PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενυδρείο Ασίας (χαμηλών απαιτήσεων)


aristomenis
08-03-12, 21:15
Πληροφορίες

Διαστάσεις:
Όγκος:300λίτρα
Κατηγορία: φυτεμένο
Φυτά: CRYPTOCORYNE BECKETTII ,MICROSORUM PTEROPUS (minnor)
Ψάρια / Άλλα είδη: 45 Rasbora,2 Red-Tailed Black Shark
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) ξύλα (red moore)+ουδέτερη μεσαίας κοκομετρίας άμμο
Φόντο: μαύρο χαρτόνι μην χαλάμε το κατεστημένο... :D
Φωτισμός: εξωτερικό της GLO 2x55w t5
Διάρκεια φωτισμού:8 1/2 ώρες
Φιλτράρισμα: ένα εσωτερικό eheim 2010 και δύο 2213
Θερμοστάτης:300w
Λίπανση:μία φορά τον μήνα 20ppm k2s04(κάλιο) και 2μλ flourish για ιχνοστοιχεία
Παροχή CO2:.Όχι ( αν και υπάρχει πλήρες σύστημα co2 ) άλλωστε τη χαμηλών απαιτήσεων θα ήταν ;.......

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):περίπου 10/15
Αλλαγές νερού: κάθε 15 μέρες το 1/3 αλλά μάλλον θα το κάνω μία φορα τον μήνα...
Θερμοκρασία:26
Άλλες πληροφορίες:το ενυδρείο τρέχει περίπου 6 μήνες και όλα πάνε μια χαρά...ξέχασα τα τεστ.... πόσο είναι τα ΝΟ3 τα pο4....και το μόνο που κάνω είναι με το να κάθομαι και το χαζεύω.........

exelix
08-03-12, 21:24
Έχεις κάνει μια ομορφιά!:smt041

Μην αραιώσεις τις αλλαγές.

Από τσαμπουκάδες οι καρχαρίες τι λένε;

aristomenis
08-03-12, 22:12
Αυτό ξέχασα να το σχολιάσω....λοιπόν ο ένας από τους δύο είναι συνεχώς κριμένος στα ξύλα και πέτρες ....και ενίοτε έχουμε τσακωμούς....προσπάθησα να τον πιάσω δεν τα έχω καταφέρει ...και σκέφτομαι να έβαζα άλλους δύο μήπως και χαλαρώσουν καθόλου....αν είναι σωστή η άποψη μου αυτή ας μου πι κάποιος γιατί ο κυρίαρχος έχει διπλασιαστεί σε μέγεθος ...πάντως είναι ψάρι με φουλ εμμονές....αλλά μου αρέσουν....

HLIASKR
08-03-12, 22:17
Πολυ ομορφο και το κοπαδι με τα Rasbora τελειο!

Πάνος
08-03-12, 23:02
στολιδι το ενυδρειο σου!! :p
το μονο που θα αλλαζα ειναι οι μπεζ πετρες..θα κρατουσα μονο τις μαυρες...η διχρωμια μου χαλαει την υπεροχη αρμονια που αποπνεει το ενυδρειο σου.

kostasz87
08-03-12, 23:04
Μου αρέσουν πάρα πολύ οι πολλές πέτρες που έβαλες γιατί του δίνουν μια διαφορετική όψη από τα συνηθισμένα.

Θα συμφωνήσω και εγώ για τις μπεζ πέτρες.

brillo
08-03-12, 23:28
Πολύ ωραίο!
Καρχαρίες μη βάλεις άλλους, καλύτερα για μένα αν καταφέρεις να πιάσεις και να δώσεις τον κυνηγημένο.
Δες κι εδώ στην παράγραφο Compatibility http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Epalzeorhynchos&species=bicolor&id=229

aristomenis
08-03-12, 23:32
Ευχαριστώ για τα σχόλια.......αυτό με τις πέτρες θα το δω....το καρχαριάκι να δω πως θα πιάσω...

Dimis
09-03-12, 01:18
Πολυ ομορφο και αυτο το ενυδρειο σου!
Μπραβο!

platy
09-03-12, 01:47
Τα συγχαρητηρια μου..!! ειναι πανέμορφο...!! 3ενστάσεις...1)νομιζω οτι το μικρο φιλτρακι ειναι περιττό και χαλαει και την αισθητικη....2)προσοχή στις cryptocoryne γιατι δεν θα ειναι για παντα ετσι μικρές...3)τον καρχαρια δοκιμασε νυχτα με κλειστα φωτο που θα εχει ''ηρεμισει΄΄ το ενυδρειο ;)

Χρηστος Ζ.
09-03-12, 14:47
πολυ ομορφο ενυδρειο, μακαρι να βλεπουμε συνεχεια τετοια. εγω θα εβαζα ακομα και ενα κοπαδακι απο μικροσωμα botia για να ειναι πιο ολοκληρωμενο το βιοτοπικο. θα ειναι ωραια εικονα να τα βλεπεις να ψαχνουν για τροφη αναμεσα στις κτυπτοκορινες.

GREMIAN
12-04-12, 23:49
Πολυ καλος..Ωραιο ενυδρειο και ομορφα ψαρακια.Να το χαιρεσαι!!

maikl
13-04-12, 07:44
Το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο!!;)
Βγαλε τις πετρες που σου ειπε κι ο Πανος και συμπληρωσε σαν αυτες που ηδη εχεις και σε μικροτερο μεγεθος που να καταληγουν στην απεναντι πλευρα-γωνια. Ισως εκει να μπορεις να κανεις ενα μικροτερο σωρο με ιδιες πετρες .Τον red tailed black shark τον εβγαλες τελικα?

κ.ω.σ.τ.α.ς.
13-04-12, 10:33
Και μενα ετσι μου φαινεται με της πετρες,να το χαιρεσαι.

delta66
13-04-12, 11:35
....το καρχαριάκι να δω πως θα πιάσω...
Με παγιδα προσπαθησε.
Μπουκαλι κλπ

genecr
14-04-12, 11:49
όμορφο ενυδρείο να το χαίρεσαι :)

aristomenis
03-05-12, 00:10
Γεια σας και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Οι πέτρες (μπέζ) τελικά θα βγούν ,εγκρίθηκε και από την γυναίκα μου ...:D
Το φιλτράκι το εσωτερικό το έχω μόνο για κυκλοφορία....κάποια στιγμή θα πάρω ένα κυκλοφορητή .... Επίσης έπιασα και τον καρχαρία και τον μετέφερα
στο άλλο ενυδρείο...η μέθοδος που ακολούθησα είναι η εξής ...τα άφησα 5 μέρες νηστικά και την 6 μέρα έριξα μια ταμπλέτα στο ξέφωτο ....και τσούπ ο
κύριος στην απόχη :D Τώρα τα άσχημα....εδώ και λίγες μέρες έχω πολιορκία απο νηματοειδή άλγη.....ξεκίνησα με καθάρισμα φίλτρων και στην συνέχεια προχωράω για αλλαγή λαμπών...δεν βρίσκω κάτι άλλο...πχ υπερβολή από fe αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι ....επίσης σκέφτομαι ως τελευταία λύση να βάλω co2 ούτως η άλλος υπάρχει πληρες συστημα...

krispie
03-05-12, 00:47
Πέρα από την λυση του προβλήματος σου(που λογικά δεν θα την καταφέρεις μόνο με αυτό), εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις και αρκετές γαρίδες(κυρίως Amano). Πίστεψέ με κάνουν δουλειά και θα βοηθήσουν...
Και δεν θα ξεφύγεις από την Ασία...;)

aristomenis
03-05-12, 10:43
Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά κυρίως με ενδιαφέρει να βρω την αιτία που την προκαλεί...και η αλήθεια είναι ότι έχω βαρεθεί ,κουραστεί.... με το φυτεμένο...σε σημείο να σκέφτομαι να το εγκαταλείψω οριστικά και αμετάκλητα....βαρέθηκα να κυνηγάω έναν κινούμενο στόχο γιατί κατά την άποψή μου το φυτεμένο είναι όντως ένας κινούμενος στόχος....

krispie
03-05-12, 11:12
Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά κυρίως με ενδιαφέρει να βρω την αιτία που την προκαλεί...και η αλήθεια είναι ότι έχω βαρεθεί ,κουραστεί.... με το φυτεμένο...σε σημείο να σκέφτομαι να το εγκαταλείψω οριστικά και αμετάκλητα....βαρέθηκα να κυνηγάω έναν κινούμενο στόχο γιατί κατά την άποψή μου το φυτεμένο είναι όντως ένας κινούμενος στόχος....
Μην απογοητεύεσαι... Μέχρι στιγμής έχεις ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα, κρίμα να το παρατήσεις.. Λογικά λίγο Excel θα βοηθήσει(και ας είναι χαμηλών απαιτήσεων...).
Και βάλε και όσες γαρίδες μπορείς (και οι cherry κάνουν δουλίτσα αλλά οι Amano είναι κορυφή...) Εγώ σε 90 λίτρα είχα πάρα πολλή τριχοειδή και νηματοειδή... Έβαλα 10 amano και το καθάρισαν σε 4 μέρες...:smt118
Πέρα από το ότι είναι απίστευτες σαν θέαμα...

aristomenis
02-06-12, 22:15
Παιδιά καλησπέρα

Πέρασε ένας μήνας και με την άλγη (νηματοειδή) δεν έχω καταφέρει απολύτως τίποτα και όχι δεν έκανα τίποτα αλλά η κατάσταση επιδεινώνεται....επίσης με επισκέφτηκε και πράσινη άλγη( Green Beard Algae)
πάνω στις πέτρες...τα μέτρα που πήρα εδώ και καιρό είναι εβδομαδιαία αλλαγή
νερού 1/3 με σιφωνάρισμα του υποστρώματος κρατώντας τα νιτρικά 10ppm και τα po4 0,2-0,3 επίσης άλλαξα και τις λάμπες.Επίσης λιπάσματα δεν ρίχνω καθόλου,τα φίλτρα μου είναι καθαρά...τι άλλο θα μπορούσα να κάνω ; Επίσης μπορεί κάποιος να μαντέψει ποια αίτια προκάλεσαν αυτήν την κατάσταση;

Ευχαριστώ

Nick74
02-06-12, 22:42
Κι εγω Ασιατης χρονια. Μ'αρεσει το στησιμο αν και απο φυτα δεν εχεις ποικιλια το εχεις φτιαξει πραγματικα πολυ ομορφο

exelix
02-06-12, 22:49
Να σου πω την αλήθεια εμένα η συγκεκριμένη άλγη όσο μένει μόνο πάνω στις πέτρες δε με χαλάει και τόσο!:D

Εγώ θα έβαζα μερικούς νερίτες να την καθαρίσουν (έχω δει με τα μάτια μου να μην αφήνουν τίποτα) και μετά θα τους έβγαζα για να συνεχίσω με το βιοτοπικό! Μου φαίνεται προσωπικά παράξενο που σου βγήκε τόσο έντονα πάντως και με τόσο λίγο φως.

aristomenis
02-06-12, 23:32
Εxelix ούτε εμένα με χαλάει αλλά θα μίνι μόνο στις πέτρες ; .... η νερίτες τι είναι ; Πρίν λίγες μέρες μίλησα με ένα φυτοκαμμένο για ποιό μπορεί να είναι το αίτιο για την νηματοειδή άλγη και μου είπε ότι μάλλον επειδή μεγάλωσε η φυτομάζα στο ενυδρείο να παρουσιάστηκε έλειψη co2 με τα ακόλουθα αποτελέσματα...η άποψη του έχει λογική βάση αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι αυτή
είναι η αιτία για τον απλούστατο λόγο ότι το ενυδρείο τρέχει πολύ αργά λόγο φωτισμού (110W στα 300L) αλλά και φυτών(αργής ανάπτυξης) ...
-------------------------
Κι εγω Ασιατης χρονια. Μ'αρεσει το στησιμο αν και απο φυτα δεν εχεις ποικιλια το εχεις φτιαξει πραγματικα πολυ ομορφο

Nick σ ευχαριστώ

exelix
02-06-12, 23:32
Το ενυδρείο μπορεί να έχει την οποιαδήποτε ανισορροπία και να κερδίσει η άλγη τη μάχη. Σίγουρα το διοξείδιο θα έδινε ένα αβαντάζ στα φυτά να πάνε καλύτερα από την άλγη, αλλά καλύτερα να σε βοηθήσει κάποιος πιο "φυτεμένος" από μένα σε αυτά γιατί θέλουν πιο πολλή λεπτομέρεια.

Νερίτες εννοώ τα σαλιγκάρια nerite. Αν και αν την έχεις μόνο σε κάποιες πέτρες βγάλε τις πέτρες και βάλτες σε ένα διάλυμα με κλασική χλωρίνη (όχι παχύρευστη, όχι αρώματα) και νερό. Θα διαλύσει την άλγη. Μετά ξεπλένεις πολύ καλά, τους ρίχνεις και αντιχλώριο και ξανά μέσα. Από εκεί και πέρα βλέπεις αν θα ξαναεμφανιστεί.

aristomenis
02-06-12, 23:45
Το ενυδρείο μπορεί να έχει την οποιαδήποτε ανισορροπία και να κερδίσει η άλγη τη μάχη. Σίγουρα το διοξείδιο θα έδινε ένα αβαντάζ στα φυτά να πάνε καλύτερα από την άλγη, αλλά καλύτερα να σε βοηθήσει κάποιος πιο "φυτεμένος" από μένα σε αυτά γιατί θέλουν πιο πολλή λεπτομέρεια.

Νερίτες εννοώ τα σαλιγκάρια nerite. Αν και αν την έχεις μόνο σε κάποιες πέτρες βγάλε τις πέτρες και βάλτες σε ένα διάλυμα με κλασική χλωρίνη (όχι παχύρευστη, όχι αρώματα) και νερό. Θα διαλύσει την άλγη. Μετά ξεπλένεις πολύ καλά, τους ρίχνεις και αντιχλώριο και ξανά μέσα. Από εκεί και πέρα βλέπεις αν θα ξαναεμφανιστεί.

Προς το παρών θα τις αφήσω έτσι και αν δω και επεκτείνετε θα τις βγάλω και θα τις βράσω....να τις φάω ...:D

kgf12345
14-09-12, 16:17
πανεμορφο μπραβο!
τις πετρες με την αλγη αν δεν τις θες δεν τις δινεις σ'εμενα οπως ειναι?:D:D:Dχαζεψα που τις ειδα:D

Alex_Salonica
14-09-12, 16:30
Αν δεν είχες τα Red Tailed Black Shark θα μπορούσες να έβαζες μερικές γαριδούλες, πάρτυ θα έκαναν! :smt030

tsiou9
14-09-12, 16:34
Πολύ ωραίο ενυδρείο και έχεις χρησιμοποιήσει μόνο 2 είδη φυτών (3 αν βάλουμε και την άλγη, αλλά ειδικά αυτή πάνω στις πέτρες είναι τέλεια. Μην την αφαιρέσεις αν δεν εξαπλώνεται περαιτέρω..)

Malawi Lover
14-09-12, 21:35
Πανεμορφο το ενυδρειο...συγχαρητηρια! :D

Dimis
14-09-12, 21:37
Αριστομενηηηηηη
Τις Πετρες με την αλγη θελω να στις δανειστω 3-4 μερες ρε φιλε για τον Διαγωνισμο Βιοτοπικου ενυδρειου...
Θα στις επιστρεψω τζαμι!:D

delta66
14-09-12, 21:50
Καντε χαρές.
Δεν το βλεπω για πολυ ακομα το ενυδρειο
Κατι ακουσα για πιο μεγαλο με χρυσοψαρα στη θεση του :D

Dimis
14-09-12, 22:12
Καντε χαρες.
Δεν το βλεπω για πολυ ακομα το ενυδρειο
Κατι ακουσα για πιο μεγαλο με χρυσοψαρα στη θεση του :D


Οκ καλυτερα ετσι για να μην του χαλασουμε κιολας!
Οι Πετρες δικες μου,οπως ειναι,πρασινες και μαλλιαρές!:smt047

kgf12345
14-09-12, 22:40
με βλεπω να βαζω αγγελια για αλγη:D

aristomenis
16-09-12, 01:24
Γεια σας

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω....τώρα το είδα....
λοιπόν όπως είπε και ο Σπύρος το ενυδρείο έχει ξεστηθεί και πάει για χρυσόψαρα....Τώρα για όποιον ενδιαφέρεται έχω ξυλεία!! από πλάτανο ...
έτοιμα για μπλούμ...μικρά-μεγάλα...τα μεγάλα έχουν μήκος 1,5 μέτρο και χαρίζονται....όποιος ενδιαφέρεται επικοινωνία με πμ ...

ΥΓ. Σπύρο ετοιμάσου να γίνεις δότης...σε λίγο θα χρειαστώ μπόλι...:smt047

delta66
16-09-12, 11:36
OK :cool::cool::cool:

Χρηστος Ζ.
16-09-12, 14:03
χαλασες αυτο το ενυδρειο-κοσμημα?

platy
17-09-12, 21:13
αριστομένη καλησπέρα..εχω στείλει πμ..ελεγξε το οταν μπείς ευχαριστώ...