PDA

Επιστροφή στο Forum : Tι φταιει και ειναι ετσι το hornwort?


mikenuke
23-07-04, 23:52
Δειτε λιγο τις φωτο και αν μπορειτε να καταλαβετε...θελω βοηθεια για να βρουμε τι φταιει και δεν παει καλα το hornwort. ειναι σαν κομμενες οι ακρουλες απο τα βελλονοφυλλα του.

fighterfish
26-07-04, 14:08
Μήπως το μασουλάει κανας απο τους ψάρηδές σου ;
(Αν και δεν έχω δει κανένα ψάρι να το μασουλάει ποτέ)....

Απο την άλλη εφόσον πάνε τα Hygrophilla και οι ludvigia Που φαίνονται δίπλα θα πήγαινε και το ίδιο...

Μήπως απλά ήταν ταλαιπωρημένο κομμάτι και δεν έχει ανακάμψει ακόμα ?
ή απλά δεν έπαιρνε φως εκεί που το είχες πριν ;

mikenuke
28-07-04, 14:35
Μήπως το μασουλάει κανας απο τους ψάρηδές σου ;
(Αν και δεν έχω δει κανένα ψάρι να το μασουλάει ποτέ)....


λετε να το μασουλαει ο πλεκο?

lasal
28-07-04, 15:39
λετε να το μασουλαει ο πλεκο?
Μπορεί και ναι και όχι.
Μιχάλη θυμάσαι την δική μου ιστορία με το pleco??
ΜΟΝΟΝ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ

halvas69
28-07-04, 16:20
Το Hornwort καταντάει έτσι από έλειψη φωτός.
Οπότε αρχίσει να "σαπίζει" και είναι ευάλωτο τότε σε ψαράκια ή σαλιγκάρια με όρεξη.
Τώρα τι ισχύει στην δικιά σου περίπτωση, μόνο εσύ θα το ξεκαθαρίσεις.
Το είχες πριν σα κανέναν κουβά παρατημένο ή πλακωμένο από από άλλα φυτά και δεν έβλεπε φως ?

mikenuke
28-07-04, 23:52
Το Hornwort καταντάει έτσι από έλειψη φωτός.
Οπότε αρχίσει να "σαπίζει" και είναι ευάλωτο τότε σε ψαράκια ή σαλιγκάρια με όρεξη.
Τώρα τι ισχύει στην δικιά σου περίπτωση, μόνο εσύ θα το ξεκαθαρίσεις.
Το είχες πριν σα κανέναν κουβά παρατημένο ή πλακωμένο από από άλλα φυτά και δεν έβλεπε φως ?

Ναι το ειχα παρατημενο σε κουβα για πανω απο βδομαδα.Αλλα αυτο ηταν πριν 2 μηνες,θυμασαι το δικο σου ειναι που μου ειχες δωσει.μεχρι πριν 2 βδομαδες φαινοταν να αναπτυσεται σωστα.ειναι δυνατον να υποτροπιαζει τωρα?

Ελλειψει φωτος δεν θα ελεγα οτι εχω.

lasal
29-07-04, 02:30
Tip
Αλλαξε το θέση ;)
Τι έχεις να χάσεις :)

sot-zoe
29-07-04, 13:55
Ελλειψει φωτος δεν θα ελεγα οτι εχω.
μηπως ειναι ελειψη θρεπτικων;; , του τρωνε το φαι τα αλλα φυτα ;;
αυτο το φυτο θελει πολλα νιτρικα για να αναπτυσετε κανονικα .
μηπως απο τοτε που το εβαλες μεχρι τωρα που αρχισε να χαλαει τα υπολοιπα φυτα εχουν μεγαλωσει και πολλαπλασιαστει και ετσι δεν βρισκει καθολου φαι ;;
Να σου πω τι εκανα εγω οταν διαπιστωσα αυτο ακριβως το πραγμα , το πεταξα απο το ενυδρειο μου :D γιατι ειναι ανταγωνιστης με τα υπολοιπα φυτα , βεβαια και τωρα που ειναι εντελως τελειως +-6 φυτεμενο , νιτρικα εχω μηδεν , για φαντασου να ειχα και κερατοφυλλο μεσα ; κατι απο τα 2 δεν θα πηγαινε καλα , ετσι διαλεξα να πεταξω το κερατοφυλλο και τα φυτα μου πανε μια χαρα .
Αυτο βεβαια εκανα εγω και ειναι η προσωπικη μου αποψη περι του θεματος προσπαθωντας να δωσω μια εξηγηση σε αυτο που σου συμβαινει.

halvas69
29-07-04, 14:01
μηπως ειναι ελειψη θρεπτικων;; , του τρωνε το φαι τα αλλα φυτα ;;
Μπααααα δεν νομίζω, το έχω και εγώ στα ενυδρεία μου με 0 νιτρικά και είναι μία χαρά.

lasal
29-07-04, 15:00
Tip
Αλλαξε το θέση ;)
Τι έχεις να χάσεις :)
Επιμένω

mikenuke
29-07-04, 17:16
Δεν πιστευω να αλλαξει τιποτα με την αλλαγη μερους αλλα θα το δοκιμασω.

Πολυ λογικη εξηγηση μου φανηκε αυτη του σωτηρη.Απο την αλλη παλι ο halvas οντως το εχει τοσο καιρο και δεν εχει προβλημα.

Θα δουμε στην πορεια.

Giorgos
30-07-04, 05:24
Και γιατί δεν το αφήνεις να επιπλέει μερικές μέρες; Έτσι κι αλλιώς η φυσική του θέση είναι στην επιφάνεια. Τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο θα του δώσεις την ευκαιρία να ανακάμψει και μετά το φυτεύεις.