PDA

Επιστροφή στο Forum : Pleco


giannis1976
15-07-04, 03:41
Γεία σας παιδια .Θα ήθελα να ρωτήσω τι συνθήκες νερού χρειάζεται ένας Pleco για να είναι η διαβίωση του κάπως σωστή σε ένα ενυδρείο και αν το 125λιτ που έχω έιναι αρκετό.

dantouan
15-07-04, 03:56
Πες μας φιλε για ποιον pleco μιλαμε... :?: :?: :?:

giannis1976
15-07-04, 04:13
8 με 8,5 είναι είναι το PH του ενυδρείου.Για ποιο PLECO τώρα που με ρωτάς δεν ξέρω.Στο pet shop της περιοχής μου υπάρχει ένας pleco χρώματος προς τπ μαύρο ο οποίος μου άρεσε πολύ αλλά δεν ξέρω αν κάνει για το ενυδρείο μου.Ξέρω τους albino pleco και για zebra pleco παραπάνω μη με ρωτάς και αυτά μέσα από το board.

Filippos
15-07-04, 10:17
Μάλλον (λέω μάλλον) για gibbiceps θα μιλάμε...

TAN
16-07-04, 12:10
Ειναι καπιος απο αυτους?

http://www.aquahobby.com/gallery/gpleco2.html

http://www.aquahobby.com/gallery/gpterigo.html

Kostas G.
16-07-04, 13:07
Αν το χρωμα του ειναι προς το μαυρο πρεπει να ειναι αυτος (http://www.planetcatfish.com/catelog/loricari/liposarc/88_f.php)

Giorgos
17-07-04, 00:10
Μάλλον (λέω μάλλον) για gibbiceps θα μιλάμε...
Αυτό το έκρινες από το μαύρο χρώμα; Οι G. gibbiceps δεν είναι οι μοναδικοί μαύροι (ή σκούροι τέλος πάντων) pleco.....
Δεν μαντεύουμε... αλλά περιμένουμε είτε φωτογραφία είτε καλύτερη περιγραφή του ψαριού πριν βιαστούμε να απαντήσουμε. (πάντως καλά έκανες και τόνισες το "μάλλον")

giannis1976, γενικά όλοι οι πλεκόστομοι χρειάζονται μαλακό, όξινο νερό αφού προέρχονται από τα ποτάμια της Νότιας Αμερικής.

tasos
17-07-04, 00:14
Στην Ελλάδα :? :roll: :lol:

Obelix(Reifen)
17-07-04, 00:23
Αν και το χρώμα δεν βοηθάει πολύ στην αναγνώριση με αυτά που έρχονται συνήθως στην Ελλάδα είναι πιθανόν να είναι σωστό.
Για ακριβή αναγνώριση πιθανόν να χρειαστούν μια Φώτο με το ραχιαίο πτερύγιο σηκωμένο και μια φωτο του στόματος κολλημένου στο τζαμί.

giannis1976
17-07-04, 02:50
Eίμαι σίγουρος οτι είναι αυτός που δείχνει ο Κοστας G

dantouan
17-07-04, 03:49
Αν εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτος, τοτε το pH του ενυδρειου σου ειναι τελειως λαθος... :?

Kostas G.
19-07-04, 14:07
Αυτος ο pleco ειναι ακαταλληλος για το ενυδρειο σου λογω του τελικου μεγεθους του.Γινεται πανω απο 30 εκατοστα και χρειαζεται ενα ενυδρειο τουλαχιστον 2 μετρων.

Filippos
20-07-04, 18:17
Γιώργο,

Δεν μαντεύουμε... αλλά περιμένουμε είτε φωτογραφία είτε καλύτερη περιγραφή του ψαριού πριν βιαστούμε να απαντήσουμε.

Με τα στοιχεία που μας είπε ο φίλος Giannis, "μάντεψα" γιατί οι gibbiceps είναι από τους πιο συνήθεις pleco που υπάρχουν στα lfs. Στατιστικά, πιο έυκολα πιστεύω βρίσκεις έναν gibbi παρά κάποιον άλλο...
Και ο Θανάσης (ΤΑΝ) και ο Κώστας έκαναν μια μαντεψιά, βάζοντας και ένα link για να βρουν την "άκρη του νήματος".

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είπες μόνο σε μένα να μην μαντεύω, και όχι σε κάποιον άλλο. Αυτό θα ήθελα να μου το εξηγήσεις.

Φιλικά,
Φίλιππος

Giorgos
21-07-04, 02:36
Αυτό θα το συνεχίσουμε με ΡΜ... προς το παρόν αφήνω για 1-2 μέρες την απάντησή μου και του Φίλιππου και μετά θα σβηστούν αφού αφορά προσωπικά εμάς και είναι άσχετες με το θέμα μας.