PDA

Επιστροφή στο Forum : τσιμπάνε


blacky
27-06-04, 12:01
Τα Serpae tetra
τσίμπάνε τα πτερύγια άλλων ψαριών
Θα τα βγαλω , θα τα βαλω αλλου .
Τα πτερυγεια ξαναβγαίνουν με τον καιρο ή θα μεινουν μονιμα ετσι φαγωμενα ?

mikenuke
27-06-04, 14:16
Ποσα Serpae Tetra Εχεις?Σε τι ενυδρειο και με τι αλλους συγκατοικους?

Εγω εχω μια ομαδουλα απο 5 ατομα.Τα εχω εδω και τεσεραμισι μηνες.
Οταν τα αγορασα δεν ηξερα οτι ειναι "fin nipplers" (TSIMPANE TA PTERYGIA) το εμαθα οταν αρχισα να ψαχνω το προφιλ τους. Επειδη μου τα εδωσαν χωρις το επιστημονικο τους ονομα αλλα σαν "Ινδιανακια" ειχα σκασει να βρω το ονομα τους.

Το ενυδρειο που ζουνε ειναι διαστασεων 54Χ40Χ40 90 λιτρων. Οι κατοικοι που ζουνε μαζι τους ειναι μερικα απιστογραμμα κακατοειδες, ενα ζευγαρι ραμιρεζι, ενα οττο, ενα ΣΑΕ και ενας πλεκο.

Απο την ημερα που τα αγορασα δεν ειδα ποτε να τσιμπανε ξενα πτερυγια παρα μονο να κανουν ατελειωτες αερομαχιες!με πολλα στροφιλικια!Δεν εχουν ασχοληθει ποτε με αλλο ψαρι εκτος απο τα ομοια τους.οι μαχες τους πολλες φορες καταληγουν σε δαγκωμενα πτερυγια αλλα δεν εχουν αναγκη.

Μπορω να πω οτι δεν μετανοιωσα που τα πηρα, αλλα χαιρομαι!ειναι ομορφα κατακοκκινα και ζωηρα!

blacky
27-06-04, 15:05
Ακριβως τα ιδια εχω μονο που εμενα ειναι 2 .
Γιαυτο μαλλον , πρεπει να ειναι σε ομαδες των 4-6
τσιμπισανε το collisa lalia kai to pearl gourami .
Γνωριζεις αν τα πτερυγια ξαναβγαίνουν ?

mikenuke
27-06-04, 15:28
To προβλημα ειναι αυτο, οτι ειναι μονο 2 προτεινω να προσθεσεις αμεσα αλλα 3 τουλαχιστον ατομα, για να μοιραζεται η επιθετικοτητα τους.

Δεν μας ειπες τις διαστασεις του ενυδρειου.Φυτα εχεις μεσα?Το δικο μου εχει αρκετα φυτα.Ενα ενυδρειο χωρις φυσικες κρυψωνες ενισχυει τις διαμαχες των κατοικων του.

Τα πτερυγια των αλλων ψαριων θα γινουν, αλλα θα πρεπει να προσεξεις λιγο, κανε λιγο πιο συχνες αλλαγες νερου με water conditioner το οποιο βοηθαει και στο ξεστρεσαρισμα των ψαριων αλλα και ενισχυει την προστασια τους με το alloe vera που συνηθως περιεχει.

blacky
27-06-04, 20:00
Εχω ενα ενυδρειο 38 λιτρων . εχω vallisneria spiralis "tiger" kai ceratopteris thalictroides .
Δυστηχως στη φαση που ειμαι δεν μπορω να βάλω αλλα ψαρια μεσα γιατι το ενυδρειο βρισκεται στο στρωσιμο .
Ειδη εβγαλα 4 barbus tiger , επιθετικα και αυτα , τα εχω σε αλλο ενυδρειο , και εβγαλα και τα 2 σερπαι
, σε αλλο ενυδρειο και αυτα .
Ετσι εχω μεσα τωρα γκουραμι και κολισα λαλια , για το στρωσιμο .
Εκανα και εγω τη Μαλα...... να φορτωσω το ενυδρειο καθοτι αρχαριος .
Τα νιτρωδη ειναι ακομα πολυ ψηλα και δεν εφτανε αυτο ηρθαν και τα δαγκομενα πτερυγια . Ενταξει εδω φταιω και εγω που εβαλα μονο 2 , αλλα αν εβαζα παραπανω μεσα σε 40 λιτρα ενυδρειο και αστροτο , ε!!! ηθελα φαπες .
οκ παντος τα μοιρασα , να διαβασουμε καλα , να κανουμε τον Σεπτεμβριο αγορα μεγαλυτερου ενυδρειου , γυρω στα 200 λιτρα .
Αυτα τα λιγα για το προβλημα μου και τα δαγκωμενα πτερυγια .
ελπιζω να ξαναβγουν .

Lary80
28-06-04, 00:30
Και εγω ειχα 2 και ειχα το ιδιο προβλημα. Μου ειχαν καταφαει
τις ουρες απ'τα σκαλαρια. Τα εβγαλα και ησυχασα. Οι ουρες
απ'τα σκαλαρια εχουν ξαναβγει.

tasos
29-06-04, 01:48
Δυστυχώς τα ''ινδιανάκια '' είναι γνωστοί fin nipplers :cry: Δεν είμαι σίγουρος οτι θα λύσεις το πρόβλημα βάζοντας και άλλα μέσα :? .

mikenuke
30-06-04, 15:42
Το προβλημα θα μειωθει.
Το θεμα ειναι οτι ειναι ακομη χειροτερη η συμπεριφορα τους οταν συζουν με ψαρια που εχουν μακρια πτερυγια. Γκουραμι, Σκαλαρια κλπ.