PDA

Επιστροφή στο Forum : ταισμα σε νεογεννητα corydoras


kgf12345
22-01-12, 15:59
λοιπον εχω το εξης προβλημα.προσπαθω να μεγαλωσω νεογεννητα κορυ και επανειλημενα εχω προβληματα.καθε φορα που το προσπαθω βελτιωνω κατι απτη προηγουμενη φορα αλλα παντα εχω το προβλημα του ταισματος.εχω δοκιμασει νεογεννητη αρτεμια,ετοιμες τροφες για μωρα και αυτη τη φορα δοκιμαζω με αποξηραμενη αρτεμια(σε κυβους)τριμενη πολυ καλα σε γουδι ωστε να γινει πουδρα.δεν τα βλεπω ομως να τρωνε και ανησυχω.να πω οτι καθε φορα που προσπαθω μου μενουνε ζωντανα λιγο παραπανω.σημερα ειμαι ηδη μια μερα παραπανω αποτι την προηγουμενη φορα,αλλα δεν τα βλεπω να τρωνε.εχουνε 6 μερες που γεννηθηκανε.πριν απο δυο μερες ειδα να εχει εξαφανιστει ο σακος οποτε λογικα θα επρεπε να τρωγανε τωρα.εκτος αν τρωνε και δεν το καταλαβαινω.
και κατι αλλο.εχω μια υγρη τροφη για αρτεμια της jbl.(artemio fluid) υπαρχει περιπτωση να φανε απο αυτο αν ριξω?
δεν εχω και microworms ρε γμτ να δοκιμαζα.

areti
22-01-12, 16:58
Προσωπικα ειδα αποτελεσματα με τις απλες ταμπλετες για cory (viformio) κομμενη βεβαια σε κομματακια

Γιώργος Κ
22-01-12, 17:03
Για ποιο ειδος μιλαμε? :confused:

kgf12345
22-01-12, 17:16
σωστα,sorry! sterbai!

Γιώργος Κ
22-01-12, 17:37
Για microworms βαλε μια αγγελια ολο και καποιος θα εχει! Ρωτα και τον Νινταλ αν εχει η μπορει να φερει (ειχα δει οτι ειχε κανει εισαγωγη ζωντανων τροφων). Που τα εχεις? Κανε μια παρουσιαση να δουμε!! :p
Προσωπικα ειδα αποτελεσματα με τις απλες ταμπλετες για cory (viformio) κομμενη βεβαια σε κομματακια
Σε νεογεννητα cory? :confused:

mixalis p
22-01-12, 17:47
με tetra min baby εγω μεγαλωνω τα corydoras αλλα και αλλα ψαρια που εχω κανει αναπαραγωγη, τα zebra danio που εκανα παλι αναπαραγωγη την τσακιζουν!

Παναγιώτης Κ
22-01-12, 18:06
Τα grindal είναι καλή τροφή!

kgf12345
22-01-12, 18:24
τα εχω μεσα σε γενηστρα με δυχτι σε γυμνο εικοσαλιτρο με αεραντλια και φιλτρο(στρωμενο)ph 7 , 26.5 βαθμους τα ειχα σκετα μεσα στο 20λιτρο αλλα τα εβαλα στη γεννηστρα για να μπορω να καθαρισω και να κανω αλλαγη ευκολοτερα.
το θεμα ειναι οτι δεν τρωνε και δεν ξερω γιατι.τωρα πριν ειδα ενα να εχει ψοφησει και το εβγαλα.κατι δεν κανω σωστα μαλον αλλα δε μπορω να καταλαβω τι .εχω διαβασει ποσα θεματα για το μεγαλωμα και μου φαινεται πως τα κανω ολα αλλα για καποιο λογο ψοφανε.
νομιζω οτι το θεμα ειναι στο ταισμα,αλλα υπαρχει τιποταλλο να δοκιμασω?τα Microworms θα ηθελα αλλα μεχρι να τα παρω αυριο το πιθανοτερο ειναι θα μου εχουν ψοφησει παλι.
grindal εχω,(ευγενικη χορηγεια του delta66:D)αλλα μου φαινονται πολυ μεγαλα για να τα φανε.εδω δεν τρωνε την πουδρα.

Γιώργος Κ
22-01-12, 18:32
Στη γεννηστρα δεν θα εχει καλη ροη ... και θα υπαρχουν ιχνη αμμωνιας :rolleyes:!
Διαβασε και εδω: http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Corydoras&species=sterbai&id=323
προσπαθησε να εχεις αμμο στον βυθο ;)
Το ph κατεβασε το στο 6,5 ... :rolleyes: (για πολλους λογους ενας ειναι οι βακτηριακες μολυνσεις)
Την θερμοκρασια στους 24 (οσο μικροτερη τοσο περισσοτερο διαθεσιμο οξυγονο στο νερο)

kgf12345
22-01-12, 18:39
για το ph εχω δοκιμασει και την προηγουμενη φορα με νερο απτο ενυδρειο στο οποιο εχω 6.5 και με ΑΟ για να εχει 0 νιτρικα και παλι τα ιδια.μολις φτασουνε στο σταδιο που εξαφανιζεται ο σακος τους ψοφανε.γιαυτο σκεφτομαι οτι ειναι θεμα ταισματος.αλλιως δε θα ψοφαγανε νωριτερα? στη γεννηστρα γιατι να μαζεψει αμμωνια αμα υπαρχει στρωμενο φιλτρο και αεραντλια? που την εχω και κοντα για να αναταρασει:confused: αμμο δεν εχω βαλει γιατι δεν τα βλεπω αμα βαλω.και δε μπορω και να καθαρισω.

mixalis p
22-01-12, 20:26
grindal τα δικα μου τρωγανε μετα τις 20 μερες. αν εχεις και καμια ταμπλετα βυθου που διαλυεται ριξε λιγο και μολις αρχισει να διαλυεται στο νερο θα φανε. εγω εχω τα albino αν και δεν πιστευω να παιζει καποιο ρολο το ειδος τους.

kgf12345
22-01-12, 23:21
δεν ξερω ρε γμτ,εγω μολις ξεκινησω να προσπαθησω να τα μεγαλωσω λες και αρχιζουνε απεργια πεινας ενα πραγμα.μολις τελειωσει το φαι απτο σπιτι,τιποτα!
δεν τα βλεπω να τρωνε μπουκια.το καλο ειναι οτι τωρα που τα βλεπω εξακολουθουνε να ζουνε ακομα.δεν φαινεται να πεθανε αλλο,οποτε ισως κατι γινεται τελικα με την πουδρα αρτεμιας.ελπιζω να ζουνε και αυριο.μεχρι και τραπεζακι πηγα πηρα να για να μπορω να τα ελεγχω καλυτερα γιατι δεν εχω χωρο εδω να μην εχω το δοχειο στο πατωμα.

Παναγιώτης Κ
22-01-12, 23:34
Γιατί δεν τα αφήνεις στο κύριο ενυδρείο ? Και όσα επιβιώσουν επιβιωσαν.(και στα δικά μου το πήρα απόφαση).
Μπορει να φταίει η τροφή πάντως.

kgf12345
22-01-12, 23:41
γιατι στο μεγαλο θα γινουνε μεζες για τα ραμ.
καποια αυγα τα αφηνω βεβαια,μηπως και επιβιωσει κανενα αλλα τιποτα.και εχω πολλες γεννες απτα κορυ.μια φορα τη βδομαδα τουλαχιστον!

mixalis p
22-01-12, 23:47
εμενα γεννανε μια φορα την εβδομαβα αλλα αν δεν τους παρω τα αυγα μετα απο λιγο τα τρωνε τα αρσενικα και αλλα θηλυκα corydoras.

kgf12345
23-01-12, 11:17
μπα τα δικα μου δεν τα εχω δει να τα πειραζουνε,και ενω ειναι στα τζαμια και παιζουνε πανω κατω ολα μαζι,περνανε απο διπλα τους αλλα δεν τα αγγιζουνε.τουλαχιστον οσες φορες τα εχω δει(αρκετες).τα ραμ ομως τα τσακιζουνε.εχουνε φαει πολυ αυγο.
-------------------------
ακομη ζωντανα σημερα:)ξυπνησα και το βραδι να τα ταισω μια φορα.αμα βρω και microworms σημερα καλα θαναι.παντως λογικα θα πρεπει να την τρωνε την πουδρα αλλιως δε θαχανε ψοφησει απτην πεινα τωρα?τι στο καλο:confused:

Παναγιώτης Κ
23-01-12, 11:22
Bλέπεις υπολείματα ή η πούδρα εξαφανίστηκε?

kgf12345
23-01-12, 11:31
βασικα δε βλεπω τιποτα:Dειναι τοσο λεπτη η πουδρα που δε φαινεται σχεδον.η φαινεται λιγο στον πατο αλλα δε θα τη φανε και ολη.δεν ειναι και τοσα πολλα τα ψαρια.

Παναγιώτης Κ
23-01-12, 12:12
Δεν συγκεντρώνεται αμμωνία?

kgf12345
23-01-12, 12:22
οχι, 0 προς το παρον.και λογικα ετσι θα μεινει γιατι ειναι στρωμενο το φιλτρο που τους εχω.

Παναγιώτης Κ
23-01-12, 12:28
Πάντως αν ζούν παραπάνω απ'ότι τα άλλα που είχες τότε αυξάνονται οι πιθανότητες να τα σώσεις! Μπορείς να τα βάλεις μια φωτό?


ΥΓ: Μπορεί τα πρώτα να τα έχασες γιατί επειδή ίσως ήταν τα πρώτα τους και ίσως και πιο αδύναμα.

kgf12345
23-01-12, 12:37
αν βγουνε και τα προλαβω θα βαλω γιατι πανε και καθονται κατω απτα πλαστικα της γενηστρας.δεν ειναι και πολλα,6-7 ειναι.

Παναγιώτης Κ
23-01-12, 12:45
αν βγουνε και τα προλαβω θα βαλω γιατι πανε και καθονται κατω απτα πλαστικα της γενηστρας.δεν ειναι και πολλα,6-7 ειναι.

ΟΚ! 6,7 γέννησε ή τόσα έμειναν? Ποιά γέννα είναι αυτή?

kgf12345
23-01-12, 13:13
6-7 γεννηθηκανε απτα 13-14 αυγα που εβγαλα.τα υπολοιπα αυγα δεν.ειναι η τριτη φορα που δοκιμαζω.γεννα δεν ξερω,εχω χασει το μετρημα.

kgf12345
25-01-12, 00:31
το γραφω κιεδω επειδη δεν απαντησε κανεις στην αγγελια μου για microworms,αν εχει καποιος απο αθηνα παρακαλω στειλτε μου ΠΜ ειναι επειγον να βρω και δευτερη τροφη για τα μικρα και δεν εχω βρει πουθενα!ευχαριστω!

mixalis p
25-01-12, 00:36
δοκιμασε να ταϊσεις tetra min baby εμενα την τρωνε κανονικα.

kgf12345
25-01-12, 00:51
τους εχω ριξει αλλα δε βλεπω να την τρωνε ρε γμτ,στις ποσες μερες την τρωνε εσενα αυτη?

το μεσημερι καποια στιγμη τα ειδα να κολυμπανε στον καθετο "τοιχο" της γενηστρας.πρεπει να τρωγανε αλλα τωρα τι τρωγανε ενας θεος ξερει.βλεπω ομως οτι τα τοιχωματα φαινονται λιγο λερομενα οποτε η αναπτυσεται κατι εκει η μαζευεται η τροφη που ριχνω η κατι τετοιο.παντως ειναι ακομα ζωντανα και μου φαινεται παραξενο:D

mixalis p
25-01-12, 00:58
4 μερες μετα την εκκολαψη την τρωνε! εμενα εχουν τις κοιλιες κοκκινες απο την τροφη!

kgf12345
25-01-12, 01:02
α εσυ εισαι προχωρημενος,βλεπεις και κοιλιες?εγω δε μπορω να τις δω:Dκαι στις 4 μερες κιολας την τρωνε?:confused:

και τι τραμπουκοι ειναι αυτα που γεννηθηκανε σε μενα:confused:

tsiou9
25-01-12, 23:55
Πως πάνε τα μικρά?

kgf12345
26-01-12, 09:24
ειναι ζωντανα.θα κανω αλλαγη στο νερο σημερα να πλυνω και το δοχειο.ελπιζω να πανε ολα καλα.

tsiou9
26-01-12, 14:28
Πιστεύω πλέον δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας :)

kgf12345
26-01-12, 18:44
ναι δεν ξερω γιατι εχω διαβασει για θανατους και στο μηνα ακομα κλπ.παντως προς το παρον ειναι ακομα ζωντανα και επιβιωσανε και την αλλαγη νερου.τα μετεφερα σε αλλο δοχειο και επλυνα αυτο που τα εχω κανονικα.εκανα και ενα κοκτειλ τροφη σκονη σπιρουλινα και αρτεμια και τα ειδα να τρωνε η ετσι μου φανηκε τουλαχιστον οποτε ολα καλα προς το παρον.θα δειξει.αμα δεν τα δω να μοιαζουν με ψαρια δεν προκειται να ελπιζω πολυ.

kgf12345
29-01-12, 21:51
δυο απτα 5 μας αφησανε:(ητανε πιο μικρα απτα υπολοιπα οποτε μου φαινεται δε θα ζουσανε ετσι κιαλλιως.τα αλλα τρια ζουνε και μεγαλωνουνε:p.ειδικα δυο απαυτα οντως θυμιζουν ψαρια στο σχημα και εχουν και μουστακια πλεον:)θα προσπαθησω να τα κρατησω ζωντανα καμια βδομαδα ακομα και αναλογα το μεγεθος τους ισως τα βαλω στο μεγαλο.αν και δε νομιζω να εχουν μεγαλωσει τοσο ωστε να μην τα φανε τα ραμ.αλλιως θα τα κρατησω στο μικρο περισσοτερο.

Παναγιώτης Κ
30-01-12, 09:08
Μπορείς να τα βγάλεις μια φωτό να τα δούμε?

kgf12345
30-01-12, 10:01
φωτο αμα μεγαλωσουνε λιγο ακομα,μην τα ματιασουμε:D

Παναγιώτης Κ
30-01-12, 10:12
φωτο αμα μεγαλωσουνε λιγο ακομα,μην τα ματιασουμε:D

:smt042:smt042:smt042:smt042:smt042:smt033:smt033: smt037:smt037:smt037:smt081:smt081:smt081:smt048:s mt048

kgf12345
30-01-12, 18:33
πηγα και πηρα αλλη γενηστρα τωρα γιατι το διχτυ μαζευε βρωμα και στο 20λιτρο μετρησα ΝΟ2 το πρωι! τουλαχιστον στο μεγαλο εχω καλες συνθηκες και φιλτρο που τα κανονιζει ολα.πηρα μια πλαστικη με τρυπες/γρυλιες και τα εβαλα μεσα.μια χαρα τα βλεπω,τους εριξα και φαι τωρα:)στα δυο μεγαλυτερα εχουν αρχισει και φαινονται και βουλιτσες πανω τους οπως ειναι τα sterbai:)
-------------------------
αν καποιος θελει να τα δει Live,οριστε το λινκ (http://130.43.77.177:8080/);)

Παναγιώτης Κ
30-01-12, 18:52
Χαχαχα! Πλάκα έχουν! Καταφερα και είδα 1!
Πως τα έχεις live?

kgf12345
30-01-12, 18:55
Χαχαχα! Πλάκα έχουν! Καταφερα και είδα 1!
Πως τα έχεις live?

ναι τα ρημαδια καθονται απτην αποδω μερια που ειναι η καμερα και δεν τα πιανει συνεχεια:Dκινουνται ομως αμα περιμενεις η τσεκαρεις αργοτερα καποια στιγμη θα τα πετυχεις σε καλη φαση.περνανε και απο μπροστα:D
broadcast ειναι απτη webcam μου.δεν ειναι και καμια της προκοπης,θα μπορουσε ναναι πολυ καλυτερη η εικονα.

Παναγιώτης Κ
30-01-12, 18:58
Έχεις κάμερα μέσα στη γενήστρα μόνιμα? Δεν κατάλαβα πως τα κατάφερες και τα δείχνεις live?

kgf12345
30-01-12, 19:01
οχι,απεξω απτο τζαμι του ενυδρειου την εχω πιασει.τωρα που το λες,μηπως να την κανω υποβρυχια?:Dδεν ειναι ασχημη ιδεα.αλλα ειναι μεγαλη για να μπει στη γεννηστρα:roll:θα το ψαξω λιγο μηπως μπει μεσα στο ενυδρειο ομως.

tsiou9
30-01-12, 19:47
Το καλό είναι ότι κάνεις πρόοδο Γιώργο! Μακάρι απ'την επόμενη γέννα να είναι περισσότερα τα επιζήσαντα ;)

kgf12345
30-01-12, 20:09
ναι,αυτο λεω κιεγω.ελπιζω να ζησουνε αυτα τωρα και την επομενη φορα πιστευω θαναι ακομα περισσοτερα.κατι εμαθα ομως και απο αυτη τη φορα:)

exelix
30-01-12, 20:13
Γύρνα λίγο την κάμερα να σας βλέπουμε κι εσάς ρε παιδιά!:D

Τελικά μήπως βρήκες πουθενά micro worms;

kgf12345
30-01-12, 21:39
θα την κατεβασω παρακατω μαλον να φαινεται κανα ψαρι τουλαχιστον γιατι αυτα ειναι πολυ μικρα ακομα.Microworms οχι δεν μπορεσα να βρω πουθενα.και αγγελια που εβαλα,τιποτα δυστυχως.δεν πειραζει ομως αφου φαγανε και ζησανε κατι καναμε κι'ετσι.
-------------------------
αντε να βαλω και καμια φωτο για οσους δεν προλαβαν την παρασταση:)

αν και φαινονται πολυ καλυτερα στις φωτο κιας ειναι και απτο τηλεφωνο.

http://img59.imageshack.us/img59/6774/img1123ra.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/img1123ra.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img826.imageshack.us/img826/8541/img1124qu.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/826/img1124qu.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img809.imageshack.us/img809/3945/img1122p.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/809/img1122p.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Παναγιώτης Κ
31-01-12, 14:17
Κουκλιά!

tsoum
31-01-12, 15:03
Δεν ξέρω αν ταϊσες προσφατα πριν την φωτογραφία, αλλα δεν θα έπτρεπε να υπάρχει τόση τροφη κατω. Κυκλοφορία έχει μέσα στην γεννήστρα για να μην μενει στάσιμο το νερό; Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να την σηκώνεις λιγο έξω απο το νερό ωστε να αδειάζει (π.χ. τα 3/4 εξω) και μετά να την ξαναβάζεις μέσα. Έτσι μπαίνει φρέσκο νερό και φευγουν οι πολλές βρωμιές. Κάντο όμως σιγά σιγά μην φύγει κανένα ψαράκι!

Πιστεύω πως πέρασαν την πιο δύσκολη φάση του μεγαλώματος! Καλή συνέχεια!

kgf12345
01-02-12, 13:29
ναι η φωτο ειναι ακριβως μετα το ταισμα.ροη υπαρχει,-οχι μεγαλη- σεκεινο το σημειο,αλλα κανω αυτο που ειπες και φευγουν τα περισσοτερα;)
-------------------------
σημερα που σηκωθηκα,κοιταω,αφαντα.πρεπει να καταφεραν και τα δυο να βγουν απτη γενηστρα.επρεπε να ειχα βαλει τουλι απο κατω μαλον αλλα που να φανταστω οτι θα χωρεσουν να περασουν απτις χαραμαδες!δε φαινοντουσαν να χωρανε τοσες μερες!πως τα καταφερανε και τα τρια,δεν εχω ιδεα.τωρα αν τα καταφερουνε μεσα στο ενυδρειο να ζησουνε εχει καλως.χλωμο το κοβω με τα ραμ μεσα αλλα ποτε δε ξερεις.ισως και να μη χαρανε στο στομα τους οποτε να ζησουνε.θα δειξει.κριμα τον κοπο που εκανα τοσες μερες,αλλα σιγουρα εμαθα πολλα.στην επομενη θα τα παω πολυ καλυτερα πιστευω.σπαστηκα τωρα:mad:
μια γενηστρα χωρις προβληματα δεν υπαρχει ρε γμτ,ολες χουγια εχουνε!τι στο καλο με σιλικονη επρεπε να τη σφραγισω τελειως!

Παναγιώτης Κ
01-02-12, 14:31
Μην ανχώνεσαι! Θα έχεις πολλές γένες ακόμα! Οπότε τι σκιάζεσαι? Μπορεί κάποια στιγμή να δεις ψαράκια να ξετρυπώνουν στο μέλλον και να είναι αυτά! Τις τρύπες δεν κάνει να τις βουλώνεις διότι δεν θα έχει καλή κυκλοφορία μετά.

kgf12345
01-02-12, 14:52
τωρα εγινε παει.τουλαχιστον τα ειδα πως μεγαλωνανε.ελπιζω να ζησουνε αν και χλωμο το βλεπω δεν ξερω.απο γεννες αλλο τιποτα,καθε 4-5 μερες βλεπω αυγα σε διαφορα μερη.τωρα αμα μπουνε και τα cardinal τελικα θα μειωθουνε καπως τα αυγα μαλον αλλα δεν πειραζει.ετσι κιαλλιως πλησιαζει ο καιρος τωρα να το ξεστησω.