PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για φωτισμό reef ενυδρείου


Geovai
09-03-12, 17:59
Καλησπέρα σας φίλοι μου.

Θέλω να με πληροφορήσετε σε κάτι όσο άφορα τον φωτισμό με power led σε θαλασσινό.
Από όσο ψάχνω λογικά πρέπει να βάλω to smd 5050. Το ενυδρείο είναι 300 λίτρα. Τι αναλογία πρέπει να βάλω ώστε να είναι εντάξει τα κοράλλια? Από ότι βρήκα υπάρχουν 2 επίπεδα φωτός το warm white k το Cool white. Πρέπει να κάνω μίξη και των 2 επιπέδων ή πρέπει να χρησιμοποιήσω μονό ένα τύπο?

Αν έχει συζητηθει ξανά το θέμα και έχετε την καλοσύνη δώστε μου το link γιατί δεν το βρίσκω!

Ευχαριστώ!

sps4ever(niktso)
10-03-12, 00:51
Το συγκεκριμένο είναι power led;

Geovai
10-03-12, 12:54
ναι power led νομίζω είναι.

fotis80
22-03-12, 10:03
Οχι δεν ειναι ...
Εαν θες φωτισμο μονο CREE LED .. την σειρά XP-E / XP-G
Και φυσικά ιδιοκατασκευή .

Geovai
22-03-12, 11:33
Οχι δεν ειναι ...
Εαν θες φωτισμο μονο CREE LED .. την σειρά XP-E / XP-G
Και φυσικά ιδιοκατασκευή .

Με ένα γρήγορο ψάξιμο που καν είδα ότι είναι κομματάκι ακριβά!
Στα 300 λίτρα ποσά watt πρέπει να βάλω? Αυτά δεν υπάρχουν σε εύκαμπτη ταινία?
Σορρυ που κάνω τόσες ερωτήσεις άπλα δεν το ξέρω καθόλου το συγκεκριμένο led!

kostas82
22-03-12, 18:38
δες το δικό μου φωτιστικό να πάρεις μια ιδέα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42227&page=3

fotis80
22-03-12, 18:41
Κατα την αποψή μου ....
(επειδη το εχω δοκιμασει με 2 led ταινειες ... δεν παιζει ... καλα το σύστημα)

Οι ταινειες ειναι περι 6000-7500 Κ ... (cool white)
Ειναι PVC επκαλυψη και παραγουν περι τα 14,4 watt ανα μετρο .
(οταν μιλαμε για ταινειες που εχουν 60 led ανα μετρο )

Εσύ χρειαζεσε (και εγω που δεν εχω φτιαξει ακομη) LED με 10.000 - 15.000 K
Επισης χρειάζεσε και actinic .

Περα απο διαφωνιες σχετικά με την θερμοκρασία χρωματος (πασο σε ατυο υπαρχουν ποιο ειδικοι απο εμενα ) το μεγαλο προβλημα με τα led απο ebay ειναι οτι ΞΕΡΕΝΕΤΕ το πλαστικο και σπανε !!! σαν ταινεια ...
Λογο θερμοκρασιας και υγρασίας θα είσαι τυχερος εαν δουλέψουν πανω απο 2 μηνες ... (2 εως 4 μηνες κρατησαν τα δικα μου)

Εφοσον θες led πρεπει να πληρώσεις ..!!!! :smt108

Προταση μου ... παρε καποια κιτ .. με CREE led .. Κανε τη κατασκευη και θα την εχεις για παντα .. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ .. και σε θερμοκρασια χρωματος αλλα και σε ενταση ...

Υ.Γ. Εαν αποφασισεις λεντοταινεια .. μην την βαλεις πανω στο τροφοδοτικο κατευθείαν .. βαλε επανω σε ενα dimmer και χαμηλωσ ελιγο τον φωτισμο .. θα κρατησουν περισοτερο .. και το dimmer exei peri ta 8-10 euro.

Crazy_Beaver
23-03-12, 09:59
Οχι δεν ειναι ...
Εαν θες φωτισμο μονο CREE LED .. την σειρά XP-E / XP-G
Και φυσικά ιδιοκατασκευή .

Δεν είναι απαραίτητο!Υπάρχουν και τα Brigelux που είναι πιο φτηνά αλλά και λίγο πιο αδύναμα!Ψάξε λίγο στο νετ, υπάρχουν διάφορες συζητήσεις για τα υπέρ και τα κατά και των 2

Geovai
23-03-12, 14:08
δες το δικό μου φωτιστικό να πάρεις μια ιδέα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42227&page=3

Πραγματικά έχεις κάνει απίστευτη δουλειά! Είναι τέλειο!
Άλλα εγώ τώρα έχω αρχίσει με το αντικείμενο του θαλασσινού αλλά επειδή προς το παρόν το πάω δειλά δειλά, λόγω έλλειψης γνώσεων προς το παρόν, δεν πρόκειται να το κάνω τόσο υψηλού επιπέδου. Δλδ δεν θα το κάνω με κοράλλια και γενικά απαιτητικά είδη. Με μανιταράκια που έχω είδη στο στο μικρό ενυδρείο,
και καμιά ανεμώνη για clown. Οπότε ψάχνω μια λύση η οποία να είναι ικανοποιητική για αυτό που θα κάνω άλλα το κυριότερο εξοικονόμηση ρεύματος.
και από ότι είδα η υδροκατασκευή των creed έχει λίγη μανούρα, και επειδή δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ άλλα ούτε την οικονομική ευχέρεια, αν όπως με συμβουλεύεται ότι με τα άπλα led δεν θα έχω αποτέλεσμα, τότε ίσως παραμείνω με τις λάμπες T5!