PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμές εξοπλισμου Reef


Filippos
14-06-04, 21:20
Μήπως υπάρχει η δυνατότητα στις περιγραφές που θα δώσετε να υπάρχουν και ενδεικτικές τιμές?

sps4ever(niktso)
14-06-04, 21:35
Εφυγα

Filippos
14-06-04, 22:07
Ενδεικτικές τιμές, πάνω-κάτω, ή κάποιο link εάν έχετε από εκεί που έχετε αγοράσει εσείς τα δικά σας (έαν τα έχετε αγοράσει μέσω Internet).

Εάν είναι τόσο πρόβλημα, έ τότε παραλείψτε το σχόλιο για τις τιμές :lol:

ahar
14-06-04, 23:38
Ολα τα σχετικα λινκ θα τα βρείς στο "Ονλινε μαγαζια" θεμα στο μαγαζια...
Τώρα όσον αφορα τιμες....

Σκιμμερ με 110€ σου κανει;
Υπαρχει και με 250€...
και με 1200€....

Η διαφορα τους;
το 1ο είναι εσωτερικο αερος...
το 2ο εξωτερικο HOB και θεώρηται καλο αλλα εν τελει εχει αποδυχθει πατατα.. παρολα αυτο πολυ καλυτερο απο το εσωτερικο....
το 3ο εινια μοντελο που μπαινει διπλα στο σαμπ με διπλες εισαγωγες , αεραντλια Μπεκμαν (Βεντουρι) και εινια καστομια στο ενδρειο σου...


Δεν υπαρχει κατι στανταρτ....
Ξερω ανθρωπους που πινουν νερο στο ονομα της AQUA Medic και αλλους που ουτε καν την πλησιαζουν...
Οι γνωμες και οι αποψεις ειναι υποκειμενικές....
Και οι τιμες... απειρες... και για όλατα βαλλαντια.
το μονο που μπορεις να κανεις έιναι ένα πολυ καλο συγκριτικο ψαξιμο , και φυσικα να ρώτησεις αφου εχεις συγκεντρωσεςι αρκετα στοιχείακαι κανεναν αλλο...
Και οτι σου πει φυσικα θα το διασταυρώσεις....


Διαλεγεις και περνεις.....


Εγω προσωπικα που το δικο μου ενυδρειο μπορει να χαρακτηριστει "του φτωχου" εχω ρίξει στο ενυδρειο (ή στην τουαλετα αν προτηματε να ακουτε την γυναικα μου ) περι τα 200,000 απλωμενα μεσα σε 4 χρόνια... περι τα 150 ήταν μονο για την προετοιμασια.. βραχοι κλπ

και εχω ακριβως αυτα που προτείνει και ο Νικος Δηλαδη σκιμμερ , φωτα θερμοστατη , κυκλοφορητες και τιποτα άλλο

Αλλα αν και πιστευω οτι οι συζητηση καλη ειναι , ετσι ωστε να μαθαινουν και οι νεοι τι υπαρχει ας αφησουμε τον αγαπητο Νικο να συνεχισει την περιγραφη αυτου του φτωχου που έχει κατα νου...
Με ενδιαφερει αλλωστε τα μαλα...



Αλέξανδρος

sps4ever(niktso)
15-06-04, 11:48
Αποσύρω την απάντησή μου

ahar
15-06-04, 12:08
το 2ο εξωτερικο HOB και θεώρηται καλο αλλα εν τελει εχει αποδυχθει πατατα.. παρολα αυτο πολυ καλυτερο απο το εσωτερικο....
Δεν υπαρχει κατι στανταρτ....

Να διαφωνήσω λέγοντας ότι υπάρχουν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΗΟΒ και έχω δύο στο μυαλό μου που αποδεδειγμένα δουλεύουν.


Αναφέρωμαι Νίκο μου, στο γνωστο ΗΟΒ που έχω και που όπως ξερεις πολυ καλα μου έχει βγάλει την πιστη....



Τι δηλαδή πρέπει να πω και άλλα; Τι ρε παιδιά;
Άντε μία συμβουλή. Στα μανιτάρια μην πάρετε elephant ear γιατί μεγαλώνει πολύ (είναι πανέμορφο) και έχει τη τάση (όχι συχνά) να τρώει ψαράκια αλλά για ένα μικρό ενυδρείο (20-30 λίτρα) μπορεί να είναι θαυμάσιο ειδικά αν το ταίζεις με κύκλωπες,κοπίποδα κ.λ.π.
Σχόλια ευπρόσδεκτα.

Γραφε γραφε... τωρα που μπήκεςστο χόρο.....
ΧΕΧΕΧΕχεχεχεχεχε :D :D :D

soza
15-06-04, 13:23
Αλεξανδρε? Οταν λες 200.000 και 150 τι εννοεις ? :?

Filippos
15-06-04, 13:26
Προφανώς χιλιάδες δραχμές Σονια...

ahar
15-06-04, 13:53
Αλεξανδρε? Οταν λες 200.000 και 150 τι εννοεις ? :?

χιλιαδες... Δραχμες.

sps4ever(niktso)
15-06-04, 13:57
Αλεξανδρε? Οταν λες 200.000 και 150 τι εννοεις ? :?

χιλιαδες... Δραχμες.

Ρε φίλε πες στη κυρία και το μέγεθος του ενυδρείου. Το κόστος μόνο του είναι μία παράμετρος λάθος και ...
να γίνω κακός;

Discos
15-06-04, 15:07
Αλεξανδρε? Οταν λες 200.000 και 150 τι εννοεις ? :?

χιλιαδες... Δραχμες.

Τι λετε ρε παιδια....Εμενα τοσο μονο εχει παει το chiller για το 250λιτρο reef μου....

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑχχχχχχχχχχ τσεπη μου ποσο με πονας!! Γιατι πατερα να μην εισαι ο Ωνασης!! :evil: :D :D :lol:

ahar
15-06-04, 16:54
Αλεξανδρε? Οταν λες 200.000 και 150 τι εννοεις ? :?

χιλιαδες... Δραχμες.

Ρε φίλε πες στη κυρία και το μέγεθος του ενυδρείου. Το κόστος μόνο του είναι μία παράμετρος λάθος και ...
να γίνω κακός;

Ενταξει ρε φιλε το παραδέχωμαι!!!
Το δικο σου ειναι μεγαλυτερο απο το δικο μου....
Μεγαλυτερο και απο καμποσα ακομα που ξερω.....

τσκ τσκ τσκ... 850 λιτρα....

τι να πω εγω με το ώφελιμο 70 και 130 σε συνολο;;;;
:cry: :cry:

Θα σε γτάσω όμως ρε !! που θα μου πας...
Παει Ξεμεινες απο χωρο!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Εγω εχω ακομα το σαλονι....
:twisted: :twisted: :twisted:

sps4ever(niktso)
15-06-04, 18:25
τσκ τσκ τσκ... 850 λιτρα....

τι που ποιος.
Μακάρι να είχα τέτοιο ενυδρείο αλλά δεν έχω χώρο.

Discos
15-06-04, 19:33
τσκ τσκ τσκ... 850 λιτρα....

τι που ποιος.
Μακάρι να είχα τέτοιο ενυδρείο αλλά δεν έχω χώρο.

Τι λες βρε μουσια!! Εαν βαλουμε και το νερο στα φιλτρα και μονο εχεις πιασει τα +100 λιτρα, ξεχωρα τα σκιμμερ, τα sump κτλ και παμε στα +300 λιτρα!!

Αλεξανδρε αστον να λεει...παραπανω εχει!! :twisted: :twisted:

Υπογραφη
Ρουφιανος Ρουφιανογλου!! :roll: :D

ahar
15-06-04, 22:54
τα λεει γιατι ζηλευει τα 90 τμ αδειου χώρου που έχω διαθεσιμα..
(εχει κατι επιπλάκια στην μεση αλλα ποιος χρειαζεται σαλονια τραπεζαριες, μπουφέδες κλπ κλπ . Αχρηστα πραγματα.!!!!)

:D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D