PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσιαση reef 350 lt


xristosdim
02-03-12, 23:27
Ενυδρειο aquael vision 280 λιτρα + 75 sub
Φωτισμος Arcadia stand 4/54
Λαμπες 1 purple plus 2 aqua blue plus 1 blue special
Skimmer red sea prizm stand on the sub
Υπερχιληση diy φ25
Επιστροφη eheim compact 2000
UV συνεχως 24 ωρο


Μετρησεις
kh 8,5 (elos)
ph 8,3 (electronic ph meter)
p4 0 (api) αν και πιστευω πως υπαρχουν γιατι ειχα προβλημα πρασινης αλγης...
ca 430 (salifert)
NO2 0 (api)
NO3 0 (api)
NH3/NH4 0 (api)
MG 1420 (salifert)

Ψαρακια
bluetank 1
bicolor dottyback 1
Cryptocentrus leptocephalus 1
Amphiprion melanopus 2
zebra damselfish 2 (killer)!!!
και 1 γιατρος

blue Tuxedo urchin 1
Astropecten polycanthus 1
+ 1 αστερια απο τα μερη μου (παραλια γιανισκαρι)
Holothuria sp 1

corals
Montipora capricornis
Acropora
hystrix
zoanthous
και αρκετα απο ειδη Mushroom Corals.

Το ενυδρειο τρεχει σχεδον 1,5 χρονο τους τελευταιους 5 μηνες μετακομισε σε αλλο σπιτι το μονο προβλημα ειχα απο κοραλινη, γιατι την εχασα, οποτε βοηθημα purple up carib sea και ειχα και αλγη πρασινη γιατι εχω και παραθυρο στο σαλονι και πεφτει αντιλια,αλλα τωρα εχει καταπολεμιστει.
Y.Γ Προβλεπονται να μπουν ακομα και αλλα πολλα....

Samian
02-03-12, 23:37
Πολύ καλό φαίνεται μπράβο....:D
Αλλά μια μόνο φωτό..
Φωτό υπάρχουν...που είναι οι φωτό......:D:D:D

kikos7
02-03-12, 23:44
Όμορφο ενυδρείο, ωραίο στήσιμο βράχου :smt023
damsel... dottyback... πέφτει ξύλο;

xristosdim
02-03-12, 23:53
Πολύ καλό φαίνεται μπράβο....:D
Αλλά μια μόνο φωτό..
Φωτό υπάρχουν...που είναι οι φωτό......:D:D:D

υποψιν υπαρχει και ενας κυκλοφοριτης μεσα στους βραχους κρυμενος.:D

xristosdim
02-03-12, 23:56
KIKOS7 Υπηρχε ενα μικρο θεμα στην αρχη αλλα τωρα οκ. Το μονο προβλημα που εχω ειναι πως δεν βαζω μικρο ψαρι μεσα γιατι δεν θα επιζησει...μονο μεγαλυτερα και με επιλογη αλλα σιγα σιγα.Γιατι πραγματικα τα damsel ειδικα αυτο το ειδος ειναι ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ.!!!

kostas82
03-03-12, 01:47
Ωραίο το ενυδρείο σου και ωραία παρουσίαση :p , τα μαλακά κοράλλια κατέβασε τα στην άμμο να είναι μακρυά από τα sps σε σημεία με πιο λίγη κυκλοφορία αλλά με φως ..είπες ότι είχες άλγες επειδή έπεφτε ο ήλιος στο ενυδρείο δεν ισχύει αυτό , οι άλγες εμφανίζονται όταν περισσεύουν νιτρικά και φωσφορικά στο νερό , είσαι τυχερός που φυσικό φως πέφτει πάνω στα ζωντανά σου , η κοραλίνη (και τα κοράλλια ) χάνεται όταν έχεις πολύ χαμηλό kh ή δεν φωτίζεται ο βράχος , τον κυκλοφοριτή που έχεις μέσα στον βράχο ίσως θα ήταν πιο καλά να τον βάλεις σε ένα τζάμι για να μπορούν να μπαίνουν τα ψάρια να κρύβονται δες το , ακόμα βάλε στο πρόγραμμα αν δεν έχεις μια όσμωση , καλή συνέχεια από εμένα :smt052

polyvios2004
03-03-12, 01:58
Πολύ όμορφο! Ελπίζω σε 1-2 χρόνια να δείχνω επιτέλους και το δικό μου!! :)

nikman
03-03-12, 07:05
Ωραίο ενυδρείο! βάλε κανένα ψαράκι ακόμα πχ yellow tang :D
To βράχο που έχεις ψηλά στο δεξιό μέρος εγώ θα τον κατέβαζα κάτω δεξιά εκεί που έχεις το συμπαγές βραχάκι.
Για τον κρυμμένο κυκλοφοριτή θα συμφωνήσω ότι θα σου προσφέρει περισσότερα αν το τοποθετήσεις σε διαφορετική θέση ούτως ώστε να μη κλέβει χώρο από ψάρια και κοράλλια.
καλή συνέχεια!

skamanakos
03-03-12, 09:20
Πολυ καλο!Με ενα γαλαζιο φοντο θα εδειχνε καλυτερα ;)

dini
03-03-12, 18:11
πολυ ομορφο ενυδρειο!

Samian
03-03-12, 21:01
Να σου ξαναπώ ότι το ενυδρείο σου μου αρέσει πάρα πολύ..

Πολυ καλο!Με ενα γαλαζιο φοντο θα εδειχνε καλυτερα ;)

Συμφωνώ διάλεξε φόντο και σίγουρα θα δείξει ακόμη καλύτερα..:D

xristosdim
05-03-12, 18:39
Καλησπερα σας συγνωμη που αργησα να σας απαντησω αλλα λογο δουλειας και υποχρεωσεων δεν μπορουσα.Καταρχας σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια και της αποψης που εχετε.Το γαλαζιο φοντο θα μπει οπως και θα μπουν και αλλα ψαρακια οπως και το yellow tank.Σιγα σιγα ομως δεν με βιαζει καθολου,εχω μεγαλη υπομονη και πλεον ειμαι σχολαστικος για το τι κανω στο ενυδρειο.
Kostas 82 ειχα ανεβασει φωσφορικα γιατι ειχα μετακομιση και το συστημα ολο οσπου να συνελθει περασε καιρος τωρα οκ. Οσο για τα κοραλακια το εχω στα υποψην μου.;) και για την αντιστροφη οσμοση την εχω και απο εκει μπαινει νερακι αλλα παρελιψα να το αναφερω.Για τον κυκλοφοριτη καλο ειναι απο αποψης δικιας μου και εμπειριας γιατι υπαρχουν πολλα σημια νεκρα που θελουν κυκλοφορια,οσο για τα ψαρακια δεν ανυσηχω καθολου της εχουν βρει της κρυψωνες τους δεν τους ενοχλει και πολλυ.:D
Samian οποτε ερθεις πατρα κερναω καφεδακι που αλλου μπροστα στο ενυδρειο.:) και προς φυγη παρεξηγηση για ολους το λεω αυτο το σπιτι μου ειναι ανοιχτο για τους χομπιστες του ειδους μας,αλλα μου αρεσε ο σχολιασμος που εκανε ο samian.:D:D

ARIS1983
05-03-12, 20:46
Μπραβο!!! Πολυ ωραια δουλεια...

kostas82
05-03-12, 22:28
άντε Χρήστο να το δεις όπως θέλεις σου εύχομαι :) κράτα το θέμα ενημερωμένο

Samian
06-03-12, 23:43
Samian οποτε ερθεις πατρα κερναω καφεδακι που αλλου μπροστα στο ενυδρειο.:) και προς φυγη παρεξηγηση για ολους το λεω αυτο το σπιτι μου ειναι ανοιχτο για τους χομπιστες του ειδους μας,αλλα μου αρεσε ο σχολιασμος που εκανε ο samian.:D:D

Ανταποδίδω και εγώ αντιστοίχως για Σάμο.....:D:D
Όσο για την Πάτρα μακάρι και να μπορούσα να έρθω, έχω και πολύ καλούς μου φίλους.

Ντίνος_Μέλπω
24-03-12, 14:42
Πολλά τα λίτρα αλλά το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό και τα ψάρια πανέμορφα !!

diamanths
24-03-12, 14:56
πολλη καλο μραβο σου τα αλατια εχουνε αλλη χαρη.