PDA

Επιστροφή στο Forum : cooler


inser
18-06-04, 15:42
δεν ξερω αν εχουν ξανακανει παρομοια ερωτηση(λογικα ναι) αλλα δεν βρηκα κατι στο forum.λοιπον η θερμοκρασια στο ενα ενυδρειο μου 250 λιτρων ειναι 28 βαθμοι..και στο αλλο 600 λιτρων ειναι 30! δεν ερω γιατι συμβενει αυτο αλλα κατι πρεπει να κανω..πηγα να παρω ενα cooler για pc αλλα αυτο θελει 12 volt..οποτε θα θελει και μετασχηματιστη για να μην καει ..και αρκετη πατεντα για να δουλεψει με ρευμα μπριζας.. :( μπορει να μου δωσει οδηγιες καποιος που το εχει ηδη κανει και ξερει?

Filippos
18-06-04, 16:30
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2057

Κοίτα εδώ... Κάνε αναζήτηση για chiller και όχι cooler... :wink:

sot-zoe
18-06-04, 17:50
Αυτα τα κουλερακια για υπολογιστες που ειναι 12 βολτ ειναι και τα καλυτερα κατα την αποψη μου γιατι περνεις ενα μετασχηματιστη μικρο απο αυτα που εχουν για τα ραδιοφωνα και που εχει επανω του ενα κουμπακι που παει απο 1,5 βολτ και μεχρι 12 βολτ σε κλιμακα ανα 1,5 βολτ και εχει και καλωδιο με διαφορετικα βυσματακια , μεχρι και αυτο για τα 9βολτα .
Αυτο σου δινει την δυνατοτητα να ρυθμιζεις και τις στροφες στο κουλερακι και ετσι να εχεις μονο την επιθυμητη εξατμιση αρα και ψυξη και οχι παραπανω .
Αυτο εχω κανει και εγω και εχω συνδεσει τον μετασχηματιστη στον χρονοδιακοπτη για τα φωτα .
Και το καλυτερο ;;;;;; κανει περιπου 2,5 €

johnny98130
18-06-04, 17:58
Αυτο εχω κανει και εγω και εχω συνδεσει τον μετασχηματιστη στον χρονοδιακοπτη για τα φωτα .

O χρονοδιακοπτης δεν βγάζει 220V? H μηπως κατι δεν καταλαβα κάλα?

sot-zoe
18-06-04, 18:05
και βεβαια βγαζει 220 αλλα και τον μετασχηματιστη στα 220 τον βαζουμε :wink:

johnny98130
18-06-04, 18:22
και βεβαια βγαζει 220 αλλα και τον μετασχηματιστη στα 220 τον βαζουμε

Αυτο σημαινει οτι απο τον χρονοδιακοπτη παμε σε ταση 220 κατευθείαν, χωρις μετασχηματιστη αφου δεν χρειαζεται.

sot-zoe
18-06-04, 18:31
Τα εχεις μπερδεψει εντελως
Ο μετασχηματιστης δεν ειναι αυτονομος , απο τηνμια μεριά του βαζεις 220V και απο την αλλη σου βγαζει απο 1,5V εως 12V ο συγκεκριμενος .
Αρα λοιπον εσυ του δινεις 220 απο την εξοδο του χρονοδιακοπτη για τις λαμπες και απο την αλλη περνεις οσα βολτ θελεις , και ετσι ρυθμιζονται και οι στροφες .
Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ
19-06-04, 00:05
ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ,ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΗΛΑΔΗ,ΑΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ Η ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΟΛΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 760 EURO (ΕΦΤΑΚΟΣΙΑ ΕΞΗΝΤΑ )??????????.ΠΕΙΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΦΤΩΧΑΔΑΚΙΑ.ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ
19-06-04, 00:14
ΠΑΙΔΙΑ SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΚΑΦΑ ΜΟΥ ΑΛΛΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΕΙ Η ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΑΠΛΩΣ ΘΟΛΩΣΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΣΕ ΕΝΑ CHILER 760 ΕΥΡΩ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΑΝ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ PC ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ Η ΜΙΚΡΟ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ,ΒΓΑZΕΙ ΤΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ .ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ (Π.Χ.) ΜΕ 3 ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ .ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΛΕ DYSPLAY ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ.

sot-zoe
19-06-04, 12:23
Εαν περιμενεις να μετραει την θερμοκρασια του νερου και μετα να δινει εντολη στο ανεμιστηρακι για να ξανακατεβει η θερμοκρασια του νερου εχασες πολυτιμο χρονο .
Ενω εαν το συνδεσεις με τις λαμπες και του ρυθμισεις τις στροφες οπως εξηγω παραπανω τοτε εχεις μονιμο και σταθερο αποτελεσμα .
Και δεν νομιζω να χρειαζεται να παρεις ολοκληρο τροφοδοτικο και να το ξηλωνεις εστω και παλιο .
τα ανεμιστηρακια ξερουμε οτι ειναι πολυ φθηνα , αυτος ο μετασχηματιστης σας λεω οτι κανει μονο ~ € 2,50 και ρυθμιζει τα βολτ αρα και τις στροφες .

inser
21-06-04, 13:48
ευχαριστω sot-zoe και ολους τους αλλους..σημερα θα παω να αγορασω τα υλικα για την πατεντα γιατι το ενυδρειο εχει φτασει στους 29..

tasos
21-06-04, 22:37
Και το καλυτερο ;;;;;; κανει περιπου 2,5 €
Ώχ, τι να θεωρησω τον εαυτό μου που πήγε και πήρε το αντίστοιχο ανεμιστηράκι με ενσωματομένο μετασχηματιστή για να μπεί κατευθείαν στην μπρίζα με 17 ευρώ; :oops: :oops: Καλά,μην το πείτε κιόλας :roll: :roll: :roll: .Πάντως και στο Πλαίσιο το ανεμιστηράκι μόνο του έκανε 7 ευρώ οπότε προσοχή :wink:

yiobi
22-06-04, 12:59
ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ,ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΗΛΑΔΗ,ΑΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ Η ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΟΛΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 760 EURO (ΕΦΤΑΚΟΣΙΑ ΕΞΗΝΤΑ )??????????.ΠΕΙΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΦΤΩΧΑΔΑΚΙΑ.ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ
ΠΑΙΔΙΑ SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΚΑΦΑ ΜΟΥ ΑΛΛΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΕΙ Η ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΑΠΛΩΣ ΘΟΛΩΣΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΣΕ ΕΝΑ CHILER 760 ΕΥΡΩ.
Αυτό μάλλον για εμένα πήγαινε... :)
Κοίταξε να δεις φίλε μου,
και εγώ μην φανταστείς οτί δεν είχα τι να κάνω καμμιά 800αριά Ευρώ
και είπα να πάω να τα ξοδέψω σε chiller... Όταν όμως έχεις ένα reef με
μισή ντουζίνα λάμπες, ένα μάτσο κυκλοφορητές και όλα τα σχετικά,
καταλαβαίνεις ότι δεν είναι εύκολα τα πράγματα...
Πρίν πιάσουν οι τωρινές καλές-καλές ζέστες είχε καβαλήσει τους 30 oC
(με όριο λήψης εκτάκτων μέτρων τους 29...)
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι θα έπρεπε να είμαι συνεχώς στο σπίτι (πράγμα αδύνατον) και να αλλάζω συνεχώς παγοκύστες κ.λ.π.
Όταν λοιπόν το χόμπι από διασκέδαση τείνει να γίνει βάσανο κάτι πρέπει να κάνεις :? :?

Πάντα φιλικά,
Yiobi :wink:

Σ.Σ. Ανεμιστηράκια είχα βάλει από την αρχή, στην κατασκευή του καπακιού
του ενυδρείου μου, αλλά δυστηχώς δεν αρκούσαν...
Στο τροπικό γλυκού νερού δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα καπάκια ανοιχτα και 2 ανεμιστηράκια :!:

Obelix(Reifen)
22-06-04, 13:53
Πάντως και στο Πλαίσιο το ανεμιστηράκι μόνο του έκανε 7 ευρώ οπότε προσοχή :wink:

και 7 ευρω και Zelman :wink: