PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΩΤΙΣΜΟΣ του reef


manosdr
19-07-04, 23:36
Παιδιά καλησπέρα.Οπως έχω γράψει κατά καιρούς έχω 2 ενυδρεία με περίπου 180 και 300 λίτρα καθαρό νερό.Εχω ζωντανό βράχο και αραγωνίτη
και μερικά μαλακά κοράλια.Ο φωτισμός μου είναι απαράδεκτος με 2 λάμπες
φθορίου 40w κάθε μία η μία blue marine και η άλλη power. :oops:
Θέλω τις γνώμες αυτών που έχουν εμπειρία με καλό φωτισμό,γιατί θέλω
σύντομα να βάλω και σκληρά κοράλια.Σκέφτομαι να πάρω κρεμαστά καπάκια.Τί προτείνετε να έχουν PC,T5 ή MH λάμπες,σε τί watts,σε τί απόσ-
ταση από την επιφάνεια του νερού :?: Για να αποφύγω την εξάτμιση του
νερού μπορώ να καλύψω το ενυδρείο με ένα τζάμι ή θα εμποδίζει τον φω-
τισμό :?: Το βάθος της στήλης του νερού των ενυδρείων είναι 40 και 50 cm
αντίστοιχα. :idea: :idea: :idea:

nhreas
19-07-04, 23:59
εγω παντως θα σε προτεινα power compact συμφωνα με τις υποδειξεις καποιων παλιοτερων(βλ.niktso :wink:).περιμενω να μου ερθουν τωρα pc 130 w στο συνολο για το 200αρι reefακι μου.ο νικος μου ειπε πως με αυτες θα ειμαι καλημενος για ολα τα ειδη.τωρα ομως με την ευκαιρια θελω να τον ρωτησω ποση ωρα θα τις αναβω ,ολες μαζι ,σταδιακα??

sps4ever(niktso)
20-07-04, 11:35
εγω παντως θα σε προτεινα power compact συμφωνα με τις υποδειξεις καποιων παλιοτερων(βλ.niktso :wink:).περιμενω να μου ερθουν τωρα pc 130 w στο συνολο για το 200αρι reefακι μου.ο νικος μου ειπε πως με αυτες θα ειμαι καλημενος για ολα τα ειδη.τωρα ομως με την ευκαιρια θελω να τον ρωτησω ποση ωρα θα τις αναβω ,ολες μαζι ,σταδιακα??
Σχεδόν για όλα τα είδη. Ειδικά για acropora και clams θα έχεις πρόβλημα αν δεν τα βάλεις ψηλά και πάλι αν πετύχεις απαιτητικό ζώο δεν θα έχεις καλή ανάπτυξη. Αλλά για αυτά που εισάγονται κυρίως στην Ελλάδα (bubble, eufhylia,μαλακά, ανεμώνες) θα είσαι άρχοντας.
Για φωτοπερίοδο θα ξεκίναγα την ακτινική μία ώρα λιγότερο από όσο έχεις σήμερα και τη λευκή θα ξεκίναγα από 6 ώρες και θα ανέβαζα ένα τέταρτο ανά δύο ημέρες στην αρχή και όταν φτάσεις στις 8 ώρες ανά τέσσερεις ημέρες (οι λάμπες είναι δύο στο σύνολο και λογικά έχεις πάρει αυτή με τα δύο moonlight επιπλέον) .
Όταν δεις τα κοράλια σου (παρε καμία bubble ) να κλείνουν πάει να πει ότι έχεις φτάσει στο μέγιστο της περιόδου. Αλλά πιστεύω ότι θα μείνεις κάτω από δέκα ώρες.
Θα δεις ότι η ένταση του φωτισμού δεν έχει καμία σχέση με τις απλές φθορίου.

manosdr
24-07-04, 13:30
Παιδιά θέλω την γνώμη σας για να έβαζα στα ενυδρεία μου από ένα καπάκι
με 4 λάμπες Τ5 4Χ54 w 2 μπλέ ακτινικές και 2 λευκές.

manosdr
27-07-04, 22:39
Παιδιά καλησπέρα.Θα παρακαλούσα όποιον έχει εμπειρία ή άποψη για
φωτισμό με Τ5 σε reef να μου απαντήσει στην ερώτηση που έχω κάνει
στο ίδιο θέμα πριν 3 μέρες.