PDA

Επιστροφή στο Forum : times gia anistrofh osmosh (r/o).


Vasilis
21-07-04, 02:03
λοιπον,να παρω ενα κλασικο μηχανημα r/o για τη βρυση του σπιτιου που το νερο περναει απο δυο σταδια κ κοστιζει γυρω στα 70 ε η να παρω το κοριφαιο κ ακριβο που το νερο περναει απο τρια σταδια κ κανει απο οτι μου λενε 300 ε!

sps4ever(niktso)
21-07-04, 02:44
να παρω το κοριφαιο κ ακριβο που το νερο περναει απο τρια σταδια κ κανει απο οτι μου λενε 300 ε!
Κορυφαίο με τρία στάδια;
:lol: :lol: :lol:

Vasilis
21-07-04, 02:51
θα μου πεις τι να παρω?

lasal
21-07-04, 03:03
Τα κορυφαία ειναι κάπως έτσι
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=46310&item=4310618633&rd=1
Τα αξιοπρεπή ειναι έτσι
http://www.aqua-medic.de/cgi-bin/php/display_product.php3?p_id=43&lang=de&cat_id=6

ahar
21-07-04, 04:07
και τα κορυφαία είνια κατι συνδιασμοι των παραπανω με πατεντες δικές μας...
:D :D :D :D :D :D :D :D :D

το δικο μου κοστισε 280€ για αρχικη αγορα....
3 σταδίων....
΄τωρα είναι 6 (όλα ειναι modular ξερεις)
δεν σου λεώ τι μου κοστισε...
(και δεν έχω παρει ακομα την αντλια ενησχυσης της πιεσης γμτ! )

ψαξε κοιτα και παρε...

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Αλέξανδρος

ahar
21-07-04, 04:12
θα μου πεις τι να παρω?

Βασιλη!.....
Κανεις δεν σου απανταει επιδει είναι υποχρεωμενος
Θα έπρεπε να το σέβεσαι αυτο...
Μην θες μασημενη τροφη και μαγικες λύσεις χώρις κοπο....
Τα ενυδρεια είναι όπως και τα μαθηματικα... Δεν υπαρχει "βασιλικος" τροπος για να τα μάθεις....
Ψαξε και λιγο !!!!!!!


Αλέξανδρος

sps4ever(niktso)
21-07-04, 16:56
θα μου πεις τι να παρω?
Σε λάθος ερωτήσεις και με άγνωστα δεδομένα η οποιαδήποτε απάντηση είναι λάθος. Λοιπόν υπάρχει - σύμφωνα με τη διαφήμιση - κορυφαία πατέντα τριών σταδίων που όμως ΔΕΝ είναι r/o. Αντίστοιχα δεν υπάρχει κορυφαία R/O με τρία στάδια.
Εκτός βέβαια αν έχει βγει καινούργιο προιόν που εγώ δεν το ξέρω κάτι που δεν νομίζω ότι ισχύει.
Για να σου απαντήσει κάποιος τι πρέπει να πάρεις πρέπει πρώτα να ξέρει που θα το χρησιμοποιήσεις.
Άρα αφού κατασταλάξεις και σχεδιάσεις το ενυδρείο σου τότε μπορείς να φτάσεις και στη R/O.

kangouras
21-07-04, 17:15
Χαιρετώ τη παρέα , εγώ σχεδιάζω ένα ενυδρείο περίπου 200 λίτρα και σκοπεύω να κρατήσω ξωντανό βράχο με κάποια εύκολα κοράλια πχ. μανητάρια κ.α. ψάρια εύκολα τύπου ντάμσελς γκράμα κ.α. η ερώτησή μου είναι , μου είναι αναγκαία η ρ/ο ? τουλάχιστον για την αρχή που δεν θα έχω σπόνδυλα κ΄ ασπόνδυλα ? αν τελος πάντων δεν γίνετε αλλιώς τι πρέπει να πληρώσω για να έχω απλα νεράκι με λίγα άλατα και ελάχιστο χαλκό ? γιατί απο ότι κατάλαβα αυτά είναι και οι μεγαλύτεροι κύνδυνοι , μάρκες όπως Tunze , AquaQlear έρχοντε εδώ και αν ναι που και ΠΟΣΟ ?
προσοχή , εγω δεν θέλω τοπ νερό για ακροπορα κλπ το ρ/ο με τις δύο φάσεις είναι ρ/ο ? ή θα με καλύψει ένα οικονομικό τριών φάσεων το οπίο θέλω να έχfει υποδοχή add-on ...... τι μου προτίνετε ? (μέχρι 250 ευρο )

sps4ever(niktso)
21-07-04, 18:03
Τα κορυφαία ειναι κάπως έτσι
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=46310&item=4310618633&rd=1

Κορυφαίο το συγκεκριμένο από ποιά άποψη;
Γιατί για το δικό μου ενυδρείο όπως και για οποιοδήποτε reef είναι ελλειπές.
Και φυσικά το δοχείο αποθήκευσης νερού είναι άχρηστο.

George-A
21-07-04, 18:09
Μια που το συζητάμαι, το reef τι παραπανω απαιτήσεις έχει απο ένα RO (+ DI);
πχ μια μονάδα που σου δίνει νεράκι TDS 4ppm είναι καλό;

Thanks

George-A
21-07-04, 18:14
Κορυφαίο το συγκεκριμένο από ποιά άποψη;
Γιατί για το δικό μου ενυδρείο όπως και για οποιοδήποτε reef είναι ελλειπές.
Και φυσικά το δοχείο αποθήκευσης νερού είναι άχρηστο.
O lasal μάλλον θα συμφωνει ότι κάτι τέτοιο είναι καλύτερο για ενυδρείο:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=20756&item=4314298071&rd=1

sps4ever(niktso)
21-07-04, 19:16
Μια που το συζητάμαι, το reef τι παραπανω απαιτήσεις έχει απο ένα RO (+ DI);
πχ μια μονάδα που σου δίνει νεράκι TDS 4ppm είναι καλό;

Thanks
Πηγαίνεις στο club της γειτονιάς σου, βλέπεις τι χρησιμοποιούν, βλέπεις και τα ενυδρεία τους και ψωνίζεις. Άντε να πας στο club της γειτονικής πόλης αν είσαι σε μικρή.

lasal
22-07-04, 02:10
O lasal μάλλον θα συμφωνει ότι κάτι τέτοιο είναι καλύτερο για ενυδρείο:
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=20756&item=4314298071&rd=1
Σίγουρα ειναι καλύτερο.
Το DI φίλτρο δείχνει την αξία του.

Vasilis
22-07-04, 05:34
παιδια επειδη δεν διαθετω τοσα χρηματα για να τα δωσω σε....φιλτραρισμα(ειμαι κ 19χ).πηρα αυτο το...σαν...r/o φιλτρο της atlasfiltri με δυο σταδια για μεταλλα κλπ...τιμη 62.παντως μου ειπαν οτι κανει.για info...www.atlasfiltri.com.

George-A
23-07-04, 09:15
Vasilis,
Δεν κατάλαβα ακριβώς ποιο φίλτρο είναι, το σίγουρο είναι ότι απέχει πολύ από RO…
Αποψη μου: Καλύτερα να αποταμίευες τα χρήματα αυτά για κάτι καλύτερο στο μέλον, ή να βολευόσουνα με αγορασμένο απεσταγμένο. Και πάλι άποψή μου.


nikso,
Η ερώτηση που έκανα ποιο πάνω ήταν ποιο πολύ ενημερωτική/εγκυκλοπαιδική από ένα άτομο του γλυκού νερού (ακόμα... :D :D :oops:)

sps4ever(niktso)
23-07-04, 10:25
nikso,
Η ερώτηση που έκανα ποιο πάνω ήταν ποιο πολύ ενημερωτική/εγκυκλοπαιδική από ένα άτομο του γλυκού νερού (ακόμα... :D :D :oops:)
Γιώργο έχεις τη τύχη να βρίσκεσαι σε μία περιοχή όπου το χόμπυ γνωρίζει τεράστια άνθηση. Σε αντίθεση με εμάς που για ναβρούμε μία αξιόπιστη πληροφορία ψάχνουμε μήνες εσύ μπορείς απλά να πας στο σύλλογο της περιοχής σου. Εκεί λοιπό επισκέφτεσαι ενυδρεία, αξιολογείς ο ίδιος πιο σου αρέσει και πλέον έχεις μία πολύ καλή βάση να ξεκινήσεις. Γιατί αυτοί οι άνθρωποι ζουν στην ίδια περιοχή με εσένα άρα έχουν την ίδια πηγή νερού και δεν έχεις παρά να πάρεις κάτι τουλάχιστο τόσο καλό όσο εκείνοι.
Γιατί λοιπόν να ψάχνεις οταν είναι σίγουρο ότι θα βρεις κάποιους που έχουν κάνει την έρευνα αγοράς ήδη και το κυριότερο αντιμετωπίζουν τις ίδιες συνθήκες με εσένα.
Φιλικά
Νίκος :wink:

George-A
23-07-04, 19:40
Νικο,
δεν διαφώνησα άμεσα με την απάντηση σου, και σορρυ αν στην αρχή το πήρα λίγο στραβά.
Ξεκίνησε με το ότι είπες ποιό πάνω "για το δικό μου ενυδρείο όπως και για οποιοδήποτε reef είναι ελλειπές.". Επειδή φαντάζομαι πολλοί εδω μέσα και βεβαίως και εαυτός μου θα διερωτήθηκαν το γιατί, και ειδικά αν προέρχοντασι απο γλυκό νερό θα απορούνε το τί παραπάνω θέλουν οι ανεμώνες απο τα discus.
(βάλε κούραση δουλειάς, διάβασμα με τις ώρες reefcentral, αν δεις και μερικά reef απο κοντά... :twisted: )


Για το "Γιώργο έχεις τη τύχη να βρίσκεσαι σε μία περιοχή όπου το χόμπυ γνωρίζει τεράστια άνθηση" ανοίγουμε άλλο κεφάλαιο και ξεφεύγομαι. Σε συντομία, εδώ υπάρχει άπο πολούς η αντίλιψη ότι η Ευρώπη είναι ποιό μπροστά! Αν δεις ο κορυφαίος εξοπλησμός πχ eheim ειναι απο Ευρώπη, άσχετα αν εδω είναι πανάκριβα. Σε κάτι πού είναι πολύ μπροστά ειναι οι online αγορές που έχουν ρίξει πολύ τις τιμές και οι μεταφορές. Πολλά πράματα τα βρίσκεις κάτω απο το 1/3 της τιμής απο τα τοπικα μαγαζιά, δεν σε πειράζει να πληρώσεις next-day ειδικά αν είναι κάτι ζωντανό και το πρωι το έχεις στην πόρτα σου, απο προμηθευτη που έχεις μάθει ότι έχει σωστό πράμα.