PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοπήποδα


theofilos
13-07-04, 01:24
Αναρωτιέμαι αν εχει κανεις ? Παρολα τα δεκάδες κιλά ζωντανού βράχου που έχω αγοράσει κατά καιρούς μου είναι αδυνατο να βρω κατι ζωντανό εκτος απο σπάνιες φορές. Προσπαθώ να εγκαταστήσω ένα πλυθησμό για να βάλω ένα ζευγαράκι μανδαρίνων. :). Παρεπτιπόντως στο στρώσιμο του 2 μετρου ενυδρείου που κάνω reef, άφησα μόνο τις ζωντανές πέτρες κανά 10 μέρες για να δώσω χρόνο σε αυτά τα πλάσματα να αναπτυχθούν αλλά μάταια....

immerback
13-07-04, 02:04
Καλησπέρα Θεόφιλε.Είσαι σίγουρος πως δεν έχεις τίποτα ζωντανό?Κατά βάσει αν υπάρχει κάτι θα το δεις αν αναψεις το φως βράδυ.Εκανες το στρώσιμο με ζωντανό βράχο μέσα?Πάντως όσο και να αναπτυχθούν τα κοπίποδα, πρέπει να έχεις ένα σύστημα αρκετά μεγάλο και πολυετές στη λειτουργεία του, για να βάλεις μανδαρίνους.Ενώ είναι αρκετά ανθεκτικά ψάρια και πανέμορφα-ίσως από τα πιο όμορφα ψάρια συμβατά με ύφαλο-έχουν πρόβλημα με την τροφή.Συχνά λένε στα διαφορα φορουμ πως είναι δυνατόν να δεχτούν και συμβατή τροφή, λόγω συμπεριφοράς του αν υπάρχουν και άλλα ψάρια το βλέπω σχεδόν αδύνατο να ''προλάβει'' να φάει.Ασε το σύστημά σου να στρώσει, βάλε και τα κοράλλια σου αφου λες για ρεεφ και δοκίμασε κατά την απόψή μου αργότερα μανδαρίνους.Κοπίδα θα δημιουργηθούν, αφού ό,τι ζωντανό βάζεις μεταφέρει και απο δαυτα....

theofilos
13-07-04, 02:38
Εγώ ξέρω για τα κοπήποδα πως δεν χρειάζονται πολύ χρόνο για να αναπαραχθούν. Το να μην έχω καθόλου σημαίνει πως δεν πρόκειται να αποκτήσω αν δεν αλλάξω κάτι. Το μόνο σίγουρο είναι πως ο ζωντανός βράχος μόνο ζωντανός δεν είναι τελικά.... και πως να είναι αν μεταφέρεται μέσα στην εφημερίδα αντι στο νερό....

Abdul
13-07-04, 03:07
Γιά σου ρέ Θεόφιλε !!!!

Λοιπόν.. τα κοπίποδα όντως αν ήταν να βγούν..... ή εκτός αν έχεις πρεσβιοπία :D ,

Στη πάτρα όντως θα πρέπει να παρεις πολλές φορες βράχο μπας και σου κάτσει ,
Αυτό που σου προτίνω , είναι να πάρεις τα κουβαδάκια σου και να κάνεις μια βόλτα μέχρι την αθήνα (δε κάνω πλάκα , με λίγο καλό πλάνινκ στο δεύτερο μαγαζί θα έχεις μια πλιάδα απο διάφορα "σκατ@@λακια") καθώς θα μπορείς απο το πρώτο να βρείς δύο και τρία είδη βράχου .

αν σε εωδιαφέρει , ρίξε ΠΜ

Discos
13-07-04, 10:35
Λοιπόν.. τα κοπίποδα όντως αν ήταν να βγούν..... ή εκτός αν έχεις πρεσβιοπία :D ,

Αυτό που σου προτίνω , είναι να πάρεις τα κουβαδάκια σου και να κάνεις μια βόλτα μέχρι την αθήνα

Τι λετε βρε παιδια....που ακουσατε τα διαφορα ζωντανα στον βραχο να βγαινουν ετσι γρηγορα!? Οι 10 ημερες δεν ειναι τιποτα!! Μεχρι να περασει το σοκ ο βραχος και οτι εχει μεινει πανω του πρεπει να περασει τουλαχιστον 1 μηνας. Θα μεταφερω οτι εχω διαβασει για τους μανδαρινους.
"Για να συντηρησεις αυτα τα πανεμορφα ζωντανα πρεπει να εχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50 κιλα βραχο για καθε ΕΝΑΝ μανδαρινο και 1 ΧΡΟΝΟ ΖΩΗς του ενυδρειου ηδη ΧΩΡΙς ΑΛΛΟ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΔΗ ΖΩΗς ΟΠΩΣ WRASSE (π.χ. six line wrasse )."
Αυτο μας διχνει πως η ζωη στο ενυδρειο μας ναι μεν υπαρχει αλλα στην αρχη ειναι σε τοσο μικρους αριθμους που πρεπει να περασει καιρος για να εχουμε ενα επαρκες αριθμο. Μην ξεχναμε πως δεν ειναι θαλλασα,ετσι?
Εκει δεν εχεις κυκλοφοριτες που το σκοτωνουν, δεν εχει νερο βρωμικο. δεν εχεις χαλια τροφη ενω εχεις απειρο χρονο να αναπαραχθεις χωρις διαφορες αποτομες αλλαγες κτλ...

Δεν χρειαζεται να παρεις διαφορα ειδη βραχων, απλα ασε τον χρονο του να δειξει τι εχει αυτο που εχεις. Εαν οντως ηταν ζωντανος οταν τον πηρες και οχι ξερος, τοτε με τον αναλογο χρονο ολα θα πανε καλα!!

Υ.Γ. Παρακαλω να μην λετε πραγματα που απλα δεν τα ξερετε, η δεν εχετε τις σωστες γνωσεις για αυτα.

sps4ever(niktso)
13-07-04, 11:14
Εγώ ξέρω για τα κοπήποδα πως δεν χρειάζονται πολύ χρόνο για να αναπαραχθούν. Το να μην έχω καθόλου σημαίνει πως δεν πρόκειται να αποκτήσω αν δεν αλλάξω κάτι. Το μόνο σίγουρο είναι πως ο ζωντανός βράχος μόνο ζωντανός δεν είναι τελικά.... και πως να είναι αν μεταφέρεται μέσα στην εφημερίδα αντι στο νερό....
Οπουδήποτε αναφέρεται κατ' ελάχιστο εξάμηνο.
Όσο για τη μεταφορά και ο δικός μου βράχος ήρθε σε εφημερίδα (όπως και στην Αμερική) αλλά όποτε καθαρίζω φίλτρα βγάζω mysis με το σωρό.
Τώρα για δύο μανδαρίνους θεωρώ ότι δεν είναι ρεαλιστικό.

theofilos
13-07-04, 12:47
Ας βάλω έστω έναν.... αλλά ίχνος απο κοπήποδο..... και παρεπιπτόντως δεν έχω άλλο κυνηγό κοπηπόδων μέσα, τα μόνα ψάρια που έχω είναι ενα xanthurum 2 sebae clown 5 green chromis. Μηπώς κάποιος εδω μέσα θα είχε τη καλοσύνη να παραδώσει διάφορα τέτοια μπαμπουράκια ? :) Μπας και κάνουμε προκοπή. Όσο για βράχο πραγματικά είναι λαχείο όπως κατάλαβα να σου τύχει κάτι ζωντανό πάνω του. Στο www.reefcentral.com διάβασα κάπου ότι μπορείς να πάρεις κοπήποδα απο τη θάλασσα σου. Χμμμμ πως σας φένεται αυτή η ιδέα?

Abdul
13-07-04, 15:58
Καλημέρα , Κατα πρώτον , ο μανδαρίνος απαιτεί πολλά περισσότερα ζωντανά απο κοπιποδα και αμφίποδα .

Σε ένα σωστά στρωμένο ενυδρ. ( Ύπαρξη βράχου και ικανό υπόστρομα άμμου ) η εισαγωγή ΜΙΚΡΗΣ ποσότητας βράχου/άμμου (και με το περασμα του καιρου όλο και μικρότερες προσθήκες ) που εξακριβωμένα υπάρχει πλυθησμός κοπι/αμφιπόδων , Πάνω στο μήνα , η άμμος ,τα βράχια , η όπια αλγη μέχρι και η σιλικόνη του ενυδρ. θα έχει μετατραπεί σε ένα απέραντο λούνα παρκ ψύλων ! για κάπιο διάστημα (Στην ουσία γίνετε πόλεμος για ένα κομμάτι ''γής'' αλλά έχει φάση , σε καμία περίπτωση όμως, δε σημένει οτι τώρα μπορεί να μπει ενασ μανδαρίνος , και επιδεί τυνχάνει να ξέρω και το κατάστημα στη πάτρα , αλλα και τον προμηθευτή του εν λόγο μαγαζιού μή περιμένεις να δεις προκοπή , όχι για κανένα αλλο λόγο αλλα απλά επειδει απο την αθήνα που ξαναμπαινουν σε εφημερίδες μέχρι τη πάτρα δεν ξαναμπαίνουν στο νερό στα καπάκια αλλα μένουν εκτεθημένα ,

Σε μία τελική , Πάρε το τρένο , ενα φελιζονένιο ψηγειάκη ή έστω τα κουβαδάκια που σου είπα και έλα στον Πειραιά , απο κεί Θα σε πάω απο Δάφνη μέχρι Γλυφάδα και ξανά στο σταθμό , συνολο ταξιδιου , περίπου 6 ώρες , αν στον σταθμό για πάτρα δεν έχεις ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά και διάθεση για να με ευχαριστίσεις με ερωτικους θυλασμους ( μην ακουσω για καμια κάρτα) θα σου πληρώσω εισητείριο τρένου , το βράχου που θα έχεις πάρει και το κουβαδάκι , άλλο τίποτα δε μπορώ να κάνω για πάρτη σου .

theofilos
24-07-04, 04:41
Κανάς γενάιος να μου στείλει καμμια σακούλα με κοπήποδα μπας και σωθουμε?