PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι είναι αυτό το έντομο?


Ioanna.bar
25-01-12, 12:01
Το μάζεψα στην αλλαγή νερού δεν το χω ξαναδεί. Εννοείται το έβγαλα από το ενυδρείο. Κάνει κακό? Μπορεί να υπάρχουν κι άλλα? Ποιος ξέρει πόσο καιρό το είχα και δεν το χα πάρει γραμμή.
Ήταν περίπου 2 εκατοστά. Γιατί δεν το έφαγε ο ψαρούλης μου τόσο καιρό? :smt027

http://img856.imageshack.us/img856/623/img0268q.jpg

Χρηστος Ζ.
25-01-12, 12:10
προνυμφη ενος ειδος λιβελουλας.κανει κακο στα ψαρια γιατι τρωει το γονο, ψαξε στο ενυδρειο σου γιατι λογικα θα υπαρχουν και αλλα τετοια.
στο δικο μου ενυδρειο ειχα γυρω στις 15 προνυμφες (χωρις ψαρια) και δεν τις πειραξα, ωσπου ενα πρωι βρηκα το σαλονι γεματο λιβελουλες.

johnb
25-01-12, 13:02
και εγω ειχα δει καποτε στο γαριδαδικο μου αυτη την προνυμφη!!
την εβγαλα κατευθειαν!
μα καλα απο που στο καλο εμφανιζονται???!!!
δεν ειναι σπανιο?

Ioanna.bar
25-01-12, 13:12
Μπορεί να ήρθε με κάποιο φυτό. Τρέφονται με γόνο ψαριού, οπότε όποιος έχει μικρά ψαράκια προσοχή... Μπορεί να πειράξει και μεγαλύτερα ψάρια.
Θα ψάξω το ενυδρείο και για άλλα. Αφαίρεση κατευθείαν.

delta66
25-01-12, 14:19
Καποιο ειδος νυμφης Λιβελουλης - Dragonfly
http://en.wikipedia.org/wiki/Dragonfly

Η λιβελούλη είναι είδος εντόμου του γένους Anisoptera που φέρει ιριδίζοντα φτερά.

Τα θηλυκά έντομα γεννούν τα αυγά τους κοντά στο νερό ή πάνω στο νερό καθώς και σε επιπλέοντα φυτά. Τα αυγά εκκολάπτονται και κατά το στάδιο της νύμφης τρέφονται με κουνούπια. Οι λιβελούλες περνούν την περισσότερη ζωή τους σαν νύμφες κάτω από την επιφάνεια το νερού. Η τροφή τους αποτελείται από άλλα ασπόνδυλα όπως γυρίνοι και ψάρια. Αναπνέουν μέσα από βράγχια στον πρωκτό και μπορούν να προωθηθούν γρήγορα εκπέμποντας νερό από τον πρωκτό. Μερικές νύμφες κυνηγούν ακόμα και στην ξηρά, κάτι που πιθανόν να ήταν πιο κοινό σε αρχαίες εποχές όταν άλλα αρπακτικά της ξηράς ήταν πιο πρωτόγονα.http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B9%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%BB%C E%B7
-------------------------
miFN2o3woSw

A9Q8gUTmyd8

RD5wsoycsqI

Παναγιώτης Κ
25-01-12, 14:32
Έχε χάρη να κάνει τίποτα τέτοιο στον δικό μου γόνο! Θα γίνει Έκρηξη! Ακούς εκεί.... να τρώει ψαράκια!! Και δεν της το είχα!

Χρηστος Ζ.
25-01-12, 14:38
στη δικη σου περιπτωση Ioanna bar το ειδος στο τριτο βιντεακι ειναι αυτο που βρηκες στο ενυδρειο σου.δεν νομιζω να πειραξει το μονομαχο σου αλλα καλυτερα με το που δεις καποιο κατευθειαν εξω.συνηθως κρυβονται κατω απο τα φυλλα των φυτων.

Plakas
25-01-12, 14:45
Γιατί δεν το έφαγε ο ψαρούλης μου τόσο καιρό? :smt027


Για αυτό υπάρχει καμιά εξήγηση???? :confused:

Παναγιώτης Κ
25-01-12, 14:49
Για αυτό υπάρχει καμιά εξήγηση???? :confused:

Ίσως να κρύφτηκε και να μην το είδε!;)

Χρηστος Ζ.
25-01-12, 14:55
οι προνυμφες της λιβελουλης προαισθανονται τον κινδυνο, σαν κυνηγοι που ειναι.εχεις δει ποτε προνυμφη να κολυμπαει? παει τοσο γρηγορα που ισα-ισα προλαβαινεις να δεις κατι και σε συνδιασμο με το μονομαχο που ειναι πολυ αργο ψαρι καταλαβαινεις γιατι δεν εχει φαγωθει ακομα, συν οτι κρυβεται πολυ καλα.

japetus
25-01-12, 17:55
Δες πώς γίνονται αν τις αφήσεις
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.php?p=591172&postcount=21

mikele
01-02-12, 09:56
πως εμφανιζονται στα ενυδρεια ?? μαζι με τα φυτα ? τα ενυδρεια τα εχετε κοντα σε παραθυρα με λουλουδια ?

in the pond
01-02-12, 10:16
πως εμφανιζονται στα ενυδρεια ?? μαζι με τα φυτα ? τα ενυδρεια τα εχετε κοντα σε παραθυρα με λουλουδια ?

Αυγά ή μικροσκοπικές προνύμφες του εντόμου σε φυτά.

Οι λιβελούλες δεν ασχολούνται καθόλου με φυτά και σε κανένα στάδιο της ζωής τους, καθώς είναι σαρκοφάγα έντομα.

Κάτι άλλο που προκύπτει εδώ, είναι η εισαγωγή νέων παρείσακτων εντομων στην οικολογία της χώρας μας. Κάποια από τα φυτά που εισάγουμε από τρίτες χώρες, μερικές φορές τροπικές, θα φέρουν ενδεχομένων προνύμφες τέτοιων εντόμων του τροπικού κύκλου. Οπότε προσοχή με αυτές και σίγουρα όχι ελευθέρωση σε ρυάκια και λίμνες της Ελλάδας. Αν θέλετε να δείτε την εξέλιξή τους, μπορείτε να δημιουργήσετε ένα κλειστό paludarioum...

mikele
01-02-12, 10:56
thanks .....!!!

kgf12345
01-02-12, 19:36
Κάτι άλλο που προκύπτει εδώ, είναι η εισαγωγή νέων παρείσακτων εντομων στην οικολογία της χώρας μας. Κάποια από τα φυτά που εισάγουμε από τρίτες χώρες, μερικές φορές τροπικές, θα φέρουν ενδεχομένων προνύμφες τέτοιων εντόμων του τροπικού κύκλου. Οπότε προσοχή με αυτές και σίγουρα όχι ελευθέρωση σε ρυάκια και λίμνες της Ελλάδας. Αν θέλετε να δείτε την εξέλιξή τους, μπορείτε να δημιουργήσετε ένα κλειστό paludarioum...

+1000!
το ιδιο ισχυει και για τα ψαρια!