PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για neon tetra, ψαροσυνθεση και περιβαλλον...


Σελίδες : [1] 2

stratigos24
06-03-12, 05:39
Καλησπερα σε ολους.

Εχω ξεκινησει το στρωσιμο στο 50λιτρο ενυδρειο μου (50χ30χ35). Θα ηθελα να επιχειρησω οταν με το καλο στρωθει και με την χρηση τυρφης αφου μαθω το τι γινεται για να ριξω το ph, να φιλοξενησω μερικα νεον ή καρντιναλ τετρα. Αυτο που μου ειπαν σε ενα πετ σοπ και θα ηθελα πρωτα απο ολα να μαθω αν ισχυει ειναι, αν οντως το 95% τον καρντιναλ πιανονται κατευθειαν απο τη φυση σε σχεση με τα νεον που το μεγαλυτερο ποσοστο αναπαραγωγης τους γινεται στην αιχμαλωσια. Εγω δεν θα ηθελα να παρω καποιο ειδος που προερχεται κατευθειαν απο τη φυση, σκεπτομενος πως και θα ειναι πιο ευαισθητο αλλα και το οτι το βλεπω λιγο κριμα να ερθει απο τη φυση στο ''κλουβακι'' μου. Αν ισχυου τα παραπανω, υπαρχει περιπτωση να βρω καρντιναλ που ειναι ελαφρως κατα την γνωμη μου ομορφοτερο απο τα νεον, αλλα να ειναι απο αναπαραγωγη σε αιχμαλωσια? Μπορουμε να ειμαστε σιγουροι καπως απο το που προερχεται το ψαρι?

Αν υποθεσουμε τωρα οτι μπορω να βαλω εναν αριθμο απο καρντιναλ ή νεον στο ενυδρειο μου με τις διαστασεις που αναφερω πιο πανω, θα μπορουσα να φιλοξενησω μαζι και ενα ζευγαρι ραμιρεζι και τελος με την ιχθυοφορτιση?

Και τωρα στο θεμα τις διακοσμησης. Το ενυδρειο σκεφτομαι ολο να το κανω με μοςς, εχει μια ριζα, καποιες μικρες πετρες και υποστρωμα seachem flourite red και οχι αμμο (κακο αυτο?). Το ενυδρειο χρειαζεται καπακι? Το ρωταω αυτο μιας και ειχα zebra danio και ενα πηδηξε και μου ειχαν πει κιολας οτι ειναι καλοι αλτες. Αυτα ειναι ενταξει σε ανοιχτο ενυδρειο?

Ευχαριστω εκ των προτερων. :p

Χρηστος Ζ.
06-03-12, 13:02
καλυτερα να μαλακωσεις το νερο και να βαλεις μεσα μονο ενα ζευγαρι απιστογραμμα, τα λιτρα ειναι μια χαρα για αυτα τα ψαρακια. υπαρχουν τροποι να αναπαραγεις τα περισσοτερα τετρα, ειναι πολυ δυσκολο και θελει πολλες γνωσεις, αλλα πιστευω οτι τα πετσοπ φερνουν wild caught τετρα. καλα το πας απο αποψη διακοσμησης, βαλε και μερικα ξερα φυλλα στο βυθο και καμμια ριζα παραπανω και θα γινει σουπερ βιοτοπικο. αφου δεν θα το φυτεψεις γιατι εβαλες υποστρωμα? αν βαλεις απιστογραμμα δεν θελει καπακι το ενυδρειο, γιατι ειναι ψαρακια που δεν πηδανε.

delta66
06-03-12, 14:27
Καλησπερα σε ολους.

Εχω ξεκινησει το στρωσιμο στο 50λιτρο ενυδρειο μου (50χ30χ35). Θα ηθελα να επιχειρησω οταν με το καλο στρωθει και με την χρηση τυρφης αφου μαθω το τι γινεται για να ριξω το ph, να φιλοξενησω μερικα νεον ή καρντιναλ τετρα. Αυτο που μου ειπαν σε ενα πετ σοπ και θα ηθελα πρωτα απο ολα να μαθω αν ισχυει ειναι, αν οντως το 95% τον καρντιναλ πιανονται κατευθειαν απο τη φυση σε σχεση με τα νεον που το μεγαλυτερο ποσοστο αναπαραγωγης τους γινεται στην αιχμαλωσια. Εγω δεν θα ηθελα να παρω καποιο ειδος που προερχεται κατευθειαν απο τη φυση, σκεπτομενος πως και θα ειναι πιο ευαισθητο αλλα και το οτι το βλεπω λιγο κριμα να ερθει απο τη φυση στο ''κλουβακι'' μου. Αν ισχυου τα παραπανω, υπαρχει περιπτωση να βρω καρντιναλ που ειναι ελαφρως κατα την γνωμη μου ομορφοτερο απο τα νεον, αλλα να ειναι απο αναπαραγωγη σε αιχμαλωσια? Μπορουμε να ειμαστε σιγουροι καπως απο το που προερχεται το ψαρι?

Αν υποθεσουμε τωρα οτι μπορω να βαλω εναν αριθμο απο καρντιναλ ή νεον στο ενυδρειο μου με τις διαστασεις που αναφερω πιο πανω, θα μπορουσα να φιλοξενησω μαζι και ενα ζευγαρι ραμιρεζι και τελος με την ιχθυοφορτιση?

Και τωρα στο θεμα τις διακοσμησης. Το ενυδρειο σκεφτομαι ολο να το κανω με μοςς, εχει μια ριζα, καποιες μικρες πετρες και υποστρωμα seachem flourite red και οχι αμμο (κακο αυτο?). Το ενυδρειο χρειαζεται καπακι? Το ρωταω αυτο μιας και ειχα zebra danio και ενα πηδηξε και μου ειχαν πει κιολας οτι ειναι καλοι αλτες. Αυτα ειναι ενταξει σε ανοιχτο ενυδρειο?

Ευχαριστω εκ των προτερων. :p

Τα 50 λιτρα (και καλα φυτμενο με κρυψωνες) δεν εφτασαν ουτε για ενα ζευγαρι ενηλικα ευμεγεθη ραμιρεζι στη δικη μου περιπτωση. Πολυ ταλαιπωρια για το θηλυκο.

Ενα κοπαδακι (μινιμουμ 8-12 ατομα) καρδιναλιοι ή νεον μπορουν να μπουν.
Το εχω δοκιμασει (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/quarantine/P9070081b_resizeb.jpg). (52χ27χ38 καθαρα, blackwater bare bottom με φυλλα κατω κ 20 cardinal)
Φυσικα δεν θα δεις τιποτα ιδιαιτερο θεαμα απο συμπεριφορες σε αυτον το αριθμο κοπαδιου και λιτρων. (το ενυδρειο ωστοσο μπορει να γινει στολιδι)
Εχω δοκιμασει διαφορα με τους καρδιναλιους.
Απο κοπαδακι 6 ατομων σε 45 λιτρα μεχρι κοπαδακι 100 ατομων σε 400.
Με και χωρις κιχλιδα μαζι τους.

Αν πας σε Νοτια αμερικη, σε αυτο το ενυδρειο θα ελεγα 12 neon 6 cory (μικρο ειδος) και 4 oto, και με σταδιακη εισαγωγη, πρωτα τα neon μετα την ολοκληρωση του στρωσιματος (ακομα και με μπολιασμα, ασε πρωτα το ενυδρειο να τρεξει ενα μηνα αδειο, αν θελεις να ειναι πιο safe) με τελευταια τα cory και τα oto (μετα απο 3-4 μηνες).

Αλλιως ενα ζευγαρι οσο πιο ειρηνικου ειδους apisto γινεται και μονο αυτα για αρχη.

Τα tetras αυτα βρισκονται κατα εκατομμυρια στα ποταμια της Ν Αμερικης (φυσικα λογος για εξαφανιση τους με το ψαρεμα δεν γινεται).
Η αναπαραγωγη τους, ειναι καπως δυσκολη σε ενυδρειο.
Αυτα τα δυο εκαναν μεχρι το προσφατο περελθον να συμφερει περισσοτερο η πωληση ψαρεμενων ψαριων.
Ομως πλεον οι αναπαραγωγες εχοιυν γινει ρουτινα και τα περισσοτερα ειναι εκτροφης.
Δεν εχει λογο να σου πει ψεμματα το καταστημα οτι ειναι εκτροφης ενω ειναι αγρια, αφου αυτο θα εριχνε την τιμη τους (υποτιθεται ενας αγρια πιασμενο ψαρι ειναι πιο ακριβο).

Εκτος αυτου να ξερεις ομως, οτι ενα αγρια πιασμενο cardinal ή neon, οταν μπει σε ενα ενυδρειο με σωστο νερο που συντηρειται σωστα, θα ζησει μεσο ορο 3-5 φορες πολλαπλασια απο οτι στη φυση.
Αυτο κατι λεει.
Οσο για την "ελευθερια", ειναι μια συζητηση που εχει ξαναγινει πολλες φορες.
Η επιστημονικη πειραματικη ερευνα με ψαρια, εδειξε οτι ενα ψαρι προτιμαει την ασφαλη επιβιωση, απο οτιδηποτε αλλο, ακομα και απο την αρχηγια του κοπαδιου και οτι οφελη συνεπαγεται αυτη, πχ στην προτεραιότητα στη διατροφη και αναπαραγωγη.

Δεν κακοπερνανε ολα τα ψαρια στα ενυδρεια. ;)

υγ πρωτα επιλογη ιχθυοφορτωσης και μετα βλεπουμε για το στησιμο

stratigos24
06-03-12, 14:58
@Xρηστος Ζ.

Σε ευχαριστω για την βοηθεια.

Υποστρωμα εβαλα γιατι το ειχα απο το προηγουμενο στησιμο του ενυδρειου που ειχα φυτα μεσα. Τωρα λεω να το κανω ολο μοςς αλλα δεν αποκλειεται να βαλω και κανενα αλλο φυτακι στην πορεια.

Το οτι ειναι δυσκολα στην αναπαραγωγη τους το γνωριζω και ουτε νομιζω θα μπω στην διαδικασια για κατι τετοιο.

Οσον αφορα τωρα το βιοτοπικο που λες, δεν με ενδιαφερει να το κανω ''τοσο'' βιοτοπικο, με φυλλα καταπα, black water κλπ.

Και τα απιστογραμμα μου αρεσουν δεν λεω αλλα λιγο πιο πολυ μαρεσουν τα German blue ram (http://www.aquahobby.com/gallery/e_German_Blue_Ram_Mikrogeophagus_ramirezi.php).

@Delta66

Γεια. Καιρο εχουμε να τα πουμε. :)

Εχω διαβασει ολα τα θεματα που εχουν γραψει και τα δικα σου μεσα για τα τετρα και συμπεριφορες οπως λες σε 50λιτρο, 100λιτρο κλπ. Ξερω οτι δεν θα δω το ιδιο πραγμα απο θεμα συμπεριφορας που θα δω σε μεγαλυτερο - μακρυτερο ενυδρειο με μεγαλυτερο κοπαδι αλλα θα ηθελα να βαλω ενα ψαρι που μαρεσει αρκετα εμφανισιακα οπως ειναι τα τετρα. Δεν λεω, θα μπορουσα να βαλω cpd, guppy, endler, κλπ. που θα ηταν ισως προτιμοτερο αλλα δεν τρελαινομαι. Φυσικα διαλεγω τον λιγο πιο δυσκολο δρομο με νερο που θα πρεπει να επεξεργαστει για να εχει σωστες τιμες αλλα ενταξει, χαλαρα και ολα θα γινουν. Το στρωσιμο το κανω με τροφη και microbe lift balancer - nite out 2 οπως τοτε και δεν ξερω αν θα παρω μπολι. Μαλλον οχι.

Στο θεμα της ψαροσυνθεσης τωρα, θυμαμαι οτι ειναι δυσκολα ψαρια τα ramirezi. Η θυληκια σου δεν τα ειχε καταφερει απο το πολυ ξυλο και κυνηγητο του αρσενικου (στο 400αρι? καλα λεω? γιατι αν ναι, τοτε στο 50αρι τι θα γινει???:confused:) και θυμαμαι επισης που μου ειχες πει οτι, θελουν παρα πολυ καθαρο και σταθερο νερο, δεν ''ανεχονται'' το αντιθετο και οτι ειναι πολυ ευαισθητα σε αυτο. Νομιζω οτι ειχες πει ακομα οτι μπορει στα προφιλαδικα να λενε οτι θελουν χαμηλο ph αλλα αυτο το ψαρι αν τους δωσεις σωστες συνθηκες και καθαρο νερο δεν εχει μεγαλο προβλημα με το ph να ειναι και 7,5 πχ. Μπορει ολο αυτο να το ειχες πει για τους αρλεκινους και οχι για τα ραμιρεζι. Δεν θυμαμαι για αυτο και ρωταω. Λες να μην το εχεις πει γενικα?:D
Ισως να κανω και αυτο που λες με τα τετρα, κορυ, οτο αν και δεν ξερω κατα ποσο θα μαρεσει. Θα δω και ενυδρεια με τα ψαρια αυτα για να σχηματισω καποια αποψη.

Οταν λες αλλιως ενα ειρηνικο ειδος απιστογραμμα? Μαζι με τα τετρα εννοεις ετσι? Απλα αντι για οτο και κορυ ενα ζευγαρι απιστογραμμα. Σωστα?

Το οτι τα 95% τον καρντιναλ ειναι απο τη φυση μου το ειχε πει ο Νινταλ στο μαγαζι του που πηγα καποια στιγμη. Για τα νεον μου ειπε οτι τα περισσοτερα ειναι εκτροφης.

Δεν το ηξερα ενα ψαρι οτι μπορει να προτιμαει να ειναι ''φυλακισμενο'' και να εχει ασφαλη επιβιωση οπως λες σε σχεση με το να ειναι ελευθερο στη φυση.
Φυσικα και κατι λεει το οτι ζουν 3-5 φορες περισσοτερο, δεν αντιλεγω. Απλα το να το παρω απο τη φυση στο ενυδρειο μου καπως μου καθεται ακομα και θα μου διμηουργουσε αν το εκανα και μεγαλυτερο αγχος του τυπου, τωρα τι το εβαλα στο 50λιτρο, χωρις να το εχω βιοτοπικο οπως ηταν στη φυση του, χωρις να ειναι μεγαλο κοπαδι οπως ηταν πριν κλπ...

Τελος, το οτι δεν εχει αμμο κατω το ενυδρειο ειναι προβλημα? H τυρφη κιτρινιζει το νερο?

delta66
06-03-12, 15:36
Η θυληκια σου δεν τα ειχε καταφερει απο το πολυ ξυλο και κυνηγητο του αρσενικου (στο 400αρι? καλα λεω? γιατι αν ναι, τοτε στο 50αρι τι θα γινει???:confused:) και θυμαμαι επισης που μου ειχες πει οτι, θελουν παρα πολυ καθαρο και σταθερο νερο, δεν ''ανεχονται'' το αντιθετο και οτι ειναι πολυ ευαισθητα σε αυτο. Νομιζω οτι ειχες πει ακομα οτι μπορει στα προφιλαδικα να λενε οτι θελουν χαμηλο ph αλλα αυτο το ψαρι αν τους δωσεις σωστες συνθηκες και καθαρο νερο δεν εχει μεγαλο προβλημα με το ph να ειναι και 7,5 πχ. Μπορει ολο αυτο να το ειχες πει για τους αρλεκινους και οχι για τα ραμιρεζι. Δεν θυμαμαι για αυτο και ρωταω. Λες να μην το εχεις πει γενικα?:D
Ισως να κανω και αυτο που λες με τα τετρα, κορυ, οτο αν και δεν ξερω κατα ποσο θα μαρεσει. Θα δω και ενυδρεια με τα ψαρια αυτα για να σχηματισω καποια αποψη.

Οταν λες αλλιως ενα ειρηνικο ειδος απιστογραμμα? Μαζι με τα τετρα εννοεις ετσι? Απλα αντι για οτο και κορυ ενα ζευγαρι απιστογραμμα. Σωστα?

Το οτι τα 95% τον καρντιναλ ειναι απο τη φυση μου το ειχε πει ο Νινταλ στο μαγαζι του που πηγα καποια στιγμη. Για τα νεον μου ειπε οτι τα περισσοτερα ειναι εκτροφης.

Δεν το ηξερα ενα ψαρι οτι μπορει να προτιμαει να ειναι ''φυλακισμενο'' και να εχει ασφαλη επιβιωση οπως λες σε σχεση με το να ειναι ελευθερο στη φυση.
Φυσικα και κατι λεει το οτι ζουν 3-5 φορες περισσοτερο, δεν αντιλεγω. Απλα το να το παρω απο τη φυση στο ενυδρειο μου καπως μου καθεται ακομα και θα μου διμηουργουσε αν το εκανα και μεγαλυτερο αγχος του τυπου, τωρα τι το εβαλα στο 50λιτρο, χωρις να το εχω βιοτοπικο οπως ηταν στη φυση του, χωρις να ειναι μεγαλο κοπαδι οπως ηταν πριν κλπ...

Τελος, το οτι δεν εχει αμμο κατω το ενυδρειο ειναι προβλημα?

Οχι στο 400αρι ηταν μια χαρα. Αυτο ελειπε.
Μολις μπηκαν στο 5αρι για αναπαραγωγη χωρις την παρουσια των καρδιναλιων αρχισαν τα προβληματα.
Γεννησε 3 φορες αλλα δεν γονιμοποιοντουσταν τα αυγα επειδη η φωλια τα διπλα στο φιλτρο ή γιατι απλα ηταν τζουφια τα ψαρια (απο ορμονες συνθηως που δινουν οι εκτροφεις για χρωματα)
Απο το κυνηγι για συνεχεις αναπαραγωγες "επεσε" η θηλυκια.
Την εβαλα στο μεγαλο και ησηχασε αλλα δεν εζησε για πολυ ακομα.
Ηταν και μεγαλουτσικη στην ηλικα (2.5 ετων). Ο αρσενικος εζησε ακομα ενα χρονο (3.5 εφτασε)

Σταθερες συνθηκες θελουν ολα τα ψαρια. Αυτο θελει και τελειως πεντακαθαρο νερο και σωστων παραμετρων (πολυ μαλακο και πολυ οξινο). Απλα τη "βγαζει" και σε οχι τοσο μαλακο και οξινο. Οχι σκληρο και αλκαλικο ομως.
Το ιδιο και οι αρλεκινοι.
Blackwater ψαρια ειναι κι αυτα.

Καποια apisto ειναι πιο ειρηνικα απο αλλα. Ανοιξε θεμα να σου απαντησουν κι αυτοι που τα διατηρησαν.
Τα cory ομως απεφυγε τα με Apisto ετσι κι αλλιως.

Δεν ειπα οτι προτιμαει και να ειναι φυλακισμενο.
Αν δεν μπορει να κινηθει και να συμπεριφερθει σωστα ναι ειναι φυλακισμενο.
Ενα κοπαδι καρδιναλιοι σε 400 λιτρα ειναι περιορισμενοι θα ελεγα, οχι φυλακισμενοι.
Το πειραμα που ανεφερα ειχε να κανει με αφρικανες που τους δωθηκε η επιλογη σε ελεγχομενο χωρο να μπουν σε κοπαδι μικροτερων ή μεγαλυτερων ψαριων.
Στο κοπαδι με τα μικροτερα ψαρια θα ειχα την αρχηγια.
Προτιμησαν να πανε στο κοπαδι με τα μεγαλυτερα ψαρια κι ας ετρωγαν ξυλο και ήταν πισω στην ιεραρχια, με αναταλλαγμα τις μεγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης που δινει ενα κοπαδι με μεγαλα ψαρια και ετσι θα ειχα στη συνεχεια την ευκαιρια τους οταν δυναμωσουν και μεγαλωσουν πολυ να παρουν και την αρχηγια.
Συμπερασμα "η επιβιωση πανω απο ολα".

Η φιλοσοφια παντως που αφησες να εννοηθει (εστω υπερβολικα παραφρασμενη) "δεν ειναι αγριο" - βαλτο οπου ναι", δεν ειναι σωστη.
Και τα εκτροφης σε βιοτοπικα και σωστα ενυδρεια με σωστο νερο πρεπει να τα βαζουμε.
Αλλιως φυλακισμενα ειναι κι αυτα.

ΥΓ η αμμος για cory και ραμιρεζι ειναι must, για apisto δεν ειμαι σιγουρος.

stratigos24
06-03-12, 15:48
Η φιλοσοφια παντως που αφησες να εννοηθει (εστω υπερβολικα παραφρασμενη) "δεν ειναι αγριο" - βαλτο οπου ναι", δεν ειναι σωστη.
Και τα εκτροφης σε βιοτοπικα και σωστα ενυδρεια με σωστο νερο πρεπει να τα βαζουμε.
Αλλιως φυλακισμενα ειναι κι αυτα.

ΥΓ η αμμος για cory και ραμιρεζι ειναι must, για apisto δεν ειμαι σιγουρος.

Εχεις απολυτο δικιο που το επισημαινεις. Ναι, αυτο αφησα να εννοηθει και σιγουρα δεν ειμαι της αποψης, βαλτο οπου να ναι επειδη δεν ειναι αγριο, σε καμια περιπτωση, απλα προτιμω ενα ψαρι που δεν εμαθε στη φυση να μπει στο μικρο μου 50λιτρο παρα ενα απο τη φυση.

Αμμος για τα τετρα?

Σε καμια περιπτωση ramirezi με αυτο το βυθο? Το βαζουν και το βγαζουν στο στομα τους μηπως?

Η τυρφη κιτρινιζει το νερο?


Στο κοπαδι με τα μικροτερα ψαρια θα ειχα την αρχηγια.
Προτιμησαν να πανε στο κοπαδι με τα μεγαλυτερα ψαρια κι ας ετρωγαν ξυλο και ήταν πισω στην ιεραρχια, με αναταλλαγμα τις μεγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης που δινει ενα κοπαδι με μεγαλα ψαρια και ετσι θα ειχα στη συνεχεια την ευκαιρια τους οταν δυναμωσουν και μεγαλωσουν πολυ να παρουν και την αρχηγια.
Συμπερασμα "η επιβιωση πανω απο ολα".


Πολυ ενδιαφερον.

delta66
06-03-12, 17:26
Αμμος για τα τετρα?

Σε καμια περιπτωση ramirezi με αυτο το βυθο? Το βαζουν και το βγαζουν στο στομα τους μηπως?

Η τυρφη κιτρινιζει το νερο?

Γιατι οχι και για τα τετρα?
Οχι απαραιτητα.
Μονο για βιοτοπικα σωστο ενυδρειο.

Κοιτα απο το ονομα και μονο καταλαβαινεις Mikrogeophagus ramirezi.
Σκαβουν (ιδιως οταν γεννησουν και μεταφερουν στις λακουβες τα μωρα).
Τρωνε και αμμο για να ξεδιακεξουν τροφη.
Ομως πιστευω δεν θα παθουν τιποτα και σε μη μη αιχμηρο χαλικι (δεν εχω δοκιμασει να πω την αληθεια με χαλικι).

Ναι το σκουραινει.
Αναλογα το φωτισμο ομως δεν κιτρινιζει απαραιτητα.
Μπορει να παρει διαφορες σκουρες αποχρωσεις απο το χρωμα του φωτισμου φως.
Κιτρινο θα φανει με καποιες λαμπες που βγαζουν κιτρινης αποχρωσης φως.
Το κανονικο χρωμα ειναι αποχρωσεις του καφε απο πολυ ανοιχτο εως πολυ σκουρο αναλογα την ποσοτητα της τυρφης.
(Κιτρινο και εμενα δεν μου αρεσει. Προτιμω σχεδον μαυρο :D )
(που'σαι kgf12345??? σου εκανα το χατηρι, εβαλα παλι τυρφη και φυλλα ... καφε οποτε θες :cool:)

Το κανονικο Blackwater ειναι αυτο:
(οχθη του rio negro - μαυρο νερο με ασπρη αμμο) (θελει προσπαθεια για να το κανεις τοσο μαυρο, εκτος κι αν βαλεις εκτος απο τυρφη-φυλα και βοηθητικα κανενα microbe-lift bio colorant - οταν δεησουν και το ξαναφερουν τα μαγαζια ή κανενα diy leaf extract)
http://www.mongabay.com/images/brazil/rio_negro_beach_close.gif

stratigos24
07-03-12, 16:12
Ευχαριστω για την κατατοπιστικη απαντηση. Σιγουρα και για τα τετρα ειναι καλυτερα η αμμος μιας και ετσι ειναι και το περιβαλλον τους απλα ρωτησα ''και για τα τετρα?'' απο την αποψη οτι και εκεινα εχουν τοσο προβλημα οσο τα ραμιρεζι? Τελικα μου απαντησες και καταλαβα. Μπορουν τα τετρα και χωρις αμμο αλλα γιατι να μην τους την προσφερεις αν μπορεις. Σκεφτομαι λοιπον σοβαρα να το ξαναξεκινησω το ενυδρειο σε 2-3 μερες αφου αποφασισω ακριβως για τον βυθο και την ιχθυοφορτηση. Πηρα ηδη ενα κοντινο πετ σοπ και μου ειπε η πιο καλη αμμος που εχει ειναι ασπρη ασπρη, γαλακτερη την αποκαλεσαι και εχει 15 ευρω τα 5 κιλα και φανταζομαι θα χρειαστω 10 για τα λιτρα μου. Σωστα? Εχει και αλλες αμμους μια που ειναι πιο καφε λιγο με λιγους μαυρους κοκκους μεσα στα 10 ευρω (κατι σαν αυτη (http://www.youtube.com/watch?v=VMAcMZxuGGU) θα ειναι?) και αλλη μια με 7 ευρω αλλα εκεινη ειναι καφε. Λεω να προτιμησω την κατασπρη.

Το φως μου ειναι wave solaris tropical 18w και φανταζομαι απο αυτο που βλεπω, οτι βγαζει λευκο αλλα οχι ψυχρο χρωμα (τωρα τι φασμα φωτος εχει και το τι χρωμα θα κανει το νερο με την τυρφη δεν ξερω) και ειναι στα 6700k.

Εχω πολυ ψαξιμο ακομα...
-------------------------
Σκεφτομαι λοιπον σοβαρα να το ξαναξεκινησω το ενυδρειο σε 2-3 μερες αφου αποφασισω ακριβως για τον βυθο και την ιχθυοφορτηση. Πηρα ηδη ενα κοντινο πετ σοπ και μου ειπε η πιο καλη αμμος που εχει ειναι ασπρη ασπρη, γαλακτερη την αποκαλεσαι και εχει 15 ευρω τα 5 κιλα και φανταζομαι θα χρειαστω 10 για τα λιτρα μου. Σωστα? Εχει και αλλες αμμους μια που ειναι πιο καφε λιγο με λιγους μαυρους κοκκους μεσα στα 10 ευρω (κατι σαν αυτη (http://www.youtube.com/watch?v=VMAcMZxuGGU) θα ειναι?) και αλλη μια με 7 ευρω αλλα εκεινη ειναι καφε. Λεω να προτιμησω την κατασπρη.

Πηγα στο εν λογω πετ σοπ σημερα και αυτη η αμμος με τα 15 ευρω τα 5 κιλα ειναι μια carat 6. Ποια η διαφορα με μια ασπρη αμμο απο οικοδομικα υλικα (απο οτι ακουσα 6 ευρω τα 25 κιλα) περαν απο το πολυ καλο ξεβγαλμα που θα θελει?

Εψαξα κατι θεματα και βλεπω η αμμος να βρωμιζει ευκολα, ακουσα οτι δεν πιανει τοσο ευκολα βιολογια μιας και δεν κινειται ευκολα το νερο μεσα της οπως στο χαλικι, λογω του οτι ειναι πιο συμπαγης. Με εχουν αγχωσει λιγο αυτα. Μηπως να επελεγα ενα πολυ λεπτοκοκο χαλικι καλυτερα? Στην περιπτωση που επελεγα χαλικι, αν αποφασιζα για οτο θα ειχαν προβλημα?

Ειδα ακομα κατι στο μαγαζι αυτο. Ειχε τυρφη της Sera (καλη?) και του λεω οτι κιτρινιζει το νερο και μου εδειξε ενα σκευασμα, δυστυχως δεν θυμαμαι ποιας εταιριας ουτε ονομα και μου ειπε πως αυτο το εφεραν μιας και το ζητησαν πολλοι δισκαδες, οτι αυτο αφαιρει απο το νερο ολες τις χρωστικες κλπ χωρις ομως να αφαιρει και τα καλα στοιχεια που χρειαζονται. Τιμη γυρω στα 25 ευρω και λεει το αλλαζεις καθε 6 μηνες. Δεν ξερω τωρα πως χρησιμοποιειται, αν το χρησιμοποιεις ολο ή αυτο φτανει να σου κρατησει για 1 χρονο κλπ. Ξερει κανεις κατι?

Και κατι για το τελος για το θεμα ph. Μπορω με το tetra optimat να ρυθμισω το ph στο 7 και λιγο πιο κατω (να το κατεβασω απο 7,5)? Αξιζει? Ειναι οικονομικο? Δεν με απασχολει να εχω το διοξειδιο για τα φυτα, απλα το λεω για να μην χρησιμοποιησω τυρφη ή α/ο για να ριξω το ph.

Χρηστος Ζ.
07-03-12, 16:24
αν εχεις μεγαλες σκληροτητες οτι και να κανεις δεν θα πεφτει το πεχα. γνωμη μου ειναι να παρεις μια α.ο. το τετρα οπτιματ το ειχα και εγω, κανει δουλεια (με μαλακο νερο) αλλα δεν συμφερει, γιατι η μπουκαλιτσα κραταει περιπου ενα μηνα (κανει και 25 ευρω) και ανταλλακτικα δεν ξερω αν θα ξαναβρεις γιατι η τετρα εχει κανα εξαμηνο να φερει πραγματα ελλαδα. υπαρχει ενα παρομοιο συστημα για διοξειδιο που χρησιμοποιει μαγια και ζαχαρη, εχω παρει και εγω δεν ηθελα να φτιαξω diy συστημα.
οταν λες ασπρη αμμο απο οικοδομικα υλικα ποια εννοεις? αν λες αυτη που βαζουν για το μπετο τοτε εννοειται δεν κανει.

stratigos24
07-03-12, 16:46
Οχι, εννοω οτι ακουσα για αμμο απο οικοδομικα υλικα οτι παιρνουν και κανει αλλα θελει πολυ καλο ξεβγαλμα. Κατι παραπανω δεν ξερω. Οσον αφορα τωρα τις σκληροτητες το kh στο νερο βρυσης μου ειναι 6 και το gh 7 αντιστοιχα. Με αυτες πεφτει τις τιμες πεφτει δυσκολα?

Για το τετρα οπτιματ δεν ξερω αν εχουν ελλειψη αλλα αφου μου λες και 25 ευρω το μηνα τοτε δεν προκειται να το κανω. Δεν συμφερει πιστευω.

Butterfly
07-03-12, 16:59
Οχι, εννοω οτι ακουσα για αμμο απο οικοδομικα υλικα οτι παιρνουν και κανει αλλα θελει πολυ καλο ξεβγαλμα. Κατι παραπανω δεν ξερω.

Άμμο άμα θες μπορείς να βρεις εδώ (http://www.votsalo.net)... έχει λευκή και εγώ από εκεί έχω πάρει και είναι πολύ καλή (μπορείς να δεις την παρουσίαση που έκανα και θα καταλάβεις (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=652753&postcount=1)). Απλά την έπλυνα πολλές φορές

stratigos24
07-03-12, 17:02
A, φαινεται μια χαρα και ασπρη ασπρη. Η μονη διαφορα τελικα ειναι το καλο ξεπλυμα? Απο τον ερμη εκει μια ασπρη εχει μονο ή διαφορες και θα πρεπει να προσεξω τι να διαλεξω? Τιμη θυμασαι εστω και περιπου?

Butterfly
07-03-12, 18:14
A, φαινεται μια χαρα και ασπρη ασπρη. Η μονη διαφορα τελικα ειναι το καλο ξεπλυμα? Απο τον ερμη εκει μια ασπρη εχει μονο ή διαφορες και θα πρεπει να προσεξω τι να διαλεξω? Τιμη θυμασαι εστω και περιπου?

Έχει και μπεζ, η τιμή εάν θυμάμαι καλά ήταν περίπου στα 6e / 25kg

stratigos24
08-03-12, 14:22
Α οκ, σε ευχαριστω.

Να ευχαριστησω τον χρηστη genediver, που αφιλοκερδως μου εδωσε μοςς και αμμο (περι τα 10+ κιλα μπεζ). Πραγματικα ευχαριστω πολυ. Τωρα παω να την πλυνω. :)
-------------------------
Τελικα με τη βοηθεια του tzane και ενος ακομα φιλου χθες το βραδυ, ξεστησα το ενυδρειο (το οποιο ετρεχε μολις 2 μερες και θα ξεκιναγα το στρωσιμο) για να αλλαξουμε διακοσμηση βγαζοντας το υποστρωμα της seachem και βαζοντας αμμο ωστε να το φερουμε πιο κοντα στα ψαρια που προς εκεινα θα κινηθω.

Eιναι ακομα λιγο θολωμενο αλλα καπως φαινεται (http://imageshack.us/photo/my-images/684/p1050053xi.jpg/). (το φιλτρακι δεξια θα φυγει, απλα ειναι με λιγο ανθρακα για τις πρωτες μερες)

Ολα τα φυτα ειναι christmas moss περαν της μπροστα πετρας που εχει riccia.

Τωρα το θεμα που με απασχολει ειναι η τυρφη ωστε να ριξω λιγο το ph μου (απο το 7,5 στο 7). Συμφωνα με ενα πετ σοπ η 500g τυρφη της sera θα μου κραταει περιπου ενα μηνα. Αυτο ειναι αληθεια? Το ενυδρειο ειναι 50 λιτρα, υπολογιζω πως η αλλαγες νερου θα ειναι 15 -20 λιτρα εβδομαδιαιος. Δεν εχω διαβασει πολλα ακομα για την τυρφη αν και θα το κανω αμεσα, εχει απειρα θεματα εδω στο φορουμ απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα. Πιστευω πως θα χρησιμοποιησω τον τροπο με την τυρφη στο βαρελι προετοιμασιας και οχι μεσα στο ενυδρειο.

Οτι ενστασεις εχετε, ελευθερα...

Απο ψαρια λεω τετρα και ενα ζευγαρι απιστο ή ενα ζευγαρι ραμιρεζι και ισως μαζι και 3-4 οτο. Δηλαδη την συνθεση που προτινε πιο πανω ο delta66. Απο εκει και περα, εχετε καποια αλλη να προτινετε?

genediver
08-03-12, 20:48
Θεωρώ ότι η τύρφη θα ρίξει την τιμή του ph κατά την επιθυμητή 1/2 μονάδα.
Χρειάζεσαι λίγη ακόμα άμμο στήν πλάτη για να δημιουργήσεις μια ψευδαίσθηση βάθους (πάρε τηλ.;)).
Βάλε τώρα στην αρχή και ενυδρειακό βαμβάκι στο φίλτρο, να ξεθολώσει το νερό.
Φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει να βάλεις την ρίζα ανάποδα, προσωπικά γύρισα ανάποδα την φωτό και το αποτέλεσμα μου άρεσε (ΙΜΟ).
Μάλλον να σου έδινα και άλλη μος, λίγη μου κάθεται βρε παιδί μου.

stratigos24
09-03-12, 01:16
Γεια. :)

Οταν λες ενυδρειακο βαμβακι εννοεις ενυδρειακη βατα? Παντως εχει ξεθολωσει ακομα πιο πολυ τωρα σε σχεση με την προηγουμενη φωτογραφια που ανεβασα το πρωι.

Εχει μεινει λιγη αμμος ακομα (κανα κιλο πιστευω) που μπορει οπως λες να την βαλω πισω. Και εγω καπως ετσι ηθελα να παει και αλλη αμμος πισω και ετσι στη δεξια πισω γωνια εχουμε βαλει αρκετη. Ισως δεν φαινεται στη φωτογραφια.

Τη ριζα τη μεγαλη την ειχα απο το πρηγουμενο setup του ενυδρειου (τωρα μπηκαν μαζι και αλλες μικροτερες ριζουλες για να βγει το αποτελεσμα αυτο) και την ειχα αναποδα σε σχεση με το πως ειναι τωρα. Να σου πω την αληθεια πιο καλα μαρεσει ετσι τωρα μιας και αμα γυρισει απο την αλλη μπορει να μπει μονο σε μια θεση (αριστερα αριστερα) μιας και βρισκει αλλιως στο τζαμι και δεν μπαινει.

Μοςς φαντασου εμεινε και λιγη και εδωσα και στο φιλο tzane (αυτος που ειχαμε ερθει μαζι στη συναντηση). Τι να μου δωσεις και αλλη? Χαχα. Ηταν ηδη μεγαλη ποσοτητα.
-------------------------
Eδω (http://img192.imageshack.us/img192/230/p1050064e.jpg) και μια φωτογραφια που τραβηξα πριν απο λιγο, μιας και εχει ξεθολωσει οπως λεω περισσοτερο.
-------------------------
Διαβαζοντας τα θεματα για την τυρφη κατεληξα να το κανω με τον τροπο της τυρφης στο βαρελι προετοιμασιας.

To ενυδρειο ειναι 40κατι λιτρα καθαρα και εχω 2 βαρελια προετοιμασιας των 20 λιτρων. Το ενα για να αδειαζω το νερο απο το ενυδρειο και το αλλο για να εχω ετοιμο το νερο της αλλαγης που θα κανω. Υπολογιζω πως θα κανω αλλαγη καθε 7-10 μερες απο 15 λιτρα περιπου. Εχω δευτερο θερμοστατη για το βαρελι που προετοιμαζω το νερο και εχω και 2 εσωτερικα φιλτρα που καθονται. Το ενα ειναι της Juwel το bioflow mini filter (http://www.juwel-aquarium.co.uk/images/BioflowMini_Turtle.jpg) το οποιο λεει πως εχει ροη 280 λιτρα ανα ωρα και χωρητικοτητα μισο λιτρο. Το αλλο ειναι της Sicce το micron (http://www.reefland.it/shop/images/categories/sicce/micron.jpg) το οποιο λεει πως εχει ροη 200 λιτρα ανα ωρα αλλα εχει μικροτερη χωρητικοτητα απο αυτο της Juwel (βεβαια δεν νομιζω να εχει προβλημα να χωρεσει την ποσοτητα τυρφης που χρειαζονται αυτα τα λιτρα). Πιο θα ειναι προτιμοτερο να χρησιμοποιησω στο βαρελι? Μαλλον αυτο της Juwel λογω μεγαλυτερης ροης σωστα? Στο βαρελι το νερο που θα φτιαχνεται θα ειναι 20 λιτρα σωστα? Και ας χρησιμοποιησω εγω μονο τα 10-15 για αλλαγη. Για τα 20 λιτρα θα χρησιμοποιησω για αρχη, συμφωνα με λεγομενα του delta66 που διαβασα 20-25g τυρφης ανα 10 λιτρα αρα στο 20λιτρο βαρελι 50g ας πουμε και βλεπω πως θα παει, ετσι δεν ειναι? Θα ηθελα αν ειναι ευκολο και ενας μαθηματικος τυπος ο οποιος να μπορει να βγαλει το αποτελεσμα που θα συμβει αν πχ νερο ενυδρειου 7,5 ph νερο αλλαγης 15 λιτρα με 6,7 ph. Ποσο θα παει το ph του ενυδρειου?

Το νερο θα ειναι παντα βρυσης και η συμπληρωσεις νερου λογω εξατμισης θα γινεται με απιονισμενο νερο. Με αυτον τον τροπο δεν θα εχει προβλημα το ph, οι τιμες gh kh θα παραμενουν σταθερες κλπ ετσι?

genediver
09-03-12, 03:33
Προσάρμοσε σε έναν κυκλοφορητή (άν έχεις) ένα μισομπούκαλο νερού, και βάλε την τύρφη εφαρμοστά μαζί με το σακο/καλτσόν, έτσι ώστε να κυκλοφορεί με ευχέρεια το νερό (μέσα από την τύρφη), γιατι δεν νομίζω να κάνεις δουλειά με το φίλτρο.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-n569-michael_tzenevrakis-peat_3271.jpg

delta66
09-03-12, 09:41
To ενυδρειο ειναι 40κατι λιτρα καθαρα.....
....Θα ηθελα αν ειναι ευκολο και ενας μαθηματικος τυπος ο οποιος να μπορει να βγαλει το αποτελεσμα που θα συμβει αν πχ νερο ενυδρειου 7,5 ph νερο αλλαγης 15 λιτρα με 6,7 ph. Ποσο θα παει το ph του ενυδρειου?

Το νερο θα ειναι παντα βρυσης και η συμπληρωσεις νερου λογω εξατμισης θα γινεται με απιονισμενο νερο. Με αυτον τον τροπο δεν θα εχει προβλημα το ph, οι τιμες gh kh θα παραμενουν σταθερες κλπ ετσι?

Δεν υπαρχει μαθηματικος τυπος.
Στο περιπου υπολογιζουμε γιατι ο καθενας κανει λιγο διαφορετικα τη διαδικασια και εχει διαφορετικο νερο, τυρφη κλπ.
Ωστοσο για να εχουμε ενα μπουσουλα, απο τις δικες μου παρατηρησεις εγραψα τα παραπανω για να γινει μια αρχη χωρις να πεσει αποτομα το πεχα και στη συνεχεια να ανεβασουμε τη δοσολογια εκει που θελουμε.

Ουτε καν μπορεις να προ-υπολογισεις ακριβως το πεχα στο ενυδρειο, μετα την αλλαγη με νερο που εχει μετρησεις το πεχα.
Δλδ δεν μπορεις να πεις με σιγουρια οτι: εχω πεχα στο βαρελι 6, εχω πεχα στο ενυδρειο 8, αν κανω αλλαγη 50%, θα εχω στο ενυδρειο πεχα 7.

Το απιονισμενο δυστυχως δεν ειναι ασφαλες, και θα ηταν ισως* καλη λυση για αναπληρωση εξατμισης, σε μικρα (μεχρι 50 λτ) ενυδρεια, που δεν συμφερει να παρει καποιος ΑΟ.

* Αν σκεφτει κανεις οτι το 4 λιτρο εχει φτασει περιπου 0.80 ευρω (δλδ 0.20 το λιτρο - 20 λεπτα) αν θελει για ενα 50 λιτρο ενυδρειο, μινιμουμ 0.3 του λιτρου την ημερα περιπου (μεσο ορο ολο το ετος - χειμωνα ελαχιστη - καλοκαιρη μεγαλη, ιδως με ψυξη) για αναπληρωση, ειναι 2-3 μπετονακια το μηνα, ισον 1.5.2 ευρω το μηνα.
Ενω το λιτρο απο μια οικονομικη ΑΟ κοστιζει περιπου 0.02-0.03 (2-3λεπτα).
(υπολογισμος βαση του κοστους αγορας της ΑΟ - το νερο που καταναλωνεται εχει σχεδον μηδενικο κοστος στην υποθεση "κοστος ανα λιτρο")
Σε ενα χρονο θα εχει δωσει 20-25 ευρω με τα μπετονακια ή 3 ευρω με την ΑΟ.

stratigos24
09-03-12, 12:19
Το απιονισμενο δυστυχως δεν ειναι ασφαλες, και θα ηταν ισως* καλη λυση για αναπληρωση εξατμισης, σε μικρα (μεχρι 50 λτ) ενυδρεια, που δεν συμφερει να παρει καποιος ΑΟ.


Μιας και εχω 50 λιτρα λοιπον, συμπληρωνω την εξατμιση με απιονισμενο. Τωρα πρεπει να κανω πειραματα με την τυρφη να δω. Αν ομως δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το ποσο θα πηγαινει το ph μηπως ειναι καλυτερο να εχουμε σταθερο ph για τα ψαρια μας παρα ενα λιγο πιο σωστο ph για εκεινα αλλα οχι σταθερο? Δηλαδη ειναι προτιμοτερο για παραδειγμα να εχω τα tetra στο 7,5 standart χωρις να παιζει καθολου ή ειναι προτιμοτερο να τα εχω σε 6,8 και την αλλη 6,9 και την αλλη 7,1 κλπ?
-------------------------
@genediver


Δεν εχω κυκλοφοριτη αλλα θα εχω υπ'οψην και τον τροπο που λες μηπως το κανω ετσι αν δεν βγαλω ακρη με το φιλτρο.

delta66
09-03-12, 12:53
1. Μιας και εχω 50 λιτρα λοιπον, συμπληρωνω την εξατμιση με απιονισμενο.

2. Τωρα πρεπει να κανω πειραματα με την τυρφη να δω. Αν ομως δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για το ποσο θα πηγαινει το ph μηπως ειναι καλυτερο να εχουμε σταθερο ph για τα ψαρια μας παρα ενα λιγο πιο σωστο ph για εκεινα αλλα οχι σταθερο? Δηλαδη ειναι προτιμοτερο για παραδειγμα να εχω τα tetra στο 7,5 standart χωρις να παιζει καθολου ή ειναι προτιμοτερο να τα εχω σε 6,8 και την αλλη 6,9 και την αλλη 7,1 κλπ?

1. Το "δεν ειναι ασφαλες" δεν το προσεξες μαλλον. Σε τυχων ασθενεις ή απωλειες, να το εχεις ως πιθανη αιτα στο μυαλο σου, αντι να ψαχνεις για θεραπειες κλπ.

2. Το πεχα θα ειναι σταθερο απο τη στιγμη που δεν εχεις μεγαλη ποσοτητα διοξειδιου (ή/και φωσφορικων) με ταυτοχρονη χαμηλη KH (κατω απο 2-3) στο νερο.
Αυτο που δεν θελεις ειναι κατα τις αλλαγες να μην αλλαζει το πεχα δραματικα και προπαντως προς τα κατω δραματικα. (η ανοδος δεν επηρεαζει σημαντικα - εχω κανει αλλαγη με ανοδο 1 μοναδας).

Αυτο το "καλυτερα λαθος πεχα, παρα ασταθες" που λεγεται συνηθως, ειναι μεγαλη πατατα κατα την αποψη μου.
Και τα δυο ειναι λαθος.
Αν δεν μπορει καποιος να εχει σωστο πεχα (και σταθερο, ακομα και μετα την επεξεργασια και την αλλαγη νερου) στα ψαρια του, τοτε ας εχει ψαρια που δεν χρειαζεται επεξεργασια το νερο τους.

Ακομα ομως και χωρις τυρφη ή απιονισμενο ή ΑΟ, καποιος μπορει να εχει ασταθες πεχα, αν κανει λαθη σε αλλες διαδικασιες.
Δεν ειναι η τυρφη το μονο θεμα που πρεπει να "προσεξουμε".
πχ ακομα και με αλλαγη με νερο απευθειας απο τη βρυση, μπορει να εχει ph swing. (το νερο της βρυσης μπορει απο τις σωληνωσεις να εχει περισσοτερο co2, που καθως μπαινει στο ενυδρειο ριχνει το πεχα, και με την αναταραξη μετα απελευθερωνεται, και το πεχα ανεβαινει).

stratigos24
09-03-12, 13:03
Ναι το διαβασα το ''δεν ειναι ασφαλες'' αλλα νομιζα οτι πηγαινε για μεγαλυτερα ενυδρεια μιας και ειδα πιο κατω οτι για μεχρι 50 λιτρα συμφερει (δεν λες ομως καπου οτι για 50 λιτρα ειναι ασφαλες :) ).

Αυτο για το σταθερο ph αλλα οχι το σωστοτερο για τα ψαρια επειδη το εχω ακουσει το ρωτησα να ξερω αν ισχυει ή οχι.

Μηπως και οι συμπληρωσεις εξατμισης απο το να χρησιμοποιω νερο απιονισμενο θα μπορουσα να τις κανω με νερο προετοιμασμενο και εκεινο με τυρφη που να εχει ιδιες τιμες με του ενυδρειου ωστε να μην εχω μεταβολες?

Αυτο που λες, οτι καποιος μπορει να κανει λαθη και χωρις τη χρηση τυρφης, α/ο κλπ ισχυει, οπως και εγω μια χαρα ειχα 7,5 μονιμο ph με τα zebra danio μου που ειχα αλλα το καλοκαιρι με τις συμπληρωσεις νερου βρυσης για την εξατμιση εφτασε στο 8 γιαυτο και σκεφτομαι τωρα μονο για τις συμπληρωσεις το απιονισμενο αλλα με φοβιζει και αυτο που λες περι ασθενιων κλπ.

delta66
09-03-12, 13:28
Μηπως και οι συμπληρωσεις εξατμισης απο το να χρησιμοποιω νερο απιονισμενο θα μπορουσα να τις κανω με νερο προετοιμασμενο και εκεινο με τυρφη που να εχει ιδιες τιμες με του ενυδρειου ωστε να μην εχω μεταβολες?

Τα αλατα (ασβεστιο μαγνησιο κυριως) που οριζονται ως σκληροτητα του νερου, μενουν στο ενυδρειο μετα την εξατμιση.
Δεν λυνεις το "προβλημα" αυτο με την αναπληρωση με νερο επεξεργασμενο με τυρφη, αφου ουτε αυτο το νερο θα εχει μηδενικες σκληροτητες (οπως εχει το νερο που εξατμιζεται).
Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο απο την αναπληρωση με νερο βρυσης.
Ωστοσο σε συνδιασμο με μερικες μεγαλες (πχ 60-70%) αλλαγες νερου ενδιαμεσα στις αλλαγες το καλοκαιρι, θα εκαναν ενα ειδος reset στις σκληροτητες.
Προσεκτικα με τις μεγαλες αλλαγες στο θεμα τιμων (ph GH θερμοκρασια). Οσο πιο μεγαλες οι αλλαγες, τοσο πιο ιδιο πρεπει να ειναι το νερο της αλλαγης με αυτο του ενυδρειου, (αν οχι ολοιδιο) και να γινεται πολυ αργα η εισαγωγη του.

Εγω αν δεν ειχα ΑΟ, θα προτιμουσα την παραπανω "μεθοδο" απο τη χρηση απιονισμενου.

ΥΓ Εκτος κι αν βρισκεις στην αγορα, νερο ΑΟ.
Καποια πετσοπ πουλανε νομιζω (αλλα δεν ξερω την τιμη, σιγουρα δεν ειναι 2-3 λεπτα το λιτρο :D).
(ο ελεγχος της ποιοτητας του γινεται με tds meter, η ενδειξη οσο πιο κοντα στο 0, μας δειχνει καθαροτερο και χωρις αλατα νερο - η βρυση στην αθηνα εχει tds 120-150ppm περιπου).

stratigos24
09-03-12, 13:42
Προσεκτικα με τις μεγαλες αλλαγες στο θεμα τιμων (ph GH θερμοκρασια). Οσο πιο μεγαλες οι αλλαγες, τοσο πιο ιδιο πρεπει να ειναι το νερο της αλλαγης με αυτο του ενυδρειου, (αν οχι ολοιδιο) και να γινεται πολυ αργα η εισαγωγη του.


Aυτο φανταζομαι ειναι σχετικα ευκολο μιας και μονο οταν δεις οτι το νερο του βαρελιου εχει ιδιο ph gh θερμοκρασια, τοτε το ριχνεις στο ενυδρειο και ειναι δυσκολο να κανεις λαθος. Κατι ακομα που σκεφτομαι με ολη αυτη τη διαδικασια της τυρφης ειναι το εξοδο των τεστ μιας και θα χρειαζονται πολυ περισσοτερα τεστ για ph kh gh απο ενα κουτακι για το καθε ενα που εχω για το ενυδρειο και κραταει πολυ περισσοτερο καιρο. Τωρα θα πρεπει να παρω και αλλο ενα για ph kh gh και βλεπω ποσο θα κρατανε. Ετσι δεν ειναι?

Θα κοιταξω και το νερο α/ο αν μπορω να βρω να το πουλανε αλλα πρεπει να δουμε και αν με την τιμη που εχει, αξιζει.

delta66
09-03-12, 14:20
Οταν βρεις τις ρουτινες σου και αποκτησεις εμπειρια ισως δεν θα ειναι αναγκαιες οι τοσες μετρησεις.

Με ηλεκτρονικα φορητα pH meter (http://www.ebay.co.uk/sch/?_kw=digital%20ph%20meter&_clu=2&_fcid=80&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1) και tds metrer (http://www.ebay.co.uk/sch/?_kw=tds%20meter&_clu=2&_fcid=80&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1), εγω βγαζω τα συμπερασματα μου γρηγορα και χωρις μεγαλα εξοδα.

Επισης τα υγρα τεστ (αγορασμενα μαλιστα σε master kit (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=api+freshwater+master+kit&_sacat=0&_stpos=&_sop=15&gbr=1&_dmpt=UK_Pet_Supplies_Fish&_odkw=api+freshwater+kit&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313) + gh/kh (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=api++gh+kh&_sacat=0&_stpos=&_sop=15&gbr=1&_dmpt=UK_Pet_Supplies_Fish&_odkw=api+freshwater+master+kit&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313)) ειναι πιο οικονομικα απο τα χαρτακια γιατι βγαζουν παρα πολλα τεστ, για χρονια.

stratigos24
09-03-12, 14:24
Εγω σε υγρα τα εχω τα τεστ ολα (ph, αμμωνια, kh, gh της Sera και no2, no3 Api). Αυτα τα ph meter - tds meter φθηνα τα βρισκω οποτε μπορει να προβω σε αγορα τους. Με αυτα πως βλεπεις πως ειναι το νερο ετοιμο? Eιναι σαν να εχεις τεστ για ph αλλα χωρις να τελειωνει ποτε το ph meter?

delta66
09-03-12, 14:45
Με αυτα πως βλεπεις πως ειναι το νερο ετοιμο? Eιναι σαν να εχεις τεστ για ph αλλα χωρις να τελειωνει ποτε το ph meter?
Το μονο που θελουν τα ph meter ειναι συχνο καλιμπραρισμα (καποια τα πουλανε μαζι με υγρα ή σκονες καλιπραρισματος) για να δειχνουν σωστα (αφου σιγα σιγα απορυθμιζονται) και πρεπει να φυλάσσονται σωστα συμφωνα με τις οδηγιες του καθενος για να μη χαλασει γρηγορα το probe τους.
Τα tds meter δεν ειναι τοσο ευαισθητα. Ουτε απορυθμιζονται ευκολα και συχνα ουτε θελουν καποια ιδιαιτερη μεταχειριση στη φυλαξη παρα μονο ξεπλυμα του probe τους με απιονισμενο ή ΑΟ για να μη μενει με αλατα.

stratigos24
09-03-12, 14:47
Ωραια. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

Για να δουμε τι θα κανουμε λοιπον....

Οτι αλλη απορια ξαναρωταω. :)

delta66
09-03-12, 14:48
OK :smt023

kgf12345
09-03-12, 19:13
(Κιτρινο και εμενα δεν μου αρεσει. Προτιμω σχεδον μαυρο :D )
(που'σαι kgf12345??? σου εκανα το χατηρι, εβαλα παλι τυρφη και φυλλα ... καφε οποτε θες :cool:)

http://www.mongabay.com/images/brazil/rio_negro_beach_close.gif

αυτα ειναι!!!:D θα σου στειλω πμ να κανονισουμε!και ψηνομουνα να σου πω την αληθεια,το σκεφτομουνα να σε ρωταγα:D

stratigos24
11-03-12, 14:53
Eιχα λιγη εξατμιση στο ενυδρειο και για να μη βαλω νερο βρυσης ειχα εδω και 5 μηνες αγορασμενο απο τα jumbo απιονισμενο νερο το οποιο ηταν σε δροσερο μερος και δεν ειχε ανοιχτει ποτε. Εριξα λοιπον, περιπου 1,5 λιτρο χρειαστηκε για να επαναφερω τη σταθμη εκει που ηθελα αλλα γεμισε κατι το ενυδρειο σαν φουσκαλες στην επιφανεια του νερου. Τι να ειναι? Εβγαλα τις πιο πολλες με κουταλι μετα απο τη φωτογραφια που τραβηξα για να δειτε. Δεν νομιζω οτι η φουσκαλες αυτες υπηρχαν στην επιφανεια του νερου πριν ριξω το απιονισμενο.

Φουσκαλες αριστερα πλαι και δεξια μπροστα.

48334

stratigos24
12-03-12, 16:32
Ειδα ακομα κατι στο μαγαζι αυτο. Ειχε τυρφη της Sera (καλη?) και του λεω οτι κιτρινιζει το νερο και μου εδειξε ενα σκευασμα, δυστυχως δεν θυμαμαι ποιας εταιριας ουτε ονομα και μου ειπε πως αυτο το εφεραν μιας και το ζητησαν πολλοι δισκαδες, οτι αυτο αφαιρει απο το νερο ολες τις χρωστικες κλπ χωρις ομως να αφαιρει και τα καλα στοιχεια που χρειαζονται. Τιμη γυρω στα 25 ευρω και λεει το αλλαζεις καθε 6 μηνες. Δεν ξερω τωρα πως χρησιμοποιειται, αν το χρησιμοποιεις ολο ή αυτο φτανει να σου κρατησει για 1 χρονο κλπ. Ξερει κανεις κατι?

Ξερει κανεις κατι για αυτο?
-------------------------
Πηρα την τυρφη της Sera και εχω ενα ποτηρι-δοσομετριτη που μετρας υγρα, ρυζι, κακαο, αλευρι, ζαχαρη, σιμιγδαλι, ταπιοκα και αμυλα. Εγω θα ξεκινησω με 60gr σε 20 λιτρα που χωραει το βαρελι αλλα πως θα μπορω να βρω τα 60gr. Να τα υπολογισω με βαση το ρυζι που εχει ο δοσομετριτης? Η ταπιοκα τι ειναι?:grin:

delta66
12-03-12, 17:01
κοιτα εδω πως θα μετρησεις ml και gr
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=656363#post656363

stratigos24
12-03-12, 21:19
Εχεις δικιο, το ειχα ξεχασει αυτο. :)
-------------------------
Ακομα, βρηκα απο εναν ανθρωπο τον εξης τυπο για να υπολογιστει το ποσο θα παει το ph του ενυδρειου με τη χρηση τυρφης.

Α= Νερο αλλαγης

Β= Υπολοιπο νερο ενυδρειου

Γ= Συνολικος ογκος νερου (Α+Β δηλαδη)

Ph1= Νεο ph (στο νερο της αλλαγης δηλαδη)

Ph2= Υπαρχον Ph (στο ενυδρειο δηλαδη)

Ph3= Τελικο ph (στο ενυδρειο μετα την αλλαγη)

Ετσι:

Ph3= B x Ph2 + A x Ph1 προς Γ

Με βαση αυτο, εκαναν 2 υποθετικους υπολογισμους:

Υπολογισμος 1ος

Α= 15
Β= 25
Γ= 40
Ph1= 6,8
Ph2= 7,5

Και το αποτελεσμα (δηλαδη το νεο ph του ενυδρειου μετα την αλλαγη) βγηκε Ph3= 7,23.

Υπολογισμος 2ος:

Α= 20
Β= 20
Γ= 40
Ph1= 6
Ph2= 7,5

Αποτελεσμα βγηκε Ph3= 6,75.
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=657753&postcount=10

Οποιος μπορει να βοηθησει. Ευχαριστω.

exelix
12-03-12, 21:22
Δεν πρέπει να ισχύει αυτός ο τύπος (το pH δεν είναι γραμμικό).


Edit: Δες εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27062) αν αντέχεις!

stratigos24
13-03-12, 13:02
Σε ευχαριστω. Κοιταω το θεμα που μου παρεθεσες και βλεπουμε. Και εγω δεν ειπα πως ισχυει απλα οτι καποιος μου το ειπε και το εβαλα εδω να συζητησουμε. Απο εκει και περα ο ανθρωπος αυτος μου ειπε που να δεις και τι γινεται στις αλλαγες του θαλασσινου ενυδρειου με τον υπολογισμο της αλατοτητας.
-------------------------
Δυστυχως νερο βρυσης μου εβγαλε 7,4 (δεν εχει 7,5 παει 7 - 7,2 - 7,4 - 7,6 δηλαδη και 7,5 να ειναι δεν το ξερεις φανταζομαι) αλλα νερο ενυδρειου εδειξε 7,6. Κατι ανεβαζει το ph στο ενυδρειο και δεν το θελω. Εχει μεσα αμμο, ριζες και 3 πετρες και τρεχει 3-4 μερες. Αν ειναι κατι να εχει ανεβασει το ph προλαβαινει σε αυτες τις μερες να το κανει? Μπορει να ειναι και ανω του 7,6 απλα μεχρι εκει μετραει το τεστ.

Θα ανεβασω και φωτογραφια του τυπου της πετρας μιας και εχω και εκτος ενυδρειου ιδιες να μου πειτε πως τις βλεπετε. Παντως εγω για μη ασβεστολιθικες τις πηρα. Εβαλα και σε ενα ποτηρι με νερο βρυσης ενα κομματακι απο αυτη την πετρα και ξαναμετραω σε 3 μερες να δω.


Οριστε η φωτογραφιες απο την πετρα.

48370
48371

Να επισημανω πως η πετρα ψιλοτριβεται αν την κανεις με πολυ δυναμη. Αυτο το αναφερω σε περιπτωση που παιζει ρολο παντως απο το ιδιο καταστημα η αλλη πετρα που ειχα 6 μηνες δεν ετριβε καθολου ουτε ανεβηκε το ph ποτε οσο την ειχα.
Μιας και βρηκα ανεβασμενο το ph μου στο ενυδρειο σε σχεση με αυτο που εχω στη βρυση λιγο πριν απο 8 ενω σε βρυση εχω 7,5 εβαλα μεσα στο μικρο φιλτρακι (sicce) μεσα σε καλτσον τυρφη αλλα δεν χωρεσαι ουτε ενα ποτηρακι του καφε (36g). Ελπιζω κατι να κανει και αυτο και θα βαλω και το μεγαλο το juwel biomini filter μετα που χωραει πολυ πραμα με τυρφη απλα τωρα δεν μπορω, το εχω με ενυδρειακο βαμβακι για 1-2 μερες. Λετε να ειναι η αμμος που ανεβασε το ph? Οι πετρες?
-------------------------
Eιχα λιγη εξατμιση στο ενυδρειο και για να μη βαλω νερο βρυσης ειχα εδω και 5 μηνες αγορασμενο απο τα jumbo απιονισμενο νερο το οποιο ηταν σε δροσερο μερος και δεν ειχε ανοιχτει ποτε. Εριξα λοιπον, περιπου 1,5 λιτρο χρειαστηκε για να επαναφερω τη σταθμη εκει που ηθελα αλλα γεμισε κατι το ενυδρειο σαν φουσκαλες στην επιφανεια του νερου. Τι να ειναι? Εβγαλα τις πιο πολλες με κουταλι μετα απο τη φωτογραφια που τραβηξα για να δειτε. Δεν νομιζω οτι η φουσκαλες αυτες υπηρχαν στην επιφανεια του νερου πριν ριξω το απιονισμενο.

Φουσκαλες αριστερα πλαι και δεξια μπροστα.

48334

Ξαναεριξα απιονισμενο και δεν εβγαλε φουσκαλες αρα ηταν απο κατι αλλο εκεινες, ισως να το εριξα αποτομα το νερο τοτε.

neos
13-03-12, 13:33
Σε ανάλογο προβληματισμό μου για παρόμοιο φαινόμενο στα ενυδρεία μου (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=625422&postcount=17), ο Γιώργος Κ μου είχε επισημάνει ότι στο νερό της βρύσης μετά από μερικές ώρες ανεβαίνει η τιμή του πεχά...

Κανε ενα πειραμα ... βαλε νερο απο βρυση σε ενα ποτηρι και αφησε το 2 μερες και μετρα μετα το ph :wink:

Όταν το δοκίμασα αποδείχτηκε ότι ισχύει... Δηλαδή όταν το νερό έβγαινε από τη βρύση είχε πεχά 7,6 και μετά από κάποιες ώρες ανέβαινε στο 8+

stratigos24
13-03-12, 19:40
Κοιτα. Το ενυδρειο το εχω ξαναλειτουργησει για 6 μηνες (Μαιο 2011 - οκτομβριος 2011) και μου ανεβασε ph 8 μονο τον αυγουστο λογω των συμπληρωσεων τις εξατμισης με νερο βρυσης. Εδω ουτε εχω συμπληρωσει με νερο βρυσης, τρεχει μονο 4-5 μερες και απο 7,5 εχω καπου 8 τωρα. To παλιο στησιμο ειχε την ιδια ριζα με τωρα, μια πετρα και seachem flourite για βυθο. Το λεω μηπως παιζει κατι απο την αμμο ή τις πετρες που εχω τωρα μιας και τοτε με το παραπανω στησιμο δεν ειχε ανεβει το ph. Εχθες εβαλα και σε μια κουπα μια πετρουλα μικρη σαν αυτες που εχει και μεσα το ενυδρειο. Μολις την εβαλα μετρησα 7,4 ph. Θα ξαναμετρησω και αυριο να δουμε. Βεβαια αν ισχυει αυτο που λεει ο Γιωργος Κ. τα πραγματα γινονται πιο πολυπλοκα, αλλα μου φαινεται παραξενο να συμβαινει, οταν στο προηγουμενο setup δεν εγινε καθολου αυτο.
-------------------------
Θα κανω τεστ με aquaforte σημερα στην αμμο και στη πετρα να δω αν κατι απο τα 2 ειναι ασβεστολιθικο. Εχω ξενερωσει λιγο...:p
-------------------------

ΥΓ Εκτος κι αν βρισκεις στην αγορα, νερο ΑΟ.
Καποια πετσοπ πουλανε νομιζω (αλλα δεν ξερω την τιμη, σιγουρα δεν ειναι 2-3 λεπτα το λιτρο :D).


Εχεις υπ'οψην σου κανενα μαγαζι να παρω να ρωτησω αν εχει?
-------------------------
Εκανα τεστ με το ph της Sera στο ποτηρι με την πετρα που ειναι 18 ωρες εκει. Εθχες με της Sera παλι οταν το εβαλα το νερο και την πετρα, το μετρησα ηταν 7,5 και σημερα παλι 7,5 βγαζει.
-------------------------
Μολις εβγαλα απο το φιλτρο της juwel το ενυδρειακο βαμβακι μιας και πλεον δεν χρειαζεται, εβγαλα την τυρφη απο το μικρο φιλτρακι της sicce και εβαλα οσο χωραει μεσα βαμβακι ενυδρειακο, ετσι για να υπαρχει λιγες μερες. Στο φιλτρο της juwel εβαλα 2 καλτσον με το καθε ενα μεσα να εχει τυρφη 1/10 του λιτρου που αν δεν κανω λαθος αντιστοιχει αυτη η ποσοτητα για 20 λιτρα. Ετσι το ενυδρειο που ειναι 40κατι λιτρα καθαρα εχει 2 τετοια καλτσον. Τα εκανα διπλα για να μπορω να αλλαξω την τυρφη οταν αυτη αρχισει να χανει την δυναμικοτητα της αλλα να μπορω να την αλλαξω μιση μιση οπως ειπε και ο delta για να μην εχω αποτομη αλλαγη στο ph. Το φιλτρο δεν θα το εχω μεσα γενικα απλα τωρα για να μου ριξει το ph που ανεβηκε και ελπιζω να βρω απο τι ανεβηκε το ph τελικα.
Βεβαια δεν ειναι και δουλεια αυτη. Και τωρα να μου ριξει το ph και να το βγαλω το φιλτρο, αν ειναι κατι μεσα που μου το ανεβαζει θα το ξανακανει και μετα.

Οτι εχετε να επισημανεται ή αν εχω κατι λαθος, περιμενω.

delta66
13-03-12, 21:26
Βγαλε λιγη αμμο, απλωσε τη να στεγνωσει καλα και ριξε της λιγο ακουφορτε (προσοχη στις οδηγιες του, ειναι καυστικο) να δεις αν αφριζει κατ'αρχας.

Επρεπε να βαλεις στην αρχη τη μιση ποσοτητα τυρφης (τη μια καλτσα), και μετα απο 7-15 μερες (αναλογα καθε ποτε θα αλλαζεις τυρφη) να εβαζες και την αλλη, αλλα δεν πειραζει τωρα.

Οποτε θα βαζεις στο ενυδρειο τυρφη, και οχι προετοιμασια σε βαρελι?
Ποση ποσοτητα (ml ή γρ) συνολικα τυρφη θα ειναι δεν καταλαβα και σε ποσα λιτρα νερο?

stratigos24
13-03-12, 21:32
Οχι δεν θελω να βαζω στο ενυδρειο τυρφη, οπως και το λεω πιο πανω,πιο καλα να προετοιμαζω το νερο στο βαρελι με τυρφη πριν το βαλω, απλα την εβαλα τωρα για να ριξει το ph μιας και δεν εχω και ψαρια ακομα, (εδω μ'αυτα και μ'αυτα δεν εχω ξεκινησει ουτε το στρωσιμο) ωστε να μη βαζω νεο νερο. Εβαλα 2 καλτσες και η καθε μια εχει μεσα απο 100ml τυρφη στο ενυδρειο που ειναι 40κατι λιτρα καθαρα. Το φιλτρο τωρα εχει μεσα 200ml τυρφης.

Οταν αργοτερα θα φτιαχνω στο βαρελι που ειναι 20 λιτρα, θα φτιαξω 2 καλτσον με 50ml το καθε ενα ωστε να αλλαζω μια - μια ανα 15 μερες με καινουρια τυρφη.

Εχω λιγη αμμο στεγνη σε ποτηρι και θα τις κανω το τεστ με το aquaforte καθως και στις πετρες.

delta66
13-03-12, 21:44
Δεν ειναι απολυτο οτι αφριζει ενα ασβεστολιθικο υλικο με το ακουαφορτε, αλλα συνηθως ναι.
Αν αφρισει ομως ειναι σιγουρα ασβεστολιθικο.
Ας δουμε μια πρωτη εξεταση.

Αν δεν εχεις στρωσει, μη μαλακωσεις το νερο και ριξεις το πεχα.
Στρωνει πιο γρηγορα σε αλκαλικο και σκληρο νερο.
Παραγοντες 5 & 6 www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933)
Μετα, κατεβαζεις τις τιμες σταδιακα (αφου και τα βακτηρια ειναι ευαισθητα στις αποτομες αλλαγες παραμετρων οπως και τα ψαρια).

Ξεκινησες με 200ml σε 40 λιτρα νερο.
Καλο ειναι να ξεκιναγες οπως προτεινα στην αρχικη δοσολογια χαλαρα με 80 ml και αναλογως διορθωνες.

stratigos24
13-03-12, 21:52
Κατι θυμομουν οτι ειχες αναφερει οτι βοηθαει το στρωσιμο σε ph αλκαλικο και σε μεγαλη θερμοκρασια 30 βαθμους, αν και δεν μπορω να το παω τοσο λογο των φυτων που εχει μεσα. Αν βγαλω τωρα το φιλτρο με την τυρφη και το βαλω αφου στρωσει, μεχρι τοτε θα ''χαλασει'' η τυρφη? Βεβαια και τοτε, οταν στρωσει, παλι θα πρεπει να κανω κατι για να μην χαθουν τα βακτητηρια, μεχρι να ριξω το ph με την τυρφη πριν βαλω τα ψαρια, οποτε φανταζομαι πως ειναι καπως, μια η αλλη.

Εβαλα 200ml τυρφης μιας και αφου ελεγες 20-25g ανα 10 λιτρα για ξεκινημα και βλεποντας πως τα 100ml ειναι 40g ετσι εβαλα 200ml για να εχω 80g σε 40λιτρα. Σωστα δεν ειναι?

delta66
13-03-12, 22:06
ml, οχι γραμμαρια. Αν ελεγχεις στενα λοιπον, βαλε ανα 100 λιτρα νερο, 200ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50ml

Αν δεν εχεις ογκομετρικο δοχειο ακριβειας και εχεις ζυγαρια ακριβειας οι ισοδυναμιες ειναι :
Για τυρφη σε κοκκους που συνηθως ειναι 400gr τα 1000ml (1 λιτρο), για να βρεις τα γραμμαρια, διαιρεις τα ml διά 2.5 και βρισκεις τα γραμμαρια.
(αυτο ισχυει μονο για τον ογκο και το βαρος της τυρφης και συγκεκριμενα αυτης που χρησιμοποιω εγω).
Τα ψαρια γιατι να τα βαλεις σε ετοιμο μαλακο νερο?
Στο πετσοπ ετσι τα εχουν? Σε βρυσης τα εχουν.
Και να πρεπει να τους κανεις και δυσκολη προσαρμογη?

Στρωσε το , βαλε τα ψαρια και μετα σταδιακα φερε τις τιμες εκει που πρεπει. ;)

stratigos24
13-03-12, 22:15
Eυχαριστω delta για αλλη μια φορα. Δυστυχως την εκανα τη βλακια και εβαλα πολυ τυρφη (το δοχειο που εχω και μετραω εχει 1/20, 1/10, 1/8 και 1/4 του λιτρου...χαθηκα με τις αναλογιες, κριμα και η τυρφη που εβαλα, αν χαλαει). Τι κανω τωρα? Αν βγαλω εξω το φιλτρο με την τυρφη και το βαλω παλι οταν τελειωσει το στρωσιμο, η τυρφη αυτη θα εχει ''χαλασει''?

Τις περισσοτερες φορες, οντως σε νερο βρυσης τα εχουν. Τωρα αν σου πω, πως με φιλο μου που πηγαμε και πηρε apistogramma cacatuoides, θα με πιστεψεις οτι του ειπαμε οτι ο φιλος μου εχει 7,5 ph στο ενυδρειο του και αν θα τα πειραξει και λεει, οχι μωρε δεν θα εχουν προβλημα τα ψαρια αυτα και εγω σε νερο βρυσης τα εχω και κανει ενα τεστ μαζι μας για να το δουμε και εδειξε 6,8 θα το πιστεψεις? :grin:

Απο εκει και περα, μαλλον ετσι θα το κανω. Στρωνω, οσο στρωνω κανω και το τεστ σε αμμο και πετρες με aquaforte και βλεπω στην πορεια. Οταν στρωσει ριχνω και σταδιακα το ph, απλα μωρε δεν θελω με τα ψαρια μεσα να κανω πειραματα....:confused:

delta66
13-03-12, 22:25
Αστη να στεγνωσει
δεν χαλαει.

Θα το πιστεψω. Βρυσης ειχε. Μονο που επεσε το πεχα γιατι θα ειχε να καθαρισει κανα αιωνα τα φιλτρα ή το βυθο (αν ειχε) ή/και ηταν φουλ φωσφορικα το νερο.
Αν δεν ηταν σιγουρος οτι ηταν βρυσης δεν θα εκανε το τεστ.
Μετα θα απορησε και ο ιδιος.

stratigos24
13-03-12, 22:29
Εγινε, την αφηνω να στεγνωσει.

Απο εκει και περα, μεχρι και αυτος παραξενευτηκε για το ph του και κοιταζε μηπως εχει βαλει τιποτα τυρφη στο φιλτρο κλπ.. χαχα.

Ισως να επιλεξω και τη μεθοδο στρωσιματος με μπολι. Δεν ξερω ακομα βεβαια. Το αλλο ειχε στρωσει καλα οταν το εκανα με τροφη και κρατησε 30 μερες και δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε μετρησα αμμωνια, νο2 και για αυτο το σκεφτομαι το μπολι και δεν εχω παρει ακομα.

Αν το στρωσω κανονικα, πριν βαλω τα ψαρια, στη μεγαλη αλλαγη μολις ολοκληρωθει το στρωσιμο, θα μπορω να εχω προετοιμασει και νερο με ph 6 ας πουμε στο βαρελι και να το ριξω ωστε να πεσει αρκετα πριν βαλω τα ψαρια ή θα εχουν προβλημα τα βακτηρια και τοτε?

delta66
13-03-12, 22:43
Ειπαμε με τη σειρα:
παραμετρους νερου βρυσης - στρωσιμο - εισαγωγη ψαριων - πτωση τιμων σταδιακα

stratigos24
13-03-12, 23:07
Εγινε. Ευχαριστω και παλι.

Εβαλα στο φιλτρο τα siporax, εριξα τα βακτηρια στο νερο, εβαλα και την αποχη με 5-6 φυλλαρακια τροφης και ξεκιναμε. Βεβαια, το νερο ειναι κοντα στο 8 ph και οχι στους παραμετρους της βρυσης μου που ειναι στο 7,5 αλλα ενταξει, μολις στρωσω τα ριχνω μετα σταδιακα. Θα βρω και αυριο φανταζομαι τι ειναι αυτο που μου ανεβασε το ph.

delta66
13-03-12, 23:32
Χμμμ ισως χρειαστει να το αδειασεις ομως,
Επρεπε να περιμενεις τα αποτελεσματα του τεστ στην αμμο.

stratigos24
14-03-12, 00:11
Σε αυτο εχεις δικιο, αλλα ο ανθρωπος που μου την εδωσε μου ειπε οτι ειναι χαλαζιακη οποτε ελπιζω να φταινε οι πετρες. Τωρα αν ειναι η αμμος, τι να κανουμε? Παλι απο την αρχη. Ουτως ή αλλως το εχω αδειασει 2 φορες ηδη μεχρι να ειναι με την αμμο τελικα..:p

Να πω κατι που μου εκανε που μου εκανε εντυπωση?

Εκανα μετρησεις πριν απο λιγο ετσι για να ξερω τι τιμες εχω πρωτη μερα που ξεκιναει το στρωσιμο και οι τιμες ηταν οι εξης:

gh: 10

kh: 5

και ph 7,5 με της Sera ναι, 7,5 καθαρο χωρις να αφηνει αμφιβολιες και αμεσως κανω και με της Jbl και βλεπω πως απο εκει που μου εβγαζε πιο σκουρο μπλε ακομα απο το 7,6 τις προηγουμενες φορες μιας και μονο μεχρι εκει μετραει, ηταν 7,6 χωρις να υπονοει κατι για πιο πανω.

Να εκανε τοσο γρηγορα δουλεια η τυρφη? Μεσα σε 3 ωρες?

delta66
14-03-12, 09:21
Nαι, αφου εβαλες τοση ποσοτητα (200ml σε 40 lt), και με καλη ροη το φιλτρο.

Οτι συμβαινει (απο αλλαγη τιμων, αναλογως χρονου, ποσοτητας τυρφης, φρεσκαδας τυρφης, ροης φιλτρου κλπ) ακομα και με λαθος κινησεις σου, καλο ειναι να το σημειωνεις για να ξερεις πως ανταποκρινεται το ενυδρειο σου.
Μετα θα κανεις τις διαδικασιες πιο ανετα και χωρις συνεχη ελεγχο.

stratigos24
14-03-12, 14:24
Nαι, τα καταγραφω ολα.

Εκανα το τεστ με το aquaforte πανω σε πλακες καρυστου. Η αμμος δεν αφρισε, οι πλακες καρυστου γυρω γυρω αφρισανε, το εκανα 2 φορες, απο λιγη ποσοτητα αμμου καθε φορα. Μετα προσπαθησα να σπασω την πετρα ωστε να το κανω σε καποιο σημειο εσωτερικο, αλλα εσπαγαν πολυ μικρα κομματια γυρω γυρω, ετσι εριξα οπως ηταν πανω της το aquaforte και ουτε αυτη αφριζε, αλλα ισως μονο να αφριζε σε καποια ασπρα σημεια που εχει, χωρις να ειμαι σιγουρος. Θα κοιταξω μηπως τη σπασω να το κανω και σε καποιο σημειο εσωτερικο. Οι πλακες παντως απο κατω παλι αφριζανε.

Edit: Εσπασα μολις και την πετρα με σφυρακι και ανοιξε στη μεση και εγινε 3 κομματια. Εριξα ακριβως στα μερη του σπασιματος αλλα δεν αφρισε τιποτα απολυτως. Ουτε καποια ασπρα κομματια που εχει οπως ειπα πριν.
-------------------------
Aν τα τεστ λενε την αληθεια, απο τι μπορει να ανεβηκε το ph? Εχω ριξει τοσες μερες 4-5 λιτρα ολα και ολα για την εξατμιση με απιονισμενο.

Χρηστος Ζ.
14-03-12, 14:38
κατα τη γνωμη μου, το ενυδρειο σου ειναι ακομα πολυ ανωριμο και μεταβαλονται ολες οι τιμες. οι πλακες καρυστου αφου αφρισαν ειναι ασβεστολιθικες, ασχετα μετα αν δεν εγινε τιποτα. καλυτερα μην τις βαλεις μεσα αν θελεις σταδιακα να ριξεις το πεχα, τωρα για την αμμο δεν ξερω.
εγω στο δικο μου ενυδρειο με νερο απο α.ο. και βρυσης σε αναλογια 80/20 ειχα σκληροτητες gh7, kh6 και το πεχα ηταν 7,6 οσο και της βρυσης δηλαδη, χωρις να εχω κατι ασβεστολιθικο μεσα (με πολλα φυτα και ριζες). με τον καιρο ομως επεσε σταδιακα στο 6,8 χωρις να κανω τιποτα, μονο με προσθηκη diy co2 για τα φυτα και για να μην εχω αλγες. ειδικα οι τιμες του πεχα ειναι το πιο σπαστικο πραγμα στο χομπυ του ενυδρειου και θελει πολυ υπομονη.

delta66
14-03-12, 14:45
Aν τα τεστ λενε την αληθεια, απο τι μπορει να ανεβηκε το ph? Εχω ριξει τοσες μερες 4-5 λιτρα ολα και ολα για την εξατμιση με απιονισμενο.
Τα τεστ δεν λενε την αληθεια.
Οπως εγραψα πιο πρινΔεν ειναι απολυτο οτι αφριζει ενα ασβεστολιθικο υλικο με το ακουαφορτε...και με το δεδομενο οτι στη Καρυστο τα πετρωματα ειναι βασικα απο μαρμαρο, το οποιο δεν αντιδρα το ιδιο με το ακουαφορτε.
Εδω εξηγειται γιατι http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=614868&postcount=2

stratigos24
14-03-12, 14:46
@Xρηστος Ζ.

Οχι κοιτα. Τοποθετησα την πετρα πανω σε πλακες καρυστου και εκεινες αφρισαν ενω η πετρα που σε αυτην εγινε το τεστ και ειναι ιδια με αυτες που εχω στο ενδυρειο δεν αφρισε.

@Delta

Nαι, θυμαμαι οτι ειχες πει οτι υπαρχει περιπτωση ενα ασβεστολιθικο πετρωμα να μην αφρισει με το aquaforte, γιαυτο και εγραψα: ''αν τα τεστ λενε την αληθεια''.

Χρηστος Ζ.
14-03-12, 14:50
μπορεις να μας πεις τι ονομασια εχει η πετρα η να βαλεις μια φωτο?
αφου το πας για αμαζονιου με τετρα γιατι δεν το κανεις βιοτοπικο με ριζες, φυλλα και επιπλεοντα φυτα, αντε και καμμια ανουμπια? (με επιφυλαξη).
αν θες να βαλεις και πετρες μπορεις να πας σε μια μαντρα οικοδομων και να διαλεξεις πετρες που δεν ειναι ασβεστολιθικες (και με λιγα λεφτα).

stratigos24
14-03-12, 14:52
Τις εχω βαλει και πιο πανω:

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=48370

http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=48371

Τις πετρες τις εχω παρει απο πετσοπ και τις αγορασα ως μη ασβεστολιθικες. Και η αλλη πετρα η μεγαλη που ειχα στο προηγουμενο στησιμο του ενυδρειου, παλι απο εκει την πηρα και δεν ειχε ανεβει ph ουτε αφρισε.

delta66
14-03-12, 14:57
Nαι, θυμαμαι οτι ειχες πει οτι υπαρχει περιπτωση ενα ασβεστολιθικο πετρωμα να μην αφρισει με το aquaforte, γιαυτο και εγραψα: ''αν τα τεστ λενε την αληθεια''.
Οποτε το εργο σου ειναι ευκολο αφου η αμμος ειναι σιγουρα ΟΚ.
Βγαζεις την πετρα και τσεκαρεις στη συνεχεια τιμες κλπ.

stratigos24
14-03-12, 15:02
Ναι, αλλα και η πετρα δεν αφρισε. Με την ιδια λογικη και η αμμος δεν μπορει να μην αφρισε αλλα να ειναι ασβεστολιθικη?

Συγνωμη αν σας μπερδεψα με τις πλακες καρυστου, απλα το ανεφερα οτι πανω σε πλακες καρυστου ακουμπησα την πετρα για να κανω το τεστ και ειδα πως ειναι να αφριζει κατι και πως οχι, μιας και οι καρυστου αφριζαν ενω η πετρα οχι.
-------------------------

αφου το πας για αμαζονιου με τετρα γιατι δεν το κανεις βιοτοπικο με ριζες, φυλλα και επιπλεοντα φυτα, αντε και καμμια ανουμπια? (με επιφυλαξη).
αν θες να βαλεις και πετρες μπορεις να πας σε μια μαντρα οικοδομων και να διαλεξεις πετρες που δεν ειναι ασβεστολιθικες (και με λιγα λεφτα).

http://img192.imageshack.us/img192/230/p1050064e.jpg

Βασικα επειδη δεν θα φυτεψω φυτα, εχω βαλει μοςς και πρεπει καπου να την πιασω καθως και riccia και γιαυτο και οι πετρες.

Χρηστος Ζ.
14-03-12, 15:03
κανε το πειραμα που λεει ο δελτα και μετα βλεπεις. χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος μαλλον οι πετρες την κανουν τη ζημια, γιατι μου φαινονται ασβεστολιθικες, απο το σχημα και το χρωμα που εχουν.

stratigos24
14-03-12, 17:52
To θεμα ειναι οτι αν βγαλω τις πετρες θα πρεπει να βγαλω τα φυτα και να τα βαλω πανω στη ριζα, κατι που ειναι δυσκολο μιας και η ριζα ειναι με βεντουζες στο κατω τζαμι, κατω απο την αμμο για να κατσει, χωρις να επιπλεει και δεν μπορω να την βγαλω.

Ισως να σπασω τη μεγαλη πετρα που ειχα στο αλλο ενυδρειο και να πιασω σε αυτην τα φυτα.
-------------------------
Μπορει να ανεβασε κατι αλλο το ph λοιπον, περαν απο τις πετρες και την αμμο?

Mετρησα τωρα, μετα απο 2 μερες πλεον το ph απο το νερο στο ποτηρι που ειχα αφησει με ενα κομματι πετρας σαν αυτης του ενυδρειου και εδειξε προς το 8 νομιζω με το τεστ της Sera. Το κακο με αυτο το τεστ ειναι οτι νομιζω...:smt084

stratigos24
16-03-12, 16:04
Mετα απο 2 μερες με τροφη (6-7 φυλλαρακια) σε διπλη αποχη για σιγουρια, εκανα τεστ αμμωνια και εδειξε 0,5 mg/l. Καλα παμε λοιπον, ξεκινησε ο κυκλος. Ξαναεριξα και βακτηρια τωρα απο το nite out 2 της microbelift, 5ml και αλλα 5ml ειχα ριξει την πρωτη μερα που εβαλα και την τροφη. Εκεινη τη μερα ειχα ριξει και απο το balancer αλλα 5 ml. Για να δουμε θα κανουμε πιο γρηγορα απο την προηγουμενη φορα? (αν δεν βαλω βεβαια κατα τη διαρκεια μπολι) Την προηγουμενη φορα το στρωσιμο ειχε διαρκεσει ακριβως 30 ημερες. Αλλαξα και την τροφη με νεα γιατι η αλλη ειχε γινει χαλια. Στο φιλτρο εχουν χωρεσει 4 διχτακια και ενα μισο ακομα διχτακι siporax mini.

Τα ξυλα εχουν ξεκινησει να βγαζουν αυτο το πραγμα σαν μπαμπακι γυρω τους κλασσικα. Για να δουμε ποτε θα κανει τον κυκλο του αυτο και θα φυγει...

stratigos24
17-03-12, 21:09
Eιχα λιγη εξατμιση στο ενυδρειο και για να μη βαλω νερο βρυσης ειχα εδω και 5 μηνες αγορασμενο απο τα jumbo απιονισμενο νερο το οποιο ηταν σε δροσερο μερος και δεν ειχε ανοιχτει ποτε. Εριξα λοιπον, περιπου 1,5 λιτρο χρειαστηκε για να επαναφερω τη σταθμη εκει που ηθελα αλλα γεμισε κατι το ενυδρειο σαν φουσκαλες στην επιφανεια του νερου. Τι να ειναι? Εβγαλα τις πιο πολλες με κουταλι μετα απο τη φωτογραφια που τραβηξα για να δειτε. Δεν νομιζω οτι η φουσκαλες αυτες υπηρχαν στην επιφανεια του νερου πριν ριξω το απιονισμενο.

Φουσκαλες αριστερα πλαι και δεξια μπροστα.

48334

Eχω παλι τετοιες φουσκαλες και ειδα και ενα χελωνο ενυδρειο απο παιδι στην περιοχη μου και εκεινο ειχε ακριβως τις ιδιες φουσκαλες χωρις να χρησιμοποιει απιονισμενο εκεινος. Πιστευει οτι οφειλεται στο αντιχλωριο. Τι λετε? Γενικα δεν ξερω αν ειναι το αντιχλωριο γιατι και πριν το ιδιο αντιχλωριο ειχα αλλα ποτε δεν ειχα τετοιες φουσκαλες.

Χρηστος Ζ.
17-03-12, 22:24
δεν εχει σημασια αν το νερο ειναι απιονισμενο η οχι για να δημιουργηθουν αυτες οι φουσκαλες που λες. το ενυδρειο σου ειναι καινουριο και θα περασει απο πολλα σταδια μεχρι να ωριμασει. και στο δικο μου ειχαν βγει φουσκαλες στην επιφανεια τον πρωτο καιρο και μετα απο αυτο ακολουθησε η δημιουργια φιλμ στην επιφανεια, μετα απο λιγες ημερες εξαφανιστηκαν και δεν τα εχω ξαναδει απο τοτε.

stratigos24
17-03-12, 22:34
Για να δουμε. Παντως και στο χελωνοενυδρειο που τις ειδα τρεχει απο Σεπτεμβρη. Το φιλμ το ειχα και εγω παλαιοτερα που ετρεχε το ενυδρειο. Φουσκαλες ομως ποτε. Θα δειξει.

Ευχαριστω.

stratigos24
20-03-12, 18:56
Μετα απο 7 μερες στρωσιματος με τροφη, εχουν εμφανιστει και τα no2. 1mg/l.

H αμμωνια επεσε απο 1mg/l που ειχε φτασει, σε 0,5mg/l.

delta66
21-03-12, 01:55
Τσουλαει κανονικα :cool:

stratigos24
21-03-12, 09:05
Ναι, καλα φαινεται να πηγαινει και ισως πιο γρηγορα (μεχρι στιγμης τουλαχιστον) απο την προηγουμενη φορα που εστρωσα.

delta66
21-03-12, 16:28
Ναι, καλα φαινεται να πηγαινει και ισως πιο γρηγορα (μεχρι στιγμης τουλαχιστον) απο την προηγουμενη φορα που εστρωσα.
Tην προγουμενη φορα εβαζες νομιζω το balancer?
Eνω τωρα βαζεις .... ?

stratigos24
21-03-12, 16:31
Εβαζα τις πρωτες μερες μονο το balancer στο παλιο στρωσιμο και υστερα μετα απο την κουβεντα που ειχαμε τοτε που μου ανεφερες τα special blend και nite out 2, ειχα παρει το nite out 2.

Στο τωρινο στρωσιμο δηλαδη ριχνω απο την αρχη του nite out 2 και balancer (εχω ριξει 2 φορες μονο απο το balancer, ετσι για το καλο αφου υπαρχει γιατι ενω λεει και για νεοστημενα ενυδρεια, ειναι πιο πολυ για συντηρηση ειχαμε πει).

delta66
21-03-12, 20:58
Κανονικα λεει εδω http://www.microbelift.com/products/home-aquarium/mini-kits/immediate-water-cycling-kit/ για στρωσιμο πρωτα special blend (http://www.microbelift.com/products/home-aquarium/bacterial-products/special-blend/) και μετα niteout (http://www.microbelift.com/products/home-aquarium/bacterial-products/nite-out-ii/),
Αλλα αφου δεν εχεις ψαρια δεν ειναι απαραιτητο το blend.
Το ιδιο και το balancer.

stratigos24
21-03-12, 21:30
Ναι το θυμαμαι που ειχες πει οτι το blend προετοιμαζει τα υλικα του φιλτρου ωστε να δεχθουν πιο γρηγορα και ευκολα τις αποικιες των βακτηριων, αλλα ουτε τωρα ουτε τοτε δεν το πηρα λογω του οτι ειχα δωσει ηδη για το balancer χρηματα και για να επαιρνα και το blend μαζι με το nite out 2 θα ηθελα 35 περιπου ευρω. (γυρω στα 13 ειχε το nite out 2 αν θυμαμαι καλα και αλλα 20+ το blend).

delta66
21-03-12, 21:45
Ετσι για να υπαρχει σαν πληροφορια το λεω.
Εσυ καλα πας βαση μετρησεων.

stratigos24
22-03-12, 13:21
Ναι και εγω ετσι νομιζω οτι παει καλα. Στο προηγουμενο στρωσιμο ειχαν αργησει να εμφανιστουν τα νο2 αν και οταν εμφανιστηκαν δεν κρατησαν πολυ, μηδενισαν σε πολυ λιγες μερες. Και η αμμωνια ειχε κρατησει παραπανω τοτε.

Εdit: Λαθος ειπα για τα νο2 στο προηγουμενο στρωσιμο, ειχα 0,5 την 7η μερα, αρα δεν ειχαν αργησει να εμφανιστουν. Η αμμωνια ειχε αργησει να πεσει μονο.
-------------------------
Eιχα βαλει σε ενα ποτηρι καποια ποσοτητα αμμου με νερο βρυσης εδω και 2 μερες, περιπου ενα δαχτυλο και κατι σε υψος η αμμου σε ποτηρι του ουισκι χαμηλο και σημερα μετρησα ph και ειναι 8. Tι κανουμε? Να φταιει η αμμος? Με το aquaforte δεν αφρισε. Και οι πετρες κανονικα ειναι μεσα στο ενυδρειο που και παλι προς το 8 ειναι το ph του, ενω το ειχα ριξει με την τυρφη πριν ξεκινησει το στρωσιμο στο 7,5 - 7,6 και οτι νερο εχο συμπληρωσει ειναι απιονισμενο. Ουτε οι πετρες αφρισανε με το aquaforte και ουτε σε μια κουπα με νερο και μια πετρα που εβαλα ανεβηκε το ph μετα απο 2 μερες, ειχα παλι 7,5.

Εχυσα και το νερο της αμμου απο το ποτηρι, εβαλα νεο απο τη βρυση και μετρησα αμεσως και ειναι 7,5. Αν ειναι η αμμος τι κανουμε?

edit: Moλις μετρησα και νο3 πρωτη φορα και εχουν εμφανιστει με 5mg/l.

stratigos24
24-03-12, 12:54
Τελικα μετα απο αλλες 2 μερες που ειχα βαλει καθαρο νερο με αμμο σε ποτηρι παλι το ph εχει ανεβει σε 8 οποτε η αμμος φταιει. Μολις στρωσει το φιλτρο, θα το βαλω με το νερο απο το ενυδρειο να δουλεψει σε ενα 30λιτρο και θα αλλαξω την αμμο. Υστερα ξαναβαζω το νερο απο το 30λιτρο και το φιλτρο στο ενυδρειο και ξεκιναω σταδιακα να ριχνω το ph.

delta66
24-03-12, 15:46
Να υπολογιζεις οτι μπορει το πεχα να ανεβαινει και μονο του αν μεινει το νερο μερικες ωρες, οπως και οτι παιζει ρολο και η ποσοτητα νερου σε σχεση με την ποσοτητα του πετρωματος (ή αμμου) που ελεγχεται.

stratigos24
24-03-12, 15:53
Αμμο εχω περιπου 10 κιλα στα 40+ καθαρα λιτρα. Στο ποτηρι το χαμηλο που την εχω, ειναι 1 δαχτυλο σε υψος η αμμος. Το νερο στο ποτηρι με την αμμο (το τεσταρα 2 φορες) ανεβαινει ενω στο ποτηρι με την πετρα οχι γιαυτο και υπεθεσα πως μπορει να ειναι η αμμος. Στο προηγουμενο στησιμο του ενυδρειου δεν ειχα ανοδο του ph περαν απο το καλοκαιρι που εφτεγα εγω και απο 7,5 πηγε 8 λογω αναπληρωσεων εξατμισης με νερο βρυσης.

Πως μπορω να σιγουρευτω αν ειναι ή οχι η αμμος (εχω κανει το τεστ οπως λεω πιο πανω με το aquaforte και δεν αφρισε, αλλα ειπαμε οτι κατι που δεν αφριζει δεν παει να πει οτι ειναι και ουδετερο παντα), γιατι για να κανω ολη αυτη τη διαδικασια και να μην εχει αποτελεσμα θα ειναι κριμα.:D

Edit: Εκανα και τεστ στο απιονισμενο νερο που κανω τις συμπληρωσεις για την εξατμιση, με το τεστ της Sera και εδειξε 6.

delta66
25-03-12, 12:20
Edit: Εκανα και τεστ στο απιονισμενο νερο που κανω τις συμπληρωσεις για την εξατμιση, με το τεστ της Sera και εδειξε 6.
Τσαμπα τεστ.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=650621&postcount=5
http://el.wikipedia.org/wiki/PH

stratigos24
25-03-12, 18:31
Mε λιγα λογια ειναι 0 και το μετραει λαθος το τεστ μου?

exelix
25-03-12, 18:36
Με λίγα λόγια το τεστ σου το μέτρησε σωστά, αλλά μπορεί και μια σταγόνα ιδρώτα να το αλλάξει τελείως, οπότε και η μέτρησή του δεν έχει νόημα, από τη στιγμή που δεν έχει buffering capacity.

stratigos24
26-03-12, 12:42
Δεν το καταλαβα.... :)

exelix
26-03-12, 13:13
:smt107:smt030:smt106

:D:D:D

Λοιπόν απλά πράγματα έχεις νεράκι που μέσα δεν έχει τίποτα, άντε να πούμε ότι έχει ελάχιστες ουσίες. Αυτό έχει ως συνέπεια να μην έχει καμία σταθερότητα το pH του και ό,τι πέσει μέσα είναι ικανό να του το αλλάξει. Ναι μεν εσύ μετράς μια τιμή του, η οποία εκείνη τη στιγμή μπορεί και να είναι σωστή (κανονικά η μέτρηση του pH του απιονισμένου νερού θέλει εργαστηριακή μέθοδο για ακρίβεια, έτσι για να το πούμε κι αυτό), αλλά δε σου λέει τίποτα επί της ουσίας, ώστε να το χρησιμοποιήσεις με σιγουριά σε κάποιο υπολογισμό.

Τώρα;!:p

stratigos24
26-03-12, 13:46
Καπως καταλαβα. Δηλαδη μπορει να εχει οντως 6 ph ας πουμε αλλα με το που μπει στο ενυδρειο να αλλαξει απο κατι που μπορει να εχει το ηδη υπαρχον νερο ή απο τα υλικα (αμμος, πετρες, ξυλα κλπ)?

Εγω πιο πολυ την εκανα τη μετρηση για να δω με τι νερο κανω την συμπληρωση της εξατμισης, μπας και 1 στο 1000000 μου ανεβαζε το απιονισμενο το ph.

exelix
26-03-12, 14:02
Αυτή είναι η γενική ιδέα! Το pH είναι από δύσκολο έως αδύνατο να το ρυθμίσεις έτσι απλά. Αυτό που κάνεις είναι να μειώνεις σταδιακά τις σκληρότητες στο ενυδρείο σου (τις οποίες και μπορείς να ρυθμίσεις με απλές αναλογίες) βάζοντας νερό από όσμωση. Με αυτό τον τρόπο μειώνεται η αλκαλικότητα (KH) του νερού, στην οποία οφείλεται η αύξηση του pH και πλέον εξουδετερώνει τα οξέα που δημιουργούνται από τις διάφορες αντιδράσεις στο ενυδρείο σε μικρότερο βαθμό, άρα και το pH πέφτει σιγά σιγά.

Προσπαθώ να τα εξηγήσω απλά και ελπίζω να τα καταφέρνω λίγο!

stratigos24
26-03-12, 21:08
Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου και μια χαρα με βοηθας.

Δεν προσπαθησα να ριξω το ph ή τις σκληροτητες ετσι, απλα βαζοντας απιονισμενο για τις εξατμισεις το εκανα για να μην ανεβει το ph του ενυδρειου αλλα μιας και μιας και μου ανεβαινει εκανα το τεστ στο απιονισμενο μηπως φταιει αυτο.

To ph θα το ριξω με χρηση τυρφης στο βαρελι προετοιμασιας νερου για τις αλλαγες και στο αμεσο μελλον ειναι και η αγορα μιας α/ο.
-------------------------
13 μερα και τα νο2 στα 5mg/l.

Edit: Αλλαχτηκε η αμμος, και εγιναν και μετα μετρησεις παλι στο ενυδρειο και νο2 παλι 5, no3 10, ph 7,5. Νερο μπηκε αυτο που ειχε και πριν το ενυδρειο καθως και 4-5 λιτρα απο καινουριο προετοιμασμενο με αντιχλωριο.

stratigos24
27-03-12, 22:34
Eδω 2 φωτογραφιες απο τις μοςς και μια απο το ενυδρειο με την νεα αμμο.

http://img59.imageshack.us/img59/7995/p1050158m.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/p1050158m.jpg/)
http://img850.imageshack.us/img850/5932/p1050159re.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/850/p1050159re.jpg/)
http://img4.imageshack.us/img4/9923/p1050157p.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/4/p1050157p.jpg/)

stratigos24
30-03-12, 13:21
17η μερα και τα νο2 παραμενουν 5mg/l και αμμωνια 0 εδω και καιρο.
Περιμενα να εχουν πεσει λιγο τα νο2 μιας και 13η μερα που μετρησα παλι 5mg/l ηταν αλλα νομιζω η δευτερη ομαδα βακτηριων που μετατρεπει νο2 σε νο3 αργει πιο πολυ να αναπτυχθει. Σωστα?

delta66
30-03-12, 13:37
17η μερα και τα νο2 παραμενουν 5mg/l και αμμωνια 0 εδω και καιρο.
Περιμενα να εχουν πεσει λιγο τα νο2 μιας και 13η μερα που μετρησα παλι 5mg/l ηταν αλλα νομιζω η δευτερη ομαδα βακτηριων που μετατρεπει νο2 σε νο3 αργει πιο πολυ να αναπτυχθει. Σωστα?
Σωστοτατα

stratigos24
02-04-12, 19:46
20η μερα και τα νο2 στο 1mg/l απο 5 που ηταν. Αντε να τελειωνουμε....;)

delta66
02-04-12, 20:13
Οι αλλες μετρησεις (κυριως ΝΟ3)?

stratigos24
02-04-12, 20:57
Μετραω σε λιγο και ενημερωνω.
-------------------------
No3 στο 10. Εχω φυτα αρκετη μοςς και μια πετρα με riccia απο την πρωτη μερα που τρεχει το ενυδρειο.

delta66
02-04-12, 21:08
Super
Κοντευει.
Πηγε γρηγορα, ετσι? ;)
-------------------------
Ριξε και καμια μεγαλυτερη ποσοτητα τροφης (σαν να ταιζεις κανονικα τα ψαρια αν υπηρχαν) να δεις πως θα αντιδρασει (στην μετρηση αμμωνιας κυριως αλλα και νιτρωδων) .
(προσοχη μη πιασει μυκητα μονο)

stratigos24
02-04-12, 21:26
Ναι γρηγορα εχει κανει. Αν τελειωσει μεσα στις επομενες 5 μερες ειμαστε καλα πιστευω σε σχεση με την αλλη φορα που εκανε 30. Τωρα αμα κανει νωριτερα και απο 25 ειμαστε τελεια.:p
-------------------------
Super

Ριξε και καμια μεγαλυτερη ποσοτητα τροφης (σαν να ταιζεις κανονικα τα ψαρια αν υπηρχαν) να δεις πως θα αντιδρασει (στην μετρηση αμμωνιας κυριως αλλα και νιτρωδων) .
(προσοχη μη πιασει μυκητα μονο)

Να ηξερες ποση τροφη βαζω...αχχα. 10 φυλλαρακια+ καθε φορα (καθε 2-3 μερες πριν γινει μυκητας τελειως που εχει ασπρησει κλπ η τροφη, ξεπλενω καλα αποχες και τις ξαναβαζω με νεα. Οταν λεω αποχες εννοω οτι εχω 2, το δυχτακι της μιας μεσα στην αλλη για πιο σιγουρια μη πεσει τιποτα στο ενυδρειο).

Εδω την αλλη φορα που ειχα στρωσει το ενυδρειο ειχα βαλει και τα 7 ζεβρα ντανιο μαζι (που θεωρητικα θα επρεπε να τα βαλω πιο σταδιακα) οταν τελειωσε το στρωσιμο και δεν σηκωσα αμμωνια ποτε. Φτιαχνω γερα βακτηρια πιστευω....:D

Κανω και ενα τεστ αμμωνια που εχω καμια 8αρα μερες να κανω και δινω και απο εκει τη μετρηση.
-------------------------
Mετρησα μολις και αμμωνια και ειναι στο 0 ευτυχως.;)

delta66
02-04-12, 21:39
Super ξαναμετρα μεθαυριο ;)

stratigos24
02-04-12, 21:50
Εγινε.:p
-------------------------
Κατι ακομα που με ευχαριστει. Το ph παραμενει ανεπηρεαστο στο 7,5 μετα απο τοσες μερες που μπηκε η νεα αμμος. Ευτυχως εκανα σωστη διαγνωση οτι η προηγουμενη αμμος το ανεβαζε και επιβεβαιωθηκα.

stratigos24
05-04-12, 02:33
Νο2 σημερα στο 0,5 mg/l. Ελπιζω αυριο να ειναι 0.:)
-------------------------
Γυρισα πριν λιγο απο τη δουλεια και λεω δεν κανω και ενα τεστ για νο2 πριν παω για υπνο, ετσι για το καλο μπας και εχουν πεσει απο 0,5 που ηταν το πρωι και ειναι στο 0,25 mg/l. Αντε μακαρι αυριο (23η μερα) μεσημερι που θα ξαναμετρησω να εχουν μηδενισει να βαλω ψαρακια. :)

delta66
05-04-12, 11:02
Ωραιος.

Ξεκινησες απο οτι βλεπω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=657964#post657964)13/3 το στρωσιμο?
Εκανες και λαθη (τυρφες, απιονισμενα, αλλαγες βυθου, αλλαγες νερου).
Παρ'ολα αυτα παει γρηγορα συγκριτικα.

Οταν τελειωσει το στρωσιμο, κανε μια καταγραφη, με ημερομηνιες και κινησεις που εκανες αναλυτικα,
- ενυδρειο, λιτρα νερου
- τιμες αρχικου νερου (βρυσης) που χρησιμοποιηθηκε
-βακτηρια (ειδος, δοσολογιες),
-αλλαγες που δεν επρεπε (νερου, βυθου),
-λαθη (ΑΟ τυρφη),
-οτι μετρησεις ειχες απο ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3,
-αλλα και πεχα και οπωσδηποτε θερμοκρασια,
-τι αναταραξη υπηρχε στην επιφανεια,
-πως εβαζες την τροφη αλλα και πσοσοτητα και τι ειδος τροφης ηταν .
Να ειναι ομορφα μαζεμενο για οποιον το χρειαστει να το διαβασει.

stratigos24
05-04-12, 12:42
Ναι, εχεις δικιο και σκοπος που γραφω συχνα το που βρισκομαι στις μετρησεις και στο στρωσιμο και το τι κινησεις εχω κανει ειναι για να βοηθηθει οποιος διαβαζει και θελει να καταλαβει πιο ευκολα την διαδικασια.

Εχω κρατησει σημειωσεις και με τη βοηθεια των οσων εχω γραψει εδω, θα κανω μια καταγραφη οπως λες.
-------------------------
Edit: Τελειωσαν ολα, μολις μετρησα νο2 και μηδενισε...:D

Κανω και μετρησεις τωρα σε νο3 να δω που βρισκεται.
-------------------------
No3 εδειξε 5 προς 10. Πιο πολυ ετεινε στο 5 αλλα μαλλον ειναι καπου στο ενδιαμεσο.

Μια αλλαγη του νερου 50% θα ηταν αρκετη ή να κανω παραπανω?

delta66
05-04-12, 12:45
No3 εδειξε 5 προς 10. Πιο πολυ ετεινε στο 5 αλλα μαλλον ειναι καπου στο ενδιαμεσο.

Μια αλλαγη του νερου 50% θα ηταν αρκετη ή να κανω παραπανω?
Καλη ειναι για φρεσκαρισμα.
Τι σχεδιαζεις τωρα πλεον?

stratigos24
05-04-12, 12:52
Ωραια, οποτε βαζω το ενα απο τα 2 20λιτρα βαρελια με ενα φιλτρο με ενυδριακη βατα, θερμοστατη και αντιχλωριο για να κανω την αλλαγη το απογευμα.

Το πιο πιθανο ειναι να παω σημερα μετα την αλλαγη να παρω ψαρακια. Μαλλον προς καρντιναλ τετρα θα κινηθω αλλα βλεπουμε. Ποσα ατομα τους να βαλω αν καταληξω σε αυτα? Απο ζεβρα ντανιο ειχα βαλει 7 μολις ειχε στρωσει το ενυδρειο την προηγουμενη φορα και δεν ειχα αντιμετωπισει προβλημα με νο2 ή αμμωνια.

delta66
05-04-12, 13:10
Σκετη βρυση θα βαλεις, ναι?
Το βαμβακι γιατι?
Αντιχλωριο και μια αεραντλια (ή κυκλοφορητη ή φιλτρο, που να κανει και αναταραξη στην επιφανεια για τα αερια) για 6 ωρες ειναι ΟΚ.
(οταν θα κανεις προετοιμασια με τυρφη, δεν χρειαζεται αναταραξη τοσο αφου θα γινεται για περισσοτερες μερες)

Μια εξαδα ειναι ΟΚ για αρχη.
Ουτε πολλα για να εχει αποτομα ρυπους, ουτε τοσο λιγα, για να νοιωθουν καλυτερα σαν ομαδουλα.

Επελεξε γερα ψαρια.
Τα χρωματα δεν σε ενδιαφερουν τοσο (αυτα τα δειχνουν σε σωστες συνθηκες και οταν δειχνουν χρωματα σε λαθος συνθηκες ειναι ισως γιατι τα ψαρια εχουν φαει πιθανως ορμονες).
Κοιτα να ειναι σωστα μορφολογικα, να εχουν καθαρα ματια, να μη κανουν περιεργες κινησεις πχ τιναγματα, να μην εχουν ξεθωριασματα, ρουφηγμενες κοιλιες, φαγωμενα πτερυγια, στιγματα κλπ

Επελεξε μικρομεσαιο μεγεθος και οχι τελικο (οχι κατι large, extra large κλπ) για να τα δεις να μεγαλωνουν, να τα κρατησεις περισσοτερο καιρο, και με καλο ταισμα να αναπτυχθουν σωστα και καλα και να μη μεινουν νανοι.
-------------------------
Αν δεν βρεις, μη παρεις οτι ναναι.
Καλυτερα αδειο το ενυδρειο μεχρι να βρεις (γιατι ετσι κι αλλιως θα αδειασει με κακα ψαρια)
(εκ πειρας :()
-------------------------
Εβαλες καθολου ενεργο ανθρακα?
Εχεις καθολου?

stratigos24
05-04-12, 13:28
Σκετη βρυση θα βαλεις, ναι?
Το βαμβακι γιατι?
Αντιχλωριο και μια αεραντλια (ή κυκλοφορητη ή φιλτρο, που να κανει και αναταραξη στην επιφανεια για τα αερια) για 6 ωρες ειναι ΟΚ.
(οταν θα κανεις προετοιμασια με τυρφη, δεν χρειαζεται αναταραξη τοσο αφου θα γινεται για περισσοτερες μερες)

Μια εξαδα ειναι ΟΚ για αρχη.
Ουτε πολλα για να εχει αποτομα ρυπους, ουτε τοσο λιγα, για να νοιωθουν καλυτερα σαν ομαδουλα.

Επελεξε γερα ψαρια.
Τα χρωματα δεν σε ενδιαφερουν τοσο (αυτα τα δειχνουν σε σωστες συνθηκες και οταν δειχνουν χρωματα σε λαθος συνθηκες ειναι ισως γιατι τα ψαρια εχουν φαει πιθανως ορμονες).
Κοιτα να ειναι σωστα μορφολογικα, να εχουν καθαρα ματια, να μη κανουν περιεργες κινησεις πχ τιναγματα, να μην εχουν ξεθωριασματα, ρουφηγμενες κοιλιες, φαγωμενα πτερυγια, στιγματα κλπ

Επελεξε μικρομεσαιο μεγεθος και οχι τελικο (οχι κατι large, extra large κλπ) για να τα δεις να μεγαλωνουν, να τα κρατησεις περισσοτερο καιρο και με καλο ταισμα, να αναπτυχθουν σωστα και καλα και να μη μεινουν νανοι.
-------------------------
Αν δεν βρεις, μη παρεις οτι ναναι.
Καλυτερα αδειο το ενυδρειο.

Ναι, σκετη βρυση λεω και απο τις επομενες αλλαγες με τυρφη ωστε σιγα σιγα να φτασουμε τις σωστες τιμες.

Εβαλα το φιλτρο με ενυδρειακο βαμβακι, ετσι για να εχει κατι μεσα (χαχα) μιας και την αεραντλια την εχω δανεισει προσωρινα στο φιλο τζανε για την εκκολαψη αρτεμιας. Μια μικρη αναταραξη την κανει παντως στο βαρελι τωρα. Οχι σαν αεραντλια αλλα κατι κανει.

Ωραια θα προσεξω τα παραπανω που μου ειπες για τα ψαρια και φυσικα εννοειτε πως αν δεν βρω κατι σωστο το ενυδρειο θα μεινει αδειο. :)

Καλα τετρα εχω δει προσφατα στο ζοοπλανετ στην βουλιαγμενης καθως και σε ενα συνοικιακο πετ σοπ εδω σε μενα που πρεπει να τα εχει και καμποσο καιρο.

Απο το μεγεθος που λες και εγω υπ'οψην εχω να κοιταξω να ειναι μικρο - μεσαιο και οχι τελικο.

Θερμοκρασια ποσο να εχω? Μεχρι τωρα το εχω στους 26.

Καλο ταισμα τωρα...

Το οτι λες να μη μου μεινουν νανοι με φοβιζει αλλα οκ, δεν νομιζω να μην τα καταφερουμε. :)

Εχω διαβασει οτι ειναι παμφαγα. Βεβαια θελω να τους εχω 2-3 εναλακτικες για τροφη. Εχω μια για μικρα τροπικα ψαρια, την nutrafin max την οποια την εχω παρει απο τοτε με τα ζεβρακια (παει δηλαδη κανενας χρονος πολυ χοντρικα, μπορει να εχει χαλασει? (εως και 7 του 12 λεει) Εχω αλλη μια κατεψυγμενη στο ψυγειο αρτεμια - γονο γαριδας (σε θερμοκρασια -18 λεει και εκει την εχω μιας και ειμαι τυχερος που το ψυγειο εχει ρυθμιση στην καταψυξη για -18, -20, -22, -24) και εχω και μια tetramin baby (εως 4 του 2014 λεει) σε περιπτωση που τα παρω πολυ μικρα...:D
-------------------------

Εβαλες καθολου ενεργο ανθρακα?
Εχεις καθολου?

Τωρα δεν εχω καθολου μιας και τον τελευταιο τον χρησιμοποιησα στο ενυδρειο τις πρωτες μερες πριν ξεκινησω το στρωσιμο. Για που να βαλω ανθρακα μου λες τωρα?

Ανθρακα ειχα βαλει εκει στις πρωτες 1,5 - 2 βδομαδες που ετρεχε το ενυδρειο χωρις σιποραξ, με ενα φιλτρο με βαμβακι, αλλο ενα με ενεργο ανθρακα και αλλο ενα με σφουγγαρια μονο και σφουγγαρι ανθρακα δικο του που ειχε.
-------------------------
Ωραιος.

Ξεκινησες απο οτι βλεπω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=657964#post657964)13/3 το στρωσιμο?
Εκανες και λαθη (τυρφες, απιονισμενα, αλλαγες βυθου, αλλαγες νερου).
Παρ'ολα αυτα παει γρηγορα συγκριτικα.



Να σημειωσω σε αυτο πως αλλαγες νερου δεν εχω κανει. Ακομα και οταν αλλαξε η αμμος, εβαλα το αδειο 30λιτρο που εχω ακριβως κατω απο το ενυδρειο και αδειασα το νερο εκει και εβαλα αμεσως το φιλτρο να συνεχισει να δουλευει ωστε να μην μεινει ουτε 5 λεπτα που λεει ο λογος εκτος λειτουργειας. Το υπολοιπο νερο του ενυδρειου το εβαλα σε ενα βαρελι και μετα αλλαξα την αμμο. Οταν ξαναγεμισε το ενυδρειο ειχε το ιδιο του νερο με πριν δηλαδη απο το 30λιτρο, απο το βαρελι και 4-5 λιτρα καινουριο προετοιμασμενο με αντιχλωριο μιας και δεν μπορουσα να βγαλω ολο το νερο απο το 30λιτρο.

Οτι αναπληρωσεις νερου εχουν γινει λογω εξατμισης (χανω περιπου μισο δαχτυλο νερου το 24ωρο ισως και κατι παραπανω, το ενυδρειο ειναι ανοιχτο και το κρεμαστο φιλτρο 2041 κανει αρκετη αναταραξη στο νερο), εχουν γινει με απιονισμενο.

Η τυρφη ειχε χρησιμοποιηθει λιγες ωρες και αφαιρεθηκε μολις ξεκινησε το στρωσιμο που εβαλα τα σιποραξ στο φιλτρο και εριξα βακτηρια. Δηλαδη δεν χρησιμοποιηθηκε κατα τη διαρκεια του στρωσιματος.

Μετρησα απλα για να δω τωρα gh και kh ενυδρειου και ειναι 10 και 5 αντιστοιχα.

delta66
05-04-12, 14:18
1. Θερμοκρασια ποσο να εχω? Μεχρι τωρα το εχω στους 26.

2. Το οτι λες να μη μου μεινουν νανοι με φοβιζει αλλα οκ, δεν νομιζω να μην τα καταφερουμε. :)

3. Εχω διαβασει οτι ειναι παμφαγα. Βεβαια θελω να τους εχω 2-3 εναλακτικες για τροφη. Εχω μια για μικρα τροπικα ψαρια, την nutrafin max την οποια την εχω παρει απο τοτε με τα ζεβρακια (παει δηλαδη κανενας χρονος πολυ χοντρικα, μπορει να εχει χαλασει? (εως και 7 του 12 λεει) Εχω αλλη μια κατεψυγμενη στο ψυγειο αρτεμια - γονο γαριδας (σε θερμοκρασια -18 λεει και εκει την εχω μιας και ειμαι τυχερος που το ψυγειο εχει ρυθμιση στην καταψυξη για -18, -20, -22, -24) και εχω και μια tetramin baby (εως 4 του 2014 λεει) σε περιπτωση που τα παρω πολυ μικρα...:D

4. Τωρα δεν εχω καθολου μιας και τον τελευταιο τον χρησιμοποιησα στο ενυδρειο τις πρωτες μερες πριν ξεκινησω το στρωσιμο. Για που να βαλω ανθρακα μου λες τωρα?
Ανθρακα ειχα βαλει εκει στις πρωτες 1,5 - 2 βδομαδες που ετρεχε το ενυδρειο χωρις σιποραξ, με ενα φιλτρο με βαμβακι, αλλο ενα με ενεργο ανθρακα και αλλο ενα με σφουγγαρι ανθρακα δικο του που ειχε.

5. Να σειμηωσω σε αυτο πως αλλαγες νερου δεν εχω κανει. Ακομα και οταν αλλαξε η αμμος, εβαλα το αδειο 30λιτρο που εχω ακριβως κατω απο το ενυδρειο και αδειασα το νερο εκει και εβαλα αμεσως το φιλτρο να συνεχισει να δουλευει ωστε να μην μεινει ουτε 5 λεπτα που λεει ο λογος εκτος λειτουργεια. Το υπολοιπο νερο του ενυδρειου το εβαλα σε ενα βαρελι και μετα αλλαξα την αμμο. Οταν ξαναγεμισε το ενυδρειο ειχε το ιδιο του νερο με πριν δηλαδη απο το 30λιτρο, απο το βαρελι και 4-5 λιτρα καινουριο προετοιμασμενο με αντιχλωριο μιας και δεν μπορουσα να βγαλω ολο το νερο απο το 30λιτρο.

6. Οτι αναπληρωσεις νερου εχουν γινει λογω εξατμισεις (χανω περιπου μισο δαχτυλο νερου το24ωρο, το ενυδρειο ειναι ανοιχτο και το κρεμαστο φιλτρο 2041 κανει αρκετη αναταραξη στο νερο), εχουν γινει με απιονισμενο.
1. Η καλυτερη θερμοκρασια για το στρωσιμο ειναι οι 30C. Μετα πεφτει αποτομα ο ρυθμος νιτροποιησης. Για σιγουρια (πχ ανακριβες θερμομετρο) οι 29C θα ηταν σουπερ, αφου η λιγο μικροτερη θερμοκρασια απο 30C δεν επηρεαζει οπως η μεγαλυτερη απο 30C.
Διαβασε αυτο www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933)

2. Σημαντικο ρολο στην τελικη αναπτυξη του ψαριου (και καθε ζωντανου) ειναι το ταισμα και οι θρεπτικες ουσιες που παιρνει σε νεαρη ηλικια.
Γιαυτο στο εγραψα. Αν τα παρεις ηδη μεγαλωμενα και δεν ειναι σωστα μεγαλωμενα, οσο και να παιδευεσαι δεν θα δεις μεγαλη διαφορά.
Οσο για τα θρεπτικα μεταλλικα αλατα (ασβεστιο μαγνησιο κλπ αυτα δλδ που απαρτιζουν την GH και που συνεισφερουν στην κατασκευη του σκελετου τους) την λαμβανουν στο μεγαλυτερο ποσοστο μεσω των βραγχιων δλδ απο το νερο.
Γιαυτο ειναι καλο η GH να ειναι στα ανωτερα επιπεδα των οριων που ζει καθε ψαρι, οσο ειναι στην αναπτυξη.

3. Ναι παμφαγα με προτιμηση στην πρωτεινη ομως.

Οι ξηρες τροφες φυσικα και χαλανε.
Ιδως αν ανοιχτει η συσκευασια, θα χασει ιπ γρηγορα και τη μυρωδια της που τραβαει τα ψαρια, αλλα και θα χαλασει πιο γρηγορα σαν θρεπτικη ουσια.
Αυτο που "χαλαει" πρωτα ειναι οι βιταμινες.
Για τις βιταμινες υπαρχει η ημερομηνια ληξης στις συκευασια.
Η τροφη σαν τροφη δεν χαλαει τοσο γρηγορα (οσο λεει η ημερομηνια ληξης) αν δεν ανοιχτει η συσκευασια και παρει αερα μια φορα τουλαχιστον.
Γιαυτο, θα κοιτας παντα να αγοραζεις τροφες με ημερομηνια ληξης μακρινη.
Αν δεν εχει ημερομηνια ληξης, σημαινει οτι ο "καλος" κατα τα αλλα πετσοπας, την εσσβησε για να μη του μεινει και τη πεταξει. (δυστυχως γινονται αυτα σχεδον απο ολους πλεον με την κριση)
Οταν ανοιχτει μια ξηρα τροφη, οι βιταμινες διαρκουν για 3-4 μηνες.
Αναφερομαι τοσο στις βιταμινες γιατι χωρις αυτες (και χωρις την υπαρξη σωστου φωτισμου για καποιες απο αυτες) δεν γινεται μεταβολισμος των θρεπτικων ουσιων τους, και οσο και να τρωνε τα ψαρια παει χαμενο στην αναπτυξη τους και στην υγεια τους.

Η ποικιλια τροφων ειναι απαραιτητη επισης (καθε τροφη δεν τα εχει ολα).

Καλες τροφες και μελετημενες στις βιταμινες τους απο οτι ξερω ειναι οι Ocean nutrition. Και οι Tropical επισης, με μικρο μειονεκτημα τα λιγο παραπανω φωσφορικα που βγαζουν στο νερο βαση καποιων αναφορων συνχομπιστων.
Φυσικα κι αλλες που δεν εχω μελετησει.

Η φρεσκια τροφη (ζωντανη) φυσικα ειναι καλη αν και δυσκολη, αλλα οποτε μπορεις δινε. (οχι πολυ συχνα για να μη λέρωνει πολυ το νερο, 1-2 φορες την εβδομαδα).
Πχ grindal, daphnia, artemia

Δινε και κατεψυγμενες τροφες (bloodworm, artemia κλπ).
Και στις κατεψυγμενες προσοχη στην ημερομηνια ληξης.
Η κατεψυγμενη θελει επιλεον προσοχη να μη σου ξεπαγωσει.
Μετα δεν πρεπει να ξαναπαγωσει. Θελει πεταμα.
Καποιοι φιλοι εχασαν ψαρια με κατεψυγμενη που αγορασαν απο πετσοπ που του ειχε ξεπαγωσει και την ξαναπαγωσε :smt092
Κατεψυγμενη προτιμω παλι O.N.

Μπορεις να φτιαξεις και μονο σου ομως.
Καποια στιγμη θα γραψω και συνταγη.
Τη δοκιμαζω τωρα :D
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-fish_food-th_210_resize.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/Fish%20food/210_resize.jpg) http://www.aquatek.gr/rimages/albums-dd212-delta66-aqua-fish_food-th_212_resize.jpg (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/Fish%20food/212_resize.jpg)
Εγω τους δινω ως επι των πλειστων ξηρες τροφες για κιχλιδες (δισκους σκαλαρια) ON, TRopical, Tetra, και απο μικρες την Grow της New Life Spectrum.
Επισης Sera FD bloodworms και τη ταμπλετα τη VIformo που τις σκιζουν ολα τα ψαρια.

Εννοειται λοιπον αφου τα ψαρια ειναι μικρα, λιγα και τρωνε λιγο, θα επιλεγεις τη μικροτερη συσκευασια που υπαρχει για να μη σου μενει πολυ καιρο.

Και μιας και εισαι μερακλης και εσυ, δες εδω οταν εχεις ορεξη για περαιτερω διαβασμα μερικα επιστημονικα αρθρα/μελετες για τη διατροφη των Cardinals στη φυση οπως και τις τιμες νερου.
- The food spectrum of the cardinal - tetra (Paracheirodon axelrodi, Characidae) in its natural habitat (http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0044-59672004000100009&script=sci_arttext)
- Tolerance to temperature, pH, ammonia and nitrite in cardinal tetra, Paracheirodon axelrodi, an amazonian ornamental fish (http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0044-59672008000400023&lng=en&nrm=iso)
- The history of the neon and cardinal tetras by Heiko Bleher (http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=575186&postcount=14)

4. Ελεγα αν ειχες να εβαζες προληπτικα να μαζευε οτι οργανικα μπορει να υπαρχουν.

5. ΟΚ

6. Αυτο το βιολι με το απιονισμενο απο σουπερ μαρκετ δεν μ'αρεσει.
Δεν το εμπιστευομαι καθολου. Ουτε για την παρασκευη του και σιγουρα (το εχω δει με τα ματια μου) για την αποθηκευση του που γινεται οπως να'ναι, στον ηλιο κλπ
Εγω δεν θα εβαζα ουτε στην εξατμιση.
Θα προτιμουσα να αναπληρωνω με βρυσης και να κανω ενα reset καπου καπου με μεγαλη αλλαγη 70%

stratigos24
05-04-12, 14:31
6. Αυτο το βιολι με το απιονισμενο απο σουπερ μαρκετ δεν μ'αρεσει.
Δεν το εμπιστευομαι καθολου. Ουτε για την παρασκευη του και σιγουρα (το εχω δει με τα ματια μου) για την αποθηκευση του που γινεται οπως να'ναι, στον ηλιο κλπ
Εγω δεν θα εβαζα ουτε στην εξατμιση.
Θα προτιμουσα να αναπληρωνω με βρυσης και να κανω ενα reset καπου καπου με μεγαλη αλλαγη 70%

Συμφωνοι. Αυτο ακριβως ηταν που ηθελα να ρωτησω αμεσως μετα διοτι εχω θεμα με την εξατμιση, αλλα βλεποντας πως με τυρφη με αλλαγη νερου 30% -40% νερου 7,5ph με ενα νερο με 7 ας πουμε, οι αλλαγη του ph δεν ειναι μεγαλη. Ποσο μαλλον με το να συμπληρωνω 5-8 λιτρα καθε φορα ενδιαμεσα στις αλλαγες λογω της εξατμισης. Κατα πρωτον και καποια ανοδος να υπαρξει θα γινει πολυ σταδιακα και δεν θα ειναι και μεγαλη αλλαγη για τα ψαρια. Σωστα?
-------------------------

Εννοειται λοιπον αφου τα ψαρια ειναι μικρα, λιγα και τρωνε λιγο, θα επιλεγεις τη μικροτερη συσκευασια που υπαρχει για να μη σου μενει πολυ καιρο.


Ναι οτι παρω θα ειναι μικρη συσκευασια.

delta66
05-04-12, 14:32
Σωστα.
Να αναπληρωνεις με νερο επεξεργασμενο με τυρφη.
Το καλοκαιρι θα εχεις αρκετη εξατμιση, ιδιως με την ψυξη.
(θα βαλεις ε?)

stratigos24
05-04-12, 14:39
Δινε και κατεψυγμενες τροφες (bloodworm, artemia κλπ).
Και στις κατεψυγμενες προσοχη στην ημερομηνια ληξης.
Η κατεψυγμενη θελει επιλεον προσοχη να μη σου ξεπαγωσει.
Μετα δεν πρεπει να ξαναπαγωσει. Θελει πεταμα.
Καποιοι φιλοι εχασαν ψαρια με κατεψυγμενη που αγορασαν απο πετσοπ που του ειχε ξεπαγωσει και την ξαναπαγωσε :smt092
Κατεψυγμενη προτιμω παλι O.N.


Πολυ σημαντικο οντως το να μην εχουν ξεπαγωσει και οτι οταν συμβει αυτο ειναι για πεταμα. Το εχω διαβασει και σε αλλο θεμα, ισως και απο εσενα παλι. Εγω που εδινα απο την κατεψυγμενη στα ζεβρα ντανιο οτι εμενε ξεπαγωμενο και αφαγωτο πεταγοταν.
-------------------------
Σωστα.
Το καλοκαιρι θα εχεις αρκετη εξατμιση, ιδιως με την ψυξη.
(θα βαλεις ε?)

Εννοεις αν θα βαλω ψυξη?

Αν ναι, φυσικα και θα μπει οπως και περσυ αν και το σπιτι ειναι ιδιαιτερα δροσερο με την ανωτερη θερμοκρασια που ειχα δει χωρις ψυξη να ειναι 27-27,5.

Το συστημα ψυξης μου ειναι αυτο που φαινεται πανω στο φιλτρο:D:

http://desmond.imageshack.us/Himg825/scaled.php?server=825&filename=p1030962s.jpg&res=medium
-------------------------
Σωστα.
Να αναπληρωνεις με νερο επεξεργασμενο με τυρφη.


Δεν εννοουσα αυτο.:D

Εννοουσα οτι στις αλλαγες το νερο θα προετοιμαζεται με τυρφη οπως εχουμε πει και το ενυδρειο θα εχει πιο κατω ph απο τη βρυση αλλα οι αναπληρωσεις μου, που θα ειναι ας πουμε τραβηγμενα 10 λιτρα αναμεσα στις καθε αλλαγες, να γινεται με νερο βρυσης και οτι μια τοση ποσοτητα δεν θα κανει μεγαλη διαφορα το ph στο ενυδρειο και η καποια που ισως υπαρξει θα γινει πολυ σταδιακα χωρις να επηρεασει τα ψαρια πιστευω.

Ελπιζω να καταλαβες τωρα τι εννοουσα γιατι τα εγραψα οπως να ναι.

delta66
05-04-12, 14:42
Πολυ σημαντικο οντως το να μην εχουν ξεπαγωσει και οτι οταν συμβει αυτο ειναι για πεταμα. Το εχω διαβασει και σε αλλο θεμα, ισως και απο εσενα παλι. Εγω που εδινα απο την κατεψυγμενη στα ζεβρα ντανιο οτι εμενε ξεπαγωμενο και αφαγωτο πεταγοταν.
-------------------------


Εννοεις αν θα βαλω ψυξη?

Αν ναι, φυσικα και θα μπει οπως και περσυ αν και το σπιτι ειναι ιδιαιτερα δροσερο με την ανωτερη θερμοκρασια που ειχα δει χωρις ψυξη να ειναι 27-27,5.

Το συστημα ψυξης μου ειναι αυτο που φαινεται πανω στο φιλτρο:D:

http://desmond.imageshack.us/Himg825/scaled.php?server=825&filename=p1030962s.jpg&res=medium
-------------------------


Δεν εννοουσα αυτο.:D

Εννοουσα οτι στις αλλαγες το νερο θα προετοιμαζεται με τυρφη οπως εχουμε πει και το ενυδρειο θα εχει πιο κατω ph απο τη βρυση αλλα οι αναπληρωσεις μου, που θα ειναι ας πουμε τραβηγμενα 10 λιτρα αναμεσα στις καθε αλλαγες, να γινεται με νερο βρυσης και οτι μια τοση ποσοτητα δεν θα κανει μεγαλη διαφορα το ph στο ενυδρειο.

Ελπιζω να καταλαβες τωρα τι εννοουσα γιατι τα εγραψα οπως να ναι.
Σουπερ τοτε.
Τυχερος ανθρωπος (και ψαρια).

Μεχρι 28 αστο να ανεβει.
Δεν κανει κακο να ανεβααινει φυσιολογικα και μεχρι 28 για λιγο καιρο στους καυσωνες.
Και το χειμωνα αστο να κατεβαινει μεχρι 25C στα πολυ κρυα (για να εχει περιθώριο με τυχων αλλαγη με λιγο πιο δροσερο νερο, να πεσει ακομα 1-2 βαθμους που ειναι το ασφαλες οριο στους 23C)

stratigos24
05-04-12, 14:45
Σουπερ τοτε.
Τυχερος ανθρωπος (και ψαρια).

Μεχρι 28 αστο να ανεβει.
Δεν κανει κακο να ανεβααινει φυσιολογικα και μεχρι 28 για λιγο καιρο στους καυσωνες.
Και το χειμωνα αστο να κατεβαινει μεχρι 25C στα πολυ κρυα (για να εχει περιθώριο με τυχων αλλαγη με λιγο πιο δροσερο νερο, να πεσει ακομα 1-2 βαθμους που ειναι το ασφαλες οριο στους 23C)

To σουπερ παει και στις αναπληρωσεις με νερο βρυσης ή μονο στις θερμοκρασιες που εχει το καλοκαιρι το ενυδρειο και γενικα το σπιτι?:)

Να ρυθμισω στους 25 τωρα τον θερμοστατη για να τα βαλω?

delta66
05-04-12, 14:56
To σουπερ παει και στις αναπληρωσεις με νερο βρυσης ή μονο στις θερμοκρασιες που εχει το καλοκαιρι το ενυδρειο και γενικα το σπιτι?:)

Να ρυθμισω στους 25 τωρα τον θερμοστατη για να τα βαλω?
Να αναπληρωνεις με νερο επεξεργασμενο με τυρφη.

Ναι στους 25C.
Δεν πιστευω να το εχουν πιο ζεστο απο 25 στο πετσοπ (και πολυ λεω)
Κανε ενα τσεκ αν μπορεις στο νερο της σακουλας.
Το νερο της σακουλας ολο πεταμα. Τα ψαρια στραγγεξετα οσο γινεται στην αποχη
(κανονικα θα επρεπε να περασουν μια "απολυμανση" με σκευασμα.

stratigos24
05-04-12, 15:39
Το νερο της σακουλας ολο πεταμα. Τα ψαρια στραγγεξετα οσο γινεται στην αποχη


Φυσικα προσαρμογη μισης ωρας στη σακουλα και τα ψαρια ενα ενα με αποχη στο ενυδρειο. Το νερο του πετ σοπ πεταμα.
-------------------------
Να συμφωνησουμε και στο να αναπληρωνεται η εξατμιση με νερο βρυσης και οι αλλαγες νερου να γινονται με νερο προετοιμασμενο με τυρφη?:D

delta66
05-04-12, 17:32
Να συμφωνησουμε και στο να αναπληρωνεται η εξατμιση με νερο βρυσης και οι αλλαγες νερου να γινονται με νερο προετοιμασμενο με τυρφη?:D
Σιγουρα η αναπληρωση μικρης ποσοτητας με νερο βρυσης, δεν θα δειξει τιποτα αμεσα, για να πεις οτι θα υπαρξει καποια αποτομη μεταβολη παραμετρου
Δοκιμασε το και βλεπουμε πως θα παει μακροχρονα πιο πολυ με την ανοδο των τιμων, και καθε ποτε θα θελει reset.

stratigos24
05-04-12, 18:39
Eγινε. Μολις εκανα και την αλλαγη νερου. Παω για ψαρια..:D

delta66
05-04-12, 20:58
Καμια φρεσκια τροφη να παρεις. :D

stratigos24
05-04-12, 22:02
Καμια φρεσκια τροφη να παρεις. :D

Μα φυσικα και πηρα μια nutrafin max παλι και αυριο - μεθαυριο θα παρω και αλλη. Πηρα και βακτηρια balancer για να εχω για τις αλλαγες νερου, μιας και τελειωσαν μολις σημερα.

Τελικα πηγα πρωτα απο ωκεανο και ειχε μικρα τα περισσοτερα, τα εβλεπα καλα αλλα ειχαν ερθει μολις χθες και δεν θελησα να παρω απο εκει μιας και εχω ακουσει οτι το καλυτερο ειναι να παιρνουμε ψαρια που να εχουν εγκληματιστει πρωτα (απο τα ταξιδια), στο πετσοπ τουλαχιστον 15 μερες.

Πηγα τελικα ζοοπλανετ και ευτυχως ειχαν ενα μηνα εκει και πηρα τα πιο μικρα σε μεγεθος απο αυτα που ειχε. Μερικα ηταν και λαρτζ αλλα εγω πηρα μικρα (λιγο μεγαλυτερα απο του ωκεανου) και καπως μεσαια καποια.

Το μονο θεμα ειναι οτι αντι για 6 που μου ειπες και εσυ (εγω 7 θα επαιρνα μιας και ηταν πιο μικρα απο τα ντανιο που ειχα βαλει) μου εβαλε 8 και λεω οχι και μου εκανε πλακα και η κοπελα μου και ενας φιλος μου που πηγαμε ολοι μαζι (με κοροιδευουν που ειμαι τοσο σχολαστικος με το ολο θεμα του ενυδρειου, για εκεινους τουλαχιστον) και μαζι με τον ανθρωπο που δουλευε εκει και μου λεει εκεινος αντε και αλλο 1 δωρο και το βαζει μεσα και γελαγανε.

Ελπιζω να μην διμηουργηθει κανενα προβλημα, 9 ψαρακια δηλαδη τα οποια τα εβαλα μεσα στο ενυδρειο μετα απο 50 λεπτα προσαρμογη.

Ο μονος λογος που δεν εκανα ιστορια για να βαλει πισω αλλα τα αλλα 2 εξτρα, ηταν οτι τα ζεβρακια που ειχα παρει, ειχα βαλει 7 και ηταν εμφανως μεγαλυτερα δεν σηκωσα αμμωνια, νο2 κλπ τοτε και σκεφτηκα ε ενταξει, πιο μικρα αυτα αρα πιο λιγους ρυπους.

Βλεπουμε λοιπον.

delta66
05-04-12, 22:26
Καλος ο εγκλιματισμος αλλα μεσα σε 15 μερες δεν θα βρεις κανενα ψαρι γιατι θα εχουν φυγει ολα, ή αν εχει μεινει τιποτα θα ειναι ι κατιμας :D (μη σου πω καλυτερα ειναι να μπορουσες να παιρνεις πριν μπουν καν στα ενυδρεια των καταστηματων)
Τα καλα θα φυγουν πρωτα.
Αν τα εβλεπες καλα τα ψαρια στον Ωκεανο επρεπε να τα παρεις.
Ενα μηνα .... σε τι νερο ζουσαν αραγε?

ΥΓ Την πατησες σαν αρχαριος με τον πετσοπα.
Στο καταστημα αγοραζουμε μονο αυτο που θελουμε και εχουμε μελετησει.
Και για οποιον γελαει, κανεις χωρο στα @@ να γραφτει στη λιστα μαζι με τους υπολοιπους.

ΥΓ Παρε καμια ΟΝ τροφη. Παρε discus flakes. Και sera fd bloodworms.

stratigos24
05-04-12, 22:32
Αν τα εβλεπες καλα τα ψαρια στον Ωκεανο επρεπε να τα παρεις.

ΥΓ Την πατησες σαν αρχαριος με τον πετσοπα.
Στο καταστημα αγοραζουμε μονο αυτο που θελουμε και εχουμε μελετησει.



Στο ζοοπλανετ εγω τα ειδα καλυτερα απο του ωκεανου απλα θα επαιρνα του ωκεανου αμα ειχαν εγκληματιστει, μιας και ειναι πιο κοντα στο σπιτι.

Εχεις δικιο για αυτο που λες για τη φαση με τον πετσοπα και τους φιλους μου. Φυσικα δεν το κανουν κακοπροεραιτα το οτι με κοροιδευουν που λεω το λεω τελειως χαζα και για πλακα μιας και για πλακα το κανουν και αυτοι, απλα ηταν σιγουροι οτι κατι θα ελεγα για τα 2 παραπανω ψαρακια. Βεβαια και εγω τα ειδα τα 3-4 αρκετα μικρα και ετσι δεν το εκανα θεμα.

Το συγκεκριμμενο μαγαζι παντως εμενα μου εχει φερθει πολυ καλα και με εχει βοηθησει σε διαφορα θεματα μου.
Aπο εκει πειραμε και τα apistogramma του τζανε και βγηκαν μια χαρα και μετα απο 2 εβδομαδες γεννησαν κιολας.

Στον ωκεανο εν αντιθεση, εχουμε παρει εγω και φιλοι μου που πηγαινουμε πολυ συχνα τοσα πραγματα και τον τελευταιο καιρο ουτε εκπτωση κανει που μας εκανε ενω μας βλεπει οτι ειμαστε καθε 3 και λιγο εκει και ψωνιζουμε και ενω το ειχα σε υποληψη απο δω και περα σκεφτομαι να παιρνω μονο τα απαραιτητα, πχ τα βακτηρια που εχει και δεν τα βρισκω αλλου κοντα μου.
Και τα ψαρακια αν τα επαιρνα απο εκει θα τα πληρωνα με 1,20 ευρω το ενα (δηλαδη 10,80 ολα μαζι) ενω στο ζοοπλανετ τα πληρωσα (τα 8 μετραω γιατι το ενα ηταν δωρο απο εκεινον) 2,5 το ενα (20 ευρω ολα μαζι), διπλασια τιμη+ αλλα δεν με πειραζει καθολου. Οπως σε αντιμετωπιζουν πρεπει να τους αντιμετωπιζεις πιστευω. Τοσα πραγματα απο το ζοοπλανετ και παντα μας κοβει. Και απο οτι εχω καταλαβει, ο ωκεανος τα εχει σχεδον ολα (οχι για ψαρια που πολλα τα εχει φθηνα ή ενυδρειακο εξοπλισμο, φιλτρα δηλαδη, θερμοστατες, ενυδρεια κλπ που τα εχει στο θεο) δηλαδη βακτηρια, αντιχλωρια, αμμους τροφες κλπ λιγο ανεβασμενες τις τιμες ωστε οταν σου κανει και αυτη την εκπτωση 10% να ειναι παλι κερδισμενος και να νομιζεις και εσυ οτι κατι σου κοβει.



Ελπιζω ολα να πανε καλα τωρα με τα ψαρια και το ενυδρειο.

Σε ευχαριστω και για το χρονο σου και την βοηθεια σου ολες αυτες τις μερες (αλλα και γενικοτερα).
-------------------------

ΥΓ Παρε καμια ΟΝ τροφη. Παρε discus flakes. Και sera fd bloodworms.

Θα παρω και μια ΟΝ τροφη και το αλλο της σερα που λες.

delta66
05-04-12, 22:35
Βαλε καμια κοντινη φωτο απο τα ψαρια

stratigos24
05-04-12, 22:50
Bαζω βιντεο γιατι δεν εχω αναψει φως σαν πρωτη μερα και δεν μπορω να βγαλω φωτογραφια που να φαινεται.

http://www.youtube.com/watch?v=UB4DN339Ao8&feature=youtu.be

delta66
05-04-12, 23:14
Καλα αστο για αυριο. :D

Τσεκαρε νερο αυριο

stratigos24
06-04-12, 00:05
Xαχ. Τι δεν σαρεσε? Μπλακ γουοτερ κανονικο.:D

Ισως το αναψω το φως για ενα δεκαλεπτο σε καμια ωρα.

Φυσικα θα κανω και μετρησεις αυριο.
-------------------------
Aναψα 2 λεπτα το φως. Δεν ηταν ιδιαιτερα ανησυχα στην αρχη αλλα μετα απο λιγο ηταν ελαφρως και ετσι το εκλεισα και αυριο θα αναψει κανονικα το φως στην ωρα του.

Εβγαλα μερικες ομως φωτογραφιες:

http://img59.imageshack.us/img59/6905/p1050220p.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/p1050220p.jpg/)
http://img816.imageshack.us/img816/4479/p1050224s.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/816/p1050224s.jpg/)
http://img820.imageshack.us/img820/2581/p1050223i.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/820/p1050223i.jpg/)
http://img844.imageshack.us/img844/5364/p1050219o.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/844/p1050219o.jpg/)

delta66
06-04-12, 12:24
Ειναι οι θολες φωτο ή βλεπω σημαδια σηψης στα πτερυγια και μαλλον καποια ασπρα στιγματα?
(πχ πιο καθαρα στη 4η φωτο πανω αριστερα ψαρι στη βαση της ουρας)

stratigos24
06-04-12, 16:38
Δεν βλεπω κατι τετοιο στα ψαρια. Ανεβαζω βιντεο να τα δεις καλυτερα πιστευω εκει.

Κανω και τεστ αμμωνιας και νο2. Δεν εχω ταισει.

Βλεπω να πεφτει λιγο κυνηγητο απο μερικα.
-------------------------
Aμμωνια και νο2 στο 0 ευτυχως.

Κοντευει και το βιντεο.
-------------------------
Εδω (http://www.youtube.com/watch?v=-PAPoMpzzgw&feature=youtu.be) και το βιντεο. Επελεξε 720.
-------------------------
Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο. Για τα συγκεκριμμενα ψαρια χρειαζεται καπακι?
-------------------------
Και αλλο ενα βιντεακι (http://www.youtube.com/watch?v=fLAyJ_4JX-c). Μαρεσουν τελικα παρα πολυ τα ψαρακια.:)

delta66
06-04-12, 17:27
Το ενυδρειο ειναι ανοιχτο. Για τα συγκεκριμμενα ψαρια χρειαζεται καπακι?

Οχι για τα καρντιναλ, αλλα για τα χατσετ που εχεις σκοπο να βαλεις ναι, αφου ειναι τα χελιδονοψαρα του γλυκου.

Κανα δυο δεν τα βλεπω πολυ καλα.

stratigos24
06-04-12, 17:30
Εβαλα και σε αυτα τωρα (μιας και στον bokosta ειχε πηδηξει καποτε ενας καρδιναλιος) για καπακι ενα πλεξι που ειχα με τρυπες που ειχαν γινει με τρυπανι για να αεριζεται και οπου αφηνε κενο περιμετρικα εβαλα μεμβρανη κουζινας.

Θα παω αυριο ή δευτερα να φτιαξω κανονικο τζαμι.

Οταν λες 1-2 δεν βλεπεις πολυ καλα? Εννοεις οτι δεν ειναι πολυ καλα ή επειδη δεν φαινονται πολυ καλα στο βιντεο δεν τα βλεπεις?

Γενικα ειναι ενταξει πιστευεις?

Οταν λες χατσετ?

delta66
06-04-12, 17:44
Χατσετ. Σε μπερδεψα με αλλον που ηθελε να βαλει καρνιναλς και χατσετ? :smt017

Δεν εχω δει ποτε να πηδαει καρδιναλιο εκτος νερου.
Δεν κολυμπαει καν κοντα στην επιφανεια.
Προτιμαει το μεσαιο και κατω επιπεδο.
Για να πηδηξει θα πρεπει να ειχε κατι το νερο, αφου προτιμησε να βγει στο αερα απο το να μεινει μεσα του :)
Τοτε ομως ετσι κι αλλιως, ειτε μενωντας ειτε πηδωντας, το ιδιο αποτελεσμα θα υπηρχε ;)
-------------------------
Παρ'αυτα δεν ειναι κακη ιδεα να βαλεις καπακι για να γλυτωσεις την μεγαλη απωλεια θερμοκρασιας το χειμωνα.
Δεν ξερω το καλοκαιρι πως θα φαινεται με τις δροσοσταλιδες της εξατμισης πανω του, αλλα πιο πολυ οχι το οπτικο, αλλα το ποσο θα επηρεαζει το φως.

stratigos24
06-04-12, 17:48
Ναι, δεν εχω πει εγω για χατσετ. :)

Και απο οτι βλεπω (αν και σκεφτομουν για ενα ζευγαρι ραμιρεζι ή απιστο) μιας και με εχουν τρελανει οι καρδιναλιοι, μαλλον θα βαλω
και αλλους λιγους αργοτερα και τελος με την ψαροσυνθεση.

Εγω ρωτησα για το καπακι πρωτα απο ολα, γιατι 1-2 ψαρακια κυνηγουσαν λιγο καποια αλλα, με αποτελεσμα τα κυνηγημενα να κανουν αποτομες κινησεις για να ξεφυγουν και το ενα ηταν κοντα στην επιφανεια και λεω αν του κανει κανενα κανα ντου και τρομαξει μη πηδηξει εξω.

Οντως παιζει ρολο το οτι θα γινεται καποια αντανακλαση με το φως και το τζαμι αλλα λεω και για την εξατμιση να βαλω αλλα και για σιγουρια.

delta66
06-04-12, 18:46
Αναλογα πως θα παει και αν εχεις ορεξη και με τις αλλαγες νερου, ισως μπορεις να δοκιμασεις και μια ομαδουλα 6 μικροσωμα cory (με τετοια αμμο ιδιως)

Mερικα που εχω δει να κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα.
Corydoras habrosus
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=482
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Corydoras&species=habrosus&id=904
Corydoras pygmaeus
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=283
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Corydoras&species=pygmaeus&id=333
Corydoras hastatus
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=324
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Corydoras&species=hastatus&id=272
Νομιζω κι αυτο εχω δει
Corydoras gracilis
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=1069

Και τα χατσετ ειναι ωραια για την επιφανεια.
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Carnegiella&species=strigata&id=999
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Gasteropelecus&species=levis&id=1000

stratigos24
06-04-12, 18:49
http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Corydoras&species=pygmaeus&id=333

http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=1069

Αυτα τα 2 μαρεσαν αρκετα αν και δεν τρελαινομαι για τετοιου ειδους ψαρια.

Ειναι σημαντικα ομως για την καθαριοτητα του ενυδρειου ετσι? Χωρις αυτα κανουμε δουλεια?

Για οτο που λεγαμε? Ολα ειναι πιασμενα απο τη φυση μιας και εχω διαβασει οτι πολλες φορες μιας και ειναι τα περισσοτερα απο τη φυση πιασμενα δεν τρωνε?

Καπου εδω στο φορουμ διαβασα καπου για επιθετικοτητα οτο σε καρδιναλιους χωρις βεβαια να ειναι σιγουρο το παιδι που το ανεφερε. Υπαρχει τετοια περιπτωση?

Απο τα κορυ μηπως?

delta66
06-04-12, 18:52
Tα cory ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρια, αλλα γουστα ειναι αυτα.
Ναι γινεται και χωρις αυτα "δουλεια"
Αν θελεις σκαψιμο βυθου μπορεις να βαλεις και κανενα anentome helena (ιδιως αν εχεις λαθρεπιβατες σαλιγκαρια)

Τα oto ειναι πιο χρησιμα.
Μια χαρα τρωνε.
Μεχρι να γεμισεις αλγες γαι να εχουνε να τρωνε, μπορεις να βαζεις κανενα λαχανικακι φρεσκο.

Δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο.
Τα oto ειναι πολυ φιλικα ψαρακια, ουτε τις red cherry δεν πειραζουν. Ειναι οι μονοι αληθινα συμβατοι συγκατοικοι τους.

stratigos24
06-04-12, 18:55
Tα cory ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρια, αλλα γουστα ειναι αυτα.
Ναι γινεται και χωρις αυτα "δουλεια"
Αν θελεις σκαψιμο βυθου μπορεις να βαλεις κανενα anentome helena

Τα oto ειναι πιο χρησιμα.
Μια χαρα τρωνε.
Μεχρι να γεμισεις αλγες γαι να εχουνε να τρωνε, μπορεις να βαζεις κανενα λαχανικακι φρεσκο.

Καλα οτι πρεπει να βαλω anentome helena πρεπει, μιας και παλι μικρα πολυ μικρα σαλιγκαρακια εχουν κανει την εμφανιση τους. Λεω να περιμενω κανα μηνα και να βαλω.

Για οτο ή κορυντορας αν αποφασισω παλι λεω να περιμενω καποιο καιρο.

Τελικα υπαρχει περιπτωση για επιθεση κορυ ή οτο σε καρδιναλιους?

delta66
06-04-12, 19:06
Καλα οτι πρεπει να βαλω anentome helena πρεπει, μιας και παλι μικρα πολυ μικρα σαλιγκαρακια εχουν κανει την εμφανιση τους. Λεω να περιμενω κανα μηνα και να βαλω.

Για οτο ή κορυντορας αν αποφασισω παλι λεω να περιμενω καποιο καιρο.

Τελικα υπαρχει περιπτωση για επιθεση κορυ ή οτο σε καρδιναλιους?
Ναι, να περιμενεις.
Κουβεντα κανουμε να εχουμε να λεμε :cool:
Ετσι κι αλλιως ο ιδανικοτερος χρονος ολοκληρωσης μια συνθεσης ειναι μεσα σε ενα χρονικο διαστημα 3+ μηνων, με τελευταια τα ζωντανα που ζουν στο βυθο, αφου ο βυθος δεν στρωνει γρηγορα οπως το φιλτρο.

Για τα οτο Vs καρντιναλς
Δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο.
Τα oto ειναι πολυ φιλικα ψαρακια, ουτε τις red cherry δεν πειραζουν. Ειναι οι μονοι αληθινα συμβατοι συγκατοικοι τους.
Ουτε και cory εχω δει να ειναι επιθετικα.
-------------------------
Για να λεμε και τα ακραια, αν στηθει σωστα ενα ενυδρειο, εχει χωρο, γινεται σωστο ταισμα, γινει σωστη εισαγωγη των ψαριων και δεν τυχει και κανενας παρανοικος ψαρι-δολοφονος, μπορει να συμβιωσουν ειρηνικα μεχρι και σκαλαρια μαζι με καρδιναλιους :D

stratigos24
06-04-12, 19:08
Nαι φυσικα κουβεντα κανουμε, δεν βιαζομαστε. Και εγω που ηξερα και ελεγα πολλες φορες μπορει να χρειαζεται να περασουν 2-3 μηνες μεχρι την τελικη ιχθυοφορτηση, εβαλα με μια 9 ψαρακια...:D.

Ταισα ελαχιστα σημερα μετα απο μια ωρα αφου αναψε το φως και φαγανε μια χαρα. Δεν φαινονται ιδιαιτερα στρεσαρισμενα αν και καπως θα ειναι και ειναι φυσιολογικο. Παντως καμια σχεση με τις 2 πρωτες μερες των ζεβρα ντανιο που ειχα και ηταν παρα πολυ νευρικα και αγχωμενα.

Για τα κορυ vs καρντιναλς? Οκ, απαντησες πιο πανω.
-------------------------
και δεν τυχει και κανενας παρανοικος ψαρι-δολοφονος, μπορει να συμβιωσουν ειρηνικα μεχρι και σκαλαρια μαζι με καρδιναλιους :D

Χαχαχα!

delta66
06-04-12, 19:20
Μη γελας καθολου.
Ειχα ακουσει για ενα αγγελοψαρο μια ιστορια απιστευτη. Δεν ζουσε τιποτα απο οτι εμπαινε στο ενυδρειο που το ειχαν σε γνωστο πετσοπ.
Φονιας λεμε. Διαβολοψαρο, οχι αγγελοψαρο

Εχουν το χαρακτηρα τους το καθε ψαρι. Ιδιως αν μιλαμε για κιχλιδες οπως ειναι το αγγελοψαρο.
Μιλαμε οτι αν κατσεις και παρατηρησεις καλα, θα διακρινεις διαφορετικα χαρακτηριστικα συμπεριφορας σε καθε ψαρι.

Μη πω για ενα θρυλο με μια αφρικανα, που αφου δεν αφησε τιποτα ζωντανο στο ενυδρειο της, μετα την βαλανε μαζι με πιρανχας.
Αποτελεσμα: Στη μια μερια τα πιρανχας, στην αλλη η αφρικανα. Ουτε που την πλησιαζαν απο το ξυλο που εφαγαν.

stratigos24
06-04-12, 19:34
Φονιας λεμε. Διαβολοψαρο, οχι αγγελοψαρο


Χαχαχ. Καταλαβα.
-------------------------
Τωρα ενα αλλο θεμα (και αλλη μια ερωτηση μου...χαχα, ελεος, βρες και τιποτα μονος σου ρε φιλε..:D). Ειχα σκοπο να μην βαλω στο ενυδρειο φυτα που φυτευονται παρα μονο πιαστα οπως εχω τωρα. Με παροτριναν ομως να βαλω καποιο ψηλο φυτο πισω για να κρυφτει καπως ο θερμοστατης και η εισαγωγη του φιλτρου. Αν εβαζα κατι πιο θα ηταν καλο να βαλω? Μεχρι στιγμης εχω βαλει φυτα τα οποια δεν ειναι απο Αμερικη. Ισως αν αποφασιζα να εβαζα καποιο πισω, να ηταν απο Αμερικη? Το ενυδρειο εχει υψος 35 εκ συνολικα με το υψος της αμμου οσο παει πισω να ειναι και μεγαλυτερο και να μετραω απο το πλαι που φαινεται στη μια γωνια 7,5 και στην αλλη 8 εκ υψος. (το αναφερω σε περιπτωση που παιζει ρολο).

delta66
06-04-12, 19:43
Τι φυτα εχεις μεχρι τωρα?

35 εκ ειναι το υψος απο το τζαμι στον πατο μεχτρι την επιφανεια του νερου?
Πες καλυτερα ποσο καθαρο υψος νερου υπαρχει απο τελος της αμμου πισω, μεχρι την επιφανεια του νερου ή ποσο ψηλο φυτο θελεις να γινεται.

stratigos24
06-04-12, 19:46
Τωρα ειμαι δουλεια αλλα μολις παω σπιτι θα μετρησω ωστε να αναφερω ακριβως. 35 πρεπει να ειναι η γυαλα σκετη. Φανταζομαι κανα 25αρι υψος να εχει πισω που σηκωνεται η αμμος μεχρι τελος της γυαλας. Το νερο αυτη τη στιγμη ειναι μολις ενα εκατοστο κατω απο το τερμα γεματο αλλα οπως ειπαμε χανω κανα εκατοστο περιπου το 48ωρο με την εξατμιση. Για να δουμε αν θα αλλαξει αυτο με το τζαμι που σκεφτομαι να βαλω.

Μεχρι τωρα εχω μια riccia σε μια πετρα και αρκετη μοςς σε πετρες και ξυλα.

delta66
06-04-12, 21:17
Τι Moss?

stratigos24
06-04-12, 21:30
Τι Moss?

O ανθρωπος που μου την εδωσε μου ειχε πει οτι ειναι christmas. Τωρα τι ειναι σιγουρα δεν ξερω μιας και δεν εχει αναπτυχθει πολυ σαν christmas αλλα μπορει και να ειναι και να θελει κιαλλο χρονο ή λιπασματα ή αλλη περιποιηση, διοξειδιο κλπ για να παρει αυτο το φουντοτο σχημα που παιρνει.

Στα βιντεο ισως μπορεις να την δεις.

delta66
06-04-12, 21:52
OK εισαι βιοτοπικος ακομα.
Η christmas ειναι απο Ν Αμερικη και η riccia ειναι απο ... παντου.

Η spiky που εχω παντως και που ειναι σχεδον ιδια με την christmas, ζει 18-34C (ισως και εκτος αυτων των τιμων, δεν δοκιμασα) χωρις τιποτα, με σκετο νερο και λιγο φως.

stratigos24
06-04-12, 22:04
Ωραια λοιπον. Βλεπουμε και τι αλλο θα μπει στην πορεια.

delta66
06-04-12, 22:13
Για κανενα εχινοδωρο μεσαιου μεγεθους σε βλεπω.
πχ Ozelot

stratigos24
06-04-12, 22:22
Ωραιο ειναι. Απο οτι βλεπω κοκκινιζει καπως? Παω να δω και τις απαιτησεις του.

Απο οτι βλεπω δεν ειναι δυσκολο.

delta66
06-04-12, 22:34
Ναι δεν θελει τιποτα :cool:
Μαζι με την spiky το ειχα ;)
-------------------------
Φυσικα θα κανει τα χαλασματακια του, αλλα γενικα θα ειναι πολυ καλα στην εμφανιση του.
Ακομα και τα "ευκολα" φυτα, οταν τα προσεχει κανεις, γινονται ακομα πιο ομορφα.

Θα τα δεις και απο κοντα. ;)

stratigos24
06-04-12, 22:37
Ωραια. Ελπιζω οταν ερθει η ωρα να βρουμε σε μαγαζι μεσαιου μεγεθους μιας και βλεπω μια ηρεμια σε φυτα σε αρκετα μαγαζια τελευταια...

cogarg
07-04-12, 02:39
Hydrocotyle leucocephala πιστευω θα μπορουσε να συνδιαστει πολυ ομορφα με αυτο το ξυλο, και αν το αφησεις να φτασει και στην επιφανεια, θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα.

Αληθεια delta, που εχεις πετυχει corydoras pygmaeus/habrosus/hastatus;
Πανεμορφα ψαρακια, με πολυ ιδιαιτερη συμπεριφορα σε σχεση με αλλων ειδων corydoras.

delta66
07-04-12, 13:48
Παρακολουθειστε τις εισαγωγες καταστηματων και παρτε κανενα τηλεφωνο, να μη πω μεμονομενα που το πετυχα γιατι δεν φερνει μονο ενας.
(συνηθως οταν γινεται εισαγωγη ψαριων, ολα τα καταστηματα απο τους ιδιους εισαγωγεις παιρνουν ψαρια - σαν ομαδικη αγορα- εκτος κι αν γινει ιδιαιτερη παραγγελια απο καποιο καταστημα με προκαταβολες κλπ)

stratigos24
07-04-12, 21:36
Βλεπουμε λοιπον στην πορεια το τι φυτο θα μπει πισω.

Σε ευχαριστω φιλε cogarg για την βοηθεια.

Θα βαλω τωρα να φτιαξω νερο στο ενα 20λιτρο βαρελι, με ενα φιλτρο με τυρφη να δουλευει, για την αλλαγη νερου που θα κανω σε καμια 7αρια μερες, ωστε να ξεκινησουμε να ριχνουμε σιγα σιγα το ph.

Ποση τυρφη λοιπον να βαλω για αρχη στα τοσα λιτρα, μην κανω λαθος και βαλω οπως την αλλη φορα την διπλασια ποσοτητα? (Τωρα ομως εχω ζυγαρια Παρλιαρος και δεν θα κανω λαθος....αχαχ)

Αλλαγη νερου θα κανω περιπου 15 λιτρα απο αυτα. Τα αλλα 5 που θα μεινουν στο βαρελι, μπορω να τα κρατησω για τις αναπληρωσεις της εξατμισης? Και αν ναι, θα βγαλω το φιλτρο απο μεσα ετσι? Και αν το βγαλω τι πρεπει να κανω ωστε αυτο το νερο να μην χαλασει μεχρι να χρησιμοποιηθει?

Υγ: Σε ευχαριστω πολυ φιλε Σπυρο (delta66) για το επιμορφωτικο απογευμα... :)

delta66
07-04-12, 21:53
Βλεπουμε λοιπον στην πορεια το τι φυτο θα μπει πισω.

Σε ευχαριστω φιλε cogarg για την βοηθεια.

Θα βαλω τωρα να φτιαξω νερο στο ενα 20λιτρο βαρελι, με ενα φιλτρο με τυρφη να δουλευει, για την αλλαγη νερου που θα κανω σε καμια 7αρια μερες, ωστε να ξεκινησουμε να ριχνουμε σιγα σιγα το ph.

Ποση τυρφη λοιπον να βαλω για αρχη στα τοσα λιτρα, μην κανω λαθος και βαλω οπως την αλλη φορα την διπλασια ποσοτητα? (Τωρα ομως εχω ζυγαρια Παρλιαρος και δεν θα κανω λαθος....αχαχ)

Αλλαγη νερου θα κανω περιπου 15 λιτρα απο αυτα. Τα αλλα 5 που θα μεινουν στο βαρελι, μπορω να τα κρατησω για τις αναπληρωσεις της εξατμισης? Και αν ναι, θα βγαλω το φιλτρο απο μεσα ετσι? Και αν το βγαλω τι πρεπει να κανω ωστε αυτο το νερο να μην χαλασει μεχρι να χρησιμοποιηθει?

Υγ: Σε ευχαριστω πολυ φιλε Σπυρο (delta66) για το επιμορφωτικο απογευμα... :)
Θα ξεκινησεις χαλαρα με τη μινιμουμ δοσολογια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=656363#post656363) ή λιγο πιο πανω (αφου κανεις αλλαγη 35% και δεν θα πεσει το πεχα (οσο ειναι στο βαρελι, αλλα λιγοτερο) και βλεπεις.
Προτεινω 50-60ml = 20-25gr
Να δουμε και ποσο θα πεσει στο βαρελακι.

Το ακινητο νερο (φυσικο και οχι ΑΟ) δεν ειναι καλο.
Αν κανεις αναπληρωση απο το βαρελακι που εχει επεξεργαστει με τυρφη το νερο, θα πρεπει να εχει συνεχως κινηση.
Μια διαδικασια ειναι να εχεις συνεχως το φιλτρο σε λειτουργια ολη την εβδομαδα*, αφου βγαλεις τα 15 λιτρα για την αλλαγη, να συμπληρωσεις επιτοπου με βρυσης και να προετοιμαζεται το νερο για την αλλαγη της επομενης εβδομαδας. Καθε φορα που βγαζεις (με ενα κανατι υποθετω) για να αναπληρωνεις για την εξατμιση, θα γεμιζεις (το κανατι) με βρυσης (συν αναλογο ελαχιστο ανιχλωριο) και θα το βαζεις πισω στο βαρελι να συνεχιζεται η προετοιμασια.
Αυτο φυσικα (ιδιως το καλοκαιρι, που θα χρησιμοποιεις περισσοτερο νερο -συγκριτικα με το χειμωνα- για αναπληρωση) θα πρεπει να αντισταθμιστει λογικα, με μεγαλυτερη δοσολογια τυρφης στο βαρελακι, απο οτι θα χρησομοποιουσες αν δεν εβγαζες νερο για αναπληρωση.

* Eτσι κι αλλιως η τυρφη θελεις συνηθως 3-4 μερες για να κανει δουλεια, Τι 3-4 μερες, τι 7.

ΥΓ Κι εγω για την παρεα.

stratigos24
07-04-12, 22:22
Κατι ακυρο απο πρηγουμενος. Τελικα το φιλτρο που εχω στο ενυδρειο το 2041 εχει ονομαστικη ροη 570 λιτρα την ωρα, οποτε για τα δικα μου 40κατι καθαρα το εβαλα στη μεση.

Οσον αφορα την τυρφη τωρα, τα 20-25 γραμμαρια, χωρανε στο μικρο sicce φιλτρο που εχω. Να κανω 2 μικρα καλτσακια οπως ειπαμε για να αλλαζω το ενα καλτσακι με καινουριο καθε 15 ωστε να μην γινεται και αποτομη αλλαγη της δυναμικτοτητας της τυρφης?
-------------------------

* Eτσι κι αλλιως η τυρφη θελεις συνηθως 3-4 μερες για να κανει δουλεια, Τι 3-4 μερες, τι 7.

Εκτος αν βαλουμε την διπλη δοσολογια απο την προτινομενη (με φρεσκια τυρφη ολη η ποσοτητα) που το ριχνει αμεσα σχεδον, μιας και σε 3 ωρες στα 40λιτρα το εριξε εμενα τοτε με το λαθος απο 7,8 - 80 που ηταν σε 7,5 - 7,6.

Σωστα ετσι? Μη λεω αρλουμπες.
-------------------------

Προτεινω 50-60ml = 20-25gr
Να δουμε και ποσο θα πεσει στο βαρελακι.


20-25 γραμμαρια στα 20 λιτρα που ειναι το βαρελι λοιπον, σωστα?

delta66
07-04-12, 22:25
Ναι μιση μιση η ποσοτητα.

Ναι σωστα, παιζει και δυναμη της αντλιας ρολο.
Φυσικα, μεγαλυτερη καταναλωση τυρφης και δεν εχεις κινηση ολη την εβδομαδα του νερου

stratigos24
07-04-12, 22:27
Ωραια. Παω να φτιαξω τις καλτσες με την τυρφη και να βαλω το φιλτρο στο βαρελι να δουλευει.

delta66
07-04-12, 22:27
20-25 γραμμαρια στα 20 λιτρα που ειναι το βαρελι λοιπον, σωστα?
Ναι.
Για αρχη καλα ειναι και βλεπουμε.
Ειπαμε, φεεεεεεεεταααααααααα παντα στα ενυδρειακα θεματα

stratigos24
08-04-12, 01:30
Χαχα. Ναι, χαλαρα και με ηρεμια..;)
-------------------------
Ξεκινησε λοιπον η προετοιμασια νερου με την τυρφη σε 2 καλτσες (αφου τις ξεπλυνα λιγο πρωτα στη βρυση με την τυρφη μεσα) στο φιλτρο (περιπου 22-23 γραμμαρια εβαλα) και εχοντας ριξει το αναλογο αντιχλωριο. Θερμοστατη θα βαλω 1-2 μερες πριν την εισαγωγη του στο ενυδρειο ωστε να ερθει στην ιδια θερμοκρασια. Μην καιει τοσες μερες ετσι?

Πολυ πλακα εχει η διαδικασια...μαρεσει. Στο φιλτρο αυτο χωραει ακριβως για να ειναι φουλ αυτα τα 20-25 γραμμαρια. Δεν παιρνει αλλα, οποτε να δουμε οτι χρειαζομαστε πιο πολυ τυρφη θα χρησιμοποιησω το αλλο εσωτερικο που εχω της juwel που εχει πολυ μεγαλυτερο χωρο.

Το φιλτρο μεσα στο βαρελι ειναι στον πατο. Παιζει ρολο? Αν ναι, το ανεβαζω και πιο ψηλα αν χρειαζεται. Το εχω βαλει την πιο δυνατη του ροη.
-------------------------


Μια διαδικασια ειναι να εχεις συνεχως το φιλτρο σε λειτουργια ολη την εβδομαδα*, αφου βγαλεις τα 15 λιτρα για την αλλαγη, να συμπληρωσεις επιτοπου με βρυσης και να προετοιμαζεται το νερο για την αλλαγη της επομενης εβδομαδας. Καθε φορα που βγαζεις (με ενα κανατι υποθετω) για να αναπληρωνεις για την εξατμιση, θα γεμιζεις (το κανατι) με βρυσης (συν αναλογο ελαχιστο ανιχλωριο) και θα το βαζεις πισω στο βαρελι να συνεχιζεται η προετοιμασια.

Μια χαρα το βρισκω. Αυτο θα κανω.
-------------------------
Ενα ακομα βιντεακι του ενυδρειου που τραβηξα πριν καμια ωρα, λιγο πριν σβησουν τα φωτα.

http://www.youtube.com/watch?v=ia9fpqNwzu0&feature=youtu.be
-------------------------
Εδω η διαδικασια που εκανα για το στρωσιμο, σε περιπτωση που θελει καποιος να κανει κατι παρομοιο (να στρωσει δηλαδη με βακτηρια και τροφη σε αποχη).

Σημειωση: Πριν να ξεκινησω το στρωσιμο το ενυδρειο το ειχα βαλει και ετρεχε για 1 εβδομαδα (πανω - κατω) με 3 φιλτρα, το ενα το κρεμαστο (eheim 2041) που ειναι και το βασικο του ενυδρειου, ειχε μεσα μονο σφουγγαρια και ενα σφουγγαρι ανθρακα που ειχε δικο του. Αλλο ενα (sicce) μικρο εσωτερικο που ειχε ενεργο ανθρακα σε καλτσα, και ενα juwel bioflow mini με ενυδρειακο βαμβακι να τραβηξει το θολωμα της αμμου. Επισης ειχαν μπει η ριζα με τα φυτα πανω της και οι πετρες με τα φυτα. Πριν ξεκινησω το στρωσιμο, το ph μου ειχε ανεβει στο 7,8 - 8 και εβαλα για 3 ωρες μεγαλη ποσοτητα τυρφης στο biofilter mini και το εριξε στο 7,5-7,6. Μετα, εβγαλα το φιλτρο biofilter mini και αφησα μεσα μονο το μικρο με τον ανθρακα και στο κρεμαστο 2041 εβαλα 4 δυχτακια βιολογικο υλικο sera siporax mini (τα ετοιμα), εβγαλα το σφουγγαρι του ανθρακα που ειχε και αφησα τα αλλα 2 βασικα σφουγγαρια. Εβαλα και αποχη με τροφη 6-7 φυλλαρακια για την παραγωγη αμμωνιας. (Μια αποχη μεσα σε μια αλλη για σιγουρια μην πεσει τροφη και σαπισει μεσα στο ενυδρειο. Καθαριζα τις αποχες καθε 3 περιπου μερες που ειχε αρχισει να γινεται η τροφη τελειως ασπρη σαν μουχλα, δηλαδη οπως το εβλεπα εγω, οσο ειχε σαπισει ειχε σαπισει, δεν ειχε να δωσει κατι αλλο). Οσο περναγε ο καιρος εβαζα και παραπανω φυλλαρακια, στο τελος ειχα φτασει να ριχνω και 12+ (μικρα και μεγαλα).

Πρωτη μερα: 14/3 στις 00:10 (δηλαδη μολις μπηκε η 14η μερα του μηνος Μαρτιου)

Εκανα τις παρακατω μετρησεις:

Gh: 10

Kh: 5

Ph: 7,5

Και εριξα βακτηρια της microbe lift, τα Nite out 2 kai balancer.


Tριτη μερα: 16/3 απογευμα (το απογευμα το γραφω επειδη το θυμαμαι)

Εκανα μετρηση αμμωνιας.

Αμμωνια: 0,5

Και εριξα βακτηρια 5ml nite out 2.


Πεμτη μερα: 18/3

Μετρησα:

Αμμωνια 1mg/l

Eριξα βακτηρια nite out 2 και balancer.


Eβδομη μερα: 20/3

Μετρησα:

Νο2: 1mg/l

Αμμωνια 0,5mg/l

Εριξα βακτηρια nite out 2.


Εννατη μερα: 22/3

Εριξα βακτηρια nite out 2.


Δεκατη τριτη μερα: 26/3

Αλλαγη αμμου:

Το ph ειχε ανεβει παλι στο 8 κοντα, αυτες τις μερες και αλλαξα την αμμο που αποδειχτηκε στην πορεια ευτυχως οτι αυτη το ανεβαζε και δεν ηταν ουδετερη.
Η διαδικασια εγινε ως εξης:

Εχω ενα αδειο 30λιτρο ενυδρειο και 2 βαρελια 20λιτρα. Τοποθετησα το 30λιτρο κατω απο το ενυδρειο και αδειασα εκει το νερο του ενυδρειου και το υπολοιπο νερο μιας και δεν χωραγε ολο στο 30λιτρο μπηκε στο βαρελι. Ειχα βαλει και σε αλλο βαρελι να προετοιμαζονται 10 λιτρα καποιες ωρες πριν για παν ενδεχομενο. Μολις ειχε γεμισει το 30λιτρο εβαλα αμεσως το φιλτρο 2041 που εχει το βιολογικο υλικο, να δουλευει στο 30λιτρο και δεν εμεινε ουτε 5 λεπτα εκτος λειτουργειας. Μεσα στο 30λιτρο μπηκαν και οι πετρες με τις μοςς και riccia. Οταν αλλαχτηκε η αμμος (πηρε καμια ωρα) ξαναμπηκε το ιδιο νερο στο ενυδρειο (που ειχε και πριν δηλαδη) απο το 30λιτρο και απο το βαρελι αλλα μιας και δεν μπορουσα να βγαλω ολο το νερο του 30λιτρου, προσθεσα και καπου 5 λιτρα απο το καινουριο του αλλου βαρελιου που ειχε προετοιμαστει με αντιχλωριο. Μπηκε στο ενυδρειο παλι το φιλτρο 2041 καθως και το sicce με βαμβακι αυτη τη φορα (εβγαλα τον ανθρακα) και το bioflow mini και αυτο με βαμβακι για να ξεθολωσει το νερο (την αλλη μερα το πρωι το νερο ηταν κρυσταλλο).

Εριξα βακτηρια nite out 2 και balancer και μετρησα το ph απο περιεργεια και ειχε παει 7,5. Τωρα πως συνεβει αυτο δεν μπορω να καταλαβω. (το 30λιτρο ενυδρειο ειχε βυθο χαλικι χαλαζιακο ψιλο)

Πριν και μετα την αλλαγη ειχα μετρησει το νερο και ειχε ακριβως τις ιδιες τιμες:

Νο2: 5mg/l

Νο3: 10mg/l

Eριξα βακτηρια nite out 2 kai balancer.


Δεκατη εβδομη μερα: 30/3

Μετρησα:

Νο2: 5mg/l

Αμμωνια: 0


Εικοστη μερα: 2/4

Μετρησα:

Νο2: 1mg/l

Αμμωνια: 0

No3: 15


Εικοστη πρωτη μερα: 3/4

Μετρησα:

Νο2: 1mg/l

Gh 10

Kh 5


Εικοστη δευτερη μερα: 4/4

Μετρησα:

Νο2: 0,25


Εικοστη τριτη μερα: 5/4

Μετρησα:

Αμμωνια: 0

Νο2: 0

Νο3: Αναμεσα σε 5-10.

Βγαζω το φιλτρο sicce που ηταν με βαμβακι μονο απο τοτε που αλλαχτηκε η αμμος.

Προετοιμασια νερου σε βαρελι με αντιχλωριο για 6 ωρες με θερμοστατη ωστε να ερθει στην ιδια θερμοκρασια με το ενυδρειο και το μικρο sicce με βαμβακι απλα για να μην ειναι στασιμο το νερο.

Αλλαγη νερου στις 7 το απογευμα, περιπου 17-18 λιτρα και προσθηκη βακτηριων balancer για βοηθεια στην διατηρηση των ηδη δημιουργημενων βακτηριων (σε καθε αλλαγη θα βαζω φυσικα) και εισαγωγη ψαριων στις 21:30 περιπου.

2 μερες τωρα με τα ψαρια να ειναι μεσα μετραω Αμμωνια και Νο2 και ειναι στο 0. Πρωτη μερα (οταν μπηκαν δηλαδη τα ψαρια) δεν ταισα, δευτερη μερα ταισα λιγο. Αυριο θα ειναι τριτη μερα με τα ψαρια μεσα.

Οτι εχω ξεχασει, αν εχω το συμπληρωνω.

Ελπιζω καποιους να βοηθησει.

delta66
08-04-12, 04:08
Αυτα που μπορει να αποφυγει κανεις θα ηταν η εβδομαδα που ετρεχε το ενυδρειο χωρις βιολογικο υλικο και βακτηρια στο κυριως φιλτρο (θα μπορουσες να ξεκινησεις απο την αρχη το στρωσιμο με βιολογικο στο φιλτρο και ανθρακα στο αλλο που θα πεταγες μετα απο ενα μηνα).

Τα λαθη ηταν η τυρφη (στην αρχη) και η (αναγκαστικη) αλλαγη βυθου. (νομιζω ειχες καπου βαλει και απιονισμενο που δεν επρεπε?)

Το ενυδρειο φαινεται τζαμι στο βιντεο.

Αφυσικα ασπρο το φως για το ειδος ψαριων που φιλοξενει το ενυδρειο, αλλα γλυκανει με την τυρφη σταδιακα.

Υποψιαζομαι οτι δεν θα φτανει η τυρφη αυτη στην πορεια.
Αλλα θα δουμε, αφου εχεις και διαθεσιμα φιλτρα.
Δεν μιλαμε για πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα παντως.

stratigos24
08-04-12, 11:58
Βλεπουμε για την ποσοτητα της τυρφης λοιπον στην πορεια. Εγω λεω να μετρησω και το ph του βαρελιου αυριο απο περιεργεια.

Εχεις δικιο που λες για το απιονισμενο. Το ξεχασα. Ολες οι αναπληρωσεις νερου κατα τη διαρκεια του στρωσιματος εγιναν με απιονισμενο απο το σουπερμαρκετ.

Αν χρειαστει να βαλουμε παραπανω ποσοτητα τυρφης, θα μπει το αλλο φιλτρο, μιας και αυτο ειναι οριακα με τα 25 περιπου γραμμαρια.

delta66
08-04-12, 20:55
Μετρα και μια αμμωνια στο βαρελι :D

stratigos24
08-04-12, 21:41
Μετρα και μια αμμωνια στο βαρελι :D

Tετοια λεγε μου.....:p

delta66
08-04-12, 21:59
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=548124#post548124

Αλλα μην ανησυχεις γιατι το περισσοτερο θα ειναι αμμωνιο και οχι αμμωνια www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html (http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html)\
Μεχρι 0.1ppm ΝΗ3 ειναι ... τιποτα. Σε λιγο θα το εχει φαει η βιολογια.

Υπολογισε και οτι θα ειναι το 1/3 στο ενυδρειο (με 30% αλλαγη) και αν βαζεις και Prime το κανει ολο αμμωνιο.

stratigos24
09-04-12, 15:41
Ναι, το prime εχω. Κατι τετοιο σκεφτηκα και εγω, οτι θα ειναι δηλαδη αν υπαρξει αμμωνια πολυ μικρη σε ποσοτητα και θα φαγωθει απο τη βιολογια.

Μετρησα σημερα ph βαρελιου και ειναι 7,5 ακομα.

delta66
09-04-12, 16:27
Μετρησα σημερα ph βαρελιου και ειναι 7,5 ακομα.
* Eτσι κι αλλιως η τυρφη θελει συνηθως 3-4 μερες για να κανει δουλεια:cool::cool::cool:

stratigos24
09-04-12, 16:45
Ναι, το θυμομουνα που το εχεις γραψει, απλα μιας και μετρησα απο περιεργεια, το ανεφερα..;)

stratigos24
10-04-12, 19:24
Eχω στο ενα ξυλο μονο στη μια μοςς δηλαδη, αλγη πανω της (θα δειτε στις φωτο, πιστευω θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει, σωστα? Δεν ριχνω κανενα λιπασμα, μονο 8ωρο φωτισμο εχω) ειναι η μοςς που ειναι πιο κοντα στο φως. Εχω και λιγη τριχοειδη αλγη νομιζω μιας και βλεπω 2-3 ''κλωστες'' (και αυτες θα τις δειτε στις φωτο).

Για christmas τελικα μου κανει ετσι οπως εξελισσεται. Τι λετε?

http://img220.imageshack.us/img220/5976/p1050269x.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/220/p1050269x.jpg/)
http://img214.imageshack.us/img214/1341/p1050265v.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/214/p1050265v.jpg/)
http://img535.imageshack.us/img535/774/p1050273m.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/535/p1050273m.jpg/)
http://img193.imageshack.us/img193/7671/p1050280w.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/193/p1050280w.jpg/)

Butterfly
10-04-12, 19:42
Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται ότι έχει Νηματοειδής άλγη (Thread algae) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876&highlight=%B6%EB%E3%E5%F2) μπες να δεις

stratigos24
10-04-12, 19:58
Nαι, με την νηματοειδη μοιαζει, εχεις δικιο. Απλα ειχα ακουσει το ''τριχωειδης αλγη'' και λεω αφου σαν τριχες ειναι αυτα στο ενυδρειο, τριχωειδης θα ειναι...χαχ.

Λεει για περισσοτερο σιδηρο οτι μπορει να ειναι μια αιτια εμφανισης της νηματοειδης αλλα εγω δεν ριχνω κατι. Να εχει απο μονο του το νερο σιδηρο αρκετο?

Butterfly
10-04-12, 20:00
Να εχει απο μονο του το νερο σιδηρο αρκετο?

Μερικές φορές το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ σε ορισμένες περιοχές έχω ακούσει έχει παραπάνω από το φυσιολογικό, αλλά και αυτό να μην είναι μπορεί να είναι από τις τροφές που ρίχνεις

delta66
10-04-12, 20:06
Μπαα java moss Μου φαινεται.
Πιανει ευκολα αυτη αλγη μεσα της.

Καλα, δες πως θα παει και σου δινω spiky αν δεν καθαρισει.
Το νερο της ευδαπ δεν παιζει να ειναι η αιτια ειναι η αποψη μου.
Ποσα βατ και κελβιν ειναι η λαμπα? (μια ειναι ε?)

stratigos24
10-04-12, 20:11
Μια ειναι ναι, 18w στα 6500 kelvin. H μοςς αυτη που εχει πιασει την αλγη ειναι η πιο κοντα στο φως οπως λεω και πιο πανω. Βασικα δεν με ενοχλει απλα ρωταω για να ξερω, ισως να φυγει με τον καιρο. Παντως και στο ενυδρειο οταν ειχα τα zebra danio που ειχα την ιδια λαμπα με μεσα caboba carolianna, μια κρυπτοκορινα αρκετη υδροφυλλα, μια ανουμπια και μια μπαλα αλγης ειχα παλι τετοια νηματοειδη αλγη. Παντως η μοςς που εχει πιασει την αλγη, η αλγη ειναι καταπρσινη και σαν μπαμπακι πανω της. Πιο λιγη ομως απο οτι ηταν τις προηγουμενες μερες.

delta66
10-04-12, 20:13
Ποσες ωρες λειτουργιας εχει η λαμπα?

stratigos24
10-04-12, 20:15
Ειχε λειτουργησει 6 μηνες με τα ζεβρα ντανιο και τωρα παλι (καινουριο το ειχα παρει το φωτιστικο..ακομα εγγυηση εχει κανα χρονο:D). Εχω ακουσει για τις t5 ενα χρονο και αλλαγη και για τις pl οπως ειναι αυτη που εχει το φωτιστικο μου, στον 1.5 χρονο αλλαγη.

delta66
10-04-12, 20:21
Καλα θα δουμε.
Κατσε να σκουρυνει και το νερο λιγο με τη τυρφη.

stratigos24
10-04-12, 20:25
Xαχ, ναι το βλεπουμε στην πορεια και αυτο...

Παντως και στο προηγουμενο ειχα παλι με την ιδια λαμπα νηματοειδη. Καμια αλλη αλγη. Τωρα στη μοςς απλη αλγη φαινεται να ειναι.
-------------------------
Σαν να εχει λιγη τετοια αλγη μεσα της ειναι η μοςς:

http://i993.photobucket.com/albums/af52/georgaras/Algae/zoogignaquar_013.jpg

stratigos24
12-04-12, 01:34
Μετα απο 4 μερες με την τυρφη στο βαρελι μετρησα παλι το ph και ειναι στο 7,5. Τι κανουμε? Μπορει να θελει κιαλλο για να κανει δουλεια? Λεω να κανω μια αλλαγη νερου την Παρασκευη στο ενυδρειο.

delta66
12-04-12, 07:36
H τυρφη ηταν καινουρια?
Εχεις αναταραξη στο βαρελι?

Επαναληψη:
Τι ροη εχει το φιλτρο?
Ποσα ml εβαλες σε ποσα λιτρα?
Το ph της βρυσης ειναι κι αυτο 7.5?

Βαλε στο μεγαλυτερο φιλτρο, την τυρφη αυτη και προσθεσε αλλη τοση.

stratigos24
12-04-12, 12:17
H τυρφη ηταν καινουρια απλα οπως θυμασαι, απο τα 500g που ειναι συνολικα το σακουλακι, ειχα χρησιμοποιησει καποια ποσοτητα για 3 ωρες και μετα την αφησα 2 μερες να στεγνωσει τελειως (μιας και μου ειχες πει και οτι δεν χαλαει με τοσο λιγο που την χρησιμοποιησα) και την ξαναεβαλα στο σακουλακι και ανακατεψα με την υπολοιπη. Δηλαδη αντε να εχει και λιγη τυρφη απο εκεινη μεσα. Το σακουλι 500g και εγω εχω χρησιμοποιησει στο βαρελι 20λιτρων 23g.

Tο φιλτρο λεει 200λ/ω και το εχω στο φουλ.

Ναι το ph της βρυσης 7,5 και αυτο.

Αναταραξη στο βαρελι οχι.

Edit: Εβαλα το μεγαλο εσωτερικο που εχω με ακομα 30-32g τυρφης συν τα αλλα 23g απο το μικρο να δουμε. Το εχω βαλει και ψιλα να κανει αναταραξη μιας και ειδα πανω στην επιφανεια του νερου του βαρελιου αυτο που κανει καπως σαν ''πετρελαιο''.

delta66
12-04-12, 14:11
ΟΚ για να προλαβει να πεσει μεχρι την αλλαγη, προσθεσε κι αλλη να γινει 80gr (200ml) συνολο.
4gr ανα 1 λιτρο (ή 10ml ανα λιτρο)
Στην επομενη προετοιμασια αφηνεις την ιδια.

Μαλλον τοσο θα θελεις με αυτην την τυρφη (παιζει ρολο και το ειδος τυρφης)
Και μιλαμε για να αλλαζεται η τυρφη καθε μηνα (δλδ καθε 15 μερες αλλαζεις τη μιση ποσοτητα εναλλαξ)

Πχ κι εγω ειμαι στα 10 ml ανα 1 λιτρο (4 gr ανα 1 λιτρο).
Αλλαζω καθε 15 μερες εναλλαξ τη μιση ποσοτητα (δλδ το καθε ενα απο τα δυο πακετα τυρφης, μενει ενα μηνα στο φιλτρο.).
Εχω ομως πολυ αδυναμο φιλτρο, 3 φορες τα λιτρα που γυριζω, κι αυτη ονομαστικη ροη. (δλδ ακομα μικροτερη η πραγματικη)
Ριχνω γυρω στη μια μοναδα περιπου το πεχα ετσι της βρυσης, αλλα μετα βαζω και 40% ΑΟ και πεφτει κι αλλο.

Οταν εβαζα 60% ΑΟ - 40% βρυση αλλα χωρις τυρφη, δεν επεφτε το πεχα (φυσικα η GH ηταν πολυ χαμηλα, με την ΑΟ).
Με λιγη τυρφη "παιρνει μπροστα" και το νερο της ΑΟ (αλλιως χρειαζονται αλλα οξεα και οργανικα που προτιμω να μην εχω ομως στο ενυδρειο).

Θα τη βρεις τη χρυση τομη.
Δεν σε βιαζει κανεις.
Καλυτερα στα σιγουρα περπατα.

stratigos24
12-04-12, 16:46
Ναι, δεν βιαζομαι, δεν εγινε και τιποτα να κανω μια αλλαγη με οτι νερο εχει φτιαχτει εκει μεχρι αυριο και να συνεχιζω με την ιδια τυρφη και την αλλη προετοιμασια νερου. Λεω να αφησω τωρα αυτα τα 55g (και ισως λιγο παραπανω, λιγοτερο αποκλειεται) και να μην προσθεσω και αλλη τυρφη.

Και μενα το προηγουμενο φιλτρο ειναι καπως αδυναμο πιστευω ενω αυτο το juwel biofilter mini που εβαλα τωρα ειναι αρκετα πιο δυνατο.

Aναταραξη καλο ειναι να υπαρχει με την τυρφη?
-------------------------
Eδω και ενα νεο βιντεακι σημερινο απο το ενυδρειο. Επιλεξτε 720p.

http://www.youtube.com/watch?v=Vjxxu-ZeVzI&feature=youtu.be

Αυτο το πανεμορφο καπακι (πλεξι - ζελοφαν) ειναι προσωρινο μεχρι να κοπει τζαμι.

genecr
12-04-12, 17:45
ωραία τα ψαράκια και όμορφο στήσιμο (θα πρόσθετα περισσότερα φυτά, μιας και μου αρέσει η πρασινάδα), λίγο το πολύμπριζο με φόβισε εκεί που το έχεις.

Ενδιαφέρον το thread σου, μιας και ενημερώνομαι και εγώ αυτό τον καιρό για την τύρφη

KenJiNx
12-04-12, 19:23
Οταν εβαζα 60% ΑΟ - 40% βρυση αλλα χωρις τυρφη, δεν επεφτε το πεχα (φυσικα η GH ηταν πολυ χαμηλα, με την ΑΟ).
Με λιγη τυρφη "παιρνει μπροστα" και το νερο της ΑΟ (αλλιως χρειαζονται αλλα οξεα και οργανικα που προτιμω να μην εχω ομως στο ενυδρειο).

Φίλε Σπύρο μπορείς να μου τεκμηρειώσεις λίγο αυτό που είπες? γιατί σκέφτομαι να πάρω ΑΟ, αλλά δε θέλω να μπλέξω με τύρφη..

Γιατί, αν αναμίξεις νερό βρύσης με νερό ΑΟ δε πέφτει το πεχα ?

stratigos24
12-04-12, 20:16
ωραία τα ψαράκια και όμορφο στήσιμο (θα πρόσθετα περισσότερα φυτά, μιας και μου αρέσει η πρασινάδα), λίγο το πολύμπριζο με φόβισε εκεί που το έχεις.

Ενδιαφέρον το thread σου, μιας και ενημερώνομαι και εγώ αυτό τον καιρό για την τύρφη

Nα εισαι καλα. και εγω εχω σκοπο για καποιο ακομα φυτο πισω και βλεπουμε.
Το πολυμπριζο σε φοβισε ε? Που να δεις μια φορα που χηθηκαν νερα πανω στο μπαουλο του γυρω γυρω απο το πολιμπριζω ποσο με φοβισε εμενα. Κατι θα κανω λοιπον για αυτο.

delta66
12-04-12, 22:21
Super.
Ηρεμα ειναι.
Καθαρο νερο.
Τζαμι.

Φίλε Σπύρο μπορείς να μου τεκμηρειώσεις λίγο αυτό που είπες? γιατί σκέφτομαι να πάρω ΑΟ, αλλά δε θέλω να μπλέξω με τύρφη..

Γιατί, αν αναμίξεις νερό βρύσης με νερό ΑΟ δε πέφτει το πεχα ?
Το νερο της ΑΟ εχει μηδενικη αλκαλικοτητα (KH) δλδ δυνατοτητα buffering - δυνατοτητα να κραταει σταθερο το πεχα.
Αυτο το κανει να ειναι ευκολο να προσαρμοστει στο πεχα του διαλυματος που θα αναμιχθει.
Στην προκειμενη περιπτωση το διαλυμα ειναι το νερο της βρυσης (ή του ενυδρειου αναλογως που θα το ριξουμε), του οποιου θα υιοθετησει το πεχα.
Αν στο νερο ππυ θα το αναμειξουμε υπαρχουν οξεα πχ τα χουμικα και τανικα οξεα της τυρφης, το πεχα θα πεσει (τα οξεα ριχνουν το πεχα), αν δεν υπαρχουν θα παραμεινει εκει που ειναι και αν υπαρχουν ασβεστολιθικα υλικα μπορει και να ανεβει.
Αλλα οξεα μπορει να ειναι τα φωσφορικα (απο τροφες κλπ).
Τα οργανικα (σκουπιδι κλπ) επισης θα το επηρεασουν προς τα κατω.
Το διοξειδιο επισης θα το κανει ευαλλωτο σε αποτομες αλλαγες.
Ποτε δεν βαζω διοξειδιο σε νερο ΑΟ.

Εγω κραταω καθαρο απο οργανικα το βυθο και το φιλτρο μου, παραλληλα εχω χαμηλα φωσφορικα.
Ετσι με την ΑΟ δεν εκανα τιποτα στο πεχα. (εριχνα ομως τη σκληροτητα GH και το TDS)
Με την τυρφη και τα ("καλα") οξεα της ριχνω και το πεχα.
Πολυ πιο ευκολα απο οτι αν εβαζα σκετο βρυσης με τυρφη.
Γιατι η βρυση πχ εχει 6 KH ενω με μιξη βρυση ΑΟ (KH 6 + KH 0) πχ 50-50% εχω ΚΗ 3.
Με το 3 πεφτει πιο ευκολα απο οτι με το 6.

ΥΓ "καλα" λεω τα τανικα και χουμικα οξεα γιατι αρεσουν στα ψαρια αυτα, κανουν καλο στο ανοσοποιητικο τους και τα σπρωχνουν και σε αναπαραγωγη.
Τα φωσφορικα τα κραταω χαμηλα γιατι ειναι αιτια για αλγες.
Και τα οργανικα γιατι επηρεαζουν βιολογια, νιτρικα κλπ

stratigos24
12-04-12, 23:10
Nα ενημερωσω οτι πηγα στο νερο του βαρελιου και εχει μυρισει τυρφη ενω πριν με το μικρο φιλτρο και την πιο λιγη τυρφη η μυρωδια ηταν απειροελαχιστη. Λεω δεν κανω και ενα τεστ ph. Εκανα λοιπον και το ph ειναι στο 7 μολις μετα απο 10 ωρες που προσθεσα και τα αλλα 32g τυρφης.

delta66
12-04-12, 23:24
Σφαιρα πηγε.
Μπορει να επεσε πολυ η τυρφη μαλλον.
Το φιλτρακι με τη χαμηλη ροη θα εφταιγε που δεν κατεβαζε.
Να δουμε ποσο θα φτασει μεχρι την αλλαγη? (ποτε θα γινει?)
Καλα δεν τρεχει τιποτα, το φτιαχνουμε.

stratigos24
12-04-12, 23:26
H αλλαγη λεω να γινει αυριο το απογευμα.

Ναι, σφαιρα πηγε. Σιγουρα θα την βρουμε την αναλογια και τον χρονο που χρειαζεται στην πορεια.

Η μυρωδια αυτη που ειναι καπως εντονη κακο δεν κανει στα ψαρια. Σωστα?

Κοιτα η ροη στο μικρο λεει 200λ/ω και το μεγαλο 280λ/ω. Δηλαδη δεν ειναι σημαντικη διαφορα, αλλα στο μικρο ηταν στουμπωμενη η τυρφη και μαλλον επεφτε πιο κατω η ροη ενω σε αυτο ειναι μεν σε ολο καδο αλλα ειναι αερατη και δεν θα πεφτει η ροη του φανταζομαι. Μπορει να παρει και αλλη τοση σε ποσοτητα.

delta66
12-04-12, 23:30
Η μυρωδια αυτη που ειναι καπως εντονη κακο δεν κανει στα ψαρια. Σωστα?

Κοιτα η ροη στο μικρο λεει 200λ/ω και το μεγαλο 280λ/ω. Δηλαδη δεν ειναι σημαντικη διαφορα, αλλα στο μικρο ηταν στουμπωμενη η τυρφη και μαλλον επεφτε πιο κατω η ροη ενω σε αυτο ειναι μεν σε ολο καδο αλλα ειναι αερατη και δεν θα πεφτει η ροη του φανταζομαι.
Φρεσκια χωματιλα δεν μυριζει?
Μια χαρα ειναι τοτε.

Ααα δεν θελει στριμωγμα η τυρφη στην καλτσα, γιατι φουσκωνει και λιγο οταν βραχει.
Θα εγινε στουμπος και δεν περναγε νερο απο μεσα της.

stratigos24
12-04-12, 23:32
Μπορει να εγινε και αυτο αλλα και εγω πριν την βαλω μεσα στο φιλτρο την καλτσα με την τυρφη την εχω βρεξει καλα πρωτα στη βρυση. Μπορει ομως να φουσκωσε και ακομα πιο πολυ με τον καιρο μεσα στο φιλτρο?

Απο την αρχη ητανε στουμπος στο μικρο φιλτρο. Ηταν ακριβως η ποσοτητα που μπορουσε να χωρεσει ο καδος του.

Ναι, φρεσκια χωματιλα μυριζει.

delta66
12-04-12, 23:32
Μπορει να εγινε και αυτο αλλα και εγω πριν την βαλω μεσα στο φιλτρο την καλτσα με την τυρφη την εχω βρεξει καλα πρωτα στη βρυση. Μπορει ομως να φουσκωσε και ακομα πιο πολυ με τον καιρο μεσα στο φιλτρο?

Ναι, φρεσκια χωματιλα μυριζει.
Ναι δεν φουσκωνει με τη μια.

Ωραια μυρουδια.
Λες και εισαι διπλα στο ποταμακι

stratigos24
12-04-12, 23:35
Χαχα.

Τωρα οσον αφορα το στριμωγμα εγω πιστευα οτι ηταν καλα στο μικρο μιας και ειχες πει στο θεμα σου ''βαρελι με τυρφη'' να την τοποθετουμε σε ολο τον καδο του φιλτρου ωστε να μην μπορει να διαφυγει το νερο γιατι ως γνωστων το νερο ακολουθει παντα τον πιο ευκολο δρομο και λεω απο εδω απο οπου και αν περασει θα εχει τυρφη αλλα τελικα δεν θελει και τοσο πολυ.

Κατι μαθαμε λοιπον παλι.;)

delta66
12-04-12, 23:52
Να μη διαφευγει απο το πλαι το νερο αλλα .... να μπορει να περναει και απο μεσα :smt028

stratigos24
13-04-12, 23:27
Ναι, αυτο ειχες πει....αχχα. Ε, καπως προσπαθησα να το πω με δικα μου λογια...
-------------------------
Μολις εκανα την πρωτη αλλαγη νερου. Εβαλα 15 λιτρα (ισως και 1-2 λιτρα παραπανω απο 15) με ph 7 που ηταν και σημερα που μετρησα στο βαρελι πριν το βαλω στο ενυδρειο και το νερο ειχε την ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου. Η εισαγωγη εγινε με κυκλοφοριτη στο πιο αργο οποτε ο χρονος της εισαγωγης του νεου νερου κρατησε περιπου 10 λεπτα. Οταν τελειωσε εριξα και βακτηρια balancer. Ξαναγεμισα το βαρελι μεχρι πανω (ειχε μεινει και νερο απο πριν, δεν εβαλα και τα 20 λιτρα δηλαδη νεο), εριξα το αναλογο αντιχλωριο και εβαλα το φιλτρο με την τυρφη να δουλευει για την επομενη εβδομαδιαια αλλαγη.

Gh και Kh νερου βαρελιου πριν την αλλαγη ξεχασα να κανω ενω το ειχα σκοπο να δω περιπου ποσο ηταν.

Το νερο τωρα που το βλεπω στο ενυδρειο, ειναι αμυδρα κιτρινο (χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, μπορει να ειναι και η ιδεα μου).

Θα κανω και ενα τεστ ph στο ενυδρειο αργοτερα να δω που βρισκεται και αν υπαρχει αλλαγη.
-------------------------
Λοιπον. Εβλεπα μετα απο καποια ωρα απο την αλλαγη, ενα ψαρι να μην πηγαινει μαζι με τα αλλα ολη την ωρα αλλα να επιλεγει αρκετες φορες να καθεται καπως μονο του κατω απο το κεντρικο κλαδι της ριζας με την μοςς. Λεω δεν κανω καμια μετρηση? Γιατι να κανει ετσι?

Εκανα λοιπον μετρηση για αμμωνια, Νο2 και ph. (Απο 2 φορες αμμωνια και νο2).

Ph 7,5.

Αμμωνια αν και την πρωτη φορα νομιζα οτι πολυ ελαχιστα πρασινιζε, δηλαδη δεν ηταν τελειως 0, το ξανα εκανα και ειναι 0.

Νο2 τωρα ειναι στο 0,25 κατι τις 2 φορες ενω και εχθες που μετρησα το βραδυ, αφου ειχαν φαει δηλαδη τα γευματα τους κλπ ηταν 0 αλλα και σημερα το πρωι ετσι για σιγουρια.

Αυτο που εκανα αμεσως ειναι να ριξω 3-4 σταγονες αντιχλωριο στο νερο (αυτο οταν ειδα οτι μπορει να εχει αμμωνια, στο αποτελεσμα της πρωτης φορας που δεν ημουν σιγουρος) και μολις ειδα και τα νο2 εριξα και βακτηρια nite out 2 και balancer. Balancer ειχα ριξει και κατα την αλλαγη. Τι κανω? Τι μπορει να εγινε?

Σωστα επραξα? Λεω αυριο να ξανακανω μετρησεις και να μην ταισω.

delta66
14-04-12, 00:15
Μετρησες στο βαρελι αμμωνια που σου ειπα?

stratigos24
14-04-12, 11:56
Oχι. Ολα τα αμελησα απο μετρησεις και εκανα μονο για ph και εκανα την αλλαγη δυστυχως. Λαθος μου, το γνωριζω.

Αυτο που μπορω να φανταστω ειναι ή ειχε αμμωνια το νερο του βαρελιου απο την τυρφη με αποτελεσμα μεν να καταπολεμηθηκε η αμμωνια αλλα η ομαδα που μετατρεπει τα νο2 σε νο3 να ''κλαταρε'' ή που ταισα λιγο παραπανω εχθες και σημερα σε σχεση με τις προηγουμενες μερες ή συνεργασια και των 2 περιπτωσεων.
-------------------------
Μολις μετρησα νο2 και παραμενουν 0,25. Τι πρεπει να κανω? Λεω να μην ταισω σημερα. Μονο αυτο αρκει?

Aμμωνια 0.

delta66
14-04-12, 12:21
Ναι μην ταισεις.
Ριξε διπλη δοση prime.
Ανεβασε λιγο τη ροη να κανει οξυγονωση με περισσοτερη αναταραξη.
Μετρα εστω και τωρα βαρελι.

Ph στο ενυδρειο?

stratigos24
14-04-12, 12:22
Ευχαριστω Σπυρο.

Ωραια, δεν ταιζω σημερα. Ανεβαζω και ροη μεχρι στο βραδυ πριν κοιμηθουν.

Οταν λες διπλη δοση prime? Που να ριξω? Μεσα στο βαρελι ή στο ενυδρειο?

Θα μετρησω τωρα και ph ενυδρειου και αναφερω.

delta66
14-04-12, 12:24
Στο ενυδρειο φυσικα.
Για αποτοξικοποιηση.
(δεν μηδενιζει την τιμη, τα αποτοξικοποιει αν και μετρησιμα - θελει προσοχη φυσικα)

Οξυγονωση γιατι τα νιτρωδη (κοβουν το οξυγονο στο αιμα των ψαριων)
Και το αλατι βοηθαει αλλα δεν ειναι τοσο βαρια η κατασταση και δεν κανει καλο στα ψαρια αυτα το αλατι.

Κανε καμια μικρη αλλαγη.


ΥΓ μηπως το παρακανες με τα σκουληκια? :D

stratigos24
14-04-12, 12:28
Mπορει να ειναι και απο το ταισμα. Μα τα φαγαν ολα αμεσως. Εβαλα 4 τσιμπιες με την τσιμπηδα το απογευμα (σε καθε μια τσιμπια περιμενα να την φανε) και αλλη μια το βραδυ.

Ποσο τοξικο ειναι για τα ψαρια το νο2 σε 0,25?
-------------------------
Στο ενυδρειο φυσικα.
Για αποτοξικοποιηση.
(δεν μηδενιζει την τιμη, τα αποτοξικοποιει αν και μετρησιμα - θελει προσοχη φυσικα)

Το prime δηλαδη αποτοξικοποιει και τα νο2 περαν της αμμωνιας?

Ποσο να ριξω τωρα prime στα 45 λιτρα? Εριξα και εχθες 4 σταγονες οταν νομιζα πως εχω αμμωνια.

delta66
14-04-12, 12:38
Mπορει να ειναι και απο το ταισμα. Μα τα φαγαν ολα αμεσως. Εβαλα 4 τσιμπιες το απογευμα (σε καθε μια τσιμπια περιμενα να την φανε) και αλλη μια το βραδυ.

Ποσο τοξικο ειναι για τα ψαρια το νο2 σε 0,25?

Δεν δημιουργουνται ρυποι μονο απο την αφαγωτη τροφη.
Καθαρη αμμωνια βγαζουν τα ψαρια σαν ρυπους απο τα βραγχεια τους, μετα το φαι.
Και η ποσοτητα των ρυπων αυτων εξαρτουνται (εκτος απο την ποσοτητα) απο το ποσο μεγαλο ποσοστο πρωτεινης εχει η τροφη που εφαγαν.

Εδω γραφει αναλυτικα την συμπεριφορα τους σχετικα με ολες τις παραμετρους.
στο Table 2
http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0044-59672008000400023&lng=en&nrm=iso
Στα 0.5ppm Nitrite (ΝΟ2) εχει 7% απωλειες.
-------------------------

Το prime δηλαδη αποτοξικοποιει και τα νο2 περαν της αμμωνιας?

Ποσο να ριξω τωρα prime στα 45 λιτρα? Εριξα και εχθες 4 σταγονες οταν νομιζα πως εχω αμμωνια.
Ναι.
2ml
-------------------------
4 σταγονες ειναι ελαχιστη ποσοτητα
Περιπου 20 σταγονες ειναι το 1 ml

stratigos24
14-04-12, 12:43
Ωραια, θα ριξω 2ml. Απλα ανεφερα τις 4 σταγονες που εριξα, το ξερω πως ειναι λιγες αλλα ειχα ριξει και στο βαρελι το αναλογο αντιχλωριο κατα την προετοιμασια.

Λοιπον, ph με σερα στο ενυδρειο 7,5. Ph με jbl (2φορες) στο ενυδρειο 7,6.
Ph στο βαρελι με jbl 7,3. To test μετρασει ανα 2 της jbl δηλαδη 7-7,2-7,4 κλπ και στου βαρελιου δεν ηταν ουτε 7,2 αλλα πιο σκουρο αλλα ουτε 7,4 ηταν πιο ανοιχτο και ετσι λεω 7,3.

delta66
14-04-12, 12:48
Αμμωνια μετρα στο βαρελι :smt028

ΥΓ βαλε λιγη ακομα τυρφη

stratigos24
14-04-12, 13:11
Παω και για αμμωνια λοιπον τωρα στο βαρελι. Να βαλω και αλλη τυρφη? Μηπως να το αφηνα 1-2 μερες ακομα με αυτη μιας και τα 32g ειναι φρεσκα σχετικα να δουμε πως θα παει?
-------------------------
Αμμωνια στο βαρελι 0 ή ισως αμυδρα να πρασινιζει αλλα σε καμια περιπτωση 0,5 που ειναι η επομενη μετρηση.

delta66
14-04-12, 13:15
ΟΚ.
Οταν θα βαλεις παλι φρεσκια τυρφη, μη ξεχασεις την επομενη μερα να μετρησεις ΝΗ3

stratigos24
14-04-12, 13:20
Θα ξαναμετρησω το ph την δευτερα και αν δεν εχει πεσει στο 7 να βαλω και αλλη τυρφη? Πως θα κρινω αν θελει και αλλη ή οχι?

Δεν θα το ξεχασω την επομενη φορα να μετρησω αμμωνια. Μπορει και με αυτη την ποσοτητα τυρφης που εχει τωρα μεσα, να μετρησω την Δευτερα αμμωνια στο βαρελι και να δω αυξημενη σε σχεση με σημερα που ειναι ή στο 0 ή ελαχιστα παραπανω?

delta66
14-04-12, 13:31
Θα ξαναμετρησω το ph την δευτερα και αν δεν εχει πεσει στο 7 να βαλω και αλλη τυρφη? Πως θα κρινω αν θελει και αλλη ή οχι?

Δεν θα το ξεχασω την επομενη φορα να μετρησω αμμωνια. Μπορει και με αυτη την ποσοτητα τυρφης που εχει τωρα μεσα, να μετρησω την Δευτερα αμμωνια στο βαρελι και να δω αυξημενη σε σχεση με σημερα που ειναι ή στο 0 ή ελαχιστα παραπανω?

Ναι.
Πιστευω οτι πρεπει να πας πια στο βαρελι για 6.5-6.8 να αρχισει να κατεβαινει και στο ενυδρειο

Ισως.

stratigos24
14-04-12, 13:36
Oκ, ξαναμετραω Δευτερα και βλεποντας και κανοντας.

Σε ευχαριστω και παλι για το χρονο σου και τη βοηθεια σου. Ξερω οτι στο λεω σχετικα συχνα αλλα για μενα ειναι πολυτιμες οι συμβουλες σου και η εμπειρια σου. Η αληθεια ειναι οτι στεναχωρηθηκα για τα ψαρακια που μετρησα 0.25 τα νο2 και ελπιζω στο μελλον με πιο σωστες κινησεις να μην ξαναμετρησω τιποτα αυξημενο.

genecr
14-04-12, 13:38
από περιέργεια με τι τεστ μετράς τα NO2

stratigos24
14-04-12, 13:41
από περιέργεια με τι τεστ μετράς τα NO2

Api υγρο.

genecr
14-04-12, 13:49
OK. ανέφερες παραπάνω για jpl test ph και σκέφτηκα μήπως έχεις το ίδιο για no2.
εγώ τα έβαλα στην άκρη τα jpl γιατί πέρα του ότι μου έβγαζαν τα μάτια για να καταλάβω τι δείχνουν και ποτέ δεν ήμουν ακριβώς σίγουρος, ειδικά το no2 μου βγάζει πάντα λίγα μετρήσιμα (ακόμα και σήμερα μετά από 7 μήνες που τρέχει το ενυδρείο). με sera που τα μετράω τώρα δείχνει πάντα καθαρά 0.

stratigos24
14-04-12, 13:51
Και ομως αναφερουν τα jbl ως απο τα πιο ευδιακριτα τεστ (τουλαχιστον για ph που εχω εγω). Τωρα στα νο2 μπορει να ειναι διαφορετικα, δεν ξερω.

genecr
14-04-12, 13:55
όταν μετρούσα nο2 και nο3 με jbl το κοιτάζαμε 2 άτομα και οι δύο τελικά μέναμε με την απορία είναι αυτό ή ίσως αυτό...

stratigos24
16-04-12, 02:36
Mετρησα το απογευμα τα νο2 και ηταν 0 ευτυχως. Ταισα τα ψαρακια να ησυχασουν.:p

Πολλοι λενε μια μερα την εβδομαδα τα ψαρια να κανουν νηστια? Γιατι το λενε? Συμφωνειτε?

stratigos24
18-04-12, 21:57
Μιας και μετα απο 5 μερες που τρεχει το φιλτρο με την τυρφη στο βαρελι, το ph εχει πεσει μονο 0.2 (απο 7,5 εχει παει στο 7,3) εβαλα και αλλα 32g τυρφης συν τα 55g που ειχε αρα παμε συνολο 87g τυρφης στα 20 λιτρα.
-------------------------
Αν υποτεθει οτι πριν την αλλαγη μετρησω στο βαρελι καποια ποσοτητα αμμωνιας τι κανω? Ριχνω παραπανω αντιχλωριο και κανω την αλλαγη?

delta66
19-04-12, 00:18
Αναλογα την ποσοτητα το πεχα και τη θερμοκρασια.
Και το ποσοστο αλλαγης.

stratigos24
19-04-12, 02:57
Oκ, οποτε αναφερω την μετρηση που θα κανω για αμμωνια στο βαρελι πριν την αλλαγη και αν εχει ξαναγραφω να δουμε τι κανουμε.

stratigos24
20-04-12, 15:19
Εκανα πριν λιγο τεστ στο νερο του βαρελιου με την τυρφη να δουμε που ειμαστε. Η αλλαγη νερου στο ενυδρειο θα γινει αυριο ή μεθαυριο.

Ph: 6,8
Gh: 5
Kh: 2
Αμμωνια: 0

delta66
20-04-12, 16:52
ΟΚ.
Για αλλαγη της μισης τυρφης καθε 15 μερες, θα την πας τη ρουτινα?
Υπολογισε τωρα, βαση των οσων εχουν σμυμβει, ποση τυρφη θα χρειαζεσαι (φρεσκια + παλια).
Θα την βρεις τη ρουτινα και μετα θα εισαι ΟΚ.
-------------------------
Ααα και κατι ακομα.
Μετρηση αμμωνιας (στο βαρελι) κανε μετα απο 2-3 μερες μετα απο εισαγωγη φρεσκιας τυρφης.
Αν δεν βρεις παλι ιχνη θα εχεις ησυχο το κεφαλι σου.

Μια αναφορα σε αυτο το θεμα (αμμωνια στο βαρελι με την τυρφη)
Παλια ειχα τυρφη σε εσωτερικο φιλτρο (ξηλωμενο απο juwel ενυδρειο) μεσα στο βαρελι και οταν εβαζα φρεσκια τυρφη (οτι κι αν εκανα, πλυσιμο καλο της τυρφης πριν την εισαγωγη της, αλλαγη τυρφης με αλλες μαρκες κλπ) εβρισκα μετρησιμη αμμωνια (test Api) μετα απο 1-2 μερες.
Αν πεταγα το νερο αυτο και εβαζα καινουριο δεν μου ξαναβγαζε αμμωνια η τυρφη.
Κατι σαν να ξεπλενοταν δλδ.
Για κανενα χρονο δεν χρησιμοποιουσα τυρφη (εβαζα μιξη ΑΟ βρυση 50-50 αλλα ελλειψει οργανικων, φωσφορικων, χουμικων, ταννινων κλπ συν η παρουσια μερικων μαρμαροπετρων δεν μου αφηνε το πεχα να πεσει και ειχα οσο στη βρυση).
Εβαλα παλι μπροστα με τυρφη στο βαρελι.
Δεν μετρησα αμμωνια οπως παλια.
Οι διαφορες ηταν οτι χρησιμοποιησα αλλα φιλτρο (εξωτερικο eheim 2211) και η τυρφη ηταν η παλια που ειχα απο περσυ. (αγοραζω 5λιτρες σακουλες)
Τωρα τι εγινε και δεν ξαναβρηκα αμμωνια, ποιος ξερει.
Εχω παρει μια καινουρια σακουλα και θα την δοκιμασω μολις την παραλαβω, να δω αν ειναι απο το "μπαγιατεμα" της τυρφης που δεν βρηκα αμμωνια.
Αλλιως κατι παιζει με το φιλτρο.
Το test δεν νομιζω να κανει λαθος. Θα μετρησω και με αλλο.

stratigos24
20-04-12, 17:01
Εχω μεσα 87g τυρφης συνολικα (σε 20 λιτρα). Τα εχω βαλει σταδιακα ως εξης:

8/4 --> 23g

12/4 --> 32g

18/4--> 32g

Oποτε μεσα απο αυτο θα κοιταξω να βρω ποση χρειαζεται καθε φορα. Μαλλον θα το παω οπως λες αλλαγη μισης ανα 15 μερες αλλα ισως να θελει και παραπανω απο τη μιση αλλαγη καθε 15 συμφωνα με τα παραπανω.

Οσον αφορα τωρα την αμμωνια στο βαρελι, η τελευταια προσθηκη νεας τυρφης ηταν οπως φαινεται πιο πανω στις 18/4 32g και σημερα μετρησα αμμωνια (δηλαδη 2 μερες μετα) και δεν ειχα. Εχω 2 τεστ για αμμωνια και μετραω (της σερα και τα 2). Η api τι μετρησεις εχει, μιας και εμενα η σερα εχει 0 και μετα 0,5. Βεβαια αν ηταν αναμεσα φανταζομαι θα ειχε πρασινισει εστω και ελαχιστα για να δειξει μια αυξηση αλλα στο τεστ ηταν εντελως κιτρινο. Η τυρφη που εχω ειναι της sera το πακετο που βγαζει των 500g.

delta66
20-04-12, 17:14
Αν δεις οτι ξυθυμαινει γρηγορα η τυρφη σου, μαλλν θα πας καθε εβδομαδα λλαγη αλλαγη της μισης ή εναλλακτικα θα βαλεις τρια δεματακια και θα αλλαζεις καθε εβδομαδα το 1/3.

Και μενα ξεθυμαινει στο μηνα πολυ, αλλα βαζω πολυ ποσοτητα για να μην αλλαζω καθε εβδομαδα. (τεμπελης here)

Νομιζω οτι το "15-20" μερες ειναι το πιο συνηθες στην αντοχη της δραστικοτητας της τυρφης.

stratigos24
21-04-12, 14:58
Μετρησα το ph βαρελιου σημερα πριν κανω την αλλαγη (με το σερα υγρο) και εδειξε 6,5. Το χθεσινο 6,8 το ειχα μετρησει με της jbl. Εκανα αλλαγη νερου στο ενυδρειο περιπου 15 λιτρα και μετα απο 20 λεπτα μετρησα το ph και απο 7,5 που εχω (αν δεν κανω λαθος 7,5 λεει το σερα 7,6 λεει το jbl) τωρα με της jbl στο ενυδρειο εχω 7,3. Μηπως μετρησα πολυ νωρις και πρεπει να περασει καποια ωρα?

Eδω 2 βιντεο: Πριν και μετα. Νομιζω φαινεται οτι εχει παρει το νερο κιτρινο χρωμα τωρα.

http://www.youtube.com/watch?v=Vjxxu-ZeVzI&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=MEElhpOvKfQ&feature=youtu.be

delta66
21-04-12, 17:52
Καλα ειναι.
Σιγα σιγα να ερθει.
Μετρα κι αυριο.

stratigos24
22-04-12, 13:23
Ναι, σιγα σιγα να πεσει θελω και εγω για να μην παθουν και τιποτα τα ψαρια.

Θα μετρησω και αυριο να δουμε.
-------------------------
Σκεφτομαι για καποιο φυτο πισω αλλα και για καποιο φυτο επιφανειας. Αν βαλω επιφανειας γλιτωνω και την μικρη πιθανοτητα καποιο ψαρι να πηδηξει εξω? Μεχρι τωρα το κλεινω απο πανω με ζελοφαν κουζινας που εχω κανει πολλες τρυπες ωστε να παιρνει αερα αλλα χωρις να μπορει να πηδηξει καποιο αμα θελησει και δεν εχω και εξατμιση πολυ με αυτο (αλλιως εχω αρκετη και γρηγορα). Σκεφτομαι να παω να κοψω τζαμι για απο πανω, εχω μιλησει με φιλο τζαμα να ερθει αν παρει τις διαστασεις και να το δει. Μπορει να μπει φυτο επιφανειας αν υπαρχει τζαμι? Τι φυτο επιφανειας θα προτινατε? Δεν θελω καποιο που να κανει μεγαλες ριζες. Εχω ομως και αρκετη κινηση στην επιφανεια του νερου λογω του κρεμαστου φιλτρου. Σε αυτη την περιπτωση τι κανω αν βαλω επιφανειας? Φανταζομαι θα το πηγαινει ολο απο τη μερια που πηγαινει και το νερο οπως βγαινει απο το φιλτρο. (στη δεξια μερια δηλαδη).
-------------------------
Mετρησα και σημερα το ph του ενυδρειου και ειναι 7,5. Αν παιζει κατι και με τις πετρες και δεν ειναι ουδετερες θα τα σπασω ολα....:D Θυμαμαι στα τεστ που εκανα με ακουαφορτε δεν αφρισαν και σε ποτηρια με νερο που τις αφηνα 2-3 μερες το ph παρεμενε 7,5 που εχω και στη βρυση.

Μηπως απλα θελει και αλλο καιρο ωστε να αρχισει να πεφτει?

Butterfly
22-04-12, 13:27
Φίλε μου... ένα θα σου πω... ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ το ενυδρείο...

stratigos24
22-04-12, 13:35
Με βλεπεις να μην εχω....:D

Απλα μιας και ειδα εχθες 7,3 στο ενυδρειο (20 λεπτα μετα την αλλαγη νερου) και σημερα 7,5 λεω γιατι να ανεβηκε? Μιας και εχω περασει το λουκι με την αμμο που δεν ηταν ουδετερη, εχω παρει εναν μικρο φοβο. Απο εκει και περα και οι πετρες να φταινε θα αλλαχτουν, δεν εγινε τιποτα. Απλα να δουμε αν ειναι λογικο που ανεβηκε και θα πεσει ακομα πιο σταδιακα απο οσο νομιζα ή κατι φταιει. Το νερο της πρωτης αλλαγης πριν μια εβδομαδα που μπηκε ηταν 7 (15 νεα λιτρα στα 45) και το χθεσινο (αλλα 15 λιτρα με 6,5 - 6,8 )

delta66
22-04-12, 14:32
Mετρησα και σημερα το ph του ενυδρειου και ειναι 7,5. Αν παιζει κατι και με τις πετρες και δεν ειναι ουδετερες θα τα σπασω ολα....:D Θυμαμαι στα τεστ που εκανα με ακουαφορτε δεν αφρισαν και σε ποτηρια με νερο που τις αφηνα 2-3 μερες το ph παρεμενε 7,5 που εχω και στη βρυση.

Μηπως απλα θελει και αλλο καιρο ωστε να αρχισει να πεφτει?
Κοιτα εγω ειχα βαλει κατι πετρες (μαρμαροπετρες) που ενω δεν αφριζουν με το ακουαφορτε, περιεχουν καποιο ασβεστιο.
Χρειαζεται αλλο ειδος τεστ σε τετεοια υλικα που δεν μπορει να γινει εκτος εργαστηριου.

Τις ειχα μεσα οταν χρησιμοποιουσα στο ενυδρειο νερο μιξης ΑΟ και βρυσης (χωρις τυρφη) και ενω ειχα νερο με χαμηλες σκληροτητες (3GH 2ΚΗ), και δεν μου ανεβαζαν το πεχα (πανω απο αυτο που ειχε και η βρυση), δεν μου το αφηναν ομως .... να πεσει. :D

stratigos24
22-04-12, 14:38
Το μονο που με καθησυχαζει καπως για τις πετρες ειναι οτι στα ποτηρια που τις αφηνα για 2-3 και 4 μερες ειχα αφησει μια, δεν ειχε ανεβει το ph. Βεβαια μου λες οτι μπορει να μην το ανεβαζουν περαιτερω αλλα να μην το βοηθαν και να πεσει ομως. Προβλημα και αυτο. Η αμμος που ειχα απο την αλλη, παντα το ανεβαζε σε 8 το ph στο ποτηρι απο 7,5. Μπορουμε να πουμε λοιπον οτι θα επρεπε να εχω δει καποια πτωση του ph με αυτες τις 2 αλλαγες ή ειναι νωρις και περιμενουμε και αλλες αλλαγες? Αν επρεπε να εχω δει καποια πτωση, τοτε ισως να ειναι οι πετρες που την κανουν.

delta66
22-04-12, 14:51
Και η καλη αναταραξη ανεβαζει λιγο πεχα.

stratigos24
22-04-12, 19:22
Δηλαδη παντα θα το ανεβαζει η αναταραξη (αν οφειλεται και αυτη)? Οταν λες λιγο? Δηλαδη τωρα απο 7,3 - 7,5 μπορει να φταιει η αναταραξη? Αν παει καποια στιγμη στο 6,5 για παραδειγμα το ενυδρειο, θα μπορει η αναταραξη απο μονη της να το ανεβασει στο 7?

Και τωρα λιγο λιγο παμε να το ριξουμε. Δηλαδη 0.2 - 0,3 κατω σε καθε αλλαγη. Αν καθε φορα το ριχνω και ανεβαινει παλι στο 7,5 τι κανουμε?

delta66
22-04-12, 19:44
Ναι αναλογως μπορει και μιση μοναδα να το ανεβασει.
Διωχνει το διοξειδιο η αναταραξη εκτος του οτι εισαγεται οξυγονο.
Ανταλλαγη αεριων λεγεται το φαινομενο.

Καλα θα δουμε.
Συνεχισε εσυ κανονικα τις διαδικασιες σου, να περιμενουμε να ωριμασει και λιγο το ενυδρειο.

stratigos24
23-04-12, 19:17
Ωραια συνεχιζω την ιδια διαδικασια και βλεπουμε στην πορεια τι μπορει να γινεται. Ενημερωνω λοιπον με μετρησεις καθε φορα.
-------------------------
Πηρα σημερα 2 anentome helena (delta ελπιζω να μην παρεξηγηθεις, απλα τα ειδα μπροστα μου στο ζοοπλανετ και πηρα 2), τα εκανα προσαρμογη και μετα τα εβαλα. Μετα απο λιγο το ενα εφαγε εναν λαθρεπιβατη. Nα εχουν θεμα τα ψαρια απο τα helena δεν υπαρχει περιπτωση ειχαμε πει. Σωστα?

Πηρα και την τροφη που μου ειχες προτεινει delta: ocean nutrition-discus flakes και εδωσα στα ψαρακια και την φαγανε και αυτην με πολυ ορεξη.

Butterfly
23-04-12, 19:29
Να εύχεσαι να μην είναι θηλυκά...

Γιατί άμα είναι θηλυκά την ΠΑΤΗΣΕΣ -+9 -+9 εάν σου γεννήσουν δεν θα μπορέσεις να βγάλεις τα αυγά τους ούτε με δυναμίτη

stratigos24
23-04-12, 19:32
Χαχ! Για πες...υπαρχει τροπος να τα ξεχωρισω?

Διαβαζω και εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29411) τωρα.

Butterfly
23-04-12, 19:39
Βάλτα σε ένα μπολάκι για κάνα δυο μέρες και θα δεις άμα σου γεννούν...

delta66
24-04-12, 00:42
Πεταλουδα, για Anentome helena μιλαει, οχι zebra nerite. :smt028:smt028:smt028

Στρατηγε μου, εισαι ανωμαλος.
Σου εδινα σπιτισια helena και πηγες και αγορασες. :smt092

stratigos24
24-04-12, 02:55
Στρατηγε μου, εισαι ανωμαλος.
Σου εδινα σπιτισια helena και πηγες και αγορασες. :smt092

Xαχ! Ισως να χρειαστω αλλο 1-2 αργοτερα και να παρω και σπιτισια. Εσυ δικιο εχεις, απλα μιας και τα ειδα και τα θυμηθηκα και αυξηθηξαν και οι λαθρεπιβατες, τα πηρα.

stratigos24
26-04-12, 00:47
Με την ιδια τυρφη (χωρις αλλαγη δηλαδη με καινουρια απο το σαββατο που εκανα την αλλαγη) το ph σημερα ηταν 7. Αν δεν πεσει αλλο μεχρι παρασκευη θα βγαλω τη μιση και θα βαλω μιση καινουρια, αλλιως αν πεσει πιο κατω κανω την αλλαγη και αλλαζω τη μιση μετα.
-------------------------

8/4 --> 23g

12/4 --> 32g

18/4--> 32g


Εδω φαινεται απο ποτε ειναι η καθε ποσοτητα τυρφης μεσα στο φιλτρο του βαριλου.

Για τα anentome helena που διαβαζω ph 7-7,5 τι γινεται? Αν φτασει παρακατω απο 7 το ενυδρειο καποια στιγμη θα εχουν προβλημα? Μεχρι στιγμης μια χαρα γυρνανε στο ενυδρειο. Θαβονται και στην αμμο πολλες φορες. Μαλιστα μια βαλισνερια βγηκε απο το χωμα και πιστευω οτι περασε απο κει καποιο helena και το ξεριζωσε καταλαθος.

delta66
26-04-12, 09:29
H πρωτη ποσοτητα εχει "τελειωσει", τσαμπα ειναι μεσα.

Τα anentome μεσα στην αμμο ειναι την περισσοτερη ωρα (αυτο της κανει και καλο).
Εχουν μεγαλο ευρος τιμων διαβιωσης (και σε ακομα πιο χαμηλες τιμες).
Το κέλυφος τους ειναι χοντρο και δεν ειναι ευαισθητο στο μαλακο νερο οπως των apple, zebra κλπ.
Τα εχω σε tds 60ppm και ειναι τουμπανα.
Πολυ πρωτεινη θελουν μονο. Ειναι σκετα πιρανχας στο φαι.

stratigos24
26-04-12, 13:00
Σιγουρα η πρωτη ποσοτητα τυρφης θελει αλλαγη.

Οταν λες πρωτεινη εννοεις λαθρεπιβατες κλπ ετσι?

delta66
26-04-12, 14:50
Οχι, και στην ξηρα τροφη εννοω.
Μη περιμενει κανεις να τραφουν με αλγες :D

stratigos24
27-04-12, 00:34
Απο τους λαθρεπιβατες δεν παιρνουν πρωτεινη? Να τους ριχνω και τιποτα αλλο για τροφη?

Και κατι για το ph. Να εβαζα κανα φυλλο catappa (την ποσοτητα που αντιστοιχει στα λιτρα μου αναλογα της εταιριας που παρω) μεσα σε καλτσα και να το σφηνωνα πισω απο τη ριζα? Θα βοηθουσε το ph να πεσει λιγο?
-------------------------
Ο φιλος Tzane ειχε παρει κατι catappa της jbl τα πολυ μεγαλα που λενε 1 ανα 100 λιτρα και μου εδωσε 1 να δοκιμασω, οποτε λεω να βαλω το μισο σε μια καλτσα και να το βαλω στο ενυδρειο. Θα προσφερει κατι γενικα? Θα βοηθησει το ph? Να το βαλω ή να περιμενω λιγο?
-------------------------
Αυτα (http://www.ebay.co.uk/itm/Amys-50-grams-Grade-C-INDIAN-ALMOND-KETAPANG-LEAVES-/250855611675?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6828dd1b#ht_4960wt_952) τι μεγεθος ειναι? Μου κανουν αμα θελησω να χρησιμοποιησω catappa σε περιπτωση που χρησιμοποιησω αυτο απο το φιλο tzane και μου κανει?

Edit: Aπο οτι βλεπω ειναι grande c που αν καταλαβα καλα δεν ειναι grande a - b κλπ, εχουν δηλαδη καποια σπασμενα λιγο και καποια με τρυπες φυλλα και δεν ειναι αριστα εμφανισιακα και εχει απο ολα τα μεγεθη μεσα η συσκευασια που ερχεται. Αν ειδα καλα καπου 25 φυλλα βγαινουν. (You are buying 50 grams (about 25 pieces) of Grade C - mixed size Indian Almond Leaves.) Λεω να προβω στην αγορα εκτος αν εχετε να προτεινετε κατι σε grande a - b αν εχει σημασια.

Eχει και 100gr grande d (http://www.ebay.co.uk/itm/Amys-100-grams-Grade-D-INDIAN-ALMOND-KETAPANG-LEAVES-/250417354882?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a4e099882) που βγαινουν παραπανω φυλλα με τα ιδια χρηματα.

delta66
27-04-12, 01:44
Αν δεν υπαρχουν αρκετα σαλιγκαρια πρεπει να τρωνε κατι αλλο τα helena.

Μη τρελλαινεσαι με τα φυλλα.
Κατ'αρχας δεν σε νοιαζει η ποιοτητα A B C κλπ αν μπαινουν σε καλτσα.
Δευτερον αν δεν μπαινουν σε καλτσα, και αφηνωνται και ως διακοσμητικα στο βυθο, πρεπει να ειναι σε καταλληλο μεγεθος αναλογα το ενυδρειο, γιατι αν βαλει καποιος μεγαλα φυλλα, θα κανει το ενυδρειο να φαινεται μικρο.
Για το ενυδρειο σου, μονο μεγεθος baby (που βγαινουν πιο σπανια στην αγορα) θα εκαναν.
Δεν κανουν τρελη δουλεια με το πεχα (οσο η τυρφη) και θα πρεπει για κατι τετοιο να εμπαιναν μεγαλες ποσοτητες (που ομως θα γινονται και περισσοτερο σκουπιδι μεσα στο ενυδρειο).
Ειναι ομως πιο δραστικα στο χρωματισμο του νερου απο την τυρφη (για καποιον που θελει blackwater).

stratigos24
27-04-12, 01:49
Εχει αρκετα σαλιγκαρια οποτε ακομα ειναι οκ τα helena πιστευω. Για πες και το κατι αλλο να το εχω υποψην μου για αργοτερα αν ποτε ξεμεινω τελειως απο σαλιγκαρια..

Απο εκει και περα οσον αφορα τα φυλλα, ναι, δεν παιζει καποιο ρολο αν ειναι a-b-c-d αν μπαινουν σε καλτσα (οπως σκεφτομαι να βαλω εγω το μισο αυτου που μου εδωσε ο τζανε μιας και ειναι large) μετα την αλλαγη του νερου που θα κανω το Σαββατο, αλλα ελεγα να επαιρνα αυτα τα grande c που λεει οτι εχει απο ολα τα μεγεθη και τα μικρα για το ενυδρειο μου που κανουν για να φαινονται να τα βαλω στο βυθο και οταν ξεμεινω μονο με μεσαια - μεγαλα να τα βαζω σε καλτσα. Η καλτσα αν ειναι καλτζον και οχι ενυδρειακη πειραζει?

Αλλαξα και τυρφη σημερα εβγαλα τα 23g και 32g και εβαλα 50g νεας τυρφης μιας και το ph ειχε παραμεινει στο 7,1.

Και ετσι εχει ως εξης:

8/4 --> 23g (αφαιρεθηκε στις 26/4)

12/4 --> 32g (αφαιρεθηκε στις 26/4)

18/4--> 32g

26/4--> 50g

delta66
27-04-12, 02:26
Για πες και το κατι αλλο να το εχω υποψην μου για αργοτερα αν ποτε ξεμεινω τελειως απο σαλιγκαρια..

Απο εκει και περα οσον αφορα τα φυλλα, ναι, δεν παιζει καποιο ρολο αν ειναι a-b-c-d αν μπαινουν σε καλτσα (οπως σκεφτομαι να βαλω εγω το μισο αυτου που μου εδωσε ο τζανε μιας και ειναι large) μετα την αλλαγη του νερου που θα κανω το Σαββατο, αλλα ελεγα να επαιρνα αυτα τα grande c που λεει οτι εχει απο ολα τα μεγεθη και τα μικρα για το ενυδρειο μου που κανουν για να φαινονται να τα βαλω στο βυθο και οταν ξεμεινω μονο με μεσαια - μεγαλα να τα βαζω σε καλτσα. Η καλτσα αν ειναι καλτζον και οχι ενυδρειακη πειραζει?

....το ph ειχε παραμεινει στο 7,1.

Σου ειπα πιο πανω, ψαροτροφη πρωτεινουχα. πχ για δισκους ή θηρευτες, θαλασσινη (γραφουν ποσοστα οι συσκευασιες, αν ειναι πανω απο 48-50% ειναι πρωτεινουχα)
Και να βυθιζεται.
(φυσικα αν υπαρχει ηδη, κανουν σαν τρελλα και για κατεψυγμενη πχ bloodworms ή μοσχοκαρδια για δισκους diy ή αγοραστή)

Αν ειναι να μπανουν σε καλτσα (ή γυναικειο αφορετο καλτσον) τα ποιο οικονομικα ειναι τα σπασμενα που πουλανε κατα καιρους.

Aν ειναι να βαλεις τελικα, μη παρεις ακομα.
Θα σου βρω εγω baby.


7.1 στο βαρελακι ή στο ενυδρειο?
Τι τυρφη ειπαμε βαζεις?

stratigos24
27-04-12, 02:34
Η τροφη θα πρεπει φυσικα να βυθιζεται αλλα και να μην την τρωνε τα tetra και να μενει στον βυθο μεχρι να παει καποιο helena να την παρει σωστα? Εχω για δισκους φυλλαρακια αυτη που μου ειχες πει της ocean nutrition αλλα δεν ξερω αν κανει αν και διαβασα στο ιντερνετ (δεν μπορω να παω να δω την τροφη ειναι διπλα στο ενυδρειο και κοιμουνται τωρα τα ψαρακια:D)...οτι εχει 52,5 πρωτεινη. Θα την τρωνε ομως τα ψαρια αν κανει. Grindal τρωνε μιας και μου εχεις δωσει:p...(ταιζω grindal 1-2 φορες την εβδομαδα και κανουν σαν τρελα τα tetra) αλλα και να τρωνε παλι δεν νομιζω να προλαβουν απο τα τετρα.

Φυσικα μιλαμε για αφορετο γυναικειο καλτζον (και οχι δυχτιωτο οπως εχεις αναφερει...αχαχ...) σε τετοιο βαζω και την τυρφη.

Αληθεια μπορεις να βρεις baby? Θα ηταν πολυ καλο....(στο ebay δεν βρηκα λιγο που κοιταξα παρα μονο αυτα (http://www.ebay.com/itm/Catappa-leaves-Indian-Almond-Leaves-Betta-4-7-Small-/110852922760?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&var=&hash=item19cf595d88#ht_1641wt_1185) σε small που λεει 4 - 7 ιντσες και σε ενα ξενο site (http://www.catappaleaves.com/p/4/100pcs-grade-a-below-5-small-size-baby-catappa-leaves) ειδα μονο baby που λεει μικροτερα απο 5 ιντσες και out of stock). Προσπαθησα πριν να αγορασω τα grande c αλλα δεν ξερω γιατι μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν μπορει να ολοκληρωθει η πληρωμη... Ισως να ειναι για καλο μηπως βρουμε baby. Ουτως ή αλλος εχω να κανω τωρα την δοκιμη - δουλεια μου με το φυλλο του Tzane.

7.1 στο βαρελι. Ενυδρειο 7,5 ενω ειχε πεσει 7,3 μετα την αλλαγη, αλλα μετα απο 1-2 μερες παλι 7,5. Τυρφη sera super peat.

delta66
27-04-12, 03:43
Βγαλε και τις πετρες.

stratigos24
28-04-12, 11:50
Λες ε? Μαλλον θα το κανω λοιπον μολις αποφασισω το που θα βαλω τις μοςς και τη riccia που ειναι πανω τους. Nα τα πιασω στη ριζα λιγο δυσκολο μιας και δεν βγανει ειναι φεντουζαρισμενη. Εχεις καμια ιδεα? Να βαλω 1-2 ξυλα μικρα νεα και να τα δεσω πανω τους?
-------------------------
Μετρησα ph στο βαρελι και ειναι στο 6,3. Την αλλη φορα ειχα κανει αλλαγη 15 λιτρα με 6,8 αν δεν κανω λαθος και ειχε πεσει στο 7,3 το νερο του ενυδρειου. Δηλαδη 0,2 οσο ειναι και ανεκτο για τα ψαρια προς τα κατω. Τι να κανω τωρα με την αλλαγη? Αμα βαλω 15 λιτρα 6,3 ισως πεσει πιο πολυ απο το 7,3 της πρηγουμενης φορας και ειναι αποτομο για τα ψαρια. Βεβαια η εισαγωγη του θα γινει αργα αλλα και παλι...

delta66
28-04-12, 13:17
βαλτο αργα

stratigos24
28-04-12, 13:26
Οκ. Μετα απο ποση ωρα να μετρησω το ph του ενυδρειου?

delta66
28-04-12, 14:06
Μετρα αμεσως μετα και μετα απο 2-3 ωρες να δεις αν θα εχει και διαφορα και ποση.

stratigos24
28-04-12, 15:23
Οκ και αν μπορεσω θα βγαλω και τις πετρες και θα δεσω τις μοςς που εχουν πανω σε ξυλα. Τη riccia μπορει και να την αφησω στην επιφανεια αν και φοβαμαι οτι θα μου γεμιζει κομματακια της στο ενυδρειο.
-------------------------
Μολις εκανα μετρηση αμμωνιας στο βαρελι με την τυρφη και εχω 1mg/l. Τι κανω?

delta66
28-04-12, 16:07
Η riccia ετσι κι αλλιως και δεμενη καποια στιγμη θα ξεφευγε και θα σου γεμιζε το ενυδρειο.

Τοξικη αμμωνια στο βαρελι εχεις 0.0008ppm (ανυπαρκτη)
Αυτη η τιμη οταν πεσει στο ενυδρειο θα διαρεθει δια του 3.
Θα ανεβει ομως και λογω την πιο μεγαλης θερμοκρασια και τελικου πεχα στο ενυδρειο.
http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html
Μετρα ομως ετσι για παρατηρηση και ποσο θα δου δειξει μετα στο ενυδρειο.

stratigos24
28-04-12, 16:10
Δηλαδη την κανω την αλλαγη κανονικα? Απο οτι ειδα αν το ph ειναι κατω του 7 ειναι αμμωνιο και οχι αμμωνια αυτο που μετραμε. Σωστα καταλαβα?

Η riccia οντως εχει αρχισει και παιρνει την ανηφορα...

Που μπορω να βρω πετονια ή κατι αλλο για να δεσω τα φυτα σε ξυλα μιας και δεν εχω πετονια?

Θερμοκρασια ενυδρειου 26 και νερου βαρελιου 26. Λιτρα που θα μπουν με αμμωνια 1mg/l θα ειναι 15 στα 45 και το ph τους 6,3 και το ph ενυδρειου 7,5. Προφανως απο εκει εβγαλες το ποσοστο?

Ριχνω καθολου prime για σιγουρια στο βαρελι? Βακτηρια θα ριξω μετα την αλλαγη balancer ενα καπακι.

delta66
28-04-12, 16:18
Δηλαδη την κανω την αλλαγη κανονικα? Απο οτι ειδα αν το ph ειναι κατω του 7 ειναι αμμωνιο και οχι αμμωνια αυτο που μετραμε. Σωστα καταλαβα?

Η riccia οντως εχει αρχισει και παιρνει την ανηφορα...

Που μπορω να βρω πετονια ή κατι αλλο για να δεσω τα φυτα σε ξυλα μιας και δεν εχω πετονια?

Θερμοκρασια ενυδρειου 26 και νερου βαρελιου 26. Λιτρα που θα μπουν με αμμωνια 1mg/l θα ειναι 15 στα 45 και το ph τους 6,3 και το ph ενυδρειου 7,5. Προφανως απο εκει εβγαλες το ποσοστο?

Ριχνω καθολου prime για σιγουρια? Βακτηρια θα ριξω μετα την αλλαγη balancer ενα καπακι.
Ναι και ναι.

Κλασικο φυτο.

Απο ψιλικατζιδικα μεχρι πρακτικερ. Ή περνας και σου δινω εγω μαζι με τα φυλλα. :D

Την τοξικη αμμωνια την υπολογισα με 21C (και 6.3 pH) αφου τοσο περιπου εχει το νερο σε νορμαλ θερμοκρασια χωρου αυτην την περιοδο στην περιοχη μας.
Εσυ το ζεσταινεις ακομα?
Δεν χρειαζεται.
26 + 26 + 21 = 24.3C θα εχεις μετα την αλλαγη.
Δεν ειναι ασχημο.
Μoνο να μην ανεβει αποτομα παλι στους 26C.
(γιαυτο δεν βαζω πολλα βατ θερμαντηρα στο ενυδρειο μου και εχω παντα δυο. Το βαρυ χειμωνα βαζω και τον δευτερο που δεν φτανει ο ενας, και εχω και ασφαλεια)


Δεν χρειαζεται.

stratigos24
28-04-12, 18:42
Nαι, το ζεσταινω ακομα. Αν θυμασαι δροσερο σπιτι και καλοκαιρι 27,5 ανωτερο χωρις ανεμιστηρα στο ενυδρειο;). Βαζω ανεμιστηρα καποιες ωρες για να μενει 25,5 - 26 το καλοκαιρι. Kαι εχω και στο 20λιτρο βαρελι εναν 25αρι που τον βαζω να το ζεσταινει μια μερα πριν την αλλαγη. Στο ενυδρειο λογο της διαφορας του ενυδρειου με του σπιτιου εχω στα 45 λιτρα 75αρι γιατι αλλιως μικροτερος δεν σβηνει ποτε. Εδω και τωρα αυτος ακομα και αυτη την εποχη αναβει - σβηνει αρκετα συχνα.

Θα δω σε κανα ψιλικατζιδικο αν εχει. Φυλλα? Εχεις baby?:p
-------------------------
Ph ενυδρειου μετα την αλλαγη 7.0 - 7,1.

Οι πετρες βγηκαν.

Το νερο κιτρινισε.