PDA

Επιστροφή στο Forum : σκαλαρια


karterhs
12-01-12, 15:50
καλισπερα καλη χρονια σε ολους...
θα ηθελα την βοηθεια σας στο θεμα οτι θελω σαν βασικα ψαρια στο ενυδρειο μου να ειναι τα σκαλαρια...
τι μου προτιενετε να βαλω αλλο μεσα?
το ενυδρειο μου ειναι 130 λιτρα μικτα!

Παναγιώτης Κ
12-01-12, 16:38
Καταρχήν σε 130 λίτρα δεν μπορείς να βάλεις σκαλάρια ακτός αν έχεις μεγάλο ύψος που και πάλι είναι μόνο για ένα διαπιστωμένο ζευγάρι και πάλι πιεσμένα!
Αν δεν έχεις βάλει ακόμα ψάρια στο ενυδρείο σου, θα μπορούσες να βάλεις άλλα ψάρια τα οποία ζούν ικανοποιητικά στα λίτρα σου.
Μιας και απ'ότι βλέπω σου αρέσει ο αμαζόνιος θα μπορούσες να το κάνεις βιοτοπικό αμαζονίου!

karterhs
12-01-12, 16:43
τι εννωεις βιοτοπικο αμαζονιου?
το ενυδρειο αυτη τη στιγμη εχει
1 πλεκο.
3 ινδιανακι
3 κοριντορακια ζεμπρα
και 1 σκαλαρι σε πολυ μικρη ηλικια και πολυ μικρο.
το υψος του ενυδρειου ειναι 80 εκατοστα

thgparas
12-01-12, 17:18
Μηπως εχεις μπερδευτει?το υψος ειναι οντος 80 εκατοστα?
η βαση του ποσο ειναι? να ξερεις οτι τα σκαλαρια θελουν αρκετο υψος μιας και φτανουν σε μεγαλυτερο μεγεθος σε σχεση με το μηκος τους,αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι μπορεις να τα βαλεις σε ενα ενυδρειο 30*30 με 80 υψος.

karterhs
12-01-12, 19:58
ναι εχεις δικιο εκανα λαθος 40Χ40Χ80 ειναι το ενυδρειο

tsaftsouf
12-01-12, 20:15
Αν το υψος ειναι 40 αφαιροντας τον βυθο κ το πανω μερος που δεν φτανει ποτε το νερο τοτε μιλαμε χοντρικα καθαρο υψος νερου περιπου 33-34 ποντους. Υψος απαγορευτικο για σκαλαρια. Το ξερω γιατι ειχα 3 χρονια αμαζονιου με σκαλαρια. Το τελικο υψος στα σκαλαρια κειμενεται απο 20-25 ποντους. Στα 130λτ μικτα ο καθαρος ογκος ειναι περιπου 90-100λτ. Σε αυτα τα λιτρα αλλα με μεγαλυτερο υψος θα μπορουσες να ειχες 2 σκαλαρια με 5-6 corydoras. Περιπου 40λτ μινιμουμ για καθε σκαλαρι ειναι ο γενικος κανονας οποτε καταλαβαινεις οτι ειναι δυσκολο στο δικο σου ενυδρειο να συντηρηθουν. Κ αν προσθεσεις στην εξισωση οτι ειναι κοπαδοψαρα δλδ 4-5 τουλαχιστον εκει πια γινεται ξεκαθαρο γιατι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να συντηρησεις αυτα τα ψαρια στο δικο σου ενυδρειο...

karterhs
12-01-12, 23:03
κατι αλλο που μπορεις να μου προτινεις για το ενυδρειο?πχ κατι σε τιγρακια?
-------------------------
καποιος καμια ιδεα πεδες???

Παναγιώτης Κ
12-01-12, 23:48
κατι αλλο που μπορεις να μου προτινεις για το ενυδρειο?πχ κατι σε τιγρακια?

Τιγράκια????
Είναι ένα θέμα που έχει χιλιοειπωθεί!!!
Τα τιγράκια δεν μπαίνουν σε ενυδρείο(απαγορευτικά) με σκαλάρια και άλλα μακρύφτερα ψάρια διότι έχουν την τάση να τσιμπολογούν τα πτερύγια των άλλων ψαριών με αποτέλεσμα το ψάρι στο τέλος να ψοφάει!(Σου το λέω και απο προσωπική εμπειρία)!;)

karterhs
13-01-12, 00:02
ναι οκ εγω απλα δεν ξερω τι να βαλω...για αυτο ζηταω καμια προταση απο εσας!καθε γνωμη δεκτη

Παναγιώτης Κ
13-01-12, 00:21
Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να το κάνεις ένα πολύ ωραίο βιοτοπικό αμερικάνικο:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58662
Μπορείς να το κάνεις ταγκανίκα.(
Μπορείς να το κάνεις ζωοτόκα.
Μπορείς να το κάνεις με χρυσοψαρα(3,4)
Μπορείς κάτι σε ασιατικό.
Και πολλές άλλες επιλογές.

ΥΓ: Η ψαροσύνθεση σου πρέπει να κανονίζεται ανάλογα απο τα λίτρα ου διαθέτεις. Πχ όταν λέω βιοτοπικό αμαζονίου δεν εννοώ oscar που θέλουν 250 λίτρα το 1 τουλάχιστον, αλλά ψάρια που να ταιριάζουν και να ζουν στα λίτρα σου! Το ίδιο και για το Τανγκανίκα που λέω!

Nick74
13-01-12, 00:31
Ε οχι και 3-4 χρυσοψαρα,πολλα μου ακουγονται, κι αυτα 30 ποντους φτανουν συνηθως.
Η δικη μου προταση ειναι ΑΣΙΑ (ερωτας με τα λαβυρινθοψαρα, γιατι απλα ειναι ΠΑΝ-εξυπνα και εχουν προσωπικοτητα)
Αν το να φιλοξενουσες ενα μονομαχο με την προυποθεση ΙΣΩΣ να σου επιτρεψει να βαλεις και μερικα θυλικα σιγα σιγα (γιατι αυτος αποφασιζει) σου φαινεται υπερβολη (και απαιτει και εμπειρια μια τετοια κινηση), πως θα σου φαινοταν καποιο χαρεμακι με καποιο ειδος μικρου γκουραμιου? ? (ομορφα πανεξυπνα και με προσωπικοτητα)

karterhs
13-01-12, 00:52
δεν ξερω καποια στιγμη ειχα βαλει γκουραμι...και δεν τα πολυχονεψα!!!οσο για μονομαχο...εχω διαβασει καποια πραγματα και ειναι πολυ δυσκολη η σιμβιωση με θυληκα...

platy
13-01-12, 01:38
αν ειναι 80χ40χ40 (προφανως) τοτε προτεινω μια ομαδουλα ancistrus ,ενα κοπαδακι τετρα τις επιλογης σου και ισως ενα ζευγαρι kribensis

kgf12345
13-01-12, 01:42
δες και αυτο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573) αν δεν το εχεις δει.αυτο που πρεπει να σε απασχολει επισης ειναι το τι νερο μπορεις να τους προσφερεις;)κατα τα αλλα,επιλογες υπαρχουνε για τα λιτρα σου;)