PDA

Επιστροφή στο Forum : Tι γαρίδες είναι οεο ;


xarisk
03-03-12, 15:03
Μήπως γνωρίζει κάποιος ..τι γαρίδες είναι αυτές που παραθέτω παρακάτω..; στην 1 φωτο η καφέ ..και στην δεύτερη οι κυκλωμένες. .είναι snowfall ;

johnb
03-03-12, 15:34
τις γαριδες που τις εχεις???
το ξερεις οτι χρειαζονται βυθο επειδη ολο βοσκουν??
και μαλιστα στρωμενο...
το ξερεις οτι υπαρχει το ενδεχομενο να σου ψοφησουν??

stefanos samos
03-03-12, 16:02
μαλον bamboo...χωρις να ειμαι συγουρος.....:confused:

Alex_Salonica
03-03-12, 16:46
Αν και δε βοηθάνε πολύ οι φώτο για red cherry μου μοιάζουν, αν μπορείς μερικές καλύτερες φώτο...

Argiris
03-03-12, 17:00
Eμενα οι γαριδες στην δευτερη και τριτη φοτο μου φενονται σαν αχρωμες Blue pearl.Ξερετε,απο τις Blue Pearl που δεν εχουν εντονο μπλε χρωμα.Αλλα αν ηταν Blue Pearl θα επρεπε να γινει χαμος με τις red cherry.
Οσο για την γαριδα στην πρωτη φοτο δεν μου φενεται με baboo.Baboo με αυγα δεν εχω ξαναδει σε γλυκο νερο.

platy
03-03-12, 18:26
red cherry....---


johnb το πορισμα οτι θελουν βυθο-υποστρωμα απο που το αντλεις?

snakepanos
03-03-12, 18:35
Και εγω για red cherry της βλεπω.

xarisk
03-03-12, 19:06
Έχει μπόλικη java moss για να βόσκουν. Bamboo χωρίς δαγκάνες ; Red cherry όλες ; Να πω την αλήθεια για blue pearl τις πήρα .. Tι εννοείς χαμός με τις red cherry ;Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες ..

platy
03-03-12, 19:13
οι φωτο δεν βοηθουν και πολυ...το μαγαζί τις πουλαγε για b.pearl ή εσυ κατα την κριση σου??



μου φερνουν και σε snowball λιγο

Argiris
03-03-12, 19:18
Eχω καποιες ολοιδιες και οι δικες μου ειναι blue pearl.Απλως οι Blue pearl δεν πανε με τις red cherry.

xarisk
03-03-12, 19:27
Όχι μαγαζί .. βρέθηκα γερμανία πριν 2 βδομάδες .. και τις έφερα απο κεί ..από ενυδρείο φίλου που δεν ήξερε τι ειναι ..γιατί του τις είχαν κάνει δώρο .. και είχε και red nose μέσα..είχε και red cherry ..εμένα για blue pearl άχρωμες γιατί έχει και κάποιες μικρές που έχουν ένα τονο μπλέ..ή snowfall..αλλά θέλω να μάθω τι είναι για να τις χωρίσω ..Η καφέ με τα αυγά έχει μια μουσταρδί μοϊκάνα απο το κεφάλι μέχρι και την ουρα..Και αν είναι blue pearl..κανένας τρόπος για αναζωογόνηση του χρώματος; η και να γεννήσουν θα βγαίνουν όλα άχρωμα ;sorry για τις 1453 ερωτήσεις..

Argiris
03-03-12, 21:24
Aπο αχρωμες Blue Pearl δεν θα βγαλεις blue pearl με εντονο χρωμα.Τουλαχιστον ετσι νομιζω.Εγω για Blue pearl τις βλεπω.Οσο και καλες συνθηκες νερου και να εχεις δεν προκοιτε να παρουν τοσο πολυ χρωμα.

johnb
03-03-12, 23:45
red cherry....---


johnb το πορισμα οτι θελουν βυθο-υποστρωμα απο που το αντλεις?

εχω διαβασει οτι οι γαριδες θελουν στρωμενο βυθο...θελουν ωριμο βυθο...
γιατι συνεχεια βοσκουν κατω....
ειχα δοκιμασει παλια γαριδες με 2 ημερων βυθο και οι γαριδες βγηκαν νοκ αουτ...βασικα δεν ηταν πολλες γυρω στις 3-4...

γιαυτο το λεω platy...πες μου αν κανω σε κατι λαθος...

xarisk
04-03-12, 14:34
Τώρα ;Μήπως βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση;

Alex_Salonica
04-03-12, 14:38
Σίγουρα neocaridina και μάλλον blue pearl, δεν πρέπει να τις έχεις μαζί με τις red cherry γιατί υβριδίζουν.

xarisk
04-03-12, 14:41
Για τις 2 τελευταίες φωτός αναφέρεσε Αλεξ ε;Θα τις χωρίσω μέσα τη βδομάδα..

Alex_Salonica
04-03-12, 14:45
Ναι για τις 2 τελευταίες λέω, η πρώτη δεν φαίνεται καθαρά.

xarisk
05-03-12, 22:02
Νέα φωτογράφηση .. Μήπως βοηθάει ; για την μυστηριώδη καφετιά γαρίδα με τα μπλέ αυγά ; η άλλη για άχρωμη red cherry μου μοιάζει .. όχι ;

ARIS1983
05-03-12, 22:33
μμμμ.... και εγω blue την βλεπω!

platy
06-03-12, 02:43
johnb το ενυδρειο ειναι barebottom ..αρα δεν υπαρχει το θεμα στρωμενου βυθου...!! ειναι κατι σαν καραντινα,γεννηστρα ενα πραμα.....αν οι συνθηκες και το φιλτρο ειναι σωστες εισαι οκ...οι γαριδες δεν ζουνε μονο στον πατο..αλλα κανουν βολτα σε ολο το ενυδρειο. οποτε δεν νομιζω οτι ο φιλος κανει κατι λαθος ''απο τη στιγμη που παρεχει φαγητο,και κανει σκουπα βυθου για να μην ρυπαινεται το νερο -..αν κανω σε κατι λαθος ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος

Alex_Salonica
09-03-12, 17:24
johnb το ενυδρειο ειναι barebottom ..αρα δεν υπαρχει το θεμα στρωμενου βυθου...!! ειναι κατι σαν καραντινα,γεννηστρα ενα πραμα.....αν οι συνθηκες και το φιλτρο ειναι σωστες εισαι οκ...οι γαριδες δεν ζουνε μονο στον πατο..αλλα κανουν βολτα σε ολο το ενυδρειο. οποτε δεν νομιζω οτι ο φιλος κανει κατι λαθος ''απο τη στιγμη που παρεχει φαγητο,και κανει σκουπα βυθου για να μην ρυπαινεται το νερο -..αν κανω σε κατι λαθος ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος

Ανάλογα το είδος της γαρίδας.
Σε κάποια είδη μάλιστα και ειδικά σε Neocaridina είναι προτιμότερο μιας και τα νεογέννητα είναι μικρογραφίες των ενηλίκων και αρκετά πιο ανεπτυγμένα από άλλα είδη γαρίδων.

Σε Caridina τα πράγματα είναι πιο δύσκολα αφού τα νεογέννητα είναι αισθητά πιο μικρά και πιο ευαίσθητα χωρίς να αναφέρω είδη με στάδια λάρβας τόσο σε γλυκό όσο και σε υφάλμυρο νερό.

Προσωπικά σε CRS π.χ. σε κανένα φόρουμ ή εκτροφέα δεν είδα πετυχημένες αναπαραγωγές σε bare bottom ενυδρεία.

Όσο για το χρώμα των γαρίδων σε σχέση με το bare bottom το έχω ακούσει κι εγώ ότι υπάρχει ένα θέμα αλλά δε το δοκίμασα ποτέ για να πω με σιγουριά.

Μπορείς να το δοκιμάσεις και να μας πεις τις εμπειρίες σου.