PDA

Επιστροφή στο Forum : Catappa leaves


zak
22-02-12, 22:16
Αγόρασα από ιμπέι εχθες αρκετα Catappa leaves τα οποία θα καταφθασουν σε κανα δεκαήμερο.
Θέλω να τα βάλω στο ενυδρειάκι με τις γαρίδουλες (και τα γκάπυ)....
Το ενυδρείο ειναι περίπου 105L και υποστηρίζεται από ένα σαμπ 25 λιτρων.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξης: να βαλω μερικά φύλα (7-8) μεσα στο ενυδρείο και τα υπολοιπα στο πρωτο διαμερισμα του σαμπ? (εκει δλδ που υπαρχει και η περισσοτερη αναταραξη)
και...
ποσο καιρο διατηρουνται ουσιαστικα τα φυλλα μεσα στο ενυδρειο?

και τωρα που το σκεφτομαι... μήπως να μην τα βαλω όλα μαζεμένα???

Alex_Salonica
22-02-12, 22:26
Τα φύλλα τα βάζουμε μέσα στο ενυδρείο. Οι γαρίδες θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα αφού τα τρώνε κυριολεκτικά οπότε όπως κατάλαβες δε χρειάζεται να τα βγάζεις. Όταν θα έχει απομείνει το κοτσάνι(για αισθητικούς και μόνο λόγους το βγάζεις αν θέλεις) τότε προσθέτεις καινούριο.

ΔΕΝ τα βάζεις όλα με τι μία. Αν είναι τα μεγάλα φύλλα είναι 1 ανά 100 λίτρα, αν είναι τα μικρά μπορείς να βάλεις 4-5.

Γενικά θα σου μαλακώσουν το νερό γεγονός όχι και τόσο καλό για τα γκάπις που προτιμάνε σκληρό νερό.

zak
22-02-12, 23:04
νομίζω οτι με κάλυψες 100%!!!
ευχαριστώ :)

platy
23-02-12, 01:14
Αν είναι τα μεγάλα φύλλα είναι 1 ανά 100 λίτρα, αν είναι τα μικρά μπορείς να βάλεις 4-5.


για τι μεγεθος φυλλων μιλαμε.?? πιστευω 1 ειναι πολυ λιγο ....

Alex_Salonica
23-02-12, 02:19
για τι μεγεθος φυλλων μιλαμε.?? πιστευω 1 ειναι πολυ λιγο ....

Τα μικρά είναι ~10 εκατοστά, τα μεσαία ~20 και τα μεγάλα ~30. Εγώ αναφέρθηκα στα μεγάλα.

platy
23-02-12, 02:43
αν ειναι 30 οντως μπορει να τα σπασει σε 2-3 κομματια κ να βαλλει παραπανω απο ενα ..;) εκτος αυτου..το πεχα δεν θα κατεβει δραματικα

lingistis
23-02-12, 10:16
Τοποθέτησε ένα φύλλο την φορά. Δεν υπάρχει λόγος για περισσότερα.

zak
22-03-12, 10:39
έχω βάλει ένα φύλο μέσα από προχθές... αλλά... δεν έχω δει καμία γαρίδα να το πλησιάζει.....
οι περισσότερες ειναι χωμένες μεσα στο Moss... και μασουλάνε εκει μέσα όλη μερα...
το φύλο... κανα ramshorn θα παει... αντε στην καλύτερη και κανενα ancistrus.. αλλα οχι σπουδαία πράγματα...
υπάρχει περίπτωση να ειναι μουφα το φύλο?

lingistis
22-03-12, 11:38
Οι γαρίδες θα πάνε αργότερα. Πρέπει το φύλλο να κάτσει λίγες μέρες μέσα στο νερό. Όταν δεις ότι το τρώνε οι γαρίδες βάλε το επόμενο φύλλο μέσα στο ενυδρείο να ετοιμάζετε.

janickrules
22-03-12, 11:44
πρεπει να αρχισει να μαλακωνει,να "λιωνει" για να το φανε οι γαριδες.
ακομα ειναι πολυ σκληρο!

η γνωμη μου ειναι να μην βαζεις ανεξέλεγκτα τα φυλλα,γιατι τα γκαπυ θελουν το σκληρο νερο της βρυσης!

zak
22-03-12, 11:45
για να αρχιζω να βαζω μεσα .. ειπαμε οχι.. ενα ενα....
θα κανω υπομονη να δω την αντιδραση των RC μεχρι δευτερα... και βλεπουμε....
σας ευχαριστώ για την ώρα ;)