PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικα με tetra aquasafe


lordpektroni
15-01-12, 01:18
Παιδια εχω ενα 100αρι ενυδρειο και οταν το γεμισα δεν ειχα βαλει αντιχλωριο στο νερο, πηρα το tetra aqua safe, μπορω να βαλω τωρα παρολο που στο ενυδρειο εχω μερικα ψαρακια?

tsoum
15-01-12, 01:23
Το χλώριο εξατμίζεται μετά απο μερικές ώρες. Με την ανατάραξη, π.χ. αεραντλία αυτό γίνεται ακομα ποιο γρήγορα. Ως τώρα θα έχει εξατμιστεί. Το αντιχλώριο όμως περιέχει και αλλα συστατικά που είναι ωφέλιμα για τα ψάρια μας. Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στην συσκευασια. Θα δείς οτι περαν του χλωρίου, καλό είναι να βάζουμε πάντα αντιχλώριο.

Οσο για την απορία σου, δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα να βάλεις τώρα.

lordpektroni
15-01-12, 01:41
σε ευχαριστω πολθ φιλε μου, αλλες αποψεις για να ειμαι 200% σιγουρος :) ?

exelix
15-01-12, 01:47
Μια μικρή διόρθωση εδώ (προφανώς λόγω ταχύτητας!)

Το χλώριο εξατμίζεται μετά απο μερικές ώρες. Με την ανατάραξη, π.χ. αεραντλία αυτό γίνεται ακομα ποιο γρήγορα. Ως τώρα θα έχει εξατμιστεί. Το αντιχλώριο όμως περιέχει και αλλα συστατικά που είναι ωφέλιμα για τα ψάρια μας. Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα στην συσκευασια. Θα δείς οτι περαν του χλωρίου, καλό είναι να βάζουμε πάντα αντιχλώριο.

Οσο για την απορία σου, δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα να βάλεις τώρα.


Πάντως το εάν έχασες μέρος της βιολογίας σου βάζοντας χλωριωμένο νερό στο ενυδρείο σου δεν μπορεί να στο βεβαιώσει κανένας πλην των μετρήσεών σου τις επόμενες μέρες. Εγώ θα μείωνα το τάισμα για λίγο και θα έκανα κάποιες έξτρα μικρές αλλαγές για κάποιες μέρες για σιγουριά.

edit: Μιλάμε για το πρώτο γέμισμα ή για αλλαγή νερού και αν ναι πόσο μεγάλη;

lordpektroni
15-01-12, 01:56
μιλαμε για πρωτο γεμισμα (το γεμισα αλλα δεν εβαλα αντιχλωριο) να βαλω τωρα που εχω ψαρια μεσα ή οχι?

exelix
15-01-12, 01:58
Βάλε, μόνο καλό θα τους κάνεις, όμως το φίλτρο σου ήταν στρωμένο ή έχεις κανονίσει για μπόλι;

lordpektroni
15-01-12, 02:02
στρωμενο το ειχα 3 βδομαδες στρωσιμο με τροφη και κατι βακτιρια που αγορασα

delta66
15-01-12, 02:10
Nαι μπορεις να βαλεις και τωρα αντιχλωριο, αν και οτι ζημια ηταν να γινει στα ψαρια εχει γινει.

Η βιολογια δεν πρεπει να ειχε προβλημα γιατι προφανως δεν υπηρχε βιολογια οταν το γεμισες για πρωτη φορα και υποψιαζομαι οτι δεν το "εστρωσες" το φιλτρο πριν βαλεις τα ψαρια.
Σε αυτη την περιπτωση θα προτεινα αντιχλωριο seachem prime που ισως σωσει λιγο οτι μπορει να σωσει απο αμμωνια και νιτρωδη.
(Αν δεν ειναι στρωμενο, μπολιασε επειγοντως γιατι το καψιμο απο το χλωριο ειναι για γελια μπροστα στο καψιμο απο την αμμωνια και την ασφυξια απο τα νιτρωδη που πρεπει να εχει το νερο τωρα)

Αντιχλωριο θα βαζεις μια φορα την εβδομαδα στο νερο της αλλαγης και σε σωστη δοσολογια για τα λιτρα του νερου και θα το "προετοιμαζεις" μερικες ωρες μεχρι να ερθει σε θερμοκρασια χωρου (οσο πιο κοντα στου ενυδρειου) πριν το εισαγεις στο ενυδρειο.

Καλη συνεχεια.

exelix
15-01-12, 02:12
Ο χρόνος στρωσίματος μου φαίνεται πολύ λίγος, έριξες και νερό με χλώριο, βρωμάει η δουλειά. Στη θέση σου θα έψαχνα για μπόλι και θα έκανα κάθε μέρα αλλαγή νερού, γιατί από ό,τι φαντάζομαι δεν κάνεις και μετρήσεις για να ξέρεις στα σίγουρα τι παίζει. Τι ζωντανά έχεις μέσα;

lordpektroni
15-01-12, 02:18
6 guppy 6 ροδοστομους μετρησεις θα κανω αυριο πρωι αν και ειχα κανει και χθες και ειχα 10 no3 0 no2

exelix
15-01-12, 02:19
Την αμμωνία να προσέξεις για αρχή.

lordpektroni
15-01-12, 02:25
δεν πηρα τεστ για αμμωνια ακομα, μπορω να την μετρησω καπως μπακαλικα μεχρι να παω να παρω?

manolischania
15-01-12, 05:29
Καλώ ξεκίνημα και καλώ διάβασμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490

Nick74
15-01-12, 07:49
Κι εγω βεβαια ειμαι υπερμαχος των καθημερινων μετρησεων στα νεοστημενα ενυδρεια, αλλα αν λεει πως εχει no2 0 και no3 10 δεν πρεπει να εχει αμμωνια μεσα.
Κι εμενα ο χρονος στρωσιματος λιγος μου μοιαζει αλλα καθε ενυδρειο εχει τελικα τις δικες του ιδιεταιροτητες.
Σπυρο και Μανωλη εσεις επιμενατε πως ισως καποια ζουμια βοηθανε σε ταχυτερο στρωσιμο, τωρα γιατι δεν υποθετετε οτι ΙΣΩΣ πεσαμε σε μια τετοια περιπτωση? (εγω ανοιχτος ειμαι, απλα δεν εχει τυχει μεχρι τωρα να ακουσω στρωσιμο με μπουκαλοβακτηρια και να μην παιζει αμμωνια)

Αν θες φιλε μου για πες -ετσι εγκυκλοπαιδικα να γνωριζουμε- ποια μαρκα μπουκαλοβακτηρια εριξες, πως τα χρησιμοποιησες (ακολουθησες οδηγιες ή αδειασες το μπουκαλι οπως ηταν? ) και αν ο κατασκευαστης εγραφε πως θελουν ψυγειο ή οχι.

manolischania
15-01-12, 09:38
χλομό να είχε no3 10 και 0 αμμωνία πριν την πρώτη του αλλαγή .Εκτος αν έχει κανένα φυτάκη εντός ? (το κάθε σύστημα ανταποκρίνεται διαφορετικά ανάλογα με το τι έχουμε εντός + διφορετικές θερμοκρασίες , διαφορετική φωτεινότητα e.t.c ) ο γενικός κανόνας όμως στρωσίματος παραμένει ίδιος με μικρές διαφορές .

lordpektroni
15-01-12, 11:27
εχω 4 φυτα 2 ανουμπιες και 2 ιδια που δεν ξερω τι ειναι θα σας ανεβασω φωτογραφια.(χθες μου πεθανε ενα γκαπι που καθοταν ολη την ωρα στην επιφανεια, ενω ολα τα αλλα ψαρακια 5 γκαπι και 6 ροδοστομοι συμπεριφερονται και τωρα κανονικα) να κανω αλλαγη νερου ?

manolischania
15-01-12, 11:46
Να κανεις μετρήσεις και σταματα το τάισμα καθώς το ποιο πιθανόν είναι να την έκανε :smt051 από υδροπικίασι ( dropsy )

lordpektroni
15-01-12, 11:56
το οποιο ειναι :) ?

Χρηστος Ζ.
15-01-12, 12:00
το ψαρακι σου πεθανε κατα 99% απο αμμωνια, την εχω πατησει και εγω στο παρελθον πιτσιρικας ετσι με αστρωτο ενυδρειο.ας ειναι καλα οι πετσοπαδες της περιοχης μου,σε 10 μερες μου λεγανε το ενυδρειο θα ειναι ετοιμο και το αποτελεσμα ηταν τα μισα ψαρια να βγουνε off σε λιγοτερο απο 5 μερες.και μενα μου φαινεται λιγος ο καιρος για στρωσιμο.
κανε αλλαγη νερου τωρα με αντιχλωριο και να ελλατωσεις το ταισμα.

lordpektroni
15-01-12, 12:07
στην αλλαγη νερου το αντιχλωριο πως θα το βαλω? στο νερο που θα αλλαξω θα το ριξω εκει μεσα? και με τι δοσολογια? για τα λιτρα που θα αλλαξω η για το συνολικο του ενυδρειου?

manolischania
15-01-12, 12:22
Αν το προετοιμάζεις όσο γραφει το μπουκαλάκι για τα λίτρα σου , εάν δεν το προετοιμάζεις ρίξε και λίγο παραπάνω κατευθείαν όλη την ποσότητα εντός του ενυδρείου . Στις αλλαγές θα πρέπει να έχεις την ίδια θερμοκρασία η αυτή να μην ξεπεράσει τους 3 c .
Πριν κανεις αλλαγή κανε μέτρηση NO3 που έχεις , ποσο ταΐζεις ?

p.s Μην σε πιάνει πανικός και κανε μια παρουσίαση του ενυδρείου για να μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος

lordpektroni
15-01-12, 12:44
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 102Λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:3 βδομαδες(με ψαρια 2 μερες)
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: χθες 1 γκαπυ πεθανε
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24c
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 6 γκαπυ (το 1 πεθανε) 6 ροδοστομοι
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):0
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):δεν εχω κανει ακομα αλλαγη
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% εβδομαδιαια
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα την ημερα
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7,2
KH:>14 (ετσι δειχνει το τεστ σε στικακι
GH:10-15
ΝΗ3 (αμμωνια):δεν ξερω(
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10-20
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ: ολα εκτος απο αμμωνια
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 γκαπυ αρσενικο
2. ΔΕΡΜΑ:φυσιολογικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:ακινητο καθετε στο πατο του ενυδρειου
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):δεν προσεξα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):αυξημενη με δυσκολια
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :τρεφεται με δυσκολια
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: χθες (πεθανε σημερα)
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:η ουρα του φαινοταν ξεφτισμενη σαν να ειχε κοπει κομματι(στα αλλα γκαπυ ηταν μια χαρα)

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:-
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: καθοτανε για πολυ ωρα στην επιφανεια και μετα καθισε στο πατο του βυθου σχεδον ακινητο πεθανε μεσα στο ενυδρειο


Υ.Γ και μερικα αλλα γκαπυ πηγαινουν στην επιφανεια αλλα σπανια και για ελαχιστο χρονο και συμπεριφερονται κανονικα.

αφου πεθανε μεσα στο ενυδρειο υπαρχει κινδυνος μολυνσης? να αλλαξω νερο?

Χρηστος Ζ.
15-01-12, 12:53
επειγοντως αλλαγη νερου με αντιχλωριο.μαλλον 5ml αντιχλωριου για καθε 10 λιτρα νερου πρεπει να γραφει το μπουκαλακι.καλα απο εκει που το αγορασες δε σε ενημερωσε κανενας?τα αλλα ψαρια καθονται και αυτα στην επιφανεια?

lordpektroni
15-01-12, 12:54
πανε αρεα και που αλλα οχι συχνα. ναι ξερω για την ποσοτητα αντιχλωριου αλλα θα βαλω δοσολογια για το νερο που θα αλλαξω η για το συνολικο νερο του ενυδρειου?

Χρηστος Ζ.
15-01-12, 12:59
βαλε αντιχλωριο στο νερο που προετοιμαζεις για αλλαγη,τωρα να βαλεις για ολο το ενυδρειο δεν πιστευω να εχει κανενα νοημα μετα απο τοσες μερες. να προσεξεις τη θερμοκρασια.

Κλεόβουλος
15-01-12, 13:00
Για την ποσότητα νερού που θα αλλάξεις και το βάζεις στο νερό που προσθέτεις ;)

lordpektroni
15-01-12, 13:01
οκ, θα κανω αλλαγη. τι μπορει να ευθυνεται για ολο αυτο παιδια?
μπορω να κανω κατι αλλο?
επισης εχω το tetra plant plantamin μπορω να το βαλω για τα φυτα που μου ειπε ο πετσοπας τωρα ή θα κανει κακο στα ψαρια στην παρουσα φαση?

manolischania
15-01-12, 13:07
Φίλτρο εσωτερικό ? λίτρα/h ? βιολογικό υλικό ? Τα φυτά τα είχες από την αρχή ? αεραντλία υπάρχει ?
ανατάραξη στην επιφάνεια δημιουργείται με κάποιον τρόπο .

Βάλε και μια φωτογραφία να δούμε τι παίζει

lordpektroni
15-01-12, 13:10
φιλτρο εσωτερικο το fan filter fan2 plus και λεει οως κανει 450l/h βιολογικο υλικο δεν καταλαβα τι εννοεις

ippomas
15-01-12, 13:10
Φιλε καλως ηρθες αλλα οπως σου ειπε και ο δελτα66 το προβλημα σου ειναι το αστρωτο ενιδρυο ζητα μπολι αν και πιστευω οτι θα εχεις απωλειες κι αλλες, θελεις χρονο να πετυχης την σωστη βιολογια.

lordpektroni
15-01-12, 13:12
εκτος απο μπολι γτ δεν εχω γνωστο με ενυδρειο τι αλλο μπορω να κανω?

Χρηστος Ζ.
15-01-12, 13:20
για ολο αυτο ευθυνεται η αμμωνια,ενα ενυδρειο δεν στρωνει σε 20 μερες. για να μην εχεις αλλες απωλειες θα πρεπει να κανεις μετρησεις καθε μερα και αλλαγες νερου και καθε μερα αν χρειαζεται,που μαλλον θα χρειαζεται, μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.τι φυτα εχεις μεσα?

manolischania
15-01-12, 13:24
Ποιο μπόλι... και που να το βάλεις .
Αν είναι το παρακάτω φίλτρο και έχει μονο σφουγγάρι κανε μια ευχή μπας και χωράει κανένα mini siporax για αρχή
γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα
http://aquamarket.ie/product.php?id_product=18

η βιολογία σου πρέπει να είναι ανύπαρκτη , αύριο που θα είναι ανοιχτό το petshop γυρνα τα ψαρια να στα κρατήσει κάπου μέχρι να στήσεις το ενυδρείο σωστά αλλιώς να τα περιμένεις ένα ένα :smt051

lordpektroni
15-01-12, 13:26
εχω δυο ανουμπιες και δυο τετοια (στην φωτο) αμμωνια θα παρω αυριο τεστ πως αλλιως μπορω να μετρησω για να δω τωρα?(αν υπαρχει κανας <<μπακαλικος>> τροπος για σημερα)

σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια για την βοηθεια και συγνωμη αν σας πριζω απλως δεν θελω να μου πεθανουν τα υπολοιπα :(
Υ.Γ Ναι φιλε αυτο ειναι το φιλτρο τοσο χαλια δηλαδη?

Χρηστος Ζ.
15-01-12, 13:35
κανε οπως λεει ο απο πανω,γυρνα τα ψαρια στο μαγαζι και πες του να στα κρατησει και ξεκινα το στρωσιμο.λιπασματα καθε βδομαδα με πολυ τσιγκουνια, εχεις ευκολα φυτα.για τις μετρησεις δεν υπαρχει μπακαλικος τροπος,μονο τεστακια.

manolischania
15-01-12, 13:35
Δυστυχώς είναι δύσκολο να στρώσεις με τέτοιο φιλτρακι το ενυδρείο σου ειδικά στην αρχή που είσαι τώρα . κανε μια μερική αλλαγή για σήμερα( αυτός είναι ο μπακαλίστικος τρόπος ) .

lordpektroni
15-01-12, 16:07
παιδια αλλαγη να κανω αυριο που θα ξερω και ποσο αμμωνια εχω?(γτ αυριο θα παρω τεστακια σημερα κυριακη δυσκολο )

kgf12345
15-01-12, 16:10
κανε εσυ μια αλλαγη σημερα 30% και αυριο αν μετρησεις αμμωνια θα ξανακανεις ετσι κιαλλιως;)

manolischania
15-01-12, 16:14
Αυτό λέγεται spam ( σήμερα κανε μιας και δεν έχεις μετρήσεις για να δεις τι γίνετε στο ενυδρείο σου )

kgf12345
15-01-12, 16:19
θα κανει κακο η αλλαγη δηλαδη εφοσον γινει σωστα?

lordpektroni
15-01-12, 16:26
αυριο να ξανα κανω ή οχι? στην αλλαγη του νερου θα βαλω ασπουμε 30 λιτρα
θα τα βαλω να φτασουν κοντα στην θερμοκρασια το ενυδρειου και μετα θα ριξω το αντιχλωριο?

kgf12345
15-01-12, 16:33
απο ποτε εχεις να κανεις αλλαγη στο νερο?ποτε ηταν η τελευταια φορα?τι ρουτινα εχεις δηλαδη?

στο νερο θα βαλεις το αντιχλωριο και περιμενεις να φτασει την ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.ειτε αφηνοντας το να φτασει μονο του ειτε με δευτερο θερμαντικο.η δευτερη περιπτωση ειναι πιο γρηγορη.δεν χρειαζεται να πιασει ακριβως την ιδια θερμοκρασια,μια αποκλιση δηλαδη 2-3 βαθους δεν ειναι μεγαλη,αλλα μην εχεις στο ενυδρειο 26 βαθμους και βαλεις νερο με 16c.δε μιλαω για υπερβολικες αλλαγεςς.που παλι μπορει καποια στιγμη να χειαστουν αν γινεται χαμος απο αμμωνια στο νερο.αφου δεν ξερεις καθολου τι γινεται στο νερο,κανε μια αλαγουλα 30% με αντιχλωριο και στην ιδια θερμοκρασια να εισαι σιγουρος και αυριο που θα κανεις μετρηση βλεπεις αν θα χρειαστει η οχι να κανεις παλι.

manolischania
15-01-12, 16:34
θα κανει κακο η αλλαγη δηλαδη εφοσον γινει σωστα?
καλώ θα του κάνει λέω ( που να αρχίσω να τα λέω και με μαντινάδες )


ΠΡΟΣΟΧΉ : ο θερμοστάτης εντός του νερού μην σπάσει γιατί μετά θα πας και εσύ με τα ψαρια :smt051

p.s spam λέγεται όταν του έχουν πει 15 φορες να κάνει αλλαγή και συνεχίζει να ρωτάει ;)

Χρηστος Ζ.
15-01-12, 16:35
βαζεις σε ενα δοχειο,πεντακαθαρο εννοειται,το νερο και προσθετεις αμεσως αντιχλωριο.μετα περιμενεις να πιασει μια θερμοκρασια παρομοια με αυτη του ενυδρειου.
και πως θα ζεστανεις το νερο της αλλαγης?εχεις δευτερο θερμοστατη?
κανε αυτο που κανω και εγω,βαλε το βαρελακι με το νερο διπλα απο σωμα καλοριφερ και σε λιγη ωρα θα ειναι οκ.

kgf12345
15-01-12, 16:37
καλώ θα του κάνει λέω ( που να αρχίσω να τα λέω και με μαντινάδες )

οκ,εγω δεν σε καταλαβα,σορυ:Dοχι μην αρχισεις τις μαντιναδες να χαρεις:D

manolischania
15-01-12, 16:49
,βαλε το βαρελακι με το νερο διπλα απο σωμα καλοριφερ και σε λιγη ωρα θα ειναι οκ.

καλώ :p αλλα θέλει την υπομονή που έχουν στο tennessee εκεί που φτιάχνουν το jack daniels .
Tip για τα λίτρα που θες να κανεις αλλαγή με προετοιμασία σε λεκάνη που εννοείτε δεν έχει μπει απορρυπαντικό (και όχι κατευθείαν στο ενυδρείο)

βάζεις τα λίτρα που είναι να βάλεις στην λεκάνη και ζεσταίνεις νερό σε βραστήρα μέχρι να πετύχεις την θερμοκρασία που θες ;)

lordpektroni
15-01-12, 16:52
ναστε καλα παιδια, σε λιγο θα κανω την αλλαγη και αυριο που θα παρω τεστ θα σας πω και τα επιπεδα αμμωνιας. Τάισμα σημερα? κανονικα ή λιγο λιγοτερο?

manolischania
15-01-12, 16:54
Τα ψαρια αντέχουν ατάιστα για πάνω από 2 βδομάδες μην πάμε στους δίσκους που την βγάζουν και τέσσερις μήνες .

Με λίγα λόγια όταν έχουμε υποψία για πρόβλημα που δεν μπορούμε να εντοπίσουμε δεν επιβαρύνουμε το σύστημα άρα δεν ταΐζουμε

P.s Πάρε και ένα για NO3 σε υγρό θα σου χρειαστεί καλώ θα είναι να βρείς τα test σε API

Nick74
15-01-12, 17:09
οκ αν δεν παρει τεστ δε μπορουμε να ξερουμε τιποτα, αλλα με παραξενευει που εχει no2 0 και no3 μετρησιμα (οσα κι αν ειναι γιατι με τα στικακια μπορει να ειναι και 50 και να λενε 10) Αυτη η μετρηση αν τη εκλαβουμε ωσ σωστη μας δειχνει στρωμενο φιλτρο...
Απ την αλλη το φιλτρο που δειχνει ειναι λιγο δυσκολο να κρατησει βιολογικο υλικο για τοσα ψαρια και ακομα -κατι που δεν του ειπε κανεις- παραφορτωσε το ενυδρειο σε μια μερα...
Ποτε δε βαζουμε 10 ψαρια μαζι, ακομα και σε καλα στρωμενα ενυδρεια που τρεχουν καιρο μπορει να ειναι επικινδυνο, ποσο μαλλον σε ενα φρεσκοστημενο...
2-3 ψαρακια ηταν αρκετα, και σιγα σιγα θα εφτανες τη max ιχθυοφορτιση σε 2-3 μηνες... αυτο ειναι κανονας

lordpektroni
15-01-12, 17:11
υπεθεσα λογο μεγεθους οτι δεν θα ειχαν ψεγαλη ιχθυοφορτωση

Nick74
15-01-12, 17:15
χμμμ ηδη max-αρισες με τη μια το ενυδρειο σου... για 100 λιτρακια μιλαμε...

lordpektroni
15-01-12, 17:30
παιδια το φυτο στη φωτογραφια τι ειναι?

delta66
15-01-12, 17:38
εκτος απο μπολι γτ δεν εχω γνωστο με ενυδρειο τι αλλο μπορω να κανω?
Μπορεις να βαλεις αγγελια ζητωντας μπολι.
Μη ξεχασεις να γραψεις σε ποια περιοχη εισαι.
Ολο και κανενα καλο παιδακι θα σε βοηθησει.

Τα συμπτωματα που ανεφερεις των ψαριων θυμιζουν δηλητηριαση απο αμμωνια και ελλειψη οξυγονου απο νιτρωδη.
Αυξησε την αναταραξη της επιφανειας για μεγαλυτερη οξυγονωση, ειτε με την εξοδο του φιλτρους προ τα πανω ειτε με αεραντλια και κανε αλλαγες, ιδιως αν βλεπεις το νεςρο να παιρνει θωλη γαλακτωδης οψη.
Τα τεστακια ως εκ τουτου μπορει να δειχνουν και λαθος ενδειξεις ιδιως αν εχουν παρει αερα πολυ καιρο.
Ακολουθεις πιστευω τις οδηγιες τους (καποια λενε να περιμενεις ενα λεπτο πριν δεις τα χρωματα στα στικακια, πριν και μετα το ενα λεπτο δεν ειναι σωστες οι μετρησεις).

Για την αλλαγη ασε το νερο σε καθαρο δοχειο με αντιχλωριο για μερικες ωρες σε θερμοκρασια δωματιου (εκτος κι αν ειναι πολυ κρυος ο χωρος, οποτε πας σε αλλες λυσεις ομως θερμαντηρα στο δοχειο ή μιξη με λιγο απο θερμοσιφωνο κατι ομως που εμπεριεχει ρισκο αναλογα την κατασταση εσωτερικα του θερμοσιφωνου για σκουριες αλατα κλπ).
Εισαγωγη του νερου σιγα σιγα.
Στη θεση σου να αγοραζα ενα 40λιτρο βαρελακι καταλληλο για τροφιμα (πχ για ελιες, το κεραμιδί (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/filter%20service/2.jpg)) και θα εκανε εκει την προετοιμασια.
Μετα με μια αντλια ρυθμιζομενης ροης (http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1213) θα ανεβαζα ανετα το νερο στο ενυδρειο.
Εξαγωγη του νερου μεσω αναρροφησης με λαστιχο και λιγο filterwool (http://i225.photobucket.com/albums/dd212/delta66/aqua/filter%20service/P3190018b.jpg) στην ακρη πιασμενο με λαστιχακι για να μη ρουφηξει και κανενα ψαρι.