψε με, γιά να είναι 10-12cm είναι πιτσιρίκι ακόμα, θα γίνει τεράστιο :shock:

ΥΓ αν κάνεις ένα search, θα βρεις κάποια παλιότερα post που το είχαμε αναλύσει.

Husky_Jim
30-07-04, 03:50
Άν μπορείς πόσταρε καμιά φωτό από το πιράνχα(?) για αναγνώριση.

Τα λίτρα που το έχεις είναι πολύ λιγα για οποιοδήποτε είδος πιράνχα.Σκέψου ότι ένας γενικός κανόνας είναι 70-80 λίτρα ανά ψάρι.

Για να αναγνωρίσεις άν το ψάρι σου είναι πακού κοίτα το εξείς....Τα πιράνχα έχουν μεγαλύτερη κάτω γνάθο η οποία σχηματίζει ένα είδος προγναθισμού (underbite) ενώ τα πακού έχουν το αντίθετο δηλαδή το κάτω σαγώνι τους είναι αισθητά μικρότερο από το πάνω.Επίσης αν 'τραβήξεις' μια νοητή ευθεία απο το στόμα του ψαριού προς την ουρά στα μέν πακού 'συναντάς' σχεδόν το μέσο του ματιού αφού σε αυτά είναι πιο μεγάλα και τοποθετημένα πιο 'κάτω' σε αντίθεση με τα πιράνχα που το μάτι τους βρίσκεται πάνω από την ευθεία του στόματος.

Σημείωση: ΤΑ ΠΑΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΡΑΝΧΑ!!!!!!

Αυτό γιατί πολλοί έμποροι τα παρουσιάζουν σαν πιράνχα ενώ δεν είναι!

Υπάρχουν τουλάχιστον 35 διαφορετικά είδη πιράνχα και 1 ακόμα νέο είδος που ανακαλήφθηκε πρόσφατα και δέν έχει πάρει ακόμα ονομασία....


Στο ενυδρείο αυτό θα έβαζα 1 αρσενικό μονομάχο με 2 θυληκές και αρκετά φυτά!

dantouan
30-07-04, 05:41
Όταν αρχίσει να μεγαλώνει και να αποκτά ένα σεβαστό μέγεθος αλλάζει σταδιακά ο χρωματισμός του και σκουραίνει.
Πίστεψε με, γιά να είναι 10-12cm είναι πιτσιρίκι ακόμα, θα γίνει τεράστιο :shock:


Συμφωνω απολυτα.....τι δικο μου ειναι ηδη γυρω στα 38 εκ.... :shock: :shock: :shock:

tropheus
30-07-04, 14:13
Νομίζω οτι είναι πακού. Αλλά μπορεί να μην είναι κι όλας επειδή το στόμα του κάνει γωνία. Περιμένετε για φώτο ...

dantouan
30-07-04, 14:49
Βαλε ενα αληθινο φυτο μεσα στο ενυδρειο σου.
Αν το ψαρι που εχεις το "κατασπαραξει", τοτε σιγουρα ειναι pacu... :wink: :wink: :wink:

tropheus
31-07-04, 01:58
Είχα τρία αληθινά φυτά στο ενυδρείο μου, αλλά ούτε το άγκιζε. Μόνο καμιά φορά κρυβόταν από πίσω χωρίς να το πειράζει.

Giorgos
31-07-04, 03:21
Επειδή ξέφυγε η συζήτησή από το αρχικό ερώτημα και για να το επαναφέρουμε το θέμα (ή να το κλείσουμε τέλος πάντων), πες μας τελικά αν έχεις αποφασίσει ποιο είδος ψαριού θα βάλεις στο ενυδρείο.

tropheus
02-08-04, 00:55
Σκέφτηκα να βάλω κανα neon tetra, κανα guppy. Τα κλασσικά "μικρά".

Giorgos
02-08-04, 06:09
Θα σου έλεγα να το ψάξεις λίγο καλύτερα γιατί ως γνωστόν, τα "κλασσικά μικρά", neon και guppies δεν ταιριάζουν στο ίδιο ενυδρείο κυρίως λόγω διαφορετικών απαιτήσεων.
Υπάρχουν πάρα πολλά "κλασσικά μικρά" ψάρια που μπορείς να επιλέξεις τα οποία είναι και συμβατά μεταξύ τους (σε όλους τους τομείς - διατροφικά/συνθήκες/απαιτήσεις) και αποτελούν καλύτερες επιλογές.

wodan
02-08-04, 11:37
Θα σου προτεινα να βάλεις ένα albino (να καθαριζει και το βυθό σου), ένα ξιφοφόρο και 2-3 guppies. Ετσι και ομορφα ψάρια έχεις και ανθεκτικά και με τις ίδιες απαιτήσεις και τελος έχεις χρώμα στο ενυδρείο σου.

φιλικα
wodan

HellRazer
02-08-04, 15:04
Θα σου προτεινα να βάλεις ένα albino

Τι albino wodan :?: Oscar :roll: :?: Δεν είναι ονομασία ούτε καν κοινή ονομασία κάποιου συγκεκριμένου ψαριού αυτή. Λες για να καθαρίζει τον βυθό οπότε υποθέτω μιλάς για corydoras aeneus albino.... Δεν είναι καλή ιδέα να βάλει μόνο ένα τέτοιο ψάρι αφού πρέπει να διατηρούνται σε ομάδα των 5-6 ατόμων τουλάχιστον. Όσο για τα γκάπυς θα είναι δύσκολο να διατηρήσει τον πληθυσμό στα επιτρεπτά όρια για τα λίγα λίτρα που διαθέτει όταν αρχίσουν να γεννοβολάνε (εκτός και αν βάλει μόνο αρσενικά ή θυληκά άτομα). Καλύτερα ένα κοπαδάκι από τα μικρόσωμα tetras που να έχουν τις ίδιες απαιτήσεις στις συνθήκες του νερού, κοντά σε αυτές που έχει το νερό της βρύσης του. Έτσι θα είναι και πιο εύκολη η συντήρηση του ενυδρείου αλλά και ισορροπημένη ξέροντας πόσο εύκολα χαλάνε οι ισορροποίες σε τόσο λίγα λίτρα νερό.

Φιλικά Μιχάλης

AFRIKANOFILOS
02-08-04, 20:44
Γιατι δεν το αφηνεις για τις γεννες σου?