PDA

Επιστροφή στο Forum : βιοτοπικο αμαζονιου μου(video)


piranhas2
23-02-12, 19:18
γεια σας παιδια σας βαζω να δειτε το ενυδρειο μου και να μου πειτε τη γνωμη σας......Και ενα video συμπεριφορας εχει μεσα ενα ser sanchezi μοναχικο ειδος πιρανχα και ειναι στα 120 λιτρα οτι πρεπει για αυτο το ψαρι,απο φυτα valisneria enodorus kai pistia stratiotes,το ενυδρειο τρεχει πολους μηνες με νερο μονο απο οσμοση.

http://www.youtube.com/watch?v=90UdJk3YeGg

http://www.youtube.com/watch?v=dSmBE2nExzs

harris samos
23-02-12, 21:09
ΟΜΟΡΦΟ :D

platy
23-02-12, 22:30
αρκετα καλη προσπαθεια....θα προτιμουσα λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο,μερικα ακομα ξυλα(γιατι δεν φαινεται να εχει καποιο σημειο να κρυβεται) και λιγες πετρες στην δεξια πλευρα....επισης..μην κανεις αυτο με το χερι...στρεσσαρεται ...

μπορεις να μου πεις τι ταιζεις αν ειναι ευκολο??

dimitrios
23-02-12, 22:46
πολυ καλο!!

tsoum
23-02-12, 23:20
αρκετα καλη προσπαθεια....θα προτιμουσα λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο,μερικα ακομα ξυλα(γιατι δεν φαινεται να εχει καποιο σημειο να κρυβεται) και λιγες πετρες στην δεξια πλευρα....επισης..μην κανεις αυτο με το χερι...στρεσσαρεται ...

μπορεις να μου πεις τι ταιζεις αν ειναι ευκολο??

Για το συγκεκριμένο είδος είναι αρκετά τα λίτρα! Επίσης η ρίζα είναι αρκετή, ωστε να υπάρχει αρκετός χώρος για κολύμπι. Εγώ θα έβαζα επιπλεον πιστια.

platy
24-02-12, 00:11
Για το συγκεκριμένο είδος είναι αρκετά τα λίτρα! Επίσης η ρίζα είναι αρκετή, ωστε να υπάρχει αρκετός χώρος για κολύμπι. Εγώ θα έβαζα επιπλεον πιστια.


οκ..καθε αποψη δεκτη :rolleyes: απλα..για τα δικα μου γουστα θα προτιμουσα λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο....:D :D οσο για τη ριζα...αν βαλλε αλλη μια σε εκεινη τη μερια θα ειναι οκ (να μην κοψει και πολυ χωρΟ απο το ενυδρειο)..βεβαια οι αποψεις διιστανται..αλλοι λενε πως τα sancheziι πρεπει αν μην εχουν διακοσμητικα γιατι δεν τα βοηθαει να νιωθουν κυριαρχα και να εκδηλωνουν το ταμπεραμεντο τους,ενω αλλοι υποστηριζουν πως πρεπει να υπαρχουν κρυψωνες για οταν θελει να προφυλαχτει το ψαρι...οπως και να εχει....ωραιο :D :D

Χρηστος Ζ.
24-02-12, 00:30
δειξε και κανενα βιντεακι την ωρα που ταιζεις. του δινεις κανα ποντικακι?:D

piranhas2
24-02-12, 14:59
αρκετα καλη προσπαθεια....θα προτιμουσα λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο,μερικα ακομα ξυλα(γιατι δεν φαινεται να εχει καποιο σημειο να κρυβεται) και λιγες πετρες στην δεξια πλευρα....επισης..μην κανεις αυτο με το χερι...στρεσσαρεται ...

μπορεις να μου πεις τι ταιζεις αν ειναι ευκολο??



και εγω θα ηθελα μεγαλύτερο ενυδρείο αλλα λογου χωρου δεν με παίρνει
το ψαρι οταν το πηρα ηταν λες και ηταν απο ψυχιατρείο με το που άνοιγε το φως κρυβόταν κατω απο την αμμο και σημερα βλεπεις πως ειναι οπότε απο θεμα aquascape δεν θα εβαζα κατι παραπανω,περα απο pisties που δεν μπορώ να βρω το ψαρι ειναι αρκετα εξοικειωμένο,το κολπο με το χερι δεν ηξερα οτι το στρεσάρει απο φαγητο ΜΟΝΟ κατεψηγμενη γαριδα,μαριδα.καλαμαρι και θα κανω και προσπαθεια για στικακια.

harris samos
24-02-12, 15:03
δοκιμασε χικαρι για αροανες δεν υπαρχει ψαρι που να μη το τρωει ;)

Χρηστος Ζ.
24-02-12, 15:37
πλακα εκανα με το ποντικακι, δεν ειμαι υπερ αυτου του τροπου ταισματος σε πιρανχα. σκεφτομαι να φτιαξω το καλοκαιρι ενυδρειο γυρω στο κυβικο και ειμαι αναμεσα σε αφρικανες και αμαζονιο. απο αμαζονιο ομως σκεφτομαι για πιρανχα η πακου. φανταζεσαι ενα κοπαδι 10-15 red belly σε αυτα τα λιτρα με ριζες και επιπλεοντα φυτα?
-------------------------
και ξαφνικα να δουν ενα ποντικακι να κολυμπαει στην επιφανεια?:D:D:D:D

vasilis4x4
24-02-12, 16:24
Eγω βλεπω ενα φοβισμενο ψαρι :smt102

Παναγιώτης Κ
25-02-12, 01:05
Το ενυδρείο πολύ καλό! Το ψάρι είναι λίγο πιεσμένο όμως!

harris samos
27-02-12, 20:54
ΧΕΣΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ :rolleyes:

piranhas2
01-05-12, 17:58
εκανα αλλαγη στο set up και εβαλα επιτέλους τα catapa ενα γρηγορο video αλλα ο ψαρις δεν φαίνεται ριχτε κανενα σχολιο tnxs

http://www.youtube.com/watch?v=u07qbRnaGKI&feature=youtu.be

nikolakis94
01-05-12, 19:07
ωραιο ειναι, μου αρεσε πολυ η ριζα.

piranhas2
01-05-12, 19:20
να εισαι καλα φιλε μου

Butterfly
01-05-12, 20:05
Άμα φαινόταν και ο φίλος σου θα ήταν ακόμα πιο ωραία... η ρίζα που έχεις μοιάζει λίγο με την δικιά μου..!!

piranhas2
03-05-12, 12:39
Άμα φαινόταν και ο φίλος σου θα ήταν ακόμα πιο ωραία... η ρίζα που έχεις μοιάζει λίγο με την δικιά μου..!!

η ριζα ειναι τελεια θα ανοιξω λιγο το χρωμα του νερου για να τον βλεπω λιγο ειναι πολυ σκουρο το νερο

piranhas2
06-05-12, 20:36
http://www.youtube.com/watch?v=Ka0FzeZedmM&feature=youtu.be

kouman
06-05-12, 21:42
τουμπανο ειναι! μου αρεσει πολυ!

piranhas2
07-05-12, 16:50
ευχαριστώ να εισαι καλα!!

harris samos
17-05-12, 01:54
το ενυδρειο ειναι μια χαρα λιγο φως να ειχε ακομα ;)

οστοσω δε χριαζετε να κανεις το χερι σου ετσι για να ερθει θα ερθει με τον καιρο που θα μαθει οτι το χερι φερνει τη γαριδα :D