PDA

Επιστροφή στο Forum : ερωτηση για σκια σε δισκοενυδρειο


ινα
31-01-12, 22:50
παιδια εχω μια ερωτηση...θελω να αφερεσω απο το ενυδρειο μου τα πιστια..πολυ βρομια πεφτει,αλλα προσφερουν αρκετη σκια (ειναι θυριακια)..αν τα βγαλω δεν θα ξερουν που να κριφτουν τα δισκακια μου..εχει κανεις να μου προτινει καμια λιση για σκια..σκεφτικα να φτιαξω απο καπιο συρμα που αντεχει στην θερμοκρασια ενα τελαρο με στιριγματα/γαντζους στης γονιες και να βαλω τουλι χροματιστο(κανενα καφε η πρασινο) για να διμιουργισει σκια..θα το βαλω κατω απο το φοτιστικο σε αποσταση σχεδον λιγο πριν το νερο..το θεμα ειναι και καπια φυτα..θα περναει το φος(οσο χριαζετε)..εχω ανουμβιες διαφορες και λιγες βαλισνεριες.

snakepanos
31-01-12, 22:55
Εγω θα σου προτηνα να βαλεις και αλλες ριζες,

ινα
31-01-12, 23:21
και αλα...απο δισκοενυδρειο-φυτεμενο φουλ θα γινει...καμια αλη πρωταση...πανο τα πιστια δεν ξερω αλονον αλλα αυτα που εχω-το χνουδι τους ειναι σε ολο το ενυδρειο

snakepanos
31-01-12, 23:29
Βγαλε τα μεγαλα και ασε μεσα τα μικρα φυτα.
-------------------------
Βγαλε τα μεγαλα και ασε μεσα τα μικρα φυτα.
Τα πιστια λεω.

ινα
31-01-12, 23:37
δεν εχω μικρα..δες στην φοτο ολλα ειναι μεγαλα.

savvas27
01-02-12, 00:35
Iνα μπορεις να αφεραισεις λιγα πιστια να συμπληρωσεις και αλλες ριζες (κατα την γνωμη μου χρειαζεσαι λιγες ακομα) και στην τελικη μπορεις να μειωσεις τα watt σου.Με μια πρωτη σκεψη αυτα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτα και σωστα,αυτο θα το βρεις εσυ.Παντως το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο και περιποιημενο αλλα δεν ξερω ποσο λειτουργικο ειναι για τα δισκακια σου .Καλη συνεχεια!!!!!

Dimis
01-02-12, 00:48
Μπορεις να τα αντικαταστησεις με λιμνοβιουμ... http://www.google.gr/search?q=Limnovium+laevigatum&hl=el&prmd=imvnsfd&source=lnms&tbm=isch&ei=4W8oT4r4KKWm0QXI6eWPBQ&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBAQ_AUoAQ&biw=1366&bih=650

gregoryn
01-02-12, 00:51
Και εγώ θα σου πρότεινα, να κρεμάσεις 1-2 ρίζες ακόμα

Με λίγα watt/Λιτρο φωτισμο και τύρφη στα φίλτρα θα εισαι οκ... :smt020

manolischania
02-02-12, 00:44
Γιατί να κρύβονται οι δίσκοι ? αν είναι αστρεσαριστα τα δισκακια κανονικά κάθονται μπροστά στο display και πιθανός να φεύγει κανένα ζευγαράκι η κανένας που τρώει ξύλο . Ρίζες για τον ύπνο και ερωτοτροπίες τις προτιμάνε ιδιαίτερα .

ινα
02-02-12, 13:18
δεν κριβονται-το αντιθετο-αλονιζουν ολλη μερα,αλλα δεν πρεπει να υπαρχει ενα σκιερο μερος στο ενυδρειο? γενικα δεν θελουν πολυ φως.