PDA

Επιστροφή στο Forum : thelw gnwmes gia to thalassino pou steinw!!!


Vasilis
28-06-04, 19:53
geia sas
steinw ena enydreio 110 x 45 x 58.5 cayman k eimai poli xaroumenos gia auto.exw ksekinisei edw k merikes meres k ftiaxnw to nero.arxika exw riksei kati mpilakia aspra pou einai gia ta nitrika sto pato tou enydreiou sti synexeia erixa trimeno korali meta nekro aragwnith k telws apo epano to zwdano,panakrivo alla aparaithto aragwnith.
to nero sto opoio exw rixei tria koutia me to idiko alati pou poulane sta magazia filtraretai kanonika k exw valei k se leitourgia an k den xreiazetai akoma to skimmer ths "red sea" k ola pane kala an k stin arxi to nero htan poli...vourkos.mexri thn tetarti tha mou exoun ferei 20 kila zwdano vraxo gia arxi apo indonisia k tha ton valw akrivws brosta sto filtro.Auth thn stigmh to nero einai sto 1.021.fisika den einai akoma apolitws thalassa giati prepei na einai 1.022 ews k 1.024.

Pws sas fenodai ola auta gia arxi???kamia parapanw simvouli??? :)

manosdr
28-06-04, 22:37
Βασίλη καλησπέρα.Κατ΄αρχάς γράφε σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί μου βγήκαν τα μάτια. :twisted:
Να ανεβάσεις την πυκνότητα στο 1024.Να φροντίσεις η θερμοκρασία
να μην ανεβαίνει πάνω από 29 βαθμούς το καλοκαίρι.Για να το πετύχεις
αυτό πρέπει πρίν βάλεις ασπόνδυλα να εγκαταστήσεις chiller που είναι
μεν ακριβή αλλά και μακράν η καλύτερη λύση.Ισως να μην το χρειαστείς
αυτή την χρονιά.Να προμηθευτείς συσκευή Αντίστροφης Οσμωσης για τις
αλλαγές του νερού για να μην την πατήσεις όπως εγώ.Το skimmer δεν
ήταν απαραίτητο να το λειτουργείς από τώρα αλλά δεν πειράζει.Δεν περι-
γράφεις αναλυτικά τα φίλτρα και τι συστατικά έχεις μέσα σε αυτά.
Οταν θα βάλεις τον βράχο την πρώτη βδομάδα θα ανάβεις τα φώτα
μία ώρα και θα τα αυξάνεις κάθε βδομάδα κατά μία ώρα.Να μην βιαστείς
να βάλεις ψάρια.Οταν βάλεις ψάρια να βάλεις 2 Damsel για αρχή γιατί
είναι τα πιο ανθεκτικά.Οχι νωρίτερα από 1,5 έως 2 μήνες. :)
Δώσε περισσότερες πληροφορίες για τον εξοπλισμό σου. :)

Vasilis
29-06-04, 00:42
φiλε μου μπες σε αυτο το site κ θα δεις αμεσως το ενυδρειο μου κ τον εξοπλισμο του.μπορεις να κανεις κ κλικ στο φιλτρο να δεις τι εχει.!πες μου τη γνωμη σου. http://www.ferplast.it/uk/page_6037.html .

ahar
29-06-04, 02:17
Βασιλη κατ'αρχην καλώς ήλθες....

Ελπιζω να χαρεις και εσυ το χομπι σου τοσο όσο το χαιρόμαστε και εμεις....

Τωρα....
Χμμμμμμ
Καυμαν...
Της φερπλαστ...
Ναι τα έχω δεί και απο κοντα...
και εχω περασει το φιλτρο τους απο κοσκινο...
Φτηνα , καλα ενυδρεια για εναν ανθρωπο που τώρα ξεκιναει....

Προσωπικα είπα στο μαγαζάτορα ποσο ήθελε μονο για την δεξαμενη χώρις τα φρουφρου και τα αρώματα...

Μην επαναπαυθεις στο εσωτερικο φιλτρο.. Θα χρειαστει να προσθεσεις και ένα εξωτερικο.ή ακομα καλύτερα ένα sump στο οποιο θα έχει όλο το "μηχανισμο" φιλτραρισματος (σκιμερακια , βιολογικα κλπ) και θα συμπληρώνεις το νερο σου...

Ο φωτισμός του είνια λίγος για reef και θα πρεπει όπωσδηποτε να κοιταξεις να αλλαξεις τις λάμπες με τις οποίες ερχεται.

Υπέθεσα reef γιατι μηλισες για βράχο.
Εαν το κανεις απλο θαλλασινο τοτε οι λαμπες του είνια ενταξει (για αρχη)

τι υλικο έβαλες πρώτο ???
Να υποθέσω βακτηρια;
Μπορεις να μας γραψεις την ονομασια του προιόντος;;
Γιατι αν μαντευω σώστα τότε έχεις βάλει μεσα στο ενυδρειο σου αντινιτρικο που έχει περιορισμενη δειαρκεια ζωης και που φύσικα δεν ειναι για να είναι συνεχεια μεσα στο νερο


Τωρα το ΝΕΡΟ!:
1021-23 εαν θες απλο θαλλασινο , 1024-26 για reef (πρωσοπικα εχω 1026)
ΠεΧα τουλαχιστο 8.2 με 8.4 και αλκαλινιτι τουλαχιστον 2.5-3
φυσικα στους 26 βαθμους....

Θα το αφησεις να κανει τους κυκλους του και τον Σεπτεμβρη με τους παραόλυμπιακους το συζηταμε για τα ψαρακια σου .
Τσιλερακια και R/O σε αυτη την φαση δεν σου χρειαζόνται
Απλα το νερο που θα βάζεις για αλλαγη βαζε το μια μερα ποιο πριν σε ενα κουβα και αστο να φυγει το χλώριο. Και φυσικα θα το προσθετεις ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ!!! (με ενα σωληνακι για τον αερα)

Εξοπλισμος που θα σου χρειασθει... :
(και τον αγοραζεις σιγασιγα γιατι ειναι κομματι ακριβος)
1ο ΡΕΦΡΑΚΤΟΜΕΤΡΟ!!!!!!!! Ναι και εγω έχω τα υδρομετρα και τα λοιπα κουτακια και γραδομετρητακια... αλλα σαν το ρεφρακτομετρο που σου λεει αμεσως ! και σωστα την πυκνοτητα σου δεν ειναι κανενα.! Πιστεψε με οι αλλαγες νερου μετα ποα αυτο γινονται παιχνιδι!


Ανεμιστηρακια ! Ναι ανεμηστηρακια απο τον Κατουμα (τα μεγεθους CPU και που μπαινουν στα 220V ) (αυτα ειναι φτηνα)

ΣΚΙΜΕΡ!!!!!!
Παρε 1 . Οπωδηποτε..! Ακομα και το απλο των 60€ με τον αερα είνια
καλυτερο απο τιποτα.

Τα γνωστα τεστ για : Αμμωνια , Νιτρικα , Νιτριτες (αυτα τα 3 θα παιξουν πολυ τώρα) , Ph / Alkalinity, Ασβεστιο (Ca )

Ενα καλο θερμομετρο.
Αν μπορεις να παρεις και ηλεκτρονικο ακομα καλύτερα.

Χρονοδιακοπτες για φωτα και κυκλοφορητες (ναι ξερω εχει το καπακι για τα φώτα... θελουν όμως και οι κυκλοφορητες σου

τουλαχιστον 3-4 κυκλοφορητες που θα μπουν μεσα στο ενυδρειο και δεν θα αφηνουν σημειο που να μην εχει κυκλοφορια νερου. Αυτοι μετεπειτα μπορουν να συνδεθουν σε χρονοδιακοπτες και να εξομιώνεις τον κυματισμο.

ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ! (βασικα και 12.30 και ειμαι ψόφιος και βαριεμαι να γραφω!)
ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ!!!!!
Δ Ι Α Β Α Σ Μ Α !!!!!!!!!!!!!!!

Ξεκινα απο εδω με το foroum και διαβασε το κομματι θαλλασινο.. πιστεψε με δεν εισαι ο πρωτος με τετιου ειδους μυνημα...

παρε και κανα δυο καλα βιβλια για το θαλλασινο. Δυστηχως όλα ειναι στα αγγλικα αλλα αξιζει.. Το ποια βιβλια θα το βρείς πάλι εδω μεσα...

και το βασικοτερο ρώτα!
Σιγουρα όλο και καποιος θα σου απαντησει.
Βεβαια καλο ειναι να διασταυρώνεις και της απαντησεις :twisted:

Και μην βάλεις damzels . Βαλε καμποσα turbo snails.
πιστεψε με κανουν καλυτερη δουλεια όσο στρωνει το ενυδρειο σου , στην αλγη που θα βγει στα τζάμια!




Αλέξανδρος

lasal
29-06-04, 03:29
Καυμαν...
Της φερπλαστ...
Ναι τα έχω δεί και απο κοντα...
και εχω περασει το φιλτρο τους απο κοσκινο...

Μικρα φίλτρα.
Λίγο μακαρόνι, λίγο σφουγγάρι, λίγο απόλα...και βιό -+11 .

(βασικα και 12.30 και ειμαι ψόφιος και βαριεμαι να γραφω!)

Ουφφφφφφ ευτυχώς !! +-8
Προσπαθώ να σε φανταστώ μεσημέρι Αλέξανδρε!
:D :D :D :D :D :D

Vasilis
29-06-04, 05:22
ti na pw!me trelanes file mou k na sou pw giati???
1on giati poli apla to enydreio pou agorasa mou eipan oti einai apo ta korifaia k me texnologia pou mazeuei tous idratmous k epipleon oti einai katalilo gia thalassino.den mou to eipan gia na to agorasw giati einai gnwstos mou autos pou mou me vohthaei na to steisw.
2on opws eipa k prin to palikari pou me vohthaei exei sthsei pola thalassina k exei peira se auta.
padws exw skimmer k to agorasa 150 e(red sea).
diavase k to prwto mhnyma pou exw grapsei....
perimenw apadhsh.

ahar
29-06-04, 11:09
ti na pw!me trelanes file mou k na sou pw giati???
1on giati poli apla to enydreio pou agorasa mou eipan oti einai apo ta korifaia k me texnologia pou mazeuei tous idratmous k epipleon oti einai katalilo gia thalassino.den mou to eipan gia na to agorasw giati einai gnwstos mou autos pou mou me vohthaei na to steisw.
2on opws eipa k prin to palikari pou me vohthaei exei sthsei pola thalassina k exei peira se auta.
padws exw skimmer k to agorasa 150 e(red sea).
diavase k to prwto mhnyma pou exw grapsei....
perimenw apadhsh.

Χμμμ ναι.. Νομιζα ότι έγραψες ότι θα παρεις και το σκιμμερ....
Τεσπα.. Αφου το έχεις ρίκτο και αυτο απανω αλλα μετα τον κύκλο.

Χμμμ τεχνολογια που μαζέυει τους υδρατμους... ναι .. μπορει να πεις και έτσι τα κουρμπαριστα πλαστικα πανω στο καπακι. Με μια μικρη διαφορα.
Εφοσον δεν έχεις τσιλλερ που να σου κρυώνει το νερο, τοτε σου ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η εξατμιση για να ριχνει την θερμοκρασια του νερου. Επιπλεον αυτο που δεν σου είπανε είναι οτι οι λαμπες βγαζουν πολυ θερμοτητα. Μπορει να είναι σε σώστες παραμετρους στην Βορεια Ιταλια που παραγονται τα Καϋμαν και που έχουν και λίγο κρυο αλλα εδω στο Ελλαντα θα οδηγήσουν το ενειδρειο σου σε αυξηση θερμοκρασιας.

Να ξεκαθαρίσω κατι. Δεν σου κριτικαρω το ενυδρειο. Ζητησες όμως μια γνωμη και αυτη λαμβανεις. Απλα σου αναφερω οτι εγω όταν είδα το δικο σου ενυδρειο (σε καταστημα ) η πρωτη μου κουβέντα ήταν "χμμ καλη ποιότητα γυαλιού και κόλλησης , χμμμ πολλή πλαστικούρα στο καπακι που έτσι και αλλιως θα φύγει για να μπουν σωστα φώτα και καπακι για reef.... ΠΑΝΑΓΙΩΩΩΤΤΗΗΗΗΗΗΗ Ποσο για την δεξαμενη μονο;;!"

Αυτο που δεν βλεπω όμως να συζητας και ειναι απολυτα συμαντικο και επειγον είναι το φίλτρο. Τι θα κανεις με αυτο το θεμα ;

Το φιλτρακι που έχει μεσα δεν κανει ούτε για "ζήτω".
Αν είχες γκαπακια ίσως, αλλα και στο αντοιστιχο ενυδρειο μου με τα αναρχογκαπιδια , εγω το αφαιρεσα για τον απλο λόγο
οτι μπουκώνε ευκολα , και για να το βγαλω για συντήρηση έπρεπε να βγαλω όλο το καπακι .
Συν το γεγονος ότι εύρισκα συνεχεια νεογνα μεσα.

Μήπως πρεπει να σκεφτεις την λύση του Sump;;;;
Σου ξαναθυμίζω ότι είναι το βολικο μερος για Φιλτρο, Σκιμμερ, βιολογικο φιλτρο , Χημικο (εξτρα του σκιμμερ) , Refugium , προσθήκες νερου χώρις να επηρεάζεις τον κυρίως όγκο του ενυδρειου Συν το γεγονος ότι θα σου προσθέσει 60-70 λιτρα νερου στο σύστημα όποτε θα έχεις ακόμα μεγαλύτερη σταθερότητα στις παραμέτρους του νερου σου.

Επίσης δεν μας είπες ακόμα τι θα το κανεις. Θαλλασινο ή reef ;



Αλέξανδρος

Discos
29-06-04, 13:01
Βασίλη καλησπέρα.Κατ΄αρχάς γράφε σε παρακαλώ με ελληνικούς Να μην βιαστείς
να βάλεις ψάρια.Οταν βάλεις ψάρια να βάλεις 2 Damsel για αρχή γιατί
είναι τα πιο ανθεκτικά.Οχι νωρίτερα από 1,5 έως 2 μήνες.

Damsel με τιποτα!! Οι λογοι ειναι απλοι και ο κυριος εχει να κανει με την απιστευτη επιθετικοτητα που θα σε οδηγησει σε απωλειες, παρα πολλεσ απωλειες. Μανο και εσυ ειχες καποιες και δεν ξερεις αν τα damsel σου π.χ. ηταν που σου στρεσαρανε το butterfly.

manosdr
29-06-04, 21:48
Μάριε καλησπέρα.Εγώ βέβαια θεωρώ ακόμα ότι είμαι μαθητής μπροστά
στίς γνώσεις που έχετε ορισμένοι από εσάς.
Εγώ πάντως άρχισα με 2 μπλέ Damzels αι όλα πήγαν καλά.
Τελικά το αίτιο της απώλειας του πεταλουδόψαρου ήταν πιθανόν ο θάνατος
της ανεμώνης που πέθανε σαββατοκυρίακο που έλειπα και που έίχε εξαφανιστεί 2 μέρες πρίν με αποτέλεσμα να βρώ ένα ενυδρείο σε κατάσταση
εκτάκτου ανάγκης.Τελικά δεν είχα άλλες παρενέργειες.
Επειδή έχω κάνει πολλά λάθη τους 18 μήνες που έχω reef έλω να πώ στον
καινούργιο φίλο τα εξής:ΔΙΑΒΑΣΜΑ,συχνή επαφή με ορισμένους στο forum
που έχουν πολλές γνώσεις,πολύ υπομονή και σιγά σιγά θα πάθει πλάκα
όπως εγώ με το reef το οποίο δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο χόμπυ.

Vasilis
30-06-04, 18:39
file mou ahar katarxin to enydreio pou agorasa molis kukloforise sthn ellada.einai kanena dekahmero!to magazi pou to agorasa einai to prwto h toulaxiston apo ta prwta pou to promhtheutikan.mou eipan epishs (epeidh anefera thn gnwmh sou)na sou pw oti den einai ta palia apla kala cayman alla einai kainourgia seira k para poli pio kalh!
oson anafora to filtrarisma auto pou exw gia thn wra(to bluwave 07) katharizei mexri k 600lt thn wra k mou eipan oti einai para poli kalo omws...tha valw me to kairo k ena exwteriko filtro.
na sou apadhsw se auto pou mou eixes pei gia ta vakthria:to prwto pou erixa htan adinitrika sto pato tou enudreiou prin valw thn ammo k to nero.auta htan kati mikra bilakia aspra ta opoia liwnoun se ena xrono.apo labes allaxa th mia k evala mia 30w marine blue actinic.thn allh pou einai men aspri tha thn allaxw se ligo kairo.
twra gia to an tha to kanw thalassino h reef...perimenw aurio ta 25 kila zwdanou vraxou apo indonisia +-2 .
padws to enudreio mou phge me to filtro sta 370e. :|

ahar
01-07-04, 00:48
το ενυδρειο που αναφερεις είναι αυτο που σου λεω και εγω....
το ειδα 2 μερες μετα την εισαγωγη απο την αντιπρωσοπεια...

Επιμένω....
Εξωτερικο φιλτρο, sump!
Οι λόγοι είνια πολλοι και διαφοροι.
Ενας απο τους βασικοτερους είνια οτι δεν θα βάζεις "Χερι" μεσα στο εδυδρειο καθε λιγο και λιγακι για να πειραξεις το φιλτρο.

Η κινηση του νερου που κανει ο κυκλοφορητης σου 600 λιτρα την ώρα δηλαδη δεν αντιστοιχει στο φιλτραρισμα που θα κανει το φιλτρο σου.
Ξερω ακουγεται λιγο οξυμωρο...

Για να σου δώσω να καταλαβεις μονο μεσα στο ενυδρειο μου (που δεν ειναι δα και κανενα τεραστιο ) έχω 5 κυκλοφορητες με τον μικροτερο να έχει ροη της τάξης των 400 l/h και το μεγαλυτερο 1200 l/h . Ολοι αυτοι εξωμιώνουν τον κυματισμο και τα ρευματα νερου πουυπάρχουν σε έναν ύφαλο.

Το νερο φευγεί με ένα κυτίο υπερχυλησης στο sump όπου έκει περναέι απο βιολογικο , χημικό φιλτραρισμα , απο το refugium (μαλιστα το έχω στήσει έτσι ώστε πρώτα να περνάει απο το "καταφυγιο" και μετα απο τα υπολοιπα σταδια ), τα 2 σκιμμερ και μετα επιστρέφει στο ενυδρειο μέσω μια αντλιας .
Η συνολικη κινηση του νερου μεσα στο sump αντιστοιχει σε 1,5 φορες τον όγκο του νερου του ενυδρειου την ώρα και μαλιστα πολοι θα το πουνε και λιγο αλλα το νερο επιστρεφει καθαρό απο το 90% των ακαθαρτων ουσιων και γενικα το ενυδρειο είναι μια χαρα (λεω 90% γιατι πρεπει να κανουμε και αλλαγες νερου!!! ).
Επιπλεον στο sump έιναι τα θερμαντικα σώματα , η επιστροφη του αντιδραστήρα ασβεστίου , το φλοτερ για το νερο απο την Αντιστρωφη Οσμωση που συμπληρώνει νερο , τα θερμομετρα , το φιλτρο αλγης και εχω και χώρο για να περνω νερο γιατα τεστακια μου χωρις να βάζω χερια στο κυρίως ενυδρειο. Καποια στιγμη φιλοξενούσε και την λαμπα Υπεριωδών αλλα τα κοραλια μου πηγαν πολυ καλυτερα όταν την αφαίρεσα (βρηκαν φαϊ! :twisted: )

Περιμενεις βραχο απο την Ινδονησία;;;;;
Ακουραριστο βραχο;;;;;
Χμμμμμ
Οκκεεεϋϋϋ...
Απλα ειδοποιησε ποτε θα σου έρθει για να μην ειμαι στο κουμπαρο στην πειραϊκη οταν θα ανοιξεις την συσκευασια....
Να στο θέσω έτσι ....
Ο βραχος εκτος και αν είνια αεροπορικη εισαγωγη έρχεται κατα ένα μεγαλο ποσοστο με νεκρο φορτιο....
Αν θέλεις να έχεις καποια στιγμη καλο βραχο που να τον χαιρεσαι , παρε απο τώρα ένα ζευάρι ΧΟΝΤΡΑ γαντια (αχινοι) και μια συρματοβουτσα και όταν έλθει βρεγμενη μπαντανα στο στομα δεμενη αλα "Μπαν'ντιτο" για την μυρώδια , 3 λεκανες (φρεσκο νερο για 1ο ξεπλημα , θαλλασσα για ξεπλημα μετα το τριψιμο , θαλλασσα με κυκλοφορητες για το κουρταρισμα ) ένα σκαμπο για να μην σκυβεις , και αν είσαι παντρεμενος φροντησε να λειπει η συμβια διακοπες στην Μαμα . Και προς θεου!!!! ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ!!!! η μυρωδια αυτη ποτιζει!!

Χμμμ αντινιτριτ κατω κατω... και απο πανω αμμος; Ποσα εκατοστα;;
Και γιατι να λιώσουν;
Εχεις αρκετη αμμο ώστε να δημιουργήσεις DSB ;
Γενικα τα αντι..διαφορα δεν λιώνουν στο ενυδρειο και ειναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να αποροφουν μεχρι ένα όριο απο το συγκεκριμενο συστατικο για το οποιο έχουν το αντιδραστηριο εμποτισμένο στο πορώδες ΠΛΑΣΤΙΚΟ μπιλακι και μετα ειναι αχρηστα....Ή μαλλον όχι ... ειναι ένας καλος τροπος γιανα δηλητηριάσεις το ενυδρειο σου μια και το αντιδραστήριο με το υλικο μετραπονται μέσω χημικων αντιδράσεων σε μια αλλη χημικη ουσια που πολλές φορες δεν έιναι και ότι καλυτερο για τα ψαρια , ασπονδυλα και γενικα ότι εμβυο έχουμε.
Αν ελλιωναν 2 τοινα θα συναιβαιναν . 1ο οι εταιρειες θα φαληρηζαν , 2ον θα είχαμε θαυματουργές λυσεις και τελεια ενυδρεια...
Το δυκτακι που δίνουν πολλες εταιρείες μαζι με την συσκευασια δεν είναι για όμορφια...

Λαμπες με τον βραχο που θα έχεις στην αρχη δεν θα χρειαστεις καν! Αντε για κανα δυωρο και αν.....
Ειπαμε απο τον Σεπτεμβρη με τους παραολυμπιακους ....
Πρεπει να κανει κυκλο ΚΑΙ να κουραρεις τον βραχο.....

370€ για αρχη.....
Χμμμ λιγα έδωσες...
Για αρχη....
χεχεχεχεχεχε

Δεν θελω να σε τρομάξω αλλα υπαρχει λόγος που σου τα λέω έτσι ωμα.... 1ον .. Ετσι είναι !
2ον Οσο ποιο γρηγορα αρχισεις να εφαρμοζεις σώστα τις διαφορες διαδικασίες τόσο καλυτερα θα είνια για σενα (θα ευχαριστηθεις το χομπι σου και το ενυδρέιο σου )
3ον Οσον αφορα οσμες και συμβιες και οικογενια γενικα.... Αχχχχχ οτι και να πεις να ξερεις οτι παντα "εσυ εχεις αδικο!!!" και γενικα θα σε έχουν στην γωνια.... ("οχι αγαπη μου δεν ξεχασα τις καλτσες μου έξω απο τα απλυτα ... δεν ξεχωρίζεις την "απαλη οσμη ιωδίου" απο τον βραχο που κουραρεται;;;;" )

:D :D


Αντε καλο διαβασμα....

Αλέξανδρος...

Vasilis
01-07-04, 03:33
ahar na sou pw katarxin oti o vraxos einai xismenos k aponitropoihmenos gia kalh mou tyxh!einai etoimos gia na bei sto nero!
sthn aporia sou gia thn ammo...einai apo to pato exi daktila ipsos.
Erwthseis:poso kanei ena sump? edw shzhtame gia exoteriko filtro.to sump pws benei akrivws?evala opws sou eipa laba 30w marine blue actinic.einai ok? Υ.Γ:370E edwsa mono gia to enydreio.i sinoliki upothesh gia thn wra agizei ta 1300e!

telos,na sou pw oti psonizw apo to COSMOZOO sto peiraia k me vohthaei sto sthsimo tou enudreiou to palikari pou einai mesa o opoios exei k autos gnwseis mias k pou exei diavasei pola biblia k exei sthsei panw apo 10 enydreia reef.
oso gia emena eimai trelamenos me ta psaria genikotera k den xanw dokimater!idiws me psaria avissou! +-2.apo ilikia mias k eipes gia gamo eimai 19 k spoudazw nautiliaka.eixa kixlides alla to poulhsa to enudreio apo to forum k agorasa to cayman gia reef mias k pou katalava oti reef k genikotera thallasa.....allh AIGLH!

Discos
01-07-04, 12:12
Ναι , ναι αλλη αιγλη αλλα γραψε και κανα ελληνικο γιατι μας εχουν βγει τα ματια!! :evil:

ahar
01-07-04, 14:18
Κατ'αρχην θα συμφωνήσω με τον Μαριο.... ΕΛΕΟΣΣΣ
Δεν ειναι τοσο δύσκολο να γυρισεις ξέρεις σε ελληνικα το πληκτρολογιο σου....
Και μην αγχωνεσαι... οι περισσότεροι εδω μέσα είμιαστε ανορθόγραφοι.

ahar na sou pw katarxin oti o vraxos einai xismenos k aponitropoihmenos gia kalh mou tyxh!einai etoimos gia na bei sto nero!

Μπορεις να μου εξηγήσεις τί ακριβώς εννοεις απονιτροποιημενος;;;
Δεν νόμιζώ ότι έχω ακούσει τόσα χρόνια αυτή την έκφραση.
Μπορείς να μου δώσεις βιβλιογραφια ορισμου;
Τελικα ο βραχος θα σου έλθει απευθείας απο την Ινδονησία σε σένα ή θα περάσει πρώτα απο το μαγαζί όπου και θα κουραριστει και μετα σε σενα;;

sthn aporia sou gia thn ammo...einai apo to pato exi daktila ipsos.
Erwthseis:poso kanei ena sump? edw shzhtame gia exoteriko filtro.to sump pws benei akrivws?evala opws sou eipa laba 30w marine blue actinic.einai ok? Υ.Γ:370E edwsa mono gia to enydreio.i sinoliki upothesh gia thn wra agizei ta 1300e!

To sump είναι τοσο όσο θα το φτιαξεις... Εχω δει sump 20 λιτρων και έχω δεί sump 1,5 τονου όσο και το κυρίως ενυδρείο. Το ποιο συχνο που θα δείς είναι ενα λιγο μικροτερο ενυδρειο που λειτουργει σαν αποδεκτης του νερου απο το κυρίως ενυδρείο και μεσα στο οποιό υπάρχει όλος ο εξοπλισμός φιλτραρίσματος. Μπορει καλιστα να μην είναι καν ενυδρειο απλα μια δεξαμενη κάποιου τύπου (το 1ο μου sump ηταν ενα δοχειο αποθησευσης ρούχων απο αυτα μετα ροδακια που είχε χωρητικώτητα 60λιτρα)

telos,na sou pw oti psonizw apo to COSMOZOO sto peiraia k me vohthaei sto sthsimo tou enudreiou to palikari pou einai mesa o opoios exei k autos gnwseis mias k pou exei diavasei pola biblia k exei sthsei panw apo 10 enydreia reef.

Τι να σου πω... το παιδι δεν το έχω γνωρίσει και ΄δεν εχω δεί την δουλεια του όποτε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

oso gia emena eimai trelamenos me ta psaria genikotera k den xanw dokimater!idiws me psaria avissou! +-2.apo ilikia mias k eipes gia gamo eimai 19 k spoudazw nautiliaka.eixa kixlides alla to poulhsa to enudreio apo to forum k agorasa to cayman gia reef mias k pou katalava oti reef k genikotera thallasa.....allh AIGLH!

Μπραβο σου...Προσωπικα δεν θα πούλαγα το ενυδρειο με τις κιχλιδες....
(ηδη ο Γιώργος προσπαθει να με πείσει να υοθετήσω μερικα απο τα μωρα του αλλα πρεπει να λύσω το πρόβλημα του μετεώρισμου του ενυδρειου στην μεση του δώματος γιατι δεν έχω πουθενα αλλου χώρο....)

προσωπικα θα αφηνα τα ντοκιμονταιρ και θα πιανα κανενα βιβλίο ... περισσότερη ουσια...
;-)
:D :D :D :D :D :D :D


Αλέξανδρος

x-nos
01-07-04, 17:46
Το καλλήτερο ντοκημαντέρ κατα την γνώμη μου είναι το: The blue planet απο το cnn και έχει τρομερά ψάρια της αβήσου με 2 δισκάκια μέσα που το καθένα κρατάει περίπου 3,5 ώρες! Εγώ το νήκιασα απο βιντεο κλαμπ!

Vasilis
01-07-04, 18:37
ahar μαλλον για να στο πω πιο απλα ο βραχος δεν θα βρομαει οταν ερθει(σημερα δηλαδη) κ δεν θα χρειαζεται 1 ωρα την ημερα να ειναι οι λαμπες αναμενες κλπ...επισης οταν λες ακουραριστες μαλλον αυτη ειναι πιο επιστιμονικη λεξη γιατι εγω θα σου πω οτι ειναι κσισμενες.ετοιμες να μπουν στο ενυδρειο.

οσο για το COSMOZOO κανονιζουμε μια συναντηση εκει να δεις κ το μαγαζι που το θεωρω καλο κ να ανταλλαξουμε αποψεις.

Discos
02-07-04, 11:50
ahar μαλλον για να στο πω πιο απλα ο βραχος δεν θα βρομαει οταν ερθει(σημερα δηλαδη) κ δεν θα χρειαζεται 1 ωρα την ημερα να ειναι οι λαμπες αναμενες κλπ...επισης οταν λες ακουραριστες μαλλον αυτη ειναι πιο επιστιμονικη λεξη γιατι εγω θα σου πω οτι ειναι κσισμενες.ετοιμες να μπουν στο ενυδρειο.


Δεν το γνωριζεις ακομα, να σου ελθουν και βλεπεις. Επισης ξησμενη πετρα δεν υπαρχει στα μαγαζια και εγω προσωπικα δεν θα εκανα ουτε στο σπιτι μου. Οσο για την μια ωρα την ημερα στο φωτισμο μαλλον δεν γνωριζεις ακριβως γιατι στο λεμε οποτε ψαχτο λιγο καλυτερα, θα επλαγεις απο αυτα που θα δεις. Διαβασε και λιγο γιατι θα το βρεις μπροστα σου και δεν θα ειναι καθολου ευχαριστο στο λεω!



οσο για το COSMOZOO κανονιζουμε μια συναντηση εκει να δεις κ το μαγαζι που το θεωρω καλο κ να ανταλλαξουμε αποψεις.

Τωρα, αυτο για διαφημιση μου κανει...Υπαρχουν και αλλα μαγαζια που ειναι καλα και ειναι και τσεκαρισμενα και απο εμενα και απο αλλα μελη, δεν εχω βγει ποτε να πω κατι τετοιο. Μπορει το μαγαζι που λες να ειναι καλο , αλλα ποτε δεν πιστευεις εναν καταστηματαρχη 100%, Νομος της φυσης εεεεε σορρυ,,,,,, της αγορας ηθελα να πω!! :twisted:

Vasilis
02-07-04, 21:25
o braxos tha einai aponitropoihmenos k tha borei na bei amesws sto enudreio!

ahar
03-07-04, 03:38
ρε συ Βασίλη....

Δεν υπάρχει όρος απονιτροποιήμενος βράχος....
Απονιτροποιήση (denitrification) συμβανει στο κυκλο του αζώτου όταν διασπάτε η αμμωνία στα επιμερους συστατικα της με την βοήθεια βακτηριδίων.

Οποιος σου έιπε για "απονιτροποποιήμενο" βραχο μαλλον σε επεξεργαζόταν.
δηλαδη έχεις βράχο που ήταν πικτρα στην αμμωνία (αρα δεν είνια ζώντανος γιατι ή αμμωνία είναι άκρως τόξικη) και που έχει περάσει απο κυκλο αζώτου όποτε έχει η απολυτα τοξικη αμμωνια μετατραπει σε λιγοτερο απολυτα τοξικα νιτριτές και νιτρικα αλατα;;;

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Βασιλη.....
Ασε τα ντοκυμονταιρ και πιασε κανα βιβλιο γιατι μου φαινεται πως σου πασάρουν ότι τους καπνισει και φύκια για μεταξώτες κορδέλες και το χειρότερο θα τα πληρώσεις και πολύ ακριβα!!!!

Δεν νοήται χομπίστας και να μην ξέρει τον κύκλο του αζώτου που είνια άλλωστε και βασικός για τα ενυδρεία σου... Κια ποσό μαλλον για το θαλλασίνο..

Εαν αυτη η πληροφορία σου μεταδόθηκε απο τον μαγαζι που συνεργάζεσαι τότε καλύτερα που φάνηκε έδω για να ξερω να μην πάω ποτε απο εκει...

Πανε απο την πλατη σου δηλαδή να βγάλουν τα σπασμενα;;; :evil:

Και κατι ακόμα....
Ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ! να σου έλθει βράχος απο το εξωτερικο και να μην χρειασθει προσαρμογη (κουραρισμα δηλαδη εκ του αγγλικου curing ) και να τον βάλεις απευθείας στο ενυδρείο σου...και να είνια και όμορφός!
Αν μη τι άλλο μονο και μονο το σοκ της μεταφορας και ή ελληψει νερου θα σκοτώσει μεγάλο πλυθησμο απο τα εμβια όντα που κατοικουν στον βράχο σου....
Και όταν λές ξυσμενος τότε αυτο συναινει ότι τον πηραν , τον ξυσαν προχειρα με μια βουρτσα να αφαιρέσουν τα πολύ εμφανη νεκρα , καταστρεφουν ή πληγώνουν ανεπαρνωθωτα ότι εμβιο ασπονδυλο έχει ο βραχός και μετα το κανουν πασα σε εναν ανυποψίαστο πελατη.....
Οκεεεϋϋϋϋ.....
Απο που είπες θα τον πάρεις;;;;;;

Να στο θεσω έτσι ...
Κοντρα στην τακτική μου του να μην κάνω διαφήμηση σε μαγαζια....
Αντε αγορι μου στο "Ωκεανο" να παρεις σιγουρα προσαρμοσμένο βράχο...
με τουλαχιστον 2 μηνες σε σώστο ενυδρειο πριν πωληθει σε σενα...
Μπορει ίσως να πληρώσεις κατι παραπανω (δεν ξερω τις τιμές του βράχου που αγορασες) αλλα θα το βάλεις στο ενυδρέιο σου και τουλάχιστον δεν θα έχεις κανενα προβλημα απο αυτόν!
Και αν η προηδοποιήση μου ερχεται πολύ αργα Τοτε τι να πω....
ξεκηνα διαδικασια προσαρμογης....
Και ενημερωσε μας.....


Λυπημενα και εκνευρισμενος με το θρασος όρισμένων που θέλουν να λέγονται "επαγγελματίες".....
Αλέξανδρος!

Vasilis
03-07-04, 03:47
file mou ti na sou pw!o anthrwpos pou me vohthaei den lew borei k na me klevei alla den mporw na mhn ton ebisteutw giati den thewroumai koinos pelaths alla filos!ela mia fora apo ekei.sou eixai steilei an pote boreis na vrethoume sto cosmozoo.exei k ena enydreio thalassino fadastiko!na to doume k adalaxoume apopseis.

ahar
03-07-04, 03:57
Διαβασμα Βασιλη... διαβασμα.....
Για να μην χρειαζεται να σου βάζουμε εμεις χερι και να σου δέιχνουμε τις απιστευτες κοτσανες που σου λένε...
Και να μην σε πιανουν "Κώτσο"!

Και καλες οι φιλιες αλλα κοιτα και κανενα άλλο μαγαζι!
Και εγω εχω φιλιες με (σωστους) μαγαζάτορες. Αυτο δεν σημαινει οτι θεώρο ότι μου πουν ευαγγέλειο....

Βεβαια είδικα τον 1 ακόμα να τον πιασω λαθος και αδιαβαστο (ακους βρε Φουσκοτε!) μετα απο 7 χρόνια γνωρημίας και συνεργασίας
Τουναντίον....


Αλέξανδρος

Υ.Γ. μην αγχωνεσαι....και θα τσεκαριστει και αυτο το μαγαζι....

Vasilis
03-07-04, 04:07
h plaka ahar einai oti autos o anthrwpos exei sthsei polla enydreia.k auto pou exei sto magazi einai korifaio.ksilino k panoramikou typou!exei mesa35kila vraxo k 1 clown mia xeilou ena allo pou einai ble fosforize me ktrini oura,mia garida kokkini k ena akoma psari kafe me kokkina matia.epishs re gamwto diavazei pola vivlia k mou kanei edipwsh pou oi gnwmes sas den tairiazoun.
tou eipa pws den yparxei oros aponitropoihmenos k mou lei oti yparxei!k malista gia na kaneis aponitrwpoihsh mou eipe prepei na anaveis to fws liges wres kathe mera allaegw den tha xreiazetai na kanw kati tetoio gia einai....aponitropihmenes.
ti na pw pleon!
padws enydreio 110 x 45 x 58.5 exei spiti tou autos opws k egw alla exei k sump k opes mou lei einai to nero pedakatharo k kalo alla den exei katalavei ti to kanei na ksexwrizei!

ahar
03-07-04, 04:23
γιατι μας βασανίζεις με τα γκριγκλις;;;;;

Πες του ότι τον προκαλώ να μου πει την βιλιογραφια που αναφαιρεται ώς "απονιτροποιήμενος" βραχος.. Και πιστεψε με ότι είμια ανθρώπος που παραδέχεται τα λαθη του...
Ο Βράχος όταν προσαρμοστεί περνεί μέρος στην διαδικασια την απονιτροποιήσης (αν και αυτο σαν θεωρία έχει αρχισει να καταριπτεται.) σαν υλικο φιλτραρισματος


Αυτο που μολις περιεγραψες είνια η διαδικασια προσαρμογής....
Φώς λίγες ώρες την ήμερα (2-3) και τίποτα αλλο... και φυσικα αφηνεις τον βράχο να κανει τον κύκλο του...μαζι με το ενυδρέιο!
για κοιτα έδω που το περιγράφει ακριβώς...
http://www.netpets.com/fish/reference/reefref/curerock.html
Αλλα δεν ΑΠΟΝΙΤΡΟΠΟΙΉΤΑΙ Ο ΒΡΑΧΟΣ! H ΑΜΜΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΟΝΤΑ ΑΜΟΝΙΟΥ ΑΠΟΝΙΤΡΟΠΟΙΟΎΝΤΑΙ!


Αλέξανδρος

Vasilis
03-07-04, 20:14
telika o vraxos tha erthei tthn erxomenh trith k ta kala nea einai oti tha einai aeroporikws!!!ti exeis na peis gia auto???einai odws kalo neo?

Tolis
03-07-04, 20:41
Σου εχει ζητηθει 4-5 φορες ευγενικα να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες, δεν νομιζεις οτι θα επρεπε να το σεβαστεις?

Sorry ahar για την παρεμβαση.

Vasilis
03-07-04, 20:59
καταρχιν αυτο εχει ζητηθει 1-2 φορες.
δευτερον επειδη ολες μου τις δουλεις τις κανω στα αγγλικα μου ειναι δυσκολο να γραφω στα ελληνικα γιατι δεν εχω συνηθισει κυριε...τολη να γραφω στο pc στα ελληνικα.κ αφου ειναι τοσο τραγικο ζηταω συγνωμη...

ευχαριστω.

αhar εμεις συνεχιζουμε τη κουβεντα μας...

Tolis
04-07-04, 00:11
Βασίλη καλησπέρα.Κατ΄αρχάς γράφε σε παρακαλώ με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί μου βγήκαν τα μάτια
..........................
Ναι , ναι αλλη αιγλη αλλα γραψε και κανα ελληνικο γιατι μας εχουν βγει τα ματια!!
..........................
Κατ'αρχην θα συμφωνήσω με τον Μαριο.... ΕΛΕΟΣΣΣ
Δεν ειναι τοσο δύσκολο να γυρισεις ξέρεις σε ελληνικα το πληκτρολογιο σου....
..........................
γιατι μας βασανίζεις με τα γκριγκλις;;;;;

Τραγικο δεν ειναι, απλως οταν συμμετεχεις σε ενα φορουμ ακολουθεις και καποιους κανονες, που προσπαθουν να κανουν πιο ευκολη την λειτουργια του. Το να μην σεβεσαι καποιους ανθρωπους που παραπονουνται οτι στραβωθηκαν, το να μην απαντας σε ερωτησεις στις μικρες αγγελιες που βαζεις, και να βαζεις τις ιδιες αγγελιες διπλές, και να απαντας και ειρωνικα στις παρατηρησεις, δεν ειναι καλη αρχη. Εγω απλως τονιζω τι βλεπω - η συζητηση σταματαει εδω.

Vasilis
04-07-04, 20:21
συγνωμη αλλα δεν μου εχουν κανει ερωτησεις για τις αγγελιες!μια φορα μονο για ενα ενυδρειο το οποιο το εδωσα σε καποιον απο το forum.
δεν ξερω κ να διαγραφω αγγελιες!

Discos
05-07-04, 13:01
h plaka ahar einai oti autos o anthrwpos exei sthsei polla enydreia.k auto pou exei sto magazi einai korifaio.ksilino k panoramikou typou!exei mesa35kila vraxo k 1 clown mia xeilou ena allo pou einai ble fosforize me ktrini oura,mia garida kokkini k ena akoma psari kafe me kokkina matia.epishs re gamwto diavazei pola vivlia k mou kanei edipwsh pou oi gnwmes sas den tairiazoun.
tou eipa pws den yparxei oros aponitropoihmenos k mou lei oti yparxei!k malista gia na kaneis aponitrwpoihsh mou eipe prepei na anaveis to fws liges wres kathe mera allaegw den tha xreiazetai na kanw kati tetoio gia einai....aponitropihmenes.
ti na pw pleon!
padws enydreio 110 x 45 x 58.5 exei spiti tou autos opws k egw alla exei k sump k opes mou lei einai to nero pedakatharo k kalo alla den exei katalavei ti to kanei na ksexwrizei!

1ον Το οτι αυτος εχει στησει πολλα ενυδρεια δεν συμαινει οτι αυτα ειναι και σωστα η ακομα παραπερα οτι οντως τα εχει στησει...

2ον Απο αυτα που ακουω οτι σου λεει ( με την προηποθεση πως τα μεταφερεις σωστα...) ο τυπος δεν ξερει τι λεει. Ποσο μαλλον να διαβαζει, εκτος εαν διαβαζει καναν ατλαντα για τα ειδη...

3ον Να παω λιγο παραπερα. Περα απο τον βραχο που απλα για να ξερεις μονο αεροπορικως ερχονται απο αυτα που ειμαι σε θεση να γνωριζω, τι αλλο σου εχει προτεινη να βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου γιατι εκει ειναι το αλλο μεγαλο κεφαλαιο που ακομα δεν το εχουμε πιασει και ειναι ποιο συμαντικο απο τον βραχο. Μιλαμε για το μετα. Το φωτισμος, τι ενταση, τι θερμοκρασια, τι κυκλοφορια , τι φιλτρα, τι αλλαγες, τι προσθετα, τι κοραλια θα βαλεις, τι ασπονδυλα, τι ψαρια. Εδω ειναι τα αναμενα καρβουνα και καθε αποτυχια πληγωνει πολυ βαθια την τσεπη σου.Εμεις ειμαστε εδω για να προλαβουμε αυτο , αλλα μονο εαν εσυ θελεις , αλλιως...Υπο δικη σου ευθυνη γιατι η δικη σου τσεπη θα πονεση και οχι του φιλου σου.

4ον Οχι και φοβερο reef αυτο που περιγραφεις... Εχεις δει πολλα reef στην ζωη σου? Γιατι αυτο που περιγραφεις στο στεινω σε 1 ημερα.Για συντηρηση ουτε λογος, ειναι γελιο...Και δεν νομιζω αυτο να ειναι και reef. Η υπαρξη ζωντανου βραχου δεν συμαινει οτι το ενυδρειο ειναι reef. Τα κοραλια μαζι με τα ασπονδυλα το κανουν reef. Υπαρχουν τετοια ενυδρεια που ειναι χωρις καν ψαρια. Και ναι, ειναι reef.

5ον Τα ελληνικα ειναι ζητημα σεβασμου για εμας που για να σου απαντησουμε ψιλο βγαζουμε τα ματακια μας. Ειναι πολυ κουραστικο. Βλεπεις κανεναν αλλον να γραφει greeklish?? Den nomizo. Μαλλον υπαρχει λογος.

6ον. Αφου ο φιλος σου ειναι νεο παιδι με γνωσεις κτλ. με βιβλια τα οποια θα εχει παραγγειλη σιγουρα απο το ιντερνετ, αρα λογικα θα εχει ιντερνετ, πες του να ελθει απο εδω και να καταθεσει τις αποψεις του, θα ειχε πολυ ενδιαφερων.


Φιλικα Μαριος

manosdr
05-07-04, 14:28
Βασίλη καλημέρα.Επειδή έχω στήσει σχετικά πρόσφατα το δεύτερό μου reef
και επειδή έχω κάνει αρκετά λάθη μέχρι τώρα που τα πλήρωσα πολύ ακριβά
σου προτείνω να δώσεις μεγάλη προσοχή σε αυτά που σου λένε οι Ahar και
Discos γιατί είναι πολύ διαβασμένοι και έμπειροι και μόνο να κερδίσεις έχεις
από αυτούς και από άλλους βέβαια στο forum.Εάν τους είχα γνωρίσει νωρί-
τερα τα πράγματα για μένα και τα ενυδρεία μου θα ήταν καλύτερα.
:lol: Φιλικά.

Vasilis
05-07-04, 16:49
παιδια δεν ξερω πως να σας βοηθεισω γιατι δεν ξερω ονομασιες.το μονο που μπορω να σας πω ειναι οτι ο βραχος θα εχει ζωη κ θα ερθει απο ινδονησια.
απο φιλτρα το σεπτεμβρη θα βαλω ενα εξοτερικο κ μετα κοιταμε για sump.
εχω ειδη ενα skimmer της red sea
αυτη τη στιγμη το νερο εχει πυκνοτητα γυρω στο 1.023.
απο λαμπες εχω μια κλασσικη ασπρη που θα την αλλαξω στο μελλον κ μια marine blue actinic της arkadia.η καθε μια εχει αποδοση 30W.

Vasilis
07-07-04, 05:47
γιατι σταματησε η ωραια κουβεντουλα ρε παιδια?

Υ.Γ ξερετε αν οντως αργει να ερθρει ο βραχος σε ενα μαγαζι οταν καποιος τον παραγγελνει?απο την προηγουμενη τριτη περιμενω κ ενω εχουν ερθει τα φορτια....τιποτα ακομα...
δηλαδη ενω τον εχουν παραγγειλει απο το μαγαζι οι υπευθυνοι κ ειχαν παρει το ......οκ....εγω εχω φτασει στο σημειο να περιμενω απο 2 μερες σε 2...εβδομαδες....παρολα αυτα αυτοι που θα εφερναν τον βραχο μονο...για εμενα...ακομα να δωσουν σημαδια ζωης στο μαγαζι.
τελικα οντως αργει ο ζωντανος βραχος η.....αλλου ειναι το προβλημα??? :roll:

Discos
07-07-04, 11:08
τελικα οντως αργει ο ζωντανος βραχος η.....αλλου ειναι το προβλημα??? :roll:

Μαλλον ο καλος φιλος σου δεν ειναι και τοσο φιλος οπως ισως νομιζεις...Προσωπικα για απλος και μαλλον ψιλο-κακος επαγγελματιας μου φερνει. Επιμενεις να αφησεις αυτον να σου πει τι θα φτιαξεις και πως? Μαλλον για τακτικο αιμοδωτη σε κοβω μετα. Κακο για την δικη σου τσεπη αλλα καλο για την δικη του σιγουρα!!

Ο βραχος ερχεται με μεγαλες παραγγελιες. Ετσι τους ερχεται φθηνα. Παντα αεροπορικως και παντα στεγνος. Παντα μετα απο αυτη την μεταφορα θελει θεραπεια-curing και παντα θελει τον χρονο του να ελθει στα ισια του...

Vasilis
07-07-04, 18:01
φιλε μου στεγνος δεν πρεπει να ειναι γιατι οταν ειχε ξαναφερει πιο παλια ηταν μεσα σε φελιζολ κ μαλιστα υγρος δηλαδη φρεσκος.επισης μυριζε θαλασσα αλλα δεν μυριζε ασχημα.

παντως δεν ξερω γιατι αργει τοσο.ο φιλος απο την αλλη δεν νομιζω να θελει το κακο μου.τουλαχιστον τοσο καιρο που το ξερω με βοηθουσε παρα πολυ κ ολα ηταν μια χαρα.τι να πω.
οταν ερθει ο βραχος θα σας πω κ λεπτομεριες.
μεχρι τοτε ελπιζω να πανε ολα καλα.

Vasilis
07-07-04, 20:29
ρε παιδια πειραζει που ακουμπαει... το μερος του σκιμμερ απο το οποιο τρεχει το νερο σε μορφη καταρακτη... την επιφανεια του ενυδρειου?γιατι ετσι το νερο δεν πεφτει απο μικρη αποσταση μεσα στο νερο του ενυδρειου για να κανει μπουρμπουλιθρες δηλαδη να δωσει οξυγονο.

Abdul
16-07-04, 17:10
Λοιπόν , Για τπ συγκεκριμένο μαγαζί έχω αναφερθεί σε προηγούμενο ''Θέμα"" , στην απάντηση αυτή θα πώ αναλυτικά πιά ειναι τα κακά αυτού του μαγαζιού .

1) Στο κατάστημα του σύγκεκριμένου ιδιοκτήτη δεν θα βρεις ΄ευκαιρίες΄
2) Κατάστημα που έχει Έναν πωλητή πυ έχει σχέχη με ενυδρεία δεν μπορεί να σου προσφέρει ικανοποιητική εξυπηρέτιση
3) Κατάστημα που πολάει πυκνώμετρο με 25 ευρώ είναι Φαρμακείο.Στη δική μου περίπτωση και ελλατωματικό συν της άλλης ή εκτος και αν όντος το ενυδρείο μου έχει 1,016 και δεν το πείραν χαμπάρι και τα ψάρια τα ίδια και το χειρότερο... το πήρα την παρασκευή και θα μπορέσω να βρώ άκρη την δευτέρα (2ος λόγος)
4 ) Κατάστημα που πουλάει Ένα YELLOW TANG στην εκπληκτική τιμή των 80e ειναι .... ¨Αουσβιτς (1ος λόγος)
5 ) Κατάστημα του οποίου το Show tank ( οι Θεοί να το κάνουν ) Είναι ΓΕΜΑΤΟ (δεν αντικατροπτίζει το πόσο γεματο είναι οπότε ....) .....ΓΕΜΑΤΟ απο κόκινη άλγη (πάχος ακόμα και 2 εκατοστά ) και στην ερώτησή μου , τι είναι αυτό ??? η απόκρηση είναι , ολο καμάρι και στόμφο ΚΟΡΑΛΛΙΝΑ ........................

Πήγενε και σε κανένα ΕΝΥΔΡΙΑΔΙΚΟ να δεις τι σημαίνει καθαρό τανκ όσο για τιμές σε παρακαλώ κάνε μια βόλτα απο γλυφάδα και πες μου , και σε μια τελική , τώρα που το θυμάμε , στο @!#@! πετσοπ που είπα ¨γειά σας ήρθα να παρω 'εξοπλισμο για το ριφάκι μου , για μιάμιση ώρα είχα ένα καρότσι και δύο υπαλλήλους να μην με αφήνουν ούτε να σκίψω , πραγματικά νόμιζα οτι ήμουν σε κανένα αμερικάνικο LFS , όλα εδώ και τώρα χωρίς αναμονές και έκπτωση μου κάναν 15% και μου είπαν να βάζω το αυτοκήνιτο , οχι στο παρκιν το μπροστινό αλλα στο πίσω που έχει περγκολα και δεν πείρα δα και κανα εκατομυριο σε πράγματα , λιγότερο απο 150 χιλίαρικα (τι συγκεκριμένη φορά ) ,