PDA

Επιστροφή στο Forum : Αρχή BGA;;;;


stratri1
17-01-12, 22:18
Το ενυδρείο μου είναι αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57292&highlight=stratri1
στο #15.
Αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα 30λ περίπου. Η θερμοκρασία στους 25 και τα NO3 στα 10 - 20 το πολύ. Φωτοπερίοδος 8 ώρες.
Τις τελευταίες μέρες έχω χάσει 3 γκάπυ, τα οποία ήταν αρκετά μικρόσωμα, ίσως λόγω του ότι είναι δικές μου γέννες και έχουν εκφυλιστεί (;;;;;).
Έχω προσθέσει και λίγο κερατόφυλο και τα φυτάκια αναπτύσονται καλά, πιστεύω.
Σήμερα, κάνοντας την αλλαγή νερού, είδα στο σημείο που ενώνεται η άμμος με το μπροστά τζάμι μερικούς κόκκους άμμου ενωμένους μεταξύ τους με κάτι γαλαζοπράσινο, σχηματίζοντας ένα χώμα περίπου μισό εκατοστό. Αυτό σε δυο - τρία σημεία. Εκεί τριγύρω υπήρχαν κάποιοι κόκκοι άμμου που είχαν πάρει το ίδιο χρώμα. Ελάχιστοι βέβαια, αλλά υπήρχαν. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος στο χρώμα και σίγουρα αυτό το κάτι υπήρχε κολλημένου στους κόκκους άμμου, γιατί το κούνησα ελαφρά με τη σκούπα.

Είναι αρχή BGA;;; Τι να κάνω; Συσκότιση ή υπομονή;;;

stratri1
19-01-12, 08:46
Δεν βλέπω κάποια παραπέρα εξάπλωση, αλλά συνεχίζω να εντοπίζω εκεί τριγύρω κάποιους κόκκους άμμου που μπλεδίζουν.
Αυτό που είδα σαν "μάζα" μπορεί να ήταν κάτι άλλο; Ακίνδυνο ή επικίνδυνο;
Δεν νομίζω να φαίνεται σε φωτό, για να ανεβάσω μια.

Γιαννης Μ5
19-01-12, 10:42
Ετσι οπως το βλεπω,ναι ειναι κυανοβακτηριο.Μπορεις να την απομακρυνεις με την σκουπα σου σε αλλαγη νερου.Αν το προβλημα επιμεινει και γινει και πιο εντονο ξεκινα συσκοτιση.

stratri1
19-01-12, 12:20
Ελέγχω πλέον κάθε λίγο και λιγάκι μήπως εντοπίσω κάτι καινούργιο.
Διάβασα κάποιες περιπτώσεις με συμφορουμίτες που ταλαιπωρήθηκαν με αυτό το πράγμα και πανικοβλήθηκα.
Ευχαριστώ.