PDA

Επιστροφή στο Forum : Το δικο μου ενυδρειο κρυου νερου!


Rafaela
27-01-12, 14:47
Καλησπερα σας :D . Μετα απο κεραυνοβολο ερωτα με τα χρυσοψαρα αποφασισα να παρω 2.[αρχικα] Πηρα λοιπον ενα 90Λ [τον ιουλιο θα παω σε μεγαλυτερο] κ διακοσμισα[ακομα ειναι υπο επεξεργασια] φιλτρο στρωμενο ολα οκ, κ εβαλα χθες μεσα ενα red cap oranda ενα κλασσικο oranda. Ακουω γνωμες παρατηρησεις κ συμβουλες :D συγγνωμη για την ποιοτητα των φωτωγραφιων!

CHRISTOS13
27-01-12, 14:50
Να τα χαίρεσε.
Μια παρατήρηση εάν θέλεις για το ενυδρείο.
Εάν βάλλεις μερικές από τις βαλισνέριες δεξιά όπως βλέπεις το ενυδρείο και μπροστά από το φίλτρο,
σε λίγο καιρό θα σου κρύψουν σχεδόν τελείως το φίλτρο.

Επίσης, η ανούμπια δεμένη σε ένα ξύλο θα έδειχνε νομίζω καλύτερα.

Σου εύχομαι καλή αρχή με τα χρυσόψαρα και είμαι σίγουρος πως κολλήσεις τρελά, όπως και εγώ..

Rafaela
27-01-12, 14:51
Δεν υπάρχει φωτο!!!

Το διωρθωσα :rolleyes:

zalk
27-01-12, 14:55
παρα πολυ ομορφο αποτελεσμα.:smt052

Κλεόβουλος
27-01-12, 15:05
Καλορίζικο!
Μ' αρέσει το στήσιμο και το μαύρο χαλικάκι νομίζω τονίζει τα χρώματα των ψαριών.
Την στάθμη του νερού γιατί την έχεις τόσο χαμηλά?

Παναγιώτης Κ
27-01-12, 15:07
Πολύ ωραία τα ψαράκια σου! Να τα χαίρεσαι!
Βάλε κανα ξυλαράκι αν θες να δείξει καλύτερο!

Dimis
27-01-12, 15:08
Ομορφο το στησιμο και μια χαρα το μαυρο χαλικακι.
Τα φυτα δεν ξερω βεβαια κατα ποσο θα αντεξουν απο τις ορεξεις των ψαρηδων.

Τωρα...
Καλυτερα να ανεβασεις την σταθμη του νερου γιατι χανεις πολλα λιτρα τοσο χαμηλα που την εχεις.
Επισης μπορεις να μειωσεις λιγακι το υψος του χαλικιου(να αφαιρεσεις δηλαδη) διοτι εχεις φυτα που δεν χρειαζονται τοσο βαθος,και να κερδισεις και απο εκει λιτρα.
Το φιλτρο που βλεπω (sicce micron) ειναι πολυ μικρο για τον ογκο του ενυδρειου.

Καλη συνεχεια.

tsoum
27-01-12, 15:11
Ομορφο και απλό ενυδρειάκι, ιδανικό για τους κατοίκους του! Πολύ όμορφα τα ψαράκια! Ειδικά το red cap!

Ο θερμοστάτης δεν χρειάζεται, εκτός και αν ζειτε σε παγετώνα! :D Σε θερμοκρασία δωματίου θα είναι καλα! Επίσης, αυτός, δεν είναι ρυθμιζόμενος. Δηλαδή νομίζω οτι καίει συνέχεια σε μια προεπιλεγμένη θερμοκρασία που είναι καθορισμένη ωστε να αυξάνει στα Χ λιτρα, ας πουμε 2 βαθμους το νερο. Θα μπορουσες να παρεις εναν κινεζικο ρυθμιζόμενο με ~10€ αν και δεν χρειάζεται καν. ;)

Η άλλη πρότασή μου είναι να βγάλεις λίγο χαλίκι και να γεμίσεις ως πάνω (3 εκ απο το χείλος, μην φύγουν και έξω) το ενυδρείο για κερδισεις σε λίτρα!

Rafaela
27-01-12, 15:18
Σας ευχαριστώ όλους κ για τα καλα σας λόγια κ για της συμβουλες. Φοβάμαι να ανεβάσω την στάθμη μην βρω κανένα στο πάτωμα. Θα βρω κάτι να βάλω άπο πάνω κ θα ανεβάσω την στάθμη. Τον θερμοστατη δεν τον χρησιμοποιείω απλά τον έχω εκεί στις επόμενες μέρες θα τον βγάλω κ αυτόν.

Παναγιώτης Κ
27-01-12, 15:23
Αν δεν βάλεις καπάκι κάτι πρόχειρο και καλό θα ήταν ένα κομμάτι φελιζόλ απο πάνω. Δεν μαζεύει υγρασία ούτε επιτρέπει άλματα απο πηδηχτά ψαράκια. Πάντως αν θες να ανεβάσεις στάθμη βάλε κάτι απο πάνω διότι τα χρυσόψαρα κάνουν άλματα(εμένα είχε πηδήξει και είχε κολήσει στο πάτωμα ολόκληρη τη νύχτα πίσω απο την βιβλιοθήκη μέχρι να το βρώ το πρωί. Ευτυχώς είχε ζήσει!)

Dimis
27-01-12, 15:29
Αν βαλει "φελιζολ" πως θα φωτιζετε το ενυδρειο????
Επισης τα τυπου fancy οπως αυτα του κοριτσιου δεν ειναι δα και οι καλυτεροι αλτες...Το αντιθετο ισως με τετοιες κοιλιες,οι καλυτεροι ξάπλες!

tsoum
27-01-12, 15:31
Ενα τζαμάκι είναι ιδανικό. Θα παρεις ενα κομμάτι 3 χιλιοστών και θα ζητησεις να σου κόψει μια γωνία ωστε να γίνεται να βγούνε τα καλώδια. Επίσης θα του ζητήσεις να σου τρίψει τις ακρες με γυαλόχαρτο ωστε να μην είναι επικίνδυνο.

Το κοψιμο προτείνω η πλευρές να είναι 6*6 εκατοστα, ή οπως σου κάθετε καλά στο μάτι. Για το άλλο, για το φωτιστικό, δες αν μπορεί να το βγάλει ο τζαμας. Αν δεν είναι κανενας ασχετος θα μπορει. ;)

Υ.Γ. τοσο νωχελικά που είναι τα ψαράκια δεν πιστευω οτι μπορουν να πηδήξουν ευκολα έξω! Δεν είναι και πολύ "αεροδυναμικα" ;)

Dimis
27-01-12, 15:33
Αν θελει καπακι η καλυτερη λυση ειναι το πλεξιγκλας.
Ελαφρυ,δεν σπαει,κοβεται ευκολα.

Rafaela
27-01-12, 15:36
Άρα ανεβάζω την στάθμη. Ευχαριστώ κ για της ιδέες Θα προμηθευτώ το συντομότερο μια δύο ξύλοπετρες (αριστερά) ίσως για λίγο παραπάνω ντεκόρ. την ανούμπια θέλω να την βγάλω άπο εκείνη την πέτρα ειναι τελείως άκυρη αλλα δε ξέρω πού να την βάλω ,σε τι ξύλο ?? Δε θέλω ολόκληρη ρίζα :) Υ.Γ. ειναι όντως κολλημα. Τα άτιμα

genecr
27-01-12, 15:48
όμορφο είναι και το μαύρο χαλίκι δείχνει super :)

snakepanos
27-01-12, 16:01
Γεια σου Ραφαελα ωραιο το ενυδρειο σου ,,βαλε και ενα καπακι οπως σου ειπαν τα παιδια,,.
Θελεις ξυλοπετρες η ενα ξυλο να σου δωσο???? να βαλεις μεσα.

janickrules
27-01-12, 18:05
πραγματικα πολυ μου αρεσε το ενυδρειο σου!!
αν και δεν με ενδιαφερει τοσο το εικαστικο μερος,ειναι πανεμορφο!!!

οσο για το καπακι,συνηθως πηδανε τα common ή συγκεκριμενα αν το ψαρι ειναι σε γυαλα!
τα συγκεκριμενα τα εχω σε ανοιχτο (και γεματο) ενυδρειο κανενα 10μηνο και δεν ειχα προβλημα!
χωρις αυτο να ειναι κανονας βεβαια!παντως ο συγκεκριμενος τυπος ψαριου δεν επιτρεπει και πολλα αλματα!!

την ανουμπια δεν την πειραζουνε φυσικα!


ευχομαι καλη συνεχεια!!

Rafaela
27-01-12, 18:14
Σας ευχαριστώ όλους :D θα ήθελα να ρωτήσω επειδή κάπου είχα ζει ένα θέμα για την διατροφή τους αλλα τώρα δε το βρίσκω,σκέφτομαι να τους κάνω ,πιο πολυ για το δικό μου το μυαλό ένα πρόγραμμα διατροφής με τα φλέικς την σπιρουλινα κ τα διάφορα λαχανικά!!! Χθες δεν ταισα τίποτα κ σήμερα φλέικς Ο τομέας τροφή με απασχολει πολυ όπως κ η καθαριότητα.ελπίζω η σκούπα μου να μη με εγκατάλειψει :D. Υ.γ. Κύριε πάνο πμ ;)

panos1gr
27-01-12, 18:14
Να τα χαίρεσε.:)

janickrules
27-01-12, 19:12
Σας ευχαριστώ όλους :D θα ήθελα να ρωτήσω επειδή κάπου είχα ζει ένα θέμα για την διατροφή τους αλλα τώρα δε το βρίσκω,σκέφτομαι να τους κάνω ,πιο πολυ για το δικό μου το μυαλό ένα πρόγραμμα διατροφής με τα φλέικς την σπιρουλινα κ τα διάφορα λαχανικά!!! Χθες δεν ταισα τίποτα κ σήμερα φλέικς Ο τομέας τροφή με απασχολει πολυ όπως κ η καθαριότητα.ελπίζω η σκούπα μου να μη με εγκατάλειψει :D. Υ.γ. Κύριε πάνο πμ ;)

ριξε μια ματια εδω!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58566

Rafaela
27-01-12, 19:26
Thanks !!! Έφτιαξα ένα διατροφολογιο εκεί , ελπίζω να αποδώσει :D αναμένονται αλλαγές στο ενυδρείο άπο κύριακη η δευτέρα

janickrules
27-01-12, 20:17
δεν χρειαζεται να βιαζεσαι.
θα σε συνηθισουν κι αυτα σιγα-σιγα και θα βαζεις το χερι μεσα και αντι να τρεχουν,θα ερχονται!

Rafaela
27-01-12, 20:20
Ποιος βιαζεται? ;) απλα θελω να τελειωσω με το "ντεκορ" κ να τους εξασφαλισω μια διατροφη της προκοπης.Και ολα τ'αλλα με τον καιρο κ εγω πιστευω θα με συνηθησουν
Τελικα ειναι πολυ παρεξηγημενα!

janickrules
27-01-12, 20:25
χαιρομαι που δινεις τοσο σημασια στην διατροφη!
προσωπικα,με την μηδαμινη πειρα που εχω,πιστευω οτι η διατροφη ειναι το α και το ω στα χρυσοψαρα!
-------------------------
βλεπω κερατοφυλο ή κανω λαθος;

Rafaela
27-01-12, 20:27
Απλα θελω να ναι ολα σωστα ;)
Βλεπετε ναι,το εβαλα ετσι δοκιμαστικα χθες, κ απ οτι βλεπω σημερα ακομα υπαρχει ΟΣΟ εβαλα. να το βγαλω? κοτσανα εκανα? :)

janickrules
27-01-12, 20:36
οχι!πολυ καλα εκανες!
αλλα για φαγητο ετσι;
δεν θα το αφησουν για ομορφια!
ηθελα να στο προτεινω κιολας!

αν και δεν φανταζομαι να το αφανισουν ολο (τα δικα μου δεν τα εχω δεν να τρωνε τον κορμο του),αν θελεις βαλε το περισσοτερο σε ενα αλλο ενυδρειακι και ασε λιγο στα χρυσοψαρα!
με αυτον τον τροπο,θα τα αφησεις να φανε οσο μπορουν και θελουν (και ισως να τραβηξει και νιτρικα-αν προλαβει),ενω ταυτοχρονα θα "καλιεργεις" στο αλλο ενυδρειο για να εχεις συνεχως ευκαιρο να ταιζεις!;)

Rafaela
27-01-12, 20:46
εχω κ σε αλλο ενυδρειο ΠΟΛΥ ακομα ;) για φαγητο ναι! δε το βλεπω να το ακουμπανε ομως .... μπορει να μη τα εχω δει εγω,θα ξυπνησω κανα πρωι κ θα λειπει κ τοτε θα το καταλαβω :D

janickrules
27-01-12, 20:49
τοτε μπραβο σου που το εβαλες!
μην αγχωνεσαι!
θα το τσακισουν!:D

ετσι κ' αλλιως νιτρικα τραβαει οποτε καλο κανει και που μενει!

Rafaela
27-01-12, 20:53
Σωστο κ αυτο ;) Φοβαμαι λιγο ειναι η αληθεια ,το νιωθω δηλαδη οτι καπου θα κανω χαζομαρα :D Γι αυτο ρωταω τα παντα

janickrules
27-01-12, 20:55
καλα κανεις!
οσο πιο πολλα ξερεις τοσο καλυτερα.
μια χαρα τα πας.

Rafaela
29-01-12, 18:53
εφυγε η χαλια πετρα και προσθέθηκε ενα ξυλο
Ευχαριστω τον κ.Πανο
Μενουν ακομα : να προσθεθουν 2-3 ξυλοπετρες και 1-2 ανουμπιες

Κλεόβουλος
29-01-12, 19:01
Το επιπλάκι που φιλοξενεί το ενυδρείο σου όπως το βλέπω είναι λίγο επίφοβο.:confused:
Το ενυδρείο πατάει μόνο στα δύο πλαϊνά ξύλα?

snakepanos
29-01-12, 20:58
Δεν χρειαζεται να λες ευχαριστω μου εδωσες σου εδωσα.
Οντως το ενυδρειο οπως λεει και ο Κλεοβουλος δεν παταει καλα ,θα ηταν καλυτερα να εβαζες ενα ξυλο [κοντρα πλακε] απο κατω για να παταει ολο το ενυδρειο στην επιφανεια του ξυλου,

Efh
29-01-12, 21:17
ωραιο το ενυδρειο σου
μπραβο!!!!
:grin::grin:
εγω κερατοφυλλο ψαχνω και δεν βρισκω με τιποτα γα@$%!@zw
και εγω εχω μαυρο χαλικι:grin::grin::grin:
θα μπορουσες αν θες και πιο μοντερνο αποτελεσμα να βαλεις ζωντανα μπαμπου
να ριζωσουν κατω και θα εισαι κομπλε
ειναι και ευκολο φυτο και το βρισκεις παντου!!!

Rafaela
30-01-12, 17:16
Σας ευχαριστώ όλους. Θα βάλω ένα ξύλο άπο κάτω όπως σωστά με συμβουλέψατε. Κύρια εύη εγω όχι μόνο έχω αλλα δε το τρώνε κιόλας