PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια..(άλγη)


gemini_str
19-07-04, 09:42
τα έχω προσπαθήσει όλα ...

συχνότερες αλλαγές νερού ....
αρκετό λίπασμα .....
διακοπή φωτισμού για 2 ώρες το μεσημέρι ....
κλαδεύω συνέχεια φύλλα που έχουν προσβληθεί ....

στο τέλος δεν θα μείνει φυτό για φυτό (άσε που αρχίζει και στο χαλίκι τώρα)

οι μετρήσεις στο νερό είναι κανονικές (είχα βέβαια έλειψει ΝΟ3 αλλά με τη λίπανση τώρα νορμάλ)

George-A
19-07-04, 10:03
τα έχω προσπαθήσει όλα ...

συχνότερες αλλαγές νερού ....
αρκετό λίπασμα .....

Λίγο παραπάνω πληροφορίες για αυτό;

gemini_str
19-07-04, 10:25
2 φορές την εβδομάδα 30% νερού
λίπασμα 1 φορά την εβδομάδα την δόση που αναγράφετε στη συσκευασία

pavloukos
19-07-04, 13:47
Εγώ έβαζα το 1/3 της αναγραφόμενης και πάλι είχα μικρο-προβλήματα. Έχεις πάρει μετρήσεις για phosphat, σίδηρο κλπ; Ίσως να μην χρειάζεσαι τόσο λίπασμα και by the way, τι λίπασμα βάζεις;

gemini_str
19-07-04, 15:32
όχι pavlouko δεν έχω πάρει τέτοιες μετρήσεις γιατί δεν έχω τέτοια τέστ. Μόνο τα συνηθησμένα. ΝΗ3=0, ΝΟ2=0, Ph=7.5, ΝΟ3 αρχικά νόμιζα ότι ήταν 0 αλλά μάλλον ήταν χαλασμένο το τέστ της σερα που είχα, με τεστ σε στικ (το ξέρω ότι δεν είναι και τόσο καλά) επίσης ήταν 0 αλλά τώρα είναι στο 15.
Λυπάσματα χρησιμοποιώ της sera και το υγρό αλλά και τις δισκία για τις ρίζες.

lasal
19-07-04, 16:05
αλλά και τις δισκία για τις ρίζες.
Εγώ αυτά υποπτεύομαι.
Αν το νερό που κάνεις τις αλλαγές περιέχει φωσφορικά τότε ειναι δώρων-άδωρον οι αλλαγές του νερού.
Αυτό που θα σου συνιστούσα ειναι αν μπορείς να βάλεις νερό απο αλλού, μέτρηση με τεστ φωσφορικών, και να προσθέσεις κανένα SAE (siamese algae eater).

ANEMOS
20-07-04, 01:07
Αν δεν κανω λαθος και ειναι τριχοειδη αλγη ειχα το ιδιο προβλημα και δοκιμασα με πολυ καλα αποτελεσματα το PROTALON-707

annivas2000
20-07-04, 01:17
Διοξειδιο?
Διοξειδιο??
Διοξειδιο???

gaia
20-07-04, 01:45
Διοξειδιο?
Διοξειδιο??
Διοξειδιο???
Το πρωτο ερωτημα που ηρθε στο μυαλο μου.
Κατ'αρχην ετσι οπως τιθεται το προβλημα υποθετουμε οτι ολα πριν ηταν Ο.Κ.
Τα φυτα σου τωρα παρουσιαζουν αναπτυξη , ειναι στασιμα ή εχουν παρει την κατω βολτα ; Μηπως θελει καθαρισμα το φιλτρο σου ; μηπως ανακατεψες προσφατα για καποιο λογο το υποστρωμα σου ; μηπως πρεπει να αντικαταστησεις τους λαμπτηρες σου ;... δυστυχως οι αιτιες μπορει να ειναι πολλες . Σε πρωτη φαση γνωμη μου ειναι να διακοψεις καθε λιπανση και να προσπαθησεις να θυμηθεις μηπως η εμφανιση του προβληματος συνδυαζεται με καποια αλλαγη στην ρουτινα που ακολουθεις γυρω απο το ενυδρειο σου.
Και φυσικα πες μας αν και πως προσθετεις CO2

gemini_str
20-07-04, 10:30
διοξείδιο προσθέτω με ιδιοκατασκευή (μαγιά με ζάχαρι). Τα φυτά είχαν σταματήσει για λίγο την ανάπτυξη. Τώρα τελευταία και αφού είμαι πιο τακτικός στο λίπασμα βλέπω θεαματική ανάπτυξη έχω προσθέσει και νέα φυτά (Hygrophila polysperma) γρήγορης ανάπτυξης και έχω την εντύπωση ότι στην περιοχή που τα φύτεψα το πρόβλημα βελτιώθηκε.
Όσο αφορά τα ΣΑΕ έκανα μια παραγγελία από Αθήνα (γιατί εδώ Ηράκλειο δεν έβρισκα) αλλά μου προέκυψαν flying fox στην πορεία και πρέπει να δω να τα ξεφορτωθώ τώρα...
μαζί με τα ΣΑΕ πήρα και 8 γαριδούλες (αμανο) αλλά αυτές φοβούνται ακόμα και κρύβονται όλη την ώρα. Μόνο σήμερα το πρωί που ήταν ακόμα κλειστό το φως στο ενυδρείο τις είδα να είναι λίγο πιο θαραλέες αλλά τι να κάνουν και αυτές;

gemini_str
20-07-04, 10:34
το CO2 μέσω της αντλίας του φίλτρου.
Σίγουρα σε πρωτη φαση να διακοψω καθε λιπανση;

gemini_str
20-07-04, 10:45
δύο φωτογραφίες με διαφορά 10 μέρες και μια απο τον Ιούνιο

gaia
20-07-04, 11:48
Σίγουρα σε πρωτη φαση να διακοψω καθε λιπανση;
Σιγουρος δεν ειμαι , απλα λεω μια γνωμη . Εγω οταν στο ενυδρειο μου παρουσιαζονται ιχνη αλγης κοβω για μια εβδομαδα καθε λιπανση και μετα συνεχιζω με την μιση δοσολογια ενω ταυτοχρονα ελεγχω τις υπολοιπες παραμετρους οπως για παραδειγμα την σωστη ποσοτητα διαχυσης CΟ2 . Εξαλλου απ'οτι βλεπω τελευταια εχεις αυξησει την ποσοτητα λιπασματος και σκεφτομαι μηπως το εχεις παρακανει .

pavloukos
20-07-04, 13:20
από θερμοκρασία πώς τα πας gemini;

το μαγαζί στην Μάχης Κρήτης φέρνει SAE. Παράγγειλέ του.

gemini_str
20-07-04, 13:52
από θερμοκρασία έχω προσθέσει 2 ανεμιστιράκια και είναι στους 26 περιπου αλλά ανεβαίνει και λίγο .... ενοείς αυτό στο ΙΚΑ δίπλα?

ευχαριστώ για την βοήθεια

Tolis
20-07-04, 14:59
Θελει κι αλλα φυτα γρηγορης αναπτυξης το ενυδρειο, να τραβανε τα θρεπτικα.

gemini_str
20-07-04, 15:00
ωραία δεκτό ... άρα να μειώσω λίπασμα;

Tolis
20-07-04, 15:26
Υποθετω πως οτι εχουν πει παραπανω τα παιδια το ελεγαν νομιζοντας οτι το ενυδρειο εχει μεγαλυτερο ογκο φυτων.
Με τον ογκο που εχεις, ναι, λιπαινε λιγοτερο συχνα, αλλά πρεπει να βαλεις κι αλλα φυτα συντομα.

gaia
20-07-04, 20:55
Bλεπω οτι η εξοδος του φιλτρου σου χτυπαει την επιφανεια ( εκτος αν με ξεγελαει η φωτο ) προκαλωντας , υποθετω , ισχυρη αναταραξη που οδηγει σε απωλεια CO2 . Θα μου πεις τωρα πως θα οξυγονωνεται το νερο ; Εδω τα πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης παιζουν εναν δευτερο σημαντικο ρολο εκτος απο αυτον της απορροφησης των πλεοναζοντων θρεπτικων συστατικων που προαναφερε ο Tolis , τον ρολο της οξυγονωσης του νερου . Βαλε το φιλτρο σου να χτυπαει προς το κεντρο του μπροστινου τζαμιου και παρακολουθησε με τους πινακες την πορεια του CO2 τις επομενες ημερες . Προσεξε την αναπνοη των ψαριων σου και αν υπαρχει προβλημα βαλε το φιλτρο στην αρχικη του θεση .
Ακολουθησε την συμβουλη του Tolis , ειναι σημαντικο .
Απ'οτι ειδα εχεις 18W φωτισμο σε 96 λιτρα , πολυ λιγος !

gemini_str
21-07-04, 10:16
σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. όντως έχω λίγο φωτισμό. αλλά στο καπάκι υπάρχει θέση μόνο για μια λάμπα . θα δω αν μπορώ να προσθέσω μόνος μου και καμια δεύτερη.
όσο αφορά την ανατάραξη η έξοδος του φίλτρο ήδη χτυπάει στο κέντρο του μπροστινού τζαμιού.