PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέο Ενυδρείο 375 l


HellRazer
18-06-04, 17:14
Παιδιά αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο 375 l που 99% θα φιλοξενήσει Αφρικάνες (malawi) αφού είναι ένα είδος που δεν ασχολήθηκα ποτέ. Προτιμούσα τις Αμερικάνες αλλά θέλω να ζήσω και την εμπηρεία των Αφρικάνων τώρα. Το ενυδρείο το βρήκα σε πολύ καλή τιμή και έτσι τελικά (προς το παρόν) δεν θα φτιάξω το 600άρι που σκεφτόμουν. :? Εδώ είναι που θέλω την βοήθεια των Αφρικανάκιδων. Τα βασικά (για συνθήκες νερού κλπ) τα γνωρίζω λίγο πολύ αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για τα είδη που θα μπορούσα να πάρω με προτίμηση αυτά που έβαλε στα 2 post για αναγνώρηση ο φίλος blacky (μπορώ να τα βρω στα τοπικά μαγαζιά). Μου αρέσουν πολύ και τα Labidochromis caeruleus που δεν είναι στα post γιατί τα αναγνωρίζω όπως επίσης και τα
Nimbochromis venustus. Ψάρια της Tanganyika αποκλείονται λόγω πολύ υψηλών θερμοκρασιών στη Κύπρο το καλοκαίρι. Ακούω απόψεις. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

blacky
19-06-04, 00:40
Πολυ καλη κινηση για το 375 l .
Προσεχε το καπακι ομως γιατι ειναι ευαισθητο στις πτωσεις !!! :lol: :lol: :lol:
Θα σε συμβουλευα φιλε HellRaizer να βάλεις shelldwellers απο
Tanganyika αλλα επηδη οντως στην κυπρο εχει μεγαλες θερμοκρασιες
, στη θεση σου θα ξεκιναγα με mbuna απο Malawi .
Αν εχεις αποριες παλι εδω ειμαστε .

inser
21-06-04, 13:16
Φιλε hellrazer τα labidochromis ειναι πολυ ωραια ψαρια και πιστευω τα καλυτερα για εναν αρχαριο γιατι ειναι λιγοτερο επιθετικα απο τα αλλα mallawi και ειναι και αρκετα ανθεκτικα..αμα αρχισουν να γεννανε δεν σταματανε κιολας! μεσα σε 1 βδομαδα εχω 2 γεννες.. οσο για τα venustus εγω τα συμπαθω παρα πολυ απλα να ξερεις , εκτος οτι γινονται μεγαλα οταν μεγαλωσουν γινονται επιθετικα ιδιαιτερα την εποχη του ζευγαρωματος.. γενικα με ολα τα ψαρια γινετε αυτο απλα εχω δει πολλα venustus να τους την βαρανε και να χτυπανε οτι ψαρι βρουνε μπροστα τους..αλλα ασ μην σε επηρεαζω .. παρολα αυτα εγω αμα δεν ειχα τα nimbochromis polystigma ισως ειχα venustus.. απλα τωρα φοβαμαι τον υβριδισμο :!: :D :D

stefanos.f
22-06-04, 17:13
Το ενυδρειο που εχεις ειναι μια χαρα για να φιλοξενησει καποια mbuna :!: Τα Nimbochromis venustus γινονται μεγαλα και απαιτουν ενυδρειο απο 500 λιτρα και πανω οποτε και δεν θα σου τα συνιστουσα :!: Εγω θα σου προτεινα να επιλεξεις γυρω στα πεντε ειδη mbuna τα οποια και να βαλεις στο ενυδρειο σου υπο μορφη γκρουπ των 5 ατομων το καθε ενα (1αρσενικο + 4 θηλυκες) με μπολικες πετρες και κανενα γλυφτει για το καθαρισμα :wink: Προσοχη στα ειδη που θα επιλεξεις ωστε να διαφερουν οσο το δυνατον περισσοτερο γινετε μεταξυ τους για αποφυγη φαινομενων υβριδισμου :wink:

HellRazer
22-06-04, 19:47
Προσοχη στα ειδη που θα επιλεξεις ωστε να διαφερουν οσο το δυνατον περισσοτερο γινετε μεταξυ τους για αποφυγη φαινομενων υβριδισμου

Αυτό σίγουρα θέλω να τα αποφύγω αλλά δεν ξέρω και πολλά από Αφρικάνες και φοβάμαι μην κάνω καμιά μαλ....α. Έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα φυσικά :wink: